امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 14:48:13

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

از شهر فوتبالیست ها تا شهر سنگبری ها

یکشنبه, 06 شهریور 1390 ساعت 11:34 کدخبر :2266
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد جواد عموشاهی

سایت سده: پس از مشاهده این برنامه، وقتی چشمانم را بستم خیلی وجدان درد گرفتم و دائما نگران فوتبالیست های لیگ خلیج فارس بودم که:

 

نکند امشب رحمتی با شکم گرسنه بخوابد در حالیکه من سیر می خوابم؟
نکند رحمتی بلیط مترو نداشته باشد! در حالیکه من براحتی! با اتوبوس واحد جابجا می شوم؟


نکند رحمتی سایت آنچنانی نداشته باشد و ما برای سده سایت آنچنانی! به راه انداخته ایم؟
اینگونه شد که اشک در چشمانم حلقه زد و با خود گفتم کاش می توانستم کمکی هرچند ناچیز، به این فوتبالیست های حرفه ای! لیگ برتر بکنم، گلریزانی شاید...

 

ماجرا از آنجا شروع شد که عادل فردوسی پور عزیزمحمدی را در برنامه نود این هفته دعوت کرد تا در مورد سقف قراردادها صحبت کند. در بخشی از این برنامه عادل گفت: البته من هم شاید حقوق فوتبالیست ها را خیلی زیاد بدانم ولی با سقف قراردادها موافق نیستم.

همین صحبت کافی بود تا عزیز محمدی که سابقه درخشانی در مقایسه کردن دارد، با قیاس های مثال زدنی خود، قلب ما را به درد آورد!

عزیز برای توجیه این مطلب که حقوق 350 میلیونی بازیکنان فوتبال مبلغی نیست پای یک پزشک جراح بینی را وسط کشید.
رئیس سازمان لیگ که از قبل برای همه چیز آماده شده بود و با حساب کتاب دقیق صحبت می کرد اظهار داشت(نقل به مضمون):

"" در جامعه ما افراد بسیاری هستند که بیش از فوتبالیست ها می گیرند ولی کسی خبر ندارد و بزرگنمایی نمی شود. مثلا یک پزشک جراح بینی برای هر عمل 4 میلیون می گیرد و در روز حداقل 4 بینی را عمل می کند که می شود روزانه 16 میلیون.
فرض کنیم 6 میلیون آن هزینه بیمارستان و ... باشد می شود روزی 10 میلیون؛ به عبارتی ماهی 300 میلیون و سالیانه 3 میلیارد و ششصد میلیون تومان!
وی ادامه داد: با این وجود کسی از این ارقام خبر ندارد در حالیکه یک فوتبالیست که قراردادش 350 میلیون تومانست، حدود 100 میلیون تومان آن صرف سهم لیگ و مالیات و ... می شود و فقط!!! 250 میلیون تومان دست وی را می گیرد. این مطلبی است که اغلب مردم نمی دانند! ""

صحبت عزیز که به اینجا رسید دیدم واقعا چقدر اشتباه می کردم که فکر می کردم فوتبالیست ها پول مفت می گیرند!

سردار اما نگفت که مردم را چگونه موجوداتی فرض می کند که قصد دارد این قیاس های مضحک را قبول کنند. قیاس یک پزشک با یک فوتبالیست، قیاسی از پایه غلط و اشتباه است.
قیاس فردی که تمام جوانی خود را جهت کسب علم و ارتقای سلامتی در جامعه صرف کرده با فردی که تقریبا هیچ خدمت اجتماعی ارائه نمی کند، برای کدامین عقل سلیم پذیرفتنی است.

من از آقای محمدی این سوال را دارم که آیا یک پزشک را با فوتبالیستی مقایسه می کنید که فرق استخر و استرخ را نمی داند و چندین بار در مصاحبه تلوزیونی اش می گوید استرخ نداریم؟!!!!
چنین فردی می خواهد خدمات فرهنگی ارائه دهد یا به قول شما مردم را شاد و سرگرم کند؟

از این که بگذریم محاسبات عزیز هم خالی از اشکال نیست و تا جایی که تحقیق کردم ایشان مبالغ دریافتی پزشکان را چهار برابر کرده اند تا مبالغ دریافتی فوتبالیست ها ریز و ناچیز شود.

من از سردار این سوال را دارم که آیا واقعا ارقام میلیونی اینقدر برای شما ریز شده که حاضرید از رسانه ملی در جهت دفاع از حقوق میلیونی فوتبالیست ها دفاع کنید؟

به برنامه نود برگردیم جایی که مهدی رحمتی تماس گرفت و با اظهار گلایه از برنامه 90 خودش را فردی قانع خواند که فقط با 500 میلیون قرارداد بسته است درحالیکه می توانسته 520 هم ببندد.

فرض کنیم که رحمتی حقیقت را گفته باشد. اصلا به 666 میلیون دو فصل قبل و 777 میلیون فصل گذشته وی هم کاری نداریم.
یک مهندس هم سن و سال رحمتی (28 سال) حداکثر ماهیانه 700 هزار تومان حقوق می گیرد یعنی سالیانه 8.5 میلیون تومان.
به عبارت دیگر بدون در نظر گرفتن تورم، بیش از 58 سال طول می کشد تا درآمد یک مهندس با درآمد یک سال (یک فصل 9 ماهه) آقای دروازه بان برابر شود؛ یعنی وقتی که آقای مهندس 86 ساله می شود!
تازه همه که مهندس نیستند، گارگر، کارمند، کسبه، بیکار و... همه و همه انسانهایی هستند که در همین جامعه زندگی می کنند.
ما نه وکیل مدافع پزشکان و مهندسان هستیم و نه دشمن فوتبالیست ها، صحبت ما واضح است. فردی که در رسانه ملی صحبت می کند باید مراقب صحبت کردن خود باشد که مبادا با منطق غلط خود، صرفا درآمد خود و اطرافیان را دیده و از اقشار مختلف مردم غافل شود و چوب حراج را بر بیت المالی بزند که متعلق به همه مردمست.

مثال دور از ذهن نمی زنیم، به همین حسینیه ایران، که به شهر سنگبری ها و شهر ثروتمندان نیز معروف است نگاهی می اندازیم.
آقای عزیز محمدی، در خمینی شهر، شهر سنگبری ها، خانواده هایی هستند که حسرت یک وعده گوشت در سال به دلشان مانده است.

آقای سردار که در رسانه ملی از دستمزد میلیونی و میلیاردی فوتبالیست ها دفاع می کنی، تا حالا شده سحری، اشکنه(بدون تخم مرغ و سیب زمینی) بخوری و 15 ساعت روزه باشی؟ولی زیر آسمان این شهر، خانواده هایی را داریم که اینگونه سحری می خورند و بدتر افطار می کنند.

آقای رئیس لیگ برتر، آیا می دانی در شهر سنگبری ها، خانواده هایی را داریم که بسیار بسیار زیر خط فقر زندگی می کنند و برای رسیدن به حقوق ناچیز 250 میلیونی یک فوتبالیست، باید از خداوند حداقل 90 سال عمر مفید بگیرند و فقط کار کنند؟

آقای سردار محمدی، آیا می دانی بیمارستان نخ نما شده خمینی شهر که به آثار باستانی تبدیل شده است، برای تکمیل و خدمت رسانی به مردم شریف خمینی شهر، به کمتر از یک سوم بودجه باشگاه استقلال در یک فصل نیاز دارد؟ بودجه ای که از بیت المال تامین می شود؟    

اگر بخواهم فوتبالی هم صحبت کنم باید عرض کنم وضعیت استادیوم و سالن های ورزشی شهرستان کاملا مشخص است! و مشخص تر اینکه به هیچ وجه جوابگوی استعدادهای نوجوانان و جوانان خمینی شهری نیست.
آیا یک درصد هم گمان نمی کنید که درصدی از این حقوق ناچیز سرخابی ها که مستقیما از بیت المال هزینه می شود، متعلق به جوانان شهرهای دیگری چون خمینی شهر است؟

لابد در پاسخ همه این سوالات همان صحبتی را می کنید که درباره سریال مختارنامه با برنامه " ورزش و مردم" کردید و با یک قیاس منطقی! بحث را خاتمه می دهید که:

"" سریال مختارنامه ۲۰ میلیارد خرج داشته است، اگر این هزینه در فوتبال صرف می‌شد، شادی جوانان چند برابر بیشتر از اظهار علاقه‌ای بود که آنان صرف سریال مختار می‌کنند.""

البته مشخص است که روی سخن ما با عزیز محمدی نیست که با بزرگترهای وی از جمله وزیر ورزش و جوانان است؛ وزیری که وظیفه سنگینی بر دوش دارد و اگر مانند برخی دولتمردان فقط شعار عدالت سر دهد همین می شود که از نظرتان گذشت.مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید