امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 01:17:42

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اصغرآباد را دریابید

اصغرآباد را دریابید

یکشنبه, 12 آبان 1392 ساعت 12:10 کدخبر :6286
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
گزارش ویژه فرصت از روستای اصغرآباد

سرویس بلدیه / مهران محمدی: در ادامه گزارشات «فرصت» درباره محلات، شهرها و روستاهای شهرستان، در این شماره به سراغ روستای اصغرآباد رفتیم. روستای اصغر آباد با جمعیتی بالغ بر 7000 نفر و مساحت 700 هكتار،  از شمال به کوه سیاه، از جنوب به شهر کهریزسنگ، از غرب به شهر گلدشت و از شرق به خمینی شهر و کوشک اتصال دارد. این روستا با مساحتی بیش از 700 هکتار از جمله مناطق طبیعی، سرسبز و حاصلخيز شهرستان می باشد که به دلیل پتانسیل بالا و جاذبه های طبیعی و آب و هوایی، وجود باغات میوه و داشتن آب و هوای سالم، مورد توجه خاص اهالی خمینی شهر و اصفهان بوده است. این در حالی است که مردم این منطقه با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند اگرچه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سالهای اخیر، اقدامات زیادی هم برای عمران این روستا صورت گرفته است.
اغلب مردم روستای اصغرآباد به تولید محصولات كشاورزي مشغولند و با تولید فرآورده های دامی و باغی، نقش مهمی در توسعه صنعت کشاورزی شهرستان ایفا می کنند. روستای اصغرآباد از جمله محلات مذهبی در گذشته و حال می باشد و اهالی آن نقش پررنگی در انقلاب و 8 سال دفاع مقدس داشتهاند و در اين راه، 75 شهيد سرافراز تقديم انقلاب اسلامي كردهاند. باغات واقع در این روستا نقش بسیار مهمی در سالم سازی هوای شهرستان و شهر اصفهان دارند بگونه ای که در جلسات مختلف، مسئولین استان از باغات و مزارع شهرستان بعنوان مجراي تنفسی و پاک کننده هوا و ششهای تنفسی شهر اصفهان یاد می کنند.
از جمله مشاغل پررونق این روستا، حرفه های زهوارزني، چوببری، خراطی و منبتکاری می باشد و تعدادی از اهالي و جوانان به این امر اشتغال دارند که البته با ورود صنایع جدید ام دی اف، این حرفه از رونق گذشته خود برخوردار نیست. یکی دیگر از مشاغل مهم و پر رونق اصغرآباد در گذشته و حال، تولید مرغ، دام و فرآورده های دامی است بگونه ای که به گفته مسئولان، روستای اصغرآباد مرکز تولید 70 درصد شیر شهرستان محسوب می شود.
به گفته اعضاي شوراي روستا؛ اصغرآباد با وجود اینکه بزرگترین روستای بخش مرکزی و دارای جمعیت نسبتاً زیاد و ویژگیهای منحصر به فردي است و عليرغم قرار گرفتن در مجاورت شهر بزرگ اصفهان؛ دارای کمبودها و ضعفهای بیشماری است که هر کدام از آنها نیاز به عنایت ویژه مسئولین شهرستان و استان و دولت دارد.
در خصوص مشکلات عمده این روستا با برخي از معتمدین محلی گفتگو کردیم. جاری عضو شورای روستايی اصغرآباد در این خصوص به «فرصت» گفت: مهمترین خواسته مردم روستا با توجه به حجم جمعیت و کمبودها، تبدیل شدن این روستا به شهر است و استقلال و خودکفایی روستا و تبدیل آن به شهر، گامی مؤثر در عمران و آبادانی آن خواهد بود. وی افزود: تاکنون امور عمرانی و اجرایی روستای اصغر آباد از طریق بودجه های اهدایی ملی و استانی اداره شده و به همین دلیل، این اعتبارات محدود صرف امور اصلی منطقه شده است و مثلاً بازسازی، زیرسازی، جدول گذاری و آسفالت محدود به خیابان اصلی شده و اهالی خارج از محدوده اصلی با مشکلات زیادی روبرو بوده اند. وی در همین رابطه تصریح کرد: تبدیل روستا به شهر، امکان توزیع عادلانه و هماهنگ امکانات و اعتبارات را برای کل روستا فراهم می کند. حجت الاسلام حجازی یکی دیگر از اعضای شورای اصغرآباد به خبرنگار «فرصت» گفت: یکی از درخواست-های مردم روستا، ساماندهی ورودی های اصلی روستاست زیرا وضعیت موجود، نمای نازیبایی برای روستا ایجاد کرده است. وی در ادامه به فقدان فضای ورزشي و نیز پارک بازی برای خانواده ها و کودکان در منطقه اشاره کرد و گفت: ورزشگاه شهدای اصغرآباد تنها ورزشگاه موجود روستا محسوب می شود که عدم توجه مسوولین تربیت بدنی درگذشته و حال باعث شده به صورت کامل و جدی از این فضا استفاده نشود. این عضو شورا افزود: با توجه به تعداد جوانان روستا، احداث یک سالن ورزشی سرپوشیده ویژه بانوان و دختران از ضروریات روستا محسوب می شود. وی تصویب و تهیه برنامه چشم انداز توسعه روستا را از درخواستهای مردم و اعضای شورای روستای اصغرآباد دانست و افزود: حفظ فضای سبز و محیط بکر و طبیعی روستا باید در سرلوحه اقدامات مسئولان شهرستان و استان باشد چرا که به اعتراف خود این مسئولان، محیط زیست و فضای طبیعی شهرستان خمینی شهر و این روستا، بعنوان شش تنفسی شهر اصفهان محسوب می شود. در بخش دیگری از این گزارش با برخی از نمایندگان شورای روستا گفتگو کردیم. این نمایندگان گفتند: روستای اصغرآباد به دلیل وجود منابع طبيعی و سبزه زارها و باغات، همواره مورد توجه بوده است و مخصوصاً در ایام خاص، سیل جمعیت از شهر اصفهان و شهرهای اطراف، به طرف این روستا سرازیر می شوند و از طرفی خشکسالی سال های گذشته و کاهش، قطع آب زاینده رود و کاهش حجم چاههای عمیق روستا بعنوان منابع اصلی آب های زیرزمینی؛ باعث وارد شدن خسارات زیادی به فضای سبز و طبیعی این منطقه شده است. یکی از اعضای شورا به اثرات فرهنگی ورود گردشگران مختلف به روستا اشاره کرد و گفت: تردد بی حد و اندازه  و ورود افراد متفاوت با ظواهر گوناگون و بعضاً نامناسب تأثیرات فرهنگی مذهبی خاصی بر جو روستا داشته است و لذا اهالي، به بروز برخی اعمال خارج از شئون دینی و مذهبی و فرهنگی در روستا معترض می باشند. وی آلودگی فضای محیطی و تخریب محیط زیست روستا در اثر بی توجهی برخی مسافرین را نیز از اثرات نامطلوبی دانست که بر روستا تحمیل می شود. وی در ادامه، به تخریب باغات و مزارع در ايام خاص اشاره کرد و گفت: لازم است مسؤولین با تهیه برنامه جامع و کارشناسی، از فضای سبز و طبيعی موجود حفظ و حراست کنند.
یكي دیگر از اعضای شورا به سهمیه آب روستا از کانال نکو اشاره کرد و گفت: سهم دریافتی اهالی از آب كانال بسیار کم است و جوابگوی حجم مورد نیاز برای کشاورزی و ... نیست. ساخت و سازهای غیرقانونی و بدون نظارت و تخریب باغات توسط افراد غیربومی، از دیگر معضلات جدی این روستا است که در کلام نمایندگان شورا بدان اشاره شد و خواستار توجه جدی جهاد کشاورزی شهرستان و برخورد قاطع این سازمان با تخریب کنندگان و تغییردهندگان کاربری باغات شدند.
ویژگی دیگر اصغرآباد داشتن جوانان و نوجوانان مستعدی است که به گفته اهالي و اعضاي شورا، اگر قدری مورد حمایت قرار گیرند می توانند در عرصه های مختلف علمی، فنی، هنری و ورزشی بدرخشند تا جایی که عليرغم عدم وجود دبیرستان پسرانه، تعداد افراد تحصیل کرده لیسانس و بالاتر چشمگير است. کسب مقام اول مسابقات چرخ تیز (در رشته باستانی ) در بین بیش از 20 کشور و داشتن بیش از 50 مقام اول تا سوم کشوری، استانی و شهرستانی در رشته تکواندو و کسب مقام اول شهرستان در فوتبال در سال 1387 و حضور در لیگ برتر استان از آن اصغرآبادیهاست و اين در حالي است كه هیچ سالن ورزشی سرپوشیده در اين روستا وجود ندارد.
از ديگر كمبودهاي روستا، نیاز شدید بیشتر مدارس اصغرآباد به نوسازی و یا مرمت است، به عنوان مثال ساختمان مدارس سیزده آبان و شهید مدنی واقع در بلوار انقلاب عمری بیش از 50 ساله دارد و سقف یکی از کلاسهای آن به یکباره فرو ریخت که خوشبختانه به دانشآموزان کلاس آسیبی نرسید. در اين خصوص؛ اهالي ميگويند با وجود چندین زمین اهدایی به آموزش و پرورش از طرف مردم، هیچ اقدامی برای ساخت مدرسه در آن صورت نگرفته و اجازه فروش این زمینها و هزینه نمودن در مدارس مزبور را هم نمیدهند، همچنین آسفالت کف بیشتر مدارس مذکور غیر ایمن و معیوب می باشد.
يكي ديگر از اعضاي شوراي روستا به بخش ديگري از مشكلات اصغرآباد اشاره كرد. وي گفت: تاکنون هیچ اطلاعاتی از سهم سه روستای بخش مرکزی از سفر ریاست محترم جمهوری به استان اصفهان به ما ندادهاند در حالیکه مرتباً از سهم ویژه روستاییان از اعتبارات دولتی و ... صحبت می کنند.
     عدم نظارت بر ساخت و سازهای خارج از طرح هادی توسط دستگاههای ذیربط و از بین بردن سیمای سر سبز اصغرآباد و بهره مند نشدن روستا از این تغییر کاربریها به نحو مطلوب و مؤثر از دیگر مشکلات روستاست. تولید بیش از 70% شیر شهرستان در اصغرآباد و هجوم گسترده گاوداران به باغات اصغرآباد برای احداث گاوداری باعث نشده است که سهم سرانه اصغرآبادیها برای دریافت شیر یارانه ای در جایگاه واقعی خود قرار گیرد در صورتیکه سهم اصغرآباد از حضور پشه و مگس، بوی بد و تغییر کاربری باغات در امر گاوداري به شدت در حال افزایش است.
    مرکز بهداشتی اصغرآباد و خانه بهداشت آن هم نیاز به تجهیز و تکمیل دستگاهها و بر طرف کردن بعضی از مشکلات دارد که به علت نبودن اعتبار کافی بلاتكليف است.
يكي ديگر از اعضاي شورا در گفتگو با فرصت گفت: در صورتیکه به تنها پارک جنگلی اصغرآباد واقع در شمال آن توجه کافی شود و اعتباری مناسب تخصیص یابد با توجه به وجود کانال نکوآباد در کنار آن (که فعلاً دو لیتر بر ثانیه از آن حق برداشت آب داریم) و پله پله ای کردن فضای گسترده داخل پارک که به کوه می رسد و با توجه به شیب بسیار مناسب کوه برای کوهنوردی و با عنایت به چشم انداز سرسبز مقابل پارک که تا فلاورجان دیده می شود و با توجه به زمین چمن کنار پارک و فضای کافی برای احداث سالن سرپوشیده همه منظوره در کنار آن می توان یکی از نقاط گردشگری استان را در این مکان داشت که از هر لحاظ از پارک کوهستان نجف آباد برتر خواهد بود و منبع درآمدی هم برای اصغرآباد خواهد بود .
وي افزود: متآسفانه به دلیل خالی کردن زباله در این پارک و مدفون ساختن آن در زیر نخاله های ساختمانی در ماههای قبل و انباشت زباله در اینجا برای انتقال به ایستگاه مربوطه که بعضاً کامل هم جمع نمی شود و گاهی هم بیش از یک هفته کل زباله ها باقی می مانند چشم انداز بسیار ناشایستی علاوه بر آلودگی زیست محیطی ایجاد شده است.
لزوم ساماندهي گلزار شهدای اصغرآباد و آرامستان آن، لزوم بهره مند شدن بیشتر کشاورزان اصغرآباد از سهمیه آب کانال نکوآباد برای جلوگیری از تغییر کاربری باغات و تخصیص اعتبارات خشکسالی به باغداران، ایجاد سالن ورزشی سرپوشیده در زمین اهدایی به آموزش و پرورش در پشت حسینیه اصغرآباد، قابل استفاده شدن ساختمان اهدایی ورزشگاه مهرورزان كه تنها نياز به مبلغی حدود 50 میلیون تومان دارد، لزوم زیرسازی ، جدول گذاری و آسفالت راههای اصلی ورودی به اصغرآباد از طرف جنوب غرب و شمال غرب برای اتصال به نجف آباد و کمربندی خمینی شهر – نجف آباد نیاز، روکش و آسفالت كردن بلوار 36 متری ولی عصر (عج) از خمینی شهر به اصغرآباد، زیرسازی و جدول گذاری و آسفالت ورودی اصغرآباد (خیابان سلمان فارسی) از سمت شمال به سمت اصغرآباد، لزوم پیش بینی محلی در شمال روستا در کنار پارک جنگلی برای احداث کارگاههای تولیدی غیرآلاینده، تعيين حریم اصغرآباد، آسفالت كوچههاي خاكي داخل مرکز روستا و داخل بافت اصلی محل،رسيدگي به ساختمان قديمي در ورودی اصغرآباد كه قدمتی 100 ساله دارد و ... از ديگر درخواستهاي اهالي روستا بود.
در پايان گزارش درباره مشكلات اين منطقه؛ رئيس پيشين شوراي روستا در گفتگو با فرصت گفت: اینجانب به دلیل مسئولیتی که داشتم و اعتماد اهالی محترم اصغرآباد، در مدت 20 ماه ریاست شورا در دوره سوم ، حدود 600 نامه مختلف به ادارات و دستگاهها از دهیاري اصغرآباد تا فرمانداری و استانداری و دفتر ریاست جمهوری و نماینده شهرستان در مجلس و... نوشتم و موارد مختلف را در خواست كردم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید