امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 12:29:44

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارشی از سفر پرحاشیه وزیر راه و شهرسازی به خمینی شهر

دوشنبه, 02 مرداد 1391 ساعت 11:29 کدخبر :4330
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
وزیر راه و شهرسازی که هفته گذشته برای بازدید از بیمارستان منظریه و جاده کمربندی به خمینی شهر آمده بود در جمع مسوولان شهرستان حاضر شد.

در این جلسه که تعدادی از مسولین وزارتخانه و همچنین استاندار اصفهان هم حضور داشتند، تاریخچه بیمارستان منظریه، بودجه های اختصاص یافته، هزینه ها و میزان پیشرفت طرح مورد بررسی قرار گرفت.

یکی از مسوولان وزارت راه، از 7 میلیارد تومان هزینه سازمان مجری برای این طرح خبر داد و گفت: برای سال 91، 5/4 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. وی در پاسخ به سوال وزیر که پرسید: چقدر بودجه لازم است تا این پروژه تمام بشود؟ گفت: غیر از بودجه امسال 12میلیارد تومان دیگر نیاز داریم. نیکزاد مجددا همین سوال را از مشاور طرح پرسید و او در جواب گفت: برای تکمیل نهایی از هم اکنون 12 میلیارد تومان پیش بینی می کنیم.

در ادامه، پیمانکار طرح، تنها مشکل تاخیر در این طرح را کمبود بودجه عنوان کرد و رو به وزیر راه گفت: با دید منفی به این طرح نگاه نکنید، زمان عقد قرارداد علی رغم گفته تمامی پیمانکاران مبنی بر اینکه با این اعتبارات و بودجه ها امکان ساخت این پروژه وجود ندارد پذیرفتن آن به نوعی خودکشی محسوب می شود، ما به لحاظ وظیفه تمام تجربه و توانمان را به کار گرفتیم و اکنون هم در صورت حل مشکل بودجه، بیمارستان تا پایان دولت دهم آماده افتتاح خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی که در ابتدای ورود به بیمارستان با اعتراض پیرمردی مواجه شده بود که از تاخیر در ساخت بیمارستان گلایه داشت، در برابر درخواست های متعدد و مکرر مردم برای تکمیل بیمارستان منظریه قول داد هرچه سریع تر این پروژه تکمیل و به بهره برداری برسد. علی نیکزاد در گفت و گو با مشاور پروژه بیمارستان و در اعتراض به تاخیر در تکمیل این پروژه نسبت به دستور مجلس مبنی بر توسعه این بیمارستان و افزایش ظرفیتش از 96 به 160 تختخوابی گفت:  این طرح متعلق به دولت است چه ارتباطی به مجلس دارد؟ مگر شما از مجلس حقوق می گیرید؟ شما مشاور وزارت مسکن هستید یا مشاور مجلس؟

وی در ادامه به طعنه گفت: 80 سال برای تکمیل این بیمارستان کافیست؟! ما باید جوابگوی درخواست های مردم باشیم، این پیرمرد از من یک تخت دیالیز می خواهد! شما باید با بودجه تصویب شده اولیه 96 طرح تخت خوابی اجرا می کردید بعد درخواست افزایش بودجه برای توسعه می نمودید نه اینکه از همان ابتدا ظرفیت را تغییر بدهید. این تاخیر، مردم را به دولت بدبین می کند.

3 میلیارد تومان کجا رفت؟

پیمانکار طرح بیمارستان در جلسه وزیر راه و مسئولان شهرستان و استان، از 5/4 میلیارد تومان امسال برای تکمیل ساختمان اصلی بیمارستان خبر داد. وی بیمارستان منظریه را از با کیفیت ترین و ارزان ترین بیمارستان های کشور دانست و گفت: تا کنون با بودجه اختصاصی 70 درصد پیشرفت داشته ایم. نیکزاد در واکنش به این صحبت پیمانکار گفت: شما چطور  این طرح را با هزینه ای بالغ بر 20 میلیارد تومان، ارزان قیمت می دانید؟ و پاسخ شنید که ما از مجموع 5/7 میلیارد تومان،  فقط 5/4 میلیارد تومان دریافت کرده ایم.

سرنوشت 3 میلیارد تومان باقیمانده، تبدیل به سوال جنجالی این جلسه شد؛ نیکزاد از سرنوشت این مبلغ از پیمانکار پرسید و او درجواب گفت: این 3 میلیارد تومان در سال 70 صرف اسکلت و تقویت آن شده است در همین زمان محسن صرامی که در جلسه حضور داشت نیز به طعنه گفت: این سه میلیارد هزینه چند طاق و چند ستون شده است؟! در این بخش نهایتا وزیر راه 9 و نیم میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان اختصاص داد.

یک بار برای همیشه به مشکلات منظریه پایان بدهید

رسیدگی به مشکلات منظریه و حل اختلافات میان سازمان مسکن و شهرداری خمینی شهر از جمله موضوعاتی بود که نماینده مردم در مجلس در حضور مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان، مطرح کرد. محسن صرامی از وزیر راه خواست هر چه سریع تر و یک بار برای همیشه به این اختلافات پایان دهد. وی ادامه داد: دولت های مختلفی عوض شده اند ولی هیچ اتفاقی در شهرک منظریه مشاهده نشده است، شهرک منظریه در شرایط بسیار نامناسب، بدون امکانات مذهبی و فرهنگی و پاسگاه نیروی انتظامی به سر می برد و ما در خدمت رسانی به مردم در این  شهرک با زحمت زیادی روبرو هستیم و این در حالیست که منظریه با شهر اصفهان کمتر از 10 دقیقه فاصله دارد. صرامی افزود: اما از نظر امکانات بیش از 100 سال با شهر اصفهان فاصله دارد. صرامی با اشاره به اینکه شهرک منظریه در حوزه وزارت راه و شهرسازی است گفت: ما به قول وزیر برای حل مشکلات شهرک منظریه نیاز داریم. وزیر راه و شهرسازی در پاسخ قول رسیدگی به این موضوع در جلسه مشترک را داد.

احداث 2 مسجد و یک مدرسه در منظریه

کمبود شدید امکانات از جمله مسجد و مدرسه در جوار مجموعه های مسکونی آسمان، سپهر و مسکن ادارات از دیگر مواردی بود که نماینده با وزیر مطرح کرد. مهندس نیکزاد نیز در پاسخ  قول احداث 2 مسجد و یک مدرسه را با حمایت استاندار داد و در خصوص آسفالت طرح های عمرانی شهرک منظریه هم گفت: اگر مردم هزینه این خدمات را به ما پرداخت کرده باشند حق با مردم است وگرنه اجرای خدمات آسفالت و طرح های عمرانی دیگر به عهده شهردار است. وی افزود: نکته اساسی این است که ما در ساخت مسکن مهر متعهد به آماده سازی مجموعه های مسکن هستیم اما این در ساخت شهرک های مسکونی به دلیل حجم گسترده ساخت و ساز در حوزه ما نمی باشد. محسن صرامی گفت: من شخصا در ازای خرید یک پلاک زمین 5/4 میلیون تومانی، 500 هزار تومان بابت خدمات به مسکن و شهرسازی پرداخت نموده ام. مدیر کل اداره مسکن و شهرسازی استان با اشاره به توفق نامه ای که در سال 79 در ازای خدمات به شهرک منظریه با شهرداری خمینی شهر  امضا کرده اند و شهرداری تا کنون به صورت قاطع وارد عمل نشده است، ابراز آمادگی کرد که در جلسه ای مشترک با حضور مسوولین استان به جمع بندی این موضوع رسیده و مراتب را به وزیر اعلام کنند.

اختصاص مبلغ 7 میلیارد تومان برای تکمیل جاده کمربندی

در این جلسه که با قول و وعده های بسیار همراه بود، اختصاص مبلغ 7 میلیارد تومان برای تکمیل جاده کمربندی با همکاری استاندار از دیگر قول های وزیر راه و شهرسازی بود. این امر پس از آن رخ داد که هنگامی که پایان جلسه اعلام شده بود، نماینده شهرستان، خبرنگار "فرصت" را خطاب قرار داد و از او، شماره قبل فرصت را گرفت و خطاب به وزیر راه، به تصادف هفته گذشته بلوار آزادگان و تجمع مردم اشاره کرد و عکس فرصت از خودروی خونین آن تصادف را به وزیر نشان داد.

پس از اینکه نماینده با استناد به گزارش فرصت در خصوص تصادف اخیر در بلوار آزادگان، به وزیر پیشنهاد داد تا تحت هر شرایطی یک باند از جاده کمربندی بازگشایی شود، افزود: چرا مردم ما که در همه صحنه های انقلاب حاضر بوده اند امروز باید اینچنین شاهد کشته شدن جوانانشان در این مسیر باشند، مدیر کل اداره مسکن و شهرسازی در توضیح به وزیر گفت: طرح جاده کمربندی فعلی جوابگوی حجم تردد خودروها نبود و اکنون طرح جدید با 33 کیلومتر راه اندازی و اجرا شده و  30 کیلومتر آن آماده آسفالت است. وزیر که از تصویر تصادف متاثر شده بود از مسئولان راه و شهرسازی استان پرسید تکمیل این جاده چقدر هزینه دارد؟ و محمودزاده پاسخ داد: جاده کمربندی که قرار است به اتوبان غرب استان متصل شود از ردیف بودجه های ملی در حال ساخت است و برای تکمیل نیاز به 13 میلیارد تومان بودجه دارد. وزیر در واکنش، حسابدار وزارتخانه را فراخواند و بعد از یک حساب و کتاب، قول پرداخت 7 میلیارد تومان را برای تکمیل پروژه داد.

پل شهرک برق و الکترونیک احداث می شود

در این جلسه، همچنین نماینده عدم تکمیل پل جاده کمربندی را باعث عدم تکمیل جاده شهرک برق و الکترونیک دانست و در ادامه مدیر کل راه و شهرسازی قول مساعد در تسریع پل نیمه کاره جاه شهرک برق و الکترونیک را هم داد.

در حاشیه

فرود آمدن هلیکوپتر حامل وزیر در منظریه و درخواست های ریز و درشت مردم از او

قرار بود هلیکوپتر حامل وزیر در سپاه ناحیه فرود بیاید اما پس از یک تاخیر دو ساعته، هلیکوپتر پس از چرخ زدن در شهر و دیدار وزیر از شهرک منظریه و جاده کمربندی از آسمان شهر، در جوار بیمارستان منظریه به زمین نشست و همین فرود آمدن بدون برنامه قبلی فرصتی به مردم داد تا درخواست های خود را بدون واسطه با وزیر راه و شهرسازی در میان بگذارند. صدور اسناد زمین های منظریه از جمله مواردی بود که بسیار مطرح شد و همین کثرت درخواست ها در این رابطه باعث شد که مهندس نیکزاد بیشتر از یک قول و قرار معمولی وقت بگذارد و دستور صریح و سریع رسیدگی به این مشکل را صادر نماید. درخواست های مردم برای تکمیل هر چه زودتر بیمارستان هم کم نبود اما پیرمردی که در ورودی بیمارستان از حرکت مهمان ها جلوگیری کرد و با باز کردن دکمه های پیراهن خود و نشان دادن نشانه های نیاز مداومش به دستگاه دیالیز از وزیر تقاضای تکمیل هر چه سریع تر این طرح را کرد، باعث شد وزیر وعده به بهره برداری رساندن هر چه سریع تر بیمارستان را به مردم بدهد و در برابر توضیحات دست اندرکاران پروژه بیمارستان واکنش تند و اعتراض آمیز نشان بدهد.

می شود طرح بیمارستان منظریه را تا هزار تختخواب افزایش داد اما...

ارتقای ظرفیت بیمارستان از 96 تختخوابی به 160 تختخوابی از دیگر موضوعاتی بود که واکنش تند و اعتراض آمیز وزیر را برانگیخت. وی در پاسخ به مشاور طرح گفت: بیمارستان طرحِ مجلس بود یا دولت؟ و... اما در جایی دیگر از سخنانش دوستی خودش را با نماینده سابق – که پیگیر تغییر وضعیت بیمارستان به 160 تختخواب بوده است - و نماینده فعلی خمینی شهر اعلام کرد و گفت: ما باید از منابع مالی درست استفاده کنیم تا مردم هر چه زودتر بتوانند از امکانات بهره برداری کنند وگرنه می شود طرح بیمارستان منظریه را تا هزار تختخواب افزایش داد، 5 دولت هم روی کار بیایند و بروند و بیمارستان افتتاح نشود.

گفگوی کوتاه خبرنگار فرصت با وزیر راه

در پایان این سفر، وزیر راه و شهرسازی که مبلغ 95 ميليارد ريال به بيمارستان منظريه و70 ميليارد ريال به جاده جديد كمربندي خميني شهر اختصاص داده بود در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرصت آنلاین گفت: 20 میلیارد از اعتبار تعلق گرفته به جاده كمربندي از بودجه هاي استاني و از جانب استانداری و 50 ميليارد ريال آن از جانب وزراتخانه و به منظور پیشگیری از توقف اين طرح تامين و پرداخت خواهد شد.

نیکزاد همچنین در خصوص بيمارستان منظريه خميني شهر گفت: براي تسريع در تكميل اين پروژه نیز 50 ميليارد ريال از طريق اعتبارات مهر ماندگار به صورت مازاد و 45 ميليارد ريال از اعتبارات وزارتخانه طبق برنامه ريزي قبلي پرداخت خواهد شد.

وزير مسكن با اعلام خبري در خصوص حل مشكلات شهرك منظريه گفت: طبق تعهدات گذشته سازمان راه و شهرسازي 2 مسجد و يك مدرسه با حمایت استاندار اصفهان و از طریق بودجه وزراتخانه در شهرك منظريه احداث خواهد کرد.

گفتنی است 2 طرح جاده كمربندي و بيمارستان منظريه خميني شهر از جمله مصوبات سفر اول ريیس جمهور است كه سالهاست مردم شهرستان منتظر تكميل آن ها هستند و با راه اندازي و افتتاح اين دو طرح بخش عمده اي ازمشكلات  خمینی شهر حل خواهد شد.

نظرات  

 
#5 -1 میرزایی 03 مرداد 1391 ساعت 20:25
آمدن وزیر خیلی بی سروصدا بود دم شما هم گرم، مشکل مسکن مهر را فراموش کردید وسئوالی هم از وزیر نپرسیدید البته دستشون درد نکنه بعضی از شرکتهای تعاونی کارشون را خوب انجام دادند امابعضی دیگه قصد ندارند به این زودی زود تمام کنند با پول مردم پژو خریدند و .
نقل قول
 
 
#4 -1 دای غلام 03 مرداد 1391 ساعت 11:50
دم محسن صرامی گرم..........

پیمانکار گفته :
>

آخه مگه میشه با کیفیت باشه و در ضمن ارزان هم تموم شده باشه ؟؟؟؟؟ یه جای کار می لنگه......
خدا رحم کنه.....بعدا می بینید و می فهمید بیمارستان چی از آب در اومده ....... خدا بخیر بگذرونه.......
نقل قول
 
 
#3 0 ناجي 03 مرداد 1391 ساعت 09:44
چي چي رو دمش گرم اين همه مردم كه اونجا بودند و اعتراض كردند دمشون گرم نقل قول همتی:
ای ول به نماینده! دمش گرم!
نقل قول
 
 
#2 0 جلال 02 مرداد 1391 ساعت 23:55
سلام- تشکر از اطلاع رسانیتان و از مسئولین مربوطه-
ببخشید اگرممکنه فونتتان را اصلاح کنید تا اعداد را به فارسی درج کنید که مثل مطلب بالا مشکل خوانایی نداشته باشد. در این مطلب جاهایی که ممیز وجود دارد ، عدد وارونه درج شده مثلا هفت و نیم میلیارد به صورت پنج میلیارد و هفتصد میلیون خوانده می شود!
نقل قول
 
 
#1 -3 همتی 02 مرداد 1391 ساعت 15:04
ای ول به نماینده! دمش گرم!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید