امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 12:22:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آنفولانزاي موتوري 1

یکشنبه, 12 آبان 1392 ساعت 12:15 کدخبر :6288
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
ذره بين

وقتي در يازدهم ماه ژوئن 2009 ميلادي مطابق 21 خرداد 88 سازمان بهداشت جهاني احتمال بروز يك پاندومي در فاز 6 «فراگيري براي همه» و گسترش جهاني آنفولانزاي اصطلاحاً خوكي را هشدار داد، حدس زدم كه اين خطر جديد نمي تواند از خطري كه هم اكنون در شهر ما و خواهرخوانده هاي آن مانند نجف آباد و مناطقي از اصفهان وجود دارد بيشتر باشد! با خواندن اطلاعات علمي و گزارشات مربوطه، حدسم به يقين تبديل شد و اعتقادم راسخ گرديد كه اين آنفولانزاي خوكي از آنفولانزاي موتوري ما خطرناك تر نيست، مي گوئيد چرا و چگونه آن ها را با هم مقايسه كنيم؟ توضيح ميدهم شايد شما هم به همين نتيجه برسيد.
قبل از همه چيز بايد بدانيم كه يك سازمان بين المللي مثل سازمان بهداشت جهاني از آنفولانزاي خوكي شناخت دارد و همه امكانات خود و جهان را براي پي گيري، مبارزه و هشدار و يافتن راه هاي درمان آن بسيج كرده است اما از آنفولانراي موتوري نه تنها هيچ سازمان جهاني بلكه مسؤولين استان و برخي مسؤولين محلي هم شناختي ندارند و كسي هم در فكر يافتن راه و چاره اي براي آن نيست.
راه هاي انتقال و انتشار
در مورد آنفولانزاي خوكي گسترش و پرورش ويروس از انسان به انسان از طريق سرفه و عطسه و گاه از طريق تماس غيرمستقيم با وسايل آلوده به ويروس مانند دست گيره ها، تماس با دست هاي آلوده و ديگر وسايل و سپس تماس با دهان و بيني فرد سالم مي باشد و سرعت آن بيشتر از نوع آنفولانزاي معمولي مي باشد و بر فكر ديگران هم اثري ندارد. اما سرايت آنفولانزاي موتوري از طريق خانه به خانه و از راه مغز و فكر همراه با انتقال يك بسته رفتاري شامل خودخواهي، طلبكاري، قانونشكني، خلافكاري، عدم رعايت حقوق ديگر شهروندان، تجاوز به حريم ها، زيرپا گذاشتن قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي و شكل و شمايل خاص و غيرمعمول رانندگي و آلودگي صوتي مي باشد.
در آنفولانراي خوكي رعايت فاصله بيشتر از دو سه متر با افراد مشكوك و بيمار قطعي در 8 تا 9 روز بيماري، مصونيت نسبي مي دهد، اما در آنفولانزاي موتوري شما در هيچ فاصله اي از حمله مصون نيستيد، موتور در كوچه و خيابان، در پسكوچه ها، در پياده روها و پارك ها، در گردشگاه ها و ورزشگاه ها، در حياط مدارس، در فاصله بين قبور در قبرستان ها و در پاشنه درب خانه ات شما را تهديد مي كند.
علائم باليني
تظاهرات باليني آنفولانزاي خوكي درگيري دستگاه تنفسي، تب، سرفه، گلودرد، بدندرد، سردرد، خستگي، لرز و آبريزش است آنهم حدود هفت روز و معمولاً نيازي به بستري شدن در بيمارستان و اقدامات اورژانسي نمي باشد و بهندرت اگر مسائل رعايت نشود و در افراد با بيماري خاصي ممكن است اقدامات اورژانسي نياز شود و گاهي منجر به فوت گردد، ميزان مرگ و مير ويروس در آنفولانزاي خوكي 4/0 درصد است يعني از هر هزار نفر مبتلا 4 نفر ميميرند.
اما در قربانيان نوع موتوري علائم باليني از اين قرار است: مرگ فوري به محض تماس، مرگ با كمي تأخير، باز هم مرگ بعد از چند روز كما و بيهوشي و مرگ در حين عمل و بعد از عمل، و مرگ چند ماه پس از تماس در اثر شدت جراحات وارده؛ و حداقل اين نوع دست و پا شكستگي مي باشد كه مدت بيماري تا چندين ماه و حتي تا پايان زندگي فرد بطول مي انجامد و در اكثر موارد نياز به اورژانس و بيمارستان و پزشك مي باشد، ميزان مرگ و مير در نوع موتوري بالاست و احتمالاً 4 درصد افراد نجات مي يابند.
رفتارشناسي
رفتار ويروس آنفولانزاي خوكي تابع ساختمان ژنتيكي آن است و خارج از آن رفتاري نمي كند. تحقيقات نشان مي دهد كه بيشترين موارد ابتلاء در سنين بين 5 تا 24 سال بوده و افراد بالاي 60 سال داراي ايمني طبيعي بر عليه اين بيماري هستند، ويروس به مدت 2 تا 8 ساعت بر روي سطوح زنده ميماند و با حرارت 75 تا 100 درجه سانتيگراد و موادي مثل كلر مورد مصرف در آب، آب اكسيژنه، صابون، يد و الكل از بين مي رود، روي ژن اثر ندارد و ارثي نمي شود.
در نوع موتوري هيچ رفتار قابل پيشبيني و مدوني وجود ندارد، سن خاصي براي قربانيان آن وجود نداشته و همه افراد در تمامي سنين در معرض خطر هستند و افراد مسن تر بيشتر مورد حمله قرار مي-گيرند، هيچ روش و ماده خاصي براي از بين بردن آن وجود ندارد و دلايل و شواهد دال بر فاميلي بودن آن وجود دارد چرا كه در برخي خانواده ها به تعداد افراد مذكر موتور وجود دارد و جنس مؤنث لااقل در ظاهر عامل انتقال آن نيست.
خسارت مالي و اقتصادي
در مورد آنفولانزاي خوكي غيبت افراد مبتلا از سركارهاي خود خساراتي چند روزه به خود و سازمان هاي وابسته وارد مي كند ولي از آنجا كه خانه نشين شدن بيماران مانع گسترش آن مي شود در واقع نفع آن بيشتر از ضرر است.
در مورد آنفولانزاي موتوري خسارات شامل دو بخش فوري و دائمي ميباشد، خسارات شامل هزينه هاي سنگين دارو و درمان و بيمارستان و شكسته بندي و جراحي و اتلاف وقت اقوام و آشنايان و عدم حضور موقت و طولاني سر كار شخصي و سازماني مي باشد و خسارات دائمي كه جبرانناپذير است شامل از بين رفتن نان آور خانواده، يتيم شدن كودكان و بي سرپرست شدن زنان و يا از دست دادن مادر يا عزيز ديگري و حداقل معلوليت دائمي و حذف نيروي كار مي باشد. در شماره بعد راه هاي پيشگيري را مقايسه مي كنيم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید