امروزسه شنبه, 21 مرداد 1399-- Tuesday Aug 11 2020

ساعت 14:30:19

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

اغلب صنایع دستی استان در خمینی شهر فعال هستند

اغلب صنایع دستی استان در خمینی شهر فعال هستند

یکشنبه, 21 مهر 1392 ساعت 08:34 کدخبر :6111
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان
در شماره های گذشته مطالب متنوعی درباره وضعیت صنایع دستی شهرستان درج کردیم. و اینک به دلیل اهمیت صنایع دستی در این شماره با نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان به گفتگو نشسته ایم. آنچه می خوانید حاصل این گفت و گو است.

اغلب صنایع دستی استان در خمینی شهر فعال هستند
نماینده میراث فرهنگی در خمینی شهر در پاسخ به این سئوال که کدام صنایع دستی در خمینی شهر فعال اند گفت: خاتم، کاشی، خراطی، منبت، نمدمالی، سراجی، نگارگری، گلیم بافی، قلم زنی، کلاه نمدی، حجاری سنگ از جمله صنایع دستی هستند که در شهرستان فعال هستند. حبیبی افزود: کلاه نمدی، از جمله صنایع دستی است که با این کیفیت و کمیت مختص شهرستان است.

90 درصد از مواد اولیه خاتم استان در خمینی شهر تولید می شود
وی خاتم سازی را یکی از پر رونق ترین صنایع دستی خمینی شهر خواند و ادامه داد: استان اصفهان بزرگترین تولید کننده خاتم در کشور است و به جرات می توان گفت 90 درصد از مواد اولیه خاتم مانند: گل بندی و استخوان گلی در خمینی شهر تولید می شود، از همین رو خمینی شهر در زمینه صنعت خاتم در کشور یکی از بی نظیر ترین شهرهای کشور است.

100 نفر از فعالان صنایع دستی خمینی شهر بیمه شدند
مسؤول میراث فرهنگی شهرستان در ارتباط با حمایت های اقتصادی که این سازمان از شاغلین صنایع دستی می کند گفت: سال گذشته 100 نفر از هنرمندان شناسایی و پس از طی مراحل اداری و بعد از سال ها فعالیت توانستند بیمه شوند، وی همچنین معافیت مالیاتی، تسهیلات خود اشتغالی و وام مشاغل خانگی را از دیگر خدمات سازمان میراث فرهنگی برشمرد و تصریح کرد: 60 نفر برای گرفتن وام مشاغل خانگی معرفی شدند که از این تعداد 20 الی 30 نفر توانستند وام دریافت کنند.

حمایت های سازمانی میراث فرهنگی
حبیبی در خصوص حمایت هایی که این سازمان از شاغلین صنایع دستی می کند به خبرنگار فرصت گفت: آموزش صنایع دستی، شناسایی و ارائه تسهیلات تنها برخی از اقداماتی است که این سازمان در جهت حفظ صنایع دستی انجام می دهد، وی گفت: برای مثال آموزش بازاریابی الکترونیکی یکی از فعالیت هایی است که این سازمان در برنامه خود دارد، به طوری که برخی از خاتم کاران با فراگیری این آموزش ها و بهره وری از آن توانسته اند مشتریان بین المللی پیدا کنند.

صنایع دستی از دست رفته احیا می شود
مینای سیاه اصفهان به همت میراث فرهنگی اصفهان احیا شد و در حال حاضر این محصول به خوبی در اصفهان تولید می شود. نماینده میراث فرهنگی خمینی شهر با بیان این مطلب افزود: اقداماتی که سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان در زمینه احیای صنایع دستی از بین رفته انجام می دهد، در سطح استانی است اما یقینا زمانی که میراث فرهنگی خمینی شهر از حد و اندازه یک نمایندگی خارج شود و به صورت یک اداره توانمند بتواند به خمینی شهر خدمات ارائه دهد، برای شناسایی و احیای صنایع دستی از دست رفته نیز راحت تر و بهتر می تواند تصمیم گیری نماید.

در کمتر از یک سال خمینی شهر صاحب اداره فعال می شود
در کمتر از یک سال آینده خمینی شهر دارای اداره فعالی می شود. مسؤول میراث فرهنگی و صنایع دستی شهر با بیان این خبر به برنامه های آینده این اداره اشاره کرد و گفت: ارتقای تصویر ذهنی از شهر برای  شهروندان و گردشگران، افزایش جاذبه های ورودی شهر، ایجاد اتصال با جاذبه های محور گردشگری اصفهان - منارجنبان - آتشگاه، ایجاد بازارچه و کارگاه صنایع دستی، نمایشگاه دائمی و احیای صنایع دستی و ... برخی از اهداف آینده این اداره است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید