امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 20:44:31

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

امام جمعه درچه در جلسه شورای اداری مطرح کرد:

یک ریال از درآمد نیروگاه به درچه نمی رسد

سه شنبه, 24 بهمن 1391 ساعت 08:23 کدخبر :5199
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روح اله حاجی حیدری
هشتمین جلسه شورای اداری سال جاری شنبه 7 بهمن در نیروگاه درچه برگزار شد، جلسه ای که شاید بحث برانگیزترین بخش آن، انتقاد شدید حجت الاسلام موسوی امام جمعه درچه از میزبان جلسه یعنی مدیریت نیروگاه و پرداخت نکردن عوارض آلایندگی بود.

صدقه سر این نیروگاه درچه دیگر میوه ای ندارد
حجت الاسلام موسوی سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: پیش از این شهر درچه میوه هایی مثل هلو، گیلاس، آلبالو و بسیاری از میوه های دیگر را داشت. صدقه سر این نیروگاه امروز هیچ میوه ای ندارد. حالا رئیس این نیروگاه هرچی می خواهد بگوید.
وی با انتقاد از حذف نام درچه از نام نیروگاه گفت: زمانی که این نیروگاه تاسیس شد اسمش نیروگاه شاه آباد بود، بعد شد نیروگاه اسلام آباد و الان هم مثل دانشگاه صنعتی خمینی شهر که اسمش را گذاشتند اصفهان، اینجا هم نام نیروگاه را تغییر دادند و گذاشتند نیروگاه اصفهان در حالی که اینجا محدوده درچه است. قبرستان درچه هم در کنارش مشخص است.
امام جمعه درچه با بیان اینکه مدیریت و کارشناسان این نیروگاه اذعان می کنند آلایندگی آن عوارض زیادی برای مردم دارد افزود: روزی تعدادی از مقامات این نیروگاه آمدند پیش من و گفتند از بالا قصد دارند این نیروگاه را توسعه بدهند. آنها گفتند وجود این نیروگاه در کنار مناطق مسکونی خطرات زیادی برای مردم دارد و بیماری سرطان و ... به همراه دارد و این خطرات را می خواهند چند برابر کنند. بعد هم پیشنهاد دادند همراه با هم برویم پیش مرحوم فاضل هرندی نماینده اصفهان تا مانع توسعه این نیروگاه شویم. مرحوم فاضل هم با خواسته ما موافقت کرد و توسعه را بردند جایی دیگر. حالا با همه خسارتهای عظیمی که این نیروگاه به شهر ما وارد می کند یک ریال از درآمد نیروگاه به درچه نمی رسد تا حداقل با تدابیری از تبعات آلاینده ها بکاهیم.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به عبور خطوط شبکه برق از روی اراضی منطقه گفت: سیم کشیهای برق این منطقه از طرف غرب به شرق درچه مثل تار عنکبوت تمام درچه ما را اشغال کرده ولی نیروگاه یک ریال بابت آن به مالکان پرداخت نکرده است و مردم به شدت عصبانی و ناراحت هستند و می گویند یا پول زمین ما را بدهند یا سیمها را جمع کنند.
در ادامه نماینده شهرستان در مجلس با انتقاد از عملکرد دانشگاه صنعتی گفت: دانشگاه صنعتی در طول تاریخ همیشه به صورت هجومی با خمینی شهر برخورد کرده و اصلا خمینی شهر را به رسمیت نمی شناخته است. این در حالی است که خمینی شهر یک سوم بهترین زمینهایش را در اختیار این دانشگاه قرار داده است. ما از حق خودمان نمی توانیم بگذریم. آنها اجازه ندادند کمربندی اولیه کشیده شود و همین کار باعث شد بهترین جوانانمان در جاده پر خطر آزادگان کشته شوند. بعد از مدتها اجازه احداث یک جاده کمربندی جدید صادر شد، آنها به گونه ای پل برای دانشگاه زدند که در هنگام بارندگی یک حوزچه آب آنجا تشکیل می شود و مجبور می شوند جاده را منحرف کنند. بعد پل ورودی خمینی شهر را زدند و نماد خمینی شهر را گرفتند.
وی با اشاره به پیگیریهای خود گفت: با وزیر علوم صحبت کردم و ایشان گفت اینها بی تدبیری کردند. دانشگاه تا این لحظه میلیاردها تومان به خمینی شهر بدهکار است با این وجود با قلدری ساخت و سازهای غیرمجاز انجام دادند که این در شان دانشگاه صنعتی نیست. صرامی افزود: ورودی خمینی شهر دو حوضچه فاضلاب احداث کرده اند و فاضلاب دانشگاه را به آن سرازیر کردند. بوی تعفن آن ورودی شهر را مشمئزکننده کرده است. این همه زمین وجود داشت چه لزومی داشت اینجا ساخته شود؟!
شهرداری قلّک نیست
اطهری فر شهردار درچه دیگر سخنران شورای اداری بود. وی با انتقاد از وقت ندادن به شهرداران در جلسه شورای اداری گفت: شهرداریها و شوراهای شهر در جلسات شورای اداری مظلوم واقع می شوند. بحث، بحث حضور شهرداریها در جلسات شورای اداری نیست بلکه بحث، اهمیت کار شهرداریها در اداره شهرهاست که متاسفانه در همه جا نگاه به شهرداریها به عنوان ارگانی است که وظیفه اش تامین مالی سایر ادارات است و این نگاه خوبی نیست.
وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی شهرداریها خوب نیست، افزود: از مردادماه سال جاری تاکنون وضعیت اقتصادی شهرداریها وضعیت بسیار سخت و پیچیده ای شده است و با توجه به انتظارات مردم، تبعات اجتماعی زیادی می تواند داشته باشد. بیش از 50 درصد شهرداریهای استان بین سه تا شش ماه است حقوق پراخت نکرده اند و تقریبا هم به ما گفته شده فعالیتهای عمرانی را متوقف کنید و فقط حقوق و دستمزد بپردازید.
شهردار درچه در این زمینه افزود: فروردین ماه امسال هر تن آسفالت را 35 هزار تومان می خریدیم که الان قیمت آن به 100 هزار تومان رسیده، این درحالی است که مهمترین درخواست مردم آسفالت است.

واقعا مگر ما کم گرفتاری داریم؟!
اطهری فر با انتقاد از روند جلسات اداری گفت: در این جلسات به برخی اتفاقات ساده اشاره و در موردش صحبت می شود ولی به عنوان مثال شورای درچه در استان نمونه می شود هیچ بازتابی در این جلسات پیدا نمی کند.
شهردار درچه انتقاد خود از تغییر رئیس تربیت بدنی درچه را اینگونه بیان کرد: البته گفتن برخی از موفقیتها اثر معکوس می گذارد. با همه مشکلاتی که در کشور و در شهرستان وجود دارد تعدادی از مجموعه ها خوب کار می کنند از جمله شورای شهر، شهرداری و تربیت بدنی درچه. مردم هم راضی هستند. یکدفعه این سیستم را به هم می زنیم و شهرداری و شورا را می بریم در حاشیه. واقعا مگر ما کم گرفتاری داریم؟! چرا خودمان برای خودمان حاشیه درست می کنیم؟! از آقای فرماندار می خواهم اجازه ندهند لااقل سیستمهایی که کارشان را به خوبی انجام می دهند به دست خودمان مختل شوند.
اگر برخی از ما سر کار نباشیم به نفع اسلام است
امام جمعه خمینی شهر سخنان خود را با تبریک فرا رسیدن ایام دهه فجر آغاز کرد و گفت: امام خمینی به عنوان یک حکیم عالم به تکلیف خودش عمل کرد. حقایق را بازگو و مردم را بیدار کرد. امام بحث حکومت اسلامی و جهموری اسلامی را مطرح کردند و اثبات کرد همه احکام اسلام سیاسی است.
وی با بیان اینکه مسوولیت در جمهوری اسلامی سنگین است، افزود: کم کاری، مرخصی به بهانه های مختلف و دیر آمدنها معنا ندارد. دشمن سنگ اندازی می کند و ما هم گاهی با نارضایی کردن مردم به توطئه دشمن دامن می زنیم. باید کاری کنیم که مردم از ادارات ما ناراضی برنگردند. ما در تحریم هستیم ولی بی شک عده ای در حال سوءاستفاده هستند. باید کاری کنیم مردم پشت سر نظام حرف نزنند و نظام تضعیف نشود.
حجت الاسلام رحیمی با بیان اینکه اگر برخی از ما سر کار نباشیم به نفع اسلام است، افزود: برخی از هم لباسیهای من اگر نبودند اسلام بهتر حفظ می شد. این یک واقعیت است. در دهه فجر خدمات نظام را به مردم اعلام کنید و بگویید انقلاب چه خدماتی به مردم داده است.
فرماندار: از بحران برنج عبور کردیم
در ادامه فرماندار در پاسخ به برخی از انتقادات مطرح شده در جلسه گفت: خوب است که دغدغه ها گفته شود ولی لازم هست که ما هم منطقه ای و هم ملی فکر کنیم. ما نباید فقط به محدوده خودمان فکر کنیم.
حقیقی با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی گفت: ما باید برای حضور حداکثری مردم نهایت تلاش خودمان را انجام دهیم و لازمه آن کنار گذاشتن اختلافات است. از روزنامه محلی هم می خواهم برای حضور پرشور مردم در انتخابات تلاش کند.

وی افزود: هیچ یک از ارگانها اجازه ندارد به هیچ عنوان از کاندیدا یا گروهی خاص حمایت کند. اگر قبل از انتخابات خبری به من برسد که فلان اداره پشت فلان کاندیدا است بلافاصله رئیس مربوطه را برکنار می کنم. فرماندار با اشاره به بحران برنج در شهرستان گفت: بحمدا... توانستیم بخوبی از این موضوع عبور کنیم. ما باید از نارضایتی ها بکاهیم و خدای ناکرده با مشکل فساد اداری مواجه نشویم.
وی با اشاره به برگزاری جلسات کمیته مشترک خمینی شهر و اصفهان در مقابله با مواد مخدر تصریح کرد: ممکن است برخی مناطق آسیب پذیر باشد. باید با انجام کارهای فرهنگی عمرانی و ساماندهی ساخت و سازها هیچ نقطه ای زیر سوال باقی نماند.
در ادامه مهندس شیرانی مدیرعامل نیروگاه درچه گزارشی از عملکرد این نیروگاه ارائه داد و پورداود ریس سازمان بازرسی استان اصفهان تذکراتی خطاب به روسای ادارات بیان کرد.
در هشتمین جلسه شورای اداری حجت الاسلام محمدی، علیرضا حبیبی و خانم خسروی به ترتیب به عنوان امام جمعه کوشک، نماینده میراث فرهنگی و مشاور امور بانوان فرمانداری معرفی شدند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید