امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 10:39:16

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش اختصاصی فرصت از اظهارات متناقض مسوولان درباره وضعیت بهداشتی کشتارگاه نقش جهان؛

کشتارگاه نقش جهان بهداشتی هست یا نیست؟

پنجشنبه, 10 اسفند 1391 ساعت 09:39 کدخبر :5296
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمد رضا ابطحی
هفته گذشته در يك برنامه راديویي مركز استان اصفهان مسائل و مشكلات كشتارگاه نقش جهان مورد بررسي قرار گرفت.

اين برنامه راديوئي با هدف بررسي اثرات آلايندگي كشتارگاه نقش جهان شروع و با انتقادات شهروندان شهرمان به عدم رسيدگي و توجه مسئولين به آلايندگي و مشكلات كشتارگاه نقش جهان خاتمه يافت.
يكي از شهروندان مطلع و آگاه با اشاره به اينكه به دفعات مكرر به مسئولين كشتارگاه نقش جهان براي رفع آلايندگي هشدار داده شده گفت: تا كنون از طرف مسئولين شهرستان اقدام جدي در برخورد قانوني براي رفع مشكلات بهداشتي نقش جهان صورت نگرفته است.
وي در ادامه افزود: ظرفيت كشتار كشتارگاه نقش جهان محدود است و درحال حاضر بيش از ظرفيت خود كشتار مي كند، منافع يك از عده از فعالين توليد گوشت شهرستان با منافع شهرستان گره خورده است و منافع شهرستان فداي منافع این عده مي شود.
يكي از انتقاداتي كه توسط شهروندان و به حق در اين برنامه راديویي مطرح شد اين بود كه آلاينده بودن اين مركز در شماره قبلي نشريه فرصت توسط مسئولين اعلام شده است ولي آيا دريافت عوارض، مشكل آلايندگي كشتارگاه را حل خواهد كرد و پرداخت درصد آلايندگي از به خطر افتادن سلامتي مردم جلوگيري خواهد كرد؟
يكي ديگر از شهروندان كه به شغل قصابي مشغول است در اين برنامه راديویي گفت: كشتارگاه نقش جهان صنعتي و بهداشتي نيست و در سال هاي گذشته بازسازي نشده و فاضلاب و پسآب كشتارگاه از طريق چاه به سفره هاي زير زميني انتقال پيدا مي كند.
اين شهروند غيربومي در پاسخ به اين سوال که آيا مسئولين و شهروندان خميني شهري به وجود اين مشكلات اعتراضي نموده اند يا پيگير حل مشكلات و انتقال كشتارگاه از اين محل هستند يا خير به خبرنگار راديو گفت: كشتارگاه نقش جهان قديمي است و سلامتي گوشت توليد شده در اين كشتارگاه مورد تاييد نمي باشد و پرسنل و سلّاخان در اين كشتارگاه بهداشت را رعايت نمي كنند. وی افزود: دامپزشكي و مسئولين بهداشتي نیز نظارت لازم را بر رعايت بهداشت در كشتارگاه ندارند و يا تذكرات بهداشتي مسئولين مورد توجه پرسنل و مسئولين كشتارگاه قرار نمي گيرد.
از جمله مباحث مطرح شده در اين برنامه راديویي توليد روزانه 2 هزار لاشه گوشت و بيش از نياز شهرستان در كشتارگاه نقش جهان و توزيع توليدات گوشت اين كشتارگاه در شهرهای اطراف خميني شهر از جمله شهر اصفهان و شاهين شهر بود كه در اين رابطه توسط يكي از شهروندان و مجري اين برنامه مطرح شد. وی گفت: با وجود دوكشتارگاه جديد و صنعتي و بهداشتي در اصفهان و شاهين شهر، كشتارگاه نقش جهان عليرغم مشكلات بهداشتي مورد استقبال قرار دارد.
وي افزود: به دليل مجاورت ميدان دام خميني شهر با كشتارگاه نقش جهان ما مجبور هستيم براي توليد و خريد گوشت به خميني شهر بياييم. در شهرهاي اطراف نيزكشتارگاه وجود دارد و اگر اين كشتارگاه تعطيل شود ما براي خريد و كشتار دام به شهرهاي مجاور مي رويم.
يكي از شهروندان بومي كه ظاهرا توليدكننده گوشت گوساله مي باشد در اين گزارش راديویي گفت: در سال جاري بيش از 150 راس گوساله براي پرواربندي خريداري نمودم ولي به علت بيماري تب برفكي تعدادي از گوساله هاي من تلف شدند.
وي علت اين بيماري را غيربهداشتي بودن ميدان دام خميني شهر دانست و گفت: از سراسر كشور دام سبك وارد ميدان دام مي شود و به علت انتقال بيماري از طريق هوا، گوساله هاي من نابود شد و من دچار ورشكستگي شدم.
اين دامدار خميني شهري در پاسخ به سئوال گوينده اين برنامه و با اشاره به اينكه در نزديك ميدان دام مناطق مسكوني از جمله مسكن مهر در حال احداث است و اينكه آيا هيچ يك از مسئولين پيگير حل مشكلات بهداشتي ميدان دام و كشتارگاه نقش جهان بوده اند يا خير گفت: مسئولين دامپزشكي از مشكلات ميدان دام و كشتارگاه اطلاع كامل دارند ولي تاكنون برخورد نكرده اند، ظرفيت كشتارگاه روزانه 800 راس دام مي باشد ولي در حال حاضر 5 برابر ظرفيت واقعي خود كشتار مي كند و عدم رسيدگي به مشكلات بهداشتي كشتارگاه باعث بروز بيماري در بين مردم مي شود و من خودم در اين رابطه ورشكسته شدم.
يكي ديگر از شهروندان كه ظاهرا منزلش در نزديكي كشتارگاه و ميدان قرار داشت در اين برنامه گفت: به علت بوي نامطبوع كشتارگاه و ميدان دام بچه هاي من مريض شده اند و پزشكان به من اعلام كرده اند علت بيماري فرزندان، وجود كشتارگاه مي باشد و به علت عدم توانایي مالي امكان تغيير مكان سكونت براي من وجود ندارد، دراين رابطه اعتراض كرده ام ولي كسي به شكايت ما توجه نمي كند.
يكي ديگر از شهروندان گفت: درخواست ما از شخص استاندار رسيدگي به مشكلات زيست محيطي كشتارگاه نقش جهان است، پسآب كشتارگاه درست دفع نمي شود و بخش زيادي از ضايعات و فاضلاب از آن خارج مي شود و بخش عمده پسآب به چاه ریخته شده و باعث آلودگی سفره های آب زیرزمینی و خشکیده شدن باغات میوه اصغرآباد می شود، ما به عنوان یک شهروند قادر به پیگیری این موضوع نیستيم و از مسئولین شهرستان و استان می خواهیم به این موضوع رسیدگی کنند.
در ادامه این برنامه مدیرکل دامپزشکی استان در خصوص مشکلات و معضلات بهداشتی کشتارگاه نقش جهان به برنامه پرسان رادیو اصفهان گفت: ابعاد زیست محیطی کشتارگاه نقش جهان به حوزه دامپزشکی ارتباطی ندارد و مسئولین سازمان محیط زیست استان و شهرستان باید پاسخگوی این بخش از مشکلات باشند.
وی افزود: آنچه که در این خصوص به ما مربوط می شود این است که کشتارگاه نقش جهان زیر نظر سازمان دامپزشکی در حال فعالیت است و کلیه کشتار و دام این مرکز مورد مراقبت، کنترل، معاینه پزشکی شده و به تايید ناظرین ما می رسد و در صورت مشاهده هرگونه لاشه دام بیمار، بلافاصله گوشت آن در همان مرکز ضبط و معدوم می گردد.
دکتر حسینی در ادامه با اشاره به اینکه حجم کشتار روزانه در نقش جهان متناسب با ظرفیت و امکانات استاندارد این مرکز نیست گفت: باید ظرفیت و حجم کشتار این مرکز کاهش یابد و مازاد ظرفیت به مرکز کشتارگاهی استان انتقال پیدا کند.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا ظرفیت کشتار در مراکز دیگر استان وجود دارد یا خیر گفت: با توجه به اینکه موضوع بحث برنامه ما مربوط به حوزه شهرستان خمینی شهر می باشد فعلا در شهرستان خمینی شهر هیچ گونه ظرفیت برای انتقال این مرکز وجود ندارد و اگر این ظرفیت در شهرستان وجود داشت قطعا ما با همکاری فرماندار نسبت به جابجائی به محل جدید اقدام می کردیم. وی با تأکید بر اینکه ظرفیت محل برای احداث کشتارگاه جدید فعلا در خمینی شهر وجود ندارد گفت: هم اكنون برای رفع نیاز فعلي مجبور به استفاده از کشتارگاه نقش جهان هستيم.
وی با اشاره به اینکه شهرستان خمینی شهر برای تامین زمین مناسب در مضقیه است گفت: تعدادی متقاضی برای کسب مجوز احداث کشتارگاه جدید اقدام کرده اند ولی به دلیل محدویت هايی همچون کمبود اراضی هنوز موفق به جانمایی یک مکان مناسب و مورد تايید سازمان مربوطه برای صدور پروانه احداث کشتارگاه صنعتی نشده اند.
حسینی در ادامه با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهي از افراد خمینی شهر سابقه فعاليت طولانی در بخش فروش و توزیع دام زنده داشته و دارند افزود: خمینی شهر به عنوان یکی از مهمترین مراکز تامین دام زنده منطقه و کشور محسوب می شود.
در ادامه این برنامه رادیویی، معاون سازمان محیط زیست استان به خبرنگار فرصت در خصوص مشکلات زیست محیطی کشتارگاه نقش جهان گفت: آلایندگی این مرکز از نظر سازمان محیط زیست استان، وجود اشکال در فاضلاب صنعتی و دفع اصولي پسماند این مرکز می باشد.
وی با اشاره به اینکه اخطار قضایی و اقدامات قانونی در خصوص مشکلات زیست محیطی این مرکز انجام شده است گفت: طبق آخرین گزارش توسط مسئولین کشتارگاه اقداماتی در خصوص رفع مشکلات زیست محیطی این مرکز انجام شده و در حال حاضر پسماند کشتارگاه به یک مکان مورد تايید و مجاز سازمان محیط زیست انتقال پیدا می کند.
قاسمی در ادامه گفت: اقداماتی در خصوص نصب تصفیه خانه پسآب و استاندارد سازی فاضلاب صنعتی کشتارگاه انجام شده ولی پاک بودن این تصفیه خانه مورد تاييد ما نیست و نیاز به آزمایشات جدید دارد.
وی تصریح كرد: مشکلات بهداشتی دیگر این کشتارگاه در حوزه مسئولیت اداره بهداشت محیط و دامپزشکی استان و شهرستان می باشد و چگونگي نظارت آنها بايد به صورت جداگانه پيگيري شود.
معاون سازمان محیط زیست تاکید کرد: اشکالات زیست محیطی کشتارگاه نقش جهان قابل حل است معمولا این گونه اشکالات در تمام مرکز کشتارگاهی یک مساله طبیعی است.
وی در پاسخ این سوال که آیا پسآب کشتارگاه به چاه ریخته می شود و سفره های زیر زمینی را تحت تاثیر قرار می دهد گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و ما آن را تايید نمی کنیم و مردم خمینی شهر هیچ گونه نگراني در این خصوص نداشته باشند. پسآب کشتارگاه به تصفیه خانه منتقل مي شود و از طریق چاه دفع نمي گردد و در صورتی که تصفیه خانه به تايید ما برسد پسآب برای آبیاری درختان موثر خواهد بود.
در همین حال، فرماندار خمینی شهر در واکنش به پخش برنامه پرسان از رادیو اصفهان به خبرنگار فرصت گفت: کشتارگاه نقش جهان خمینی شهر یکی از مراکز کشتارگاهی مهم استان محسوب می شود. مجاورت این مرکز در کنار میدان دام به اهمیت این دو مرکز افزوده است و روزانه شاهد کشتار قابل ملاحظه ای در این مرکز هستیم. احمد حقیقی افزود: کلیه تمهیدات لازم برای فراهم کردن عرضه بهداشتی در این مرکز برنامه ریزی شده است.
وی ضمن تاکید بر اینکه این مرکز مورد تاييد شبکه پزشکی استان و شهرستان است افزود: سیاست ما بر این است كه در دراز مدت پس از فراهم کردن مقدمات اولیه، کشتار گاه صنعتی خمینی شهر احداث شود و ما پیگیر اجرای این طرح برای حفظ جایگاه خوب شهرستان در تولید گوشت هستیم.
وی با اشاره به اینکه مشکلات بهداشتی کشتارگاه باید رفع شود افزود: طبیعی است که تبدیل نشدن کشتارگاه سنتی نقش جهان به یک کشتارگاه صنعتی و یا احداث یک مرکز جدید مورد انتقاد و اعتراض مردم و مسئولین باشد ولی با بررسی و اقدامات کارشناسی از طرف مسئولین بهداشتی شهرستان، این مرکز به طور دائم تحت نظارت قرار دارد و تا حدی که نیاز بوده رفع اشکال شده است.
وی افزود: محل جدید کشتارگاه صنعتی جدید خمینی شهر جانمایی و مورد تايید مسئولین محیط زیست استان قرار گرفته و مورد حمایت سازمان دامپزشکی استان نیز می باشد و ظرفیت و امتیاز تولید گوشت خمینی شهر از شهر خارج نمی شود.
به گزارش خبرنگار فرصت يكي از مباحث مطرح شده دركارگروه بهداشت و سلامت شهرستان موضوع مشكلات و معضلات ميدان دام و كشتارگاه نقش بود.
ریيس دامپزشكي شهرستان در اين جلسه با اشاره به پخش برنامه راديویي پرسان افزود: متوليان کشتارگاه و میدان دام، فرصت سوزي مي كنند در حالي كه امتياز ميدان دام و كشتارگاه در معرض تهديد خروج از شهرستان قرار دارد.
دكتر ضيایي با اشاره به درآمد مالي خوب بخش توليد گوشت و عرضه دام افزود: حل مشكلات و معضلات بهداشتي كشتارگاه و ميدان دام نياز به صرف هزينه مالي توسط خود مالكين و فعالين و سرمايه گذاران اين بخش دارد و به نظر ما سلامتي مردم مهم تر از اشتغال و توليد درآمد است.
در جلسه كارگروه بهداشت و سلامت، رییس شورای شهر هم گفت: تا زماني كه ما در شورا مسئوليت داريم اجازه نمي دهيم امتياز كشتارگاه و ميدان دام از خميني شهر گرفته شود.
سید امیر صدر صهري با اشاره به اينكه پاك كردن مساله مشكلات و معضلات بهداشتي كشتارگاه و ميدان دام اثري ندارد گفت: نبايد اجازه دهيم به دليل مشكلات بهداشتي امتياز و جايگاه توليد گوشت خميني شهر به خطر بيافتد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 0 haji 11 اسفند 1391 ساعت 16:51
بااهداسلام وخداقوت خدمت تمامی دست اندرکاران دوهفته نامه فرصت امیدوارم این مطلبی راکه برایتان ارسال می کنم درصفحه خوددرج کنیدتامادران وپدارن دانش آموزان این شهربخوانند.
من درعجبم ازمعاونت پرورشی آموزش وپرورش این شهر که چرادرجایی که درشهرخودمان مصلی به این بزرگی،مهدیه وحسینه وجودداردبایدبرو دبرای برگزاری جشن عبادت (تکلیف)دختران 9ساله اردوگاه درچه راحال رایگان ویاپولی برای برگزاری مراسم درنظربگیرد،اردو گاهی که درجاده فلاورجان قرارگرفته است وجاده ای است بسارخطزناک. چرافرزندان مارابه این مکان میبری؟ چراباجان هزاران نوگل بازی میکنی؟شمافکرکن یک نفرازاینهافرزند خودشماست شمارابه خدااین کاررانکنید،درست است که هراتفاقی بیافتدشمامیزوصن دلیتان سرجای خودقرارداردوکسی نمی تواندشماراتاسه سال دیگرازاین پست برکنارکندولی ای کاش یه کم روی کارهایتان فکرمی کردید.
نقل قول
 
 
#1 0 رجب همدانی 10 اسفند 1391 ساعت 22:00
با عرض خسته نباشید خدمت شما خبرنگاران عزیز بنده سلاخ هستم و در کشتارگاه نقش جهان کار میکنم تمام این بازی ها به این دلیل است که این کشتارگاه تعطیل کنند وببرند به کشتارگاه تازه تاسیس مورچه خورت که احداث کردند مسولین شهر همین کشتارگاه را توسعه بدهند و کارگر اظافه کنند و رسیدگی کنند حیف است این کشتارگاه از این شهر بسته شود خواهشا مسولین رسدگی کنند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید