امروزدوشنبه, 05 آبان 1399-- Monday Oct 26 2020

ساعت 02:25:40

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

آیا امامزاده سیدمحمد به اصفهان واگذار شد؟
همه چیز درباره اخبار ضد و نقیض خارج شدن مدیریت امامزاده سیدمحمد از خمینی شهر

آیا امامزاده سیدمحمد به اصفهان واگذار شد؟

یکشنبه, 17 شهریور 1392 ساعت 07:48 کدخبر :5946
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : آرمان محمدی
"امامزاده سیدمحمد به اصفهان واگذار شد." این خبری است که در دوسه هفته اخیر به سرعت دهان به دهان در شهر چرخید و پیامک به پیامک ارسال شد.
 انتشار این خبر حرف و حدیث های فراوانی را به دنبال داشت و واکنش های مختلف و بعضا تند مردم را در پی داشت. اما به راستی جریان چیست؟ آیا امامزاده محبوب مردم مانند گذشته در اختیار خمینی شهر است و یا به اصفهان واگذار شده است؟
 
خمینی شهری ها خاطره خوبی از واگذاری مراکزشان به اصفهان ندارند. شاید خاطره واگذاری سینمافرهنگ خمینی شهر به تنهایی تا سالها کافی باشد تا هرگاه از واگذاری مراکز عمومی شهر به اصفهان سخن گفته شود کام مردم تلخ شود.
 
از سویی دیگر خبر واگذاری امامزاده سیدمحمد مسبوق به سابقه بود. پیش از این در مهرماه سال 90 خبر انتقال مدیریت این امامزاده به اصفهان در شهر پیچید. حجت الاسلام کمالی امام جمعه موقت شهرستان در آن زمان در خطبه های نمازجمعه از این موضوع به عنوان یک شایعه یاد نمود.
 
***
براستی اکنون مدیریت امامزاده سیدمحمد در اختیار خمینی شهر است یا اصفهان؟ قرائت اداره کل اوقاف از این موضوع را تا چه اندازه می توان پذیرفت؟ برای پاسخ به این سئوال باید چند ماه به عقب بازگشت؛ زمانی که اختلاف بین حجت الاسلام مرندی سرپرست اداره اوقاف خمینی شهر با اداره کل اوقاف تا جایی ادامه یافت که منجر به عزل این مسوول گردید. این عزل اما یک هفته بیشتر به طول نینجامید چرا که بازرسی تهران وارد ماجرا شد و پس از بررسی موضوع، این عزل را بی اساس نامیده و ابطال کرد. دخالت تهران منجر شد این اختلاف موقتا حل گردد.
 
از سوی دیگر همزمان مدیریت این امامزاده به سیدروح ا... احمدی واگذار شد؛ موضوعی که با مخالفت مرندی سرپرست اداره اوقاف همراه بود. مرندی که پیش از این خود، احمدی را برای این سمت پیشنهاد داده بود اینک و به دلایلی که خارج از بحث است با انتصاب او مخالف بود و از امضای حکم وی خودداری کرد. اصفهان اما دخالت کرد و برخلاف روال عرف، مستقیما حکم مدیر جدید امامزاده را امضا و ابلاغ نمود.
 
از سوی دیگر مرندی مجبور به امضای تعهدنامه ای می شود که بر اساس آن اداره اوقاف خمینی شهر حق دخالت در مسائل عمرانی، فرهنگی، مالی و نیروی انسانی امامزاده را ندارد و مدیر امامزاده می تواند این موضوعات را مستقیما با اصفهان هماهنگ کند.
 
به روایت اوقاف
 
اداره کل اوقاف اما هرگونه واگذاری امامزاده به اصفهان را تکذیب می کند. حجت الاسلام اژدری مدیرکل اوقاف در گفتگو با فرصت در این باره گفت: واگذاری مدیریت امامزاده سیدمحمد به اصفهان صحت ندارد و این امامزاده مانند سابق و به مدیریت یکی از روحانیون خمینی شهر و تحت نظارت اداره اوقاف خمینی شهر به فعالیتهای خود ادامه می دهد.
 
به گفته وی، جابجائی مدیریت یک بقعه از اوقاف شهرستان به استان امکان پذیر نیست و کلیه عملیاتی مالی امامزاده سید محمد با شهرستان خمینی شهر است و ما هیچ گونه دخالتی برای اداره این بقعه نداریم.
 
این پاسخ اما دغدغه مهم فعالان فرهنگی و مسئولان شهر را رفع نمی کند. سئوال این است که آیا این شایعه صحت دارد که از این پس، درآمد امامزاده باید به حساب اوقاف استان واریز گردد؟ و آیا از این پس خمینی شهری ها باید برای برگزاری مراسم و همایش، و نیز در دفن اموات، هزینه های مربوطه را به حساب استان واریز کنند؟
 
اژدری در گفتگو با خبرنگار فرصت این شایعه را قاطعانه رد می کند و می گوید: "درآمد حاصله امامزاده متعلق به شهرستان است، و همه آن در سامانه اداره اوقاف خمینی شهر ثبت می شود. و تا زمانی که مدیریت اوقاف شهرستان درآمد امامزاده سیدمحمد را تائید و امضاء نکند یک ریال آن از خمینی شهر خارج نمی شود."
 
اما اساساً چرا مدیر کل اوقاف استان شخصاً وارد این ماجرا شده و فردی را که مورد تأئید رئیس اداره اوقاف شهرستان نیست به مدیریت امامزاده منصوب کرده است؟ اژدری در این زمینه چنین پاسخ می دهد: "در مواردی امکان دارد مدیریت شهرستان برای اداره زیرمجموعه خود ضعیف باشد و توانائی لازم را نداشته باشد. در این شرایط ما مجبور هستیم از طریق مرکز استان برای حل مشکلات شهرستان وارد عمل شویم. برای خمینی شهر هم شخصا وارد عمل شدم تا امور عمرانی و فرهنگی بقعه روی زمین نماند و دچار مشکل نشود، و به همین دلیل حکم مدیریت امامزاده را شخصا امضاء کردم."
 
این پاسخ در شرایطی که سازمان اوقاف کشور، قضاوت وی درباره مدیریت اوقاف خمینی شهر را نپذیرفته و حکم به بازگشت حجت الاسلام مرندی داده است نشان می دهد مسائل عمیق تری از آنچه گفته می شود در پس پرده ماجرا نهفته است.
 
سیدروح ا... احمدی مدیر جدید امامزاده هم واگذاری عملی امامزاده سیدمحمد به اصفهان را نمی پذیرد و می گوید: به دنبال برخی اختلافات داخلی و بر زمین ماندن مدیریت امامزاده، من در 12 مردادماه و با حکم حجت الاسلام اژدری مدیركل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان به این سمت منصوب شدم. وی تاکید می کند که اداره کل اصفهان چاره ای نداشت جز اینکه حکم من را مستقیما امضا و ابلاغ کند ولی هدف اصفهان به هیچ عنوان دخالت در امور خمینی شهر نبوده و نیست.
 
احمدی تاکید می کند الان پولهای امامزاده به حساب اوقاف خمینی شهر واریز میشود و با هماهنگی این اداره برداشت می شود. وی اما می پذیرد که هم اینک اکثر برنامه های فرهنگی -عمرانی این امامزاده بدون در نظر گرفتن خمینی شهر، مستقیما با اصفهان هماهنگ می شود و دستورات استان هم - با نادیده گرفته شدن اداره اوقاف خمینی شهر- مستقیما به مدیریت امامزاده ارسال می شود. اما او این اوضاع را موقتی و تا رفع سوءتفاهم ها اعلام می کند. وی البته به این سئوال فرصت که "اگر مدیرکل آینده اوقاف تصمیم گرفت این روش انتصابِ خلاف عرف را ادامه داده و یکی از نزدیکان خودش را به عنوان مدیریت این امامزاده منصوب کند و مستقیما مدیریت امامزاده را در دست بگیرد آنگاه چه باید کرد؟" پاسخ نمی دهد.
 
 
به روایت فعالان فرهنگی
 
این موضوع اما قرائت دیگری هم دارد. قرائتی که برخلاف قرائت اول معتقد است گرچه واگذاری این امامزاده به اصفهان موقتی و تا پایان حل اختلافات اعلام می شود ولی هیچ ضمانتی وجود ندارد که این بیماری "خوش خیم" در آینده ای نه چنان دور وارد مراحل "بدخیم" شده و برگرداندن آن به مدیریت خمینی شهر بسیار دشوار گردد. موضوعی که با توجه به تجربه سالیان اخیر و همچنین درآمد سرشار و نزدیک به دو میلیارد تومان امامزاده دور از واقعیت دیده نمی شود و اگر در این باره به سرعت چاره ای اندیشیده نشود جز افسوس نتیجه ای برای شهرمان به دنبال نخواهد داشت. اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی شهر از نخستین مراکزی بود که به این تصمیم اداره کل اوقاف اعتراض کرد. این اتحادیه در بیانیه ای واگذاری این امامزاده را زمینه ساز خروج آن از دست نیروهای فرهنگی خمینی شهر و محدود شدن اختیارات آن دانسته و خواستار رسیدگی فوری مسوولان شهر شد.
 
از سویی دیگر به گفته یکی از فعالان فرهنگی شهرستان، با توجه به اینکه کنگره بین المللی بزرگداشت امامزادگان کشور در 20 و 21 شهریورماه در اصفهان برگزار خواهد شد، چه تضمینی وجود دارد سهمی نامعقول از هزینه های دهها میلیونی آن کنگره و در غیاب هیات امنا و اوقاف خمینی شهر بر عهده این امامزاده گذاشته نشود؟
 
راه حل؛ احیای هیات امنای امامزاده 
 
در بین امامزاده شاخص استان، امامزاده سیدمحمد تنها امامزاده ای است که هیات امنا ندارد و مدیریت این امامزاده مستقیما برعهده اداره اوقاف است. حجت الاسلام جبل عاملی عضو هیات امنای سابق امامزاده سیدمحمد در این زمینه می گوید: هیات امنای این امامزاده تا پایان سال 88 و با حضور تعدادی از روحانیون شناخته شده شهرستان برپا و جلسات آن به صورت مرتب برگزار می شد و در مورد مسائل امامزاده از قبیل فعالیتهای عمرانی فرهنگی بحث و تصمیم گیری صورت می گرفت تا اینکه در زمان رییس قبلی اوقاف، این جلسات متوقف شد به گونه ای که طی سه سال و نیم گذشته هیچگونه جلسه ای برپا نشده و عملا هیات امنای امامزاده تعطیل شده است. وی ادامه داد: اگر هیات امناء آن لغو نشده بود چنین مشکلاتی پیش نمی آمد.
 
آیت الله رحیمی امام جمعه خمینی شهر نیز با بیان اینکه من راه حل را در احیای هیات امنای امامزاده می دانم گفت: انتقادم این است که چرا هیات امنای امامزاده را تشکیل نمی دادند؟ ما به دنبال آن هستیم که تعدادی از معتمدان شهر به عنوان هیات امنای امامزاده منصوب شوند و مدیریت آن را به دست بگیرند، من هم از آن حمایت می کنم. 
 
اما آیا اداره کل اوقاف استان به این خواسته مقامات شهرستان پاسخ مثبت خواهد داد؟ اژدری در این باره به خبرنگار فرصت گفت: هدف ما انجام امور و ارائه خدمات در امامزاده سید محمد به بهترین شکل است و به همین علت شخصا برای مدیریت امامزاده سید محمد وارد عمل شدم و برنامه ما در آینده نزدیک تشکیل هیات امناء امامزاده خواهد بود.
 
 
سخن آخر
 
راهی شدن هزاران نفر از شهرهای دور و نزدیک به این مرکز دینی حاکی از آن است که این امامزاده می تواند در قامت یک مرکز کشوری خود را به همگان اثبات نماید. امروزه امامزاده سیدمحمد خمینی شهر را در کنار امامزاده آقاعلی عباس بادرود، امامزاده هلال بن علی (ع) آران و بیدگل، امامزاده شاهرضا در شهرضا، امامزاده علی بن محمدباقر در مشهد اردهال و امامزاده حضرت زینب اصفهان، می توان در زمره شش امامزاده مطرح استان اصفهان و 50 امامزاده شاخص کشور دانست.
 
به نظر می رسد در این زمینه اجرای قانون و احیای هیات امنای این امامزاده - پس از چهارسال تعلیق هیات امناء- و سپردن امور آن به معتمدان شهرستان و با نظارت اداره اوقاف خمینی شهر بهترین روش برای اداره این امامزاده در مجرای قانونی و شرعی و جلوگیری از اعمال سلیقه های فردی خواهد بود.
 
گفتنی است در تجربه درس آموز قبلی، در حالی مدیریت سینمای خمینی شهر به اصفهان واگذار گردید که این امر پس از سه سال نارضایتی مردم نهایتا منجر به بر جا گذاشتن 31 میلیون تومان بدهی توسط مدیریت غیربومی این سینما و تعطیلی یک سال اخیر تنها سینمای خمینی شهر شد.
 

نظرات  

 
#4 +5 علي اكبر 23 آبان 1392 ساعت 17:16
[اميدوارم مسئولين و كساني كه پيگيري مسائل امامزاده برايشان مهم است اين حوادث را مانند گذشته فراموش نكنند تا گذشت زمان و بهانه اي تازه با روشي نوين روز از نو و روزي از نو نشود.
نقل قول
 
 
#3 0 محمد 9600 11 مهر 1392 ساعت 15:21
مرندی قربانی برگرداندن امام زاده سید محمد به خمینی شهر شد.
مردم، مسؤولین و خبرنگاران خمینی شهر باید هوشیار باشند که امامزاده را از خمینی شهر نگیرند.
نقل قول
 
 
#2 -1 ............ 05 مهر 1392 ساعت 12:46
خوب بگویند اصفهان مگه چی میشه مگه از سده چیزی کم میشه سده خودش جزیی از اصفهانه دست بردارید از این تفکرات و اپس گرا؟؟؟؟؟
نقل قول
 
 
#1 +1 علیرضا 25 شهریور 1392 ساعت 07:40
در اخبار شبکه اصفهان خبر برگزاری همایشی در امامزاده سیدمحمد را اعلام کرد ولی برخلاف همیشه اسمی از خمینی شهر نیاورد و نگفت امامزاده سیدمحمد خمینی شهر. احتمالا چند روز دیگر می گویند امامزاده سیدمحمد اصفهان!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید