امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 09:38:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

هر 3200 خمینی شهری یک تخت بیمارستانی!
گزارشی تامل برانگیزاز سرانه تختهای بیمارستانی در خمینی شهر؛

هر 3200 خمینی شهری یک تخت بیمارستانی!

دوشنبه, 09 اردیبهشت 1392 ساعت 09:06 کدخبر :5478
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روح ا... حاجی حیدری
اشاره: خمینی شهر بیمارستان کافی ندارد. این را همه ما می دانیم. کمبود خدمات بیمارستانی مراجعین را کلافه کرده. آنقدر که گاه از وضعیت سرویس دهی در دو بیمارستان شهر به تنگ آمده و با کارکنان درگیر می شوند.

 دو بیمارستان نصف و نیمه و فرتوت شهرستان توان پاسخگویی به جمعیت که به صورت صعودی در حال افزایش است را نداشته و در برابر سیل مراجعان قد خم نموده است. دلیل آن هم تنها یک چیز است: "شاخص نسبت تخت به جمعیت" رعایت نشده است. این شاخص عبارت است از تعداد تخت هاي بيمارستاني در يک منطقه به ازاي جمعيت همان منطقه که نشان دهنده ميزان در دسترس بودن تخت هاي بيمارستاني است. براساس اعلام دکتر محمدحسن طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت این شاخص یا سرانه به ازای هر هزار ایرانی 4/1 تخت است. اکنون سئوال این است که این سرانه در شهرستان خمینی شهر چه میزان است؟

کاهش سرانه تخت در خمینی شهر در 40 سال اخیر
در حالی جمعیت خمینی شهر طی دو دهه اخیر بیش از دو برابر افزایش یافته که سرانه تخت بیمارستانی ثابت مانده است. این در شرایطی است که براساس آمار میزان تخت بیمارستانی در کل کشور طی این مدت افزایش زیادی داشته است. این آمار نشان می دهد خمینی شهر به هر دلیلی نادیده گرفته شده است. دکتر دستجردی وزیر وقت بهداشت از 10 برابر شدن تعداد تختهای بیمارستانی طی 30 سال اخیر خبر داده و می گوید: طي 31 سال گذشته تعداد تخت هاي بيمارستاني 10 برابر شده و شمار آنها به 120 هزار تخت مي رسد.
وی تنها از افزوده شدن ۱۱ هزار و ۴۰۰ تخت به بیمارستان های مختلف كشور طی 5 سال اخیر خبر داده و می گوید: تا سال ۹۳ سرانه تخت بیمارستان های كشور سر به سر می شود. وی ادامه داد: با برنامه ریزی های انجام شده تاكنون ۹۵ درصد از تخت های بیمارستان های كشور اختصاص یافته و تنها پنج درصد از این میزان باقیمانده است كه در زمان مناسب در بیمارستان های مختلف افتتاح می شود.
در این بین اصفهان در افزایش تعداد تختهای بیمارستانی پیشرو بوده است به گونه ای که به گفته استاندار اصفهان طی سی سال اخیر تنها تعداد "تختهاي ويژه" بيمارستاني اصفهان از 5 عدد به 870 رسيده است.
ساعی 43 ساله و اشرفی 30 ساله!
دو بیمارستان قدیمی شهر که براساس استانداردهای زمانشان ساخته شده اند سالهاست توان پاسخگویی به مردم را از دست داده اند به گونه ای که کمتر شهروندی را می توانی پیدا کنی که خاطره ای تلخ از این دو بیمارستان نداشته باشد. یکی از پزشکان شهر درخصوص بیمارستان ساعی می گوید: "ضریب اشغال تختهای بیمارستان ساعی بیش از 90 درصد است این یعنی کمبود شدید تخت های بستری در شهرستان." وی ادامه می دهد: "کمبود تخت در ساعی به حدی جدی است که بارها اتفاق می افتد بیمارستان لبریز از بیمار بستری است و تخت خالی برای بستری کردن بیمار وجود ندارد. البته در مواقع اضطراری همچون سرنگونی یک اتوبوس، طبیعی است که دهها نفر برای پذیرش به سمت بیمارستان گسیل می شوند و بیمارستان ظرفیت تختی و پرستار لازم را ندارد. این اتفاق ممکن است در همه جای جهان رخ بدهد. "
این پزشک شهرمان با بیان اینکه شرایط بیمارستان ساعی که من صحبت می کنم در حالتهای عادی است نه اضطراری ادامه داد: "در روزهای عادی بدون اینکه حادثه ویژه ای رخ دهد ما شاهد هستیم تعداد بیمارانی که نیاز به بستری شدن دارند بیش از تعداد تختهای بیمارستانی است. در این مواقع فضای آشفته ای بر بیمارستان شکل می گیرد و بی نظمی به اوج می رسد. پرستاران ناگزیر می شوند بیماران جدید را در بخش اورژانس بستری کنند. جایی که یک محل عمومی است و به ویژه برای بستری شدن زنان جای مطلوبی نیست. این بیماران باید منتظر بمانند تا یکی از تخت های بیمارستان خالی شود."
وی ادامه می دهد: "تختهای اورژانس که پر می شود پرستاران مجبور می شوند علی رغم میل باطنی بیماران جدید را روی برانکارد یا ویلچر قرار دهند که صحنه رقت انگیزی است. در این حالت تعدادی از بیماران هم ترجیح می دهند عازم یکی از شهرهای اطراف شده و در آنجا بستری شوند."

مقایسه سرانه خمینی شهر با شهرهای همجوار
عادت کرده ایم هر وقت شهرمان را با سایر شهرها مقایسه و شاخصهای عمرانی-فرهنگی را بررسی می کنیم خمینی شهر در انتها قرار بگیرد. این "قعر جدولی بودن" بارها خودش را نشان داده است؛ میزان تملک دارایی ها، میزان پیشرفت مصوبات ریاست جمهوری، سرانه ورزشی و.... این بار سرانه تخت بیمارستانی را با شهرهای همجوار مقایسه کردیم. این مقایسه نتایج جالبی به همراه داشت. بی تردید اگر مسئولان استان، به هنگام توزیع تخت های بیمارستانی خمینی شهر را جزئی از اصفهان بزرگ در نظر گرفته اند باز عدم رعایت "اصل پراکندگی فضاهای بیمارستانی" غیر قابل توجیه است.

هزینه راه اندازی بیمارستان 160 تختخوابه منظریه
وعده راه اندازی بیمارستان 160 تختخوابه منظریه بارقه امیدی را در بین مردم ایجاد کرد تا شاید با افزوده شدن این تعداد تخت به سرانه شهرستان بخشی از کمبود تخت بیمارستان کاسته شود. اکنون اما اگر دقیقتر به این موضوع بنگریم می بینیم که افتتاح این بیمارستان با اما و اگرهای زیادی همراه است. کمی حسابگرانه تر نگاه کنیم می بینیم با در نظر گرفتن هزینه 180 میلیون تومان برای هر تخت بیمارستانی، برای تکمیل این بیمارستان 160 تختخوابی بالغ بر 15 تا 20 میلیارد تومانِ دیگر نیاز است. با توجه به روند سالیان اخیر بودجه ریزی به خمینی شهر، در بهترین حالت 4 تا 5 سال دیگر به طول خواهد انجامید تا بیمارستان افتتاح شود.
از سوی دیگر براساس تفاهم نامه ای که بین دانشگاه علوم پزشکی و هلال احمر بسته شده با افتتاح بیمارستان منظریه، بیمارستان ساعی با ظرفیت 40 تخت از کاربری بیمارستانی خارج و تحویل مالک زمین یعنی هلال احمر خواهد شد. از سوی دیگر مهاجرپذیر بودن شهرستان در کنار رشد جمعیت باعث خواهد شد جمعیت 320 هزار نفری کنونی شهرستان با جهش همراه گردد. اگر بپذیریم ظرفیت 160 تخت بیمارستان منظریه اسمی نبوده و همه تختهای آن فعال خواهد شد باز افتتاح این بیمارستان تاثیر جدی بر نیاز شهرستان نداشته و همچنان سرانه تخت بیمارستانی خمینی شهر با سرانه کشور فاصله زیادی خواهد شد.
شاید نیاز باشد مسوولان شهرستان هم اکنون در پی احداث بیمارستانی دیگر در شهر باشند، امری که گرچه منطقی است و باید براساس آینده نگری شهرستان صورت پذیرد ولی آنقدر احداث بیمارستان منظریه به طول انجامید که هم اکنون سخن گفتن از احداث بیمارستانی جدید در حد "یک انتظار خام" باقی خواهد ماند.

ضریب اشغال تخت ها در خمینی شهر 70درصد است!/ با این وضعیت به صفر هم خواهد رسید!
یکی از موانع افزایش تعداد تخت های بیمارستانی در خمینی شهر "ضریب اشغال تختهاست" چرا که مسئولان بهداشتی کشور و استان اعلام می کنند "ضریب اشغال" تختهای بیمارستانی در خمینی شهر "70 درصد" است. به عبارت دیگر مسئولان مدعی هستند به طور متوسط 70 درصد تختهای بیمارستانی خمینی شهر پر شده و 30 درصد مابقی آن خالی است و در این حالت نیازی به افزوده شدن تختهای بیمارستانی خمینی شهر وجود ندارد. صرامی نماینده مجلس به این موضوع اعتراض کرده و می گوید: "در دیدار با رحیمی معاون اول رئیس جمهور گفتم به داد وضعیت بهداشت و درمان خمینی شهر برسید. بیمارستان های خمینی شهر کفاف خدمات به مردم این شهر را نمی دهد. می گویند ضریب پرشدن تخت ها در خمینی شهر 70 درصد است. در حالی که در بیمارستان اشرفی تعداد اندکی تخت وجود دارد."
اگرچه مشاهدات ما چیزی خلاف ضریب 70 درصد را نشان می دهد ولی به مسوولان مربوطه می توان نشان داد تا چه اندازه این اعداد "غیر قابل قضاوت" است. بی تردید ضریب 70 درصد زمانی قابل استناد خواهد بود که شرایط بیمارستان و سرویس دهی به بیماران در حالت "استاندارد" باشد نه زمانی که تعداد زیادی از شهروندان به علل سرویس دهی نامناسب بیمارستان از مراجعه به این بیمارستانها اجبارا چشم پوشی کرده و راهی شهرهای اطراف می شوند. به عبارت دیگر کافی است خدمات رسانی در دو بیمارستان شهر باز هم کاهش و مشکلات آنها از قبیل مشکل فاضلاب و ... تشدید شود. آنگاه شاهد خواهیم بود حتی مراجعه کنندگان فعلی عطای بیمارستان را به لقایش بخشیده و راهی بیمارستانهای شهرهای دیگر خواهند شد. در این حالت ضریب اشغال این بیمارستانها به سمت صفر خواهد رفت!

خمینی شهر رتبه چندم است؟
گرچه مسوولان مربوطه تاکنون از اعلام رتبه خمینی شهر در کشور براساس شاخصهای بهداشتی درمانی سخن نگفته اند ولی براساس گزارش سایت اطلس استان اصفهان، خمینی شهر از نظر شاخصهاي بهداشتي و درماني (مركز شهرستان ) در رديف 171 و از نظر تعداد تخت بيمارستاني در رتبه 366 كشور قرار گرفته است. اعدادی که بی تردید مسئولان بهداشتی پیرامون آن و علل قرار گرفتن خمینی شهر در قعر جدول سخن بگویند. در ادامه گزارش سایت اطلس استان اصفهان تاکید شده؛ "شهرستان خمینی شهر از نظر تعداد تخت بيمارستاني با كمبود شديد روبرو است."

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید