امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 08:05:06

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آیا زنگ گوشی همراه خبر می دهد از راز درون؟
نیشخند؛

آیا زنگ گوشی همراه خبر می دهد از راز درون؟

جمعه, 02 تیر 1391 ساعت 08:15 کدخبر :4182
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین
طبق باورهای قدیمی اگر کسی را می خواهی بشناسی با او به مسافرت برو و یا معامله ای با او انجام بده و طرح دوستی بریز، در این صورت به دلیل معاشرتی که اتفاق می افتد، زوایای پنهان شخصیت افراد در کش و قوس ها و بالا و پایین شدنها، شادیها و سختی ها و قرار گرفتن در وضعیت های گوناگون بر ملا خواهد شد و بنابر این می توان شناخت عمیقتری از فرد به دست آورد.

طبق باورهای قدیمی اگر کسی را می خواهی بشناسی با او به مسافرت برو و یا معامله ای با او انجام بده و طرح دوستی بریز، در این صورت به دلیل معاشرتی که اتفاق می افتد، زوایای پنهان شخصیت افراد در کش و قوس ها و بالا و پایین شدنها، شادیها و سختی ها و قرار گرفتن در وضعیت های گوناگون بر ملا خواهد شد و بنابر این می توان شناخت عمیقتری از فرد به دست آورد.

واقعیت این است که تا فرد در حالات مختلف و تحت فشار های حاصله قرار نگیرد، نمی توان واکنش افراد را در هر موقعیت فهمید هر فرد باید مانند اتومبیل که پس از ساخت در وضعیت های مختلف قرار می گیرد به اصطلاح آزمایش شود و واکنش ها مورد توجه قرار گیرد، آگاهی از این خصلت انسان باعث شده است که بسیاری از قصه نویس های چیره دست، با ایجاد فضایی افراد را در موقعیت های مختلف و متفاوت قرار دهند واکنش ها و رفتارهای آنها را دستمایه نگارش رمان خود قرار دهند. مثلا عده ای در کشتی در حال مسافرت هستند اوضاع از حالت عدی خارج می شود و به تدریج افراد داستان مجبورند نقاب ها را از چهره کنار بزنند و دست خود را رو کنند، ترسویی، منفعت طلبی، شجاعت و جسوری، خلاقیت و بی بی باکی، خونسردی و حیله گری، صداقت و پاکی و درستی و هر خصلت نیک و بد در چنین شرایطی است که بروز می کند و شخصیت واقعی افراد را نشان می دهد. پس می توان ادعا کرد قبل از اینکه آزمونهای روانشناختی مدعی شناخت درون انسان ها و بر ملا کردن شخصیت آنها حتی برای خودشان شوند، سفر و معاشرت و دوستی چنین قابلیت هایی را داشته اند. ولی آیا آهنگ و زنگ گوشی ها که افراد برای خود بر می گزینند می تواند کاربردی برای شناسایی شخصیت آنها داشته باشند دلایل و شواهدی در ارتباط این دو با همدیگر هست که یک مورد آن نقل می شود:

در ایام محرم گذشته به دلیلی با فردی کاری داشتم به گوشی همراه او زنگ زدم چنان آهنگ انتظار حزن انگیزی روی گوشی خود گذاشته بود که من به کلی فراموش کردم که به کسی زنگ زده ام و گمان بردم سر گذری نشسته ام مستمع عزاداری سرور شهیدان هستم کم بود اشکی بریزم که طرف جواب داد و مرا از آن جو خارج کرد در این ایام چند بار با همین شماره تماس گرفتم و انواع مداحی ها و عزاداریها را شنیدم.

پس از این ایام یک روز که در سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی قرار داشتیم با شماره مذکور تماس گرفتم که این بار یکی از سرودهای معروف انقلاب مرا به خاطرات آن دوران برد که البته فکر کردم اشتباهی یکی از ارگانها را گرفته ام قطع کردم و مجددا تماس گرفتم مطمئن شدم که همان فرد است که حالا آهنگ های عاشورایی را به آهنگ های انقلابی تغییر داده است و گذشت تا بعد از این ایام و پایان محرم و صفر با او تماس گرفتم و این بار با کمال تعجب یک ترانه آن طرف آبی و لاجرم غیر مجاز (بشکن و بالا بنداز) گوشم را قلقلک داد و ناخود آگاه بشکن از سایش دو انگشتم برجهید و تار رفتم به خود بیایم و فکر کنم که باز شماره را اشتباه گرفتم. صدای مبارک طرف که جوابم را داد از خطور فکرهای شکاکانه خجولم کرد و مرا متوجه اشتباهم کرد، ارتباط را که قطع کردم به فکر فرو رفتم که این بابا هر دفعه آهنگی لابد به مناسبتی به جای زنگ روی گوشی خود می گذارد. دو تایی قبلی را که مناسبتش را فهمیدم، اما این سومی چه مناسبتی داشت که نگاهم به چند کارت دعوت عروسی گوشه قفسه «دکور افتاد و مرا متوجه کرد که حالا فصل عروسی ها شروع شده و لاجرم آهنگ گوشی همراه این ابن الوقت هم باید عوض و به روز شود و بلافاصله این جرقه تو ذهنم زده شد که عجب کشفی، یک روش جدید شناسایی و پی بردن به شخصیت آدمها می تواند همین صدای زنگ گوشی های همراه آنها باشد و از آن به بعد به موضوع حساس شدم و با این دید با هر کس تماس گرفتم یا می گیرم سعی می کنم کمی هم شخصیت شناسی کنم بالاخره تو این دنیا که هر لحظه هر کس فرضیه ای می دهد، این هم یک فرضیه است که شما هم می توانید امتحان کنید، شاید چیزهایی دستگیرتان شد و شما هم به فکر این مصرع و ضرب المثل افتادید که:

رنگ رخساره خبر می دهد از راز درون و یا زنگ گوشی همراه خبر می دهد از راز درون

و یا از کوزه همان برون تراود که در اوست

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 +1 سیمین 16 دی 1391 ساعت 01:07
صدای گوشی چه ربطی به شخصیت آدم ها دارد ؟ این همه وقت صرف کردی که این را بگویی .اینقدر مردم ما بیکار شده اند که به این چیزها فکر کنند وقت گذاشتم مطلب را خواندم اما وقتم تلف شد . شما با صدای گوشی افراد هم کار دارید ؟ اگر در ایام محرم و صفر آهنگ به قول شما آهنگ آن طرف آبی گذاشته بود رو گوشیش خوب بود؟ اگر بیکارید بنشینید کتاب بخوانید اگر علاقه مند شخصیت شناسی هستید کتاب های روانشناسی بخوانید . از فرصت میخواهم به همین عزای امام حسین ع این نظر من را بگذارد زیر این خبر تا مردم خود قضاوت کنند
نقل قول
 
 
#1 0 عموشاهی 15 دی 1391 ساعت 00:32
ایرانی جماعت کل سیستم زندگیش بر پایه انواع و اقسام مناسبتها میگذره براش هم فرقی نداره تولد مسیح باشه شعر هپی برت دی تو یوووو بذاره روی بوق گوشیش یا ماه صفر یا محرم یا ماه رمضون و ربنا یا دهه فجر یا حاجی فیروز چیکار داری بابا ما هم دلمون به همین مناسبتها خوشه
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید