امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 23:51:46

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

 اوقات فراغت و آسیب های اجتماعی
یادداشت؛

اوقات فراغت و آسیب های اجتماعی

چهارشنبه, 29 خرداد 1392 ساعت 08:42 کدخبر :5648
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان

تفریح و سرگرمی در جامعه امروز یکی از اصلی ترین نیازهای انسان است به گونه ای که اگر این نیاز به شکلی صحیح رفع نشود می تواند زمینه ساز بسیاری از آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد، بزهکاری و طلاق باشد و حتی شهروندان را به سمت و سوی بر طرف کردن این نیاز از طرق غیرقانونی سوق دهد.دکتر یحیایی متخصص ارتباطات و عضو هیات علمی دانشگاه در این رابطه در پاسخ سئوال خبرنگار همشهری که از وی می پرسد مهم ترین دلیل گرایش برخی از مردم به رسانه های خارجی چیست؟ می گوید: "به عقیده من مهم ترین دلیل گرایش به تماشای رسانه های خارجی پر کردن اوقات فراغت و نیاز به سرگرمی است." وی تصریح می کند: "تصور کنید کارمند یا کارگری از سر کار به منزل برگشته و می خواهد استراحت کند و در این فاصله برنامه ای سرگرم کننده تماشا کند، آیا رسانه ملی ما حاوی برنامه های سرگرم کننده کافی هست؟" متاسفانه به نظر می رسد در جامعه ما طرح های دراز مدت و کلان برای بر طرف کردن این نیاز شهروندان وجود ندارد و هر نهاد یا ارگانی در شهر یا استان خود بنا بر شرایط اقتصادی در این زمینه فعالیت می کند هر چند که برخی از نهاد ها در این حوزه وظیفه پر رنگ تری دارند و به خصوص در ایام تابستان که مدارس و دانشگاه ها تعطیل می شود این نیاز محسوس تر می گردد به گونه ای که برخی متخصصین همیشه یکی از علل بالا رفتن مصرف تفریحی مواد و یا خرده سرقت ها در این ایام را نداشتن تفریحی ارزان و سالم برای جوانان و نوجوانان می دانند.

متاسفانه شهر ما نیز در این حوزه از کمبودهای فراوانی رنج می برد، جواد محمدی رییس تربیت بدنی شهرستان در گفتگو با خبرنگار همشهری به پایین بودن سرانه ورزشی در شهر اشاره می کند و نسبت به عواقب پایین بودن این سرانه هشدار می دهد.


اما در این بین اتفاق امیدوار کننده ای که افتاد، افتتاح سازمان رفاهی تفریحی شهرداری است. سازمانی که به نظر می رسد برای برطرف کردن این نیاز شهروندان و فرهنگ سازی در حوزه های مختلف می تواند بسیار موثر بوده و فعالیت های چشمگیری داشته باشد.

اگر جراید را ورق بزنیم مرتبا به آمار و ارقامی می رسیم که مسؤولان این سازمان ها در سراسر کشور ارائه می دهند. برای مثال مسؤولان سازمان رفاهی تفریحی شهر اصفهان در گفتگو با همشهری از اجرای طرح هایی نظیر "قلک کتاب" با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی خبر می دهند و مسؤولان رفاهی تفریحی تهران از طرحی مانند "کارگاه های کاریکاتور" سخن به میان می آورند.

لازم است اکنون که شهر ما توان بالایی به لحاظ فکری و علمی در جهت همکاری با این سازمان دارد، مسئولان سازمان از دانشگاهیان، متخصصان، شاعران کشوری، فیلم سازان موفق و ناشران توانمند، رسانه های مکتوب و فعالان انجمن های ادبی و هنری استفاده کرده و آن ها را به میدان بیاورند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید