امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 07:51:33

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگو با بختیار کریمی اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در مورد مسکن مهر

هیچ بهانه از کسی پذیرفته نیست/ برخی پیمانکاران مسکن مهر سوءاستفاده کردند

سه شنبه, 07 شهریور 1391 ساعت 08:39 کدخبر :4456
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
نزدیک یکسال است مسئولیت مسکن مهر بر عهده شما به عنوان رئیس اداره تعاون قرار گرفته است. در مورد پروژه مسکن مهر بفرمایید.

 

در خمینی شهر حدود 35 تعاونی تشکیل شد ولی به علت نداشتن زمین به 18 تعاونی تبدیل شد و از 15 هزار نفر به 1288 نفر تقلیل پیدا کرد چون مشکل زمین داشتیم. در سال 1388 زمین تحویل داده شد و همان سال هم کلنگ زنی آن انجام شد. در این خصوص ادارات خدمات رسان به دلیل عدم ابلاغ بودجه و تامین نشدن بودجه یا باور نداشتن طرح، آمادگی ساختن زیرساختهای مسکن مهر را نداشتند. اخذ پروانه ساختمان از شهرداری هم پروسه دیگری داشت که در خمینی شهر بیش از حد مجاز پول گرفته شده بود در حالی که باید براساس متراژ مفید 75 متر و الگوی مصرف پول گرفته می شد.  سرانجام این پروژه در 9 طبقه  طراحی شد که خود این، هزینه های اضافی را بر 8 طبقه مسکونی و یک طبقه انباری و پارکینگ تحمیل می کند.

به نظر شما علل تاخیر در پروژه چه بود؟

زمان بر بودن طراحی، نقشه و تصویب آن یکی از عوامل کند شدن افتتاح پروژه شده که بخشی از آن به تعاونی ها مربوط بوده و بخش دیگر به اداره راه و شهرسازی که باید این نقشه ها را مصوب می کرد. تعاونیها قراردادها را با پیمانکاران منعقد کردند که متاسفانه بعضی از پیمانکاران از مطلع نبودن بعضی از مدیران عامل سوءاستفاده کردند و یکی از علل تاخیر پیمانکاران هستند مثل کنسرسیوم که چند تعاونی با این کنسرسیوم قرارداد بستند و این کنسرسیوم هم با یک شرکت دسته دوم قرارداد بسته بود که وقتی وارد مجموعه شده و از این موضوع مطلع شدم جلوی فعالیتش را گرفتیم و پولش را ندادیم و از رده خارجش کردیم. 420 واحد قرارداد بسته بود. بالاخره با تشکیل جلسات کارگروه مسکن مهر در فرمانداری روال فعالیت تعاونیهای مسکن مهر به روال عادی برگشت و کار ساخت و ساز ادامه پیدا کرد.

بلوکها چند درصد پیشرفت داشته اند؟

13 تعاونی بین 80 تا 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند و  5 تا از تعاونیها هم کارشان در حد 65 درصد پیشرفت فیزیکی قرار دارد. الان هم  اداره تعاون با همکاری مسکن و شهرسازی بخشنامه ای را صادر کرد که تعاونیها باید در این موقعیت مناسب و فصل زمانی که هست دو شیفته کار کنند. الان هم از تعاونیها و پیمانکاران تعهدنامه کتبی و شفاهی گرفته شد که در هفته دولت این پروژه به ثمر برسد و افتتاح شود و هیچ بهانه از کسی پذیرفته نیست. در صورت افتتاح نشدن پروژه در موعد مقرر هیچ گونه حقوقی به مدیرعامل و اعضای هیات مدیره تعلق نمی گیرد.

قیمت تمام شده این واحدها چقدر است؟

یکی از مواردی که خیلی مهم است قیمت تمام شده این پروژه است. قیمت تمام شده با قیمت کارشناسی فرق می کند. قیمت کارشناسی ارزش افزوده و قیمت فعلی ساختمان را ملاک ارزیابی قرار می دهد ولی قیمت تمام شده از زمان پرداخت وجه به تعاونی محاسبه می شود. چون اعضاء از اقشار کم درآمد هستند اداره تعاون در این امر دقت مضاعف دارد که با همان قیمت تمام شده به دست عضو برسد. در حال حاضر هنوز قیمت مشخصی برای آن در نظر نگرفته است و قیمت گذاری توسط کارشناسان اداره تعاون در حال پیگیری است. به خاطر استفاده از مصالح مختلف توسط تعاونیهای مسکن مهر، قیمت آپارتمان ها در هر تعاونی متفاوت می شود.

احداث زیرساختهایی مثل بازار، مدرسه، فضای سبز، مسجد و بر عهده کیست؟

از طریق نماینده محترم مکاتباتی جهت واگذاری زمین برای مسجد، فضاهای آموزشی، مذهبی، تجاری و انتظامی صورت گرفته و با خبری که ما دریافت کردیم نماینده با جدیت دنبال کردند و به یک نتایجی هم رسیده اند.

مگر در همان ابتدا برای این مکانها جانمایی صورت نگرفته بود؟

چرا در نقشه هست ولی واگذاری زمین آن باید پروسه ای را بگذراند.

مساحت آپارتمان ها چقدر است ؟

135 متر با مشاعات مثل راه پله، زیرزمین، انباری و...

پروژه کاشان که افتتاح شد بعدا مشکل گاز و برق پیدا کردند. وضعیت خمینی شهر که اینگونه نخواهد شد؟

من خودم در کاشان بودم. رفتند تحقیق کردند دروغ بود. ممکن است در بلوکی قطع گاز انجام شده به خاطر این که پولش را نداده است یا فشار گازش را کمتر کرده اند و آن فرد طور دیگری مطرح کرده است.

ولی در سایت خود کاشان این موضوع مطرح شده بود.

بله مطرح شده بود و بعد هم تکذیبه اش را گذاشتند. البته هیچ کاری هم بدون عیب نیست.

در مورد مدارس مورد نیاز این مجموعه چه اقداماتی انجام شده است؟

برای مسکن مهر دو مدرسه ابتدایی و راهنمایی در نظر گرفته شده که توسط یکی از خیرین کلنگ زنی شده است.

مدت کار تعاونیهای مسکن تمام نشده است؟

بله تمام شده و باید تعاونیها منحل شود ولی به خاطر ادامه پیدا کردن پروژه، قراردادها سه ماه تمدید شد.

فاز دوم مسکن مهر کی و کجا اجرا می شود؟

فاز دوم مسکن مهر را مسکن و شهرسازی با همکاری انبوه سازان در  زمین سنگ تراشها می سازند. این زمین 30 هکتار است، پولش را اداره مسکن می گوید واریز کردیم، شهرداری می گوید واریز نکردند. به خاطر مجاورت با جاده ارتباطی قرار است شهرداری در مورد فضاسازی اطراف کار کند. زمین از سنگ تراشهاست و پول به حساب آنها واریز شده، شهرداری هم قول داده زباله ها را ببرد.

بر سر معافیت مالیات مسکن مهر، کشمکش هایی وجود دارد. با وجود اینکه در برخی از استانها این معافیت اجرا شده ولی هنوز در خمینی شهر اجرا نشده است. جریان چیست؟

در خصوص مالیات، غیر از استان اصفهان تمامی استانها معافیت مالیاتی را پذیرفته اند. اخیرا نامه هایی توسط مدیران کل تعاونی ها نوشته شده که این استان هم از معافیت مالیاتی استفاده کند. بیمه هم برای هر واحد 5 هزار و 200 تومان  که در هر مرحله پرداخت شود از آنها کسر می شود.

زندگی در آپارتمان متفاوت از زندگی در خانه های حیاط دار است و به هر حال آپارتمان نشینی فرهنگ خاص خودش را می طلبد که نیاز به آموزش دارد. در مورد آموزش فرهنگ آپارتمان نشینی چه کسی مسئول است؟ شهرداری، ارشاد یا شما؟

هیات امنایی که برای هر بلوک تعیین می شود خودشان این کار را انجام میدهد. باید در این مورد تمرین کنیم.

سخن پایانی؟

بعضی از تعاونیهای مثل مسکن ادارات از وام مسکن مهر استفاده کردند بعضی هم به صورت خود مالکی استفاده کردند که در مورد آنها صحبت نشده و بیشتر نمود طرح مسکن مهر در مورد تعاونیهای مسکن مهر مورد توجه قرار گرفت. بر همین اساس افرادی که از طرح مسکن مهر در این شهرستان استفاده کردند فقط 1288 نفر نبودند بالغ بر 4 تا 5 هزار نفر هستند که حتی عده ای از خمینی شهر به فودلاد شهر رفتند و خانه گرفته اند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 شهروند خميني شهري 09 شهریور 1391 ساعت 07:56
آگهي فروش زمين در خميني شهر: http://www.niazpardaz.com/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-200-%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C-@406463
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید