امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 12:46:42

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

باغ ویلا ها فرصت یا تهدید؟(1)

باغ ویلا ها فرصت یا تهدید؟(1)

شنبه, 03 اسفند 1392 ساعت 15:07 کدخبر :7027
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین
سال ها است زمین های کشاورزی و منابع طبیعی تغییر کاربری می دهند و بارها قوانین مربوطه در دوره های مختلف مجالس مورد باز نگری قرار گرفته اند ولی همچنان ساخت و سازها و تجاوز به حریم این زمین ها ادامه دارد و نگرانی های طرفداران محیط زیست پا بر جا و البته رو به افزایش است

اما آنچه بر این نگرانی ها افزوده، طرح هایی است که هر چند وقت یکبار اعلام می شود.  یکی از این طرح ها "باغ شهر" است که نگرانی ها را در باب آن مرور می کنیم:
فکر ایجاد باغ شهرها پس از شهر تهران در برخی از استان€Œهای کشور و شهرستان ها هم مطرح شده است. در ظاهر  هدف، استفاده از زمین€Œها و باغ های حومه شهرها و احداث باغ شهرهای تشکیل شده از واحدهای ویلایی است.
نخستین بار ابنز هاوارد شهرساز انگلیسی، حدود یک قرن پیش گاردن سیتی یا "باغ شهرها" همراه با طرح شهرک €Œهای اقماری را مطرح کرد.
طرح تهیه باغ شهرها در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ با تصویب شرح خدمات آن توسط شورای عالی شهرسازی در دستور کار سازمان€Œها و مهندسان مشاور قرار گرفت و در برخی از استان€Œها مطرح و همزمان با  مخالفت ها و مشکلاتی مواجه شد. طرح باغ€Œ ویلا که به€Œ منظور رفع معضل مسکن مطرح شد، یکی از بحث€Œ برانگیزترین طرح€Œهایی است که با واکنش€Œهای بسیاری مواجه شده است به€Œطوری که موضوع داغ محافل زیست€Œ محیطی است.
دکتر محمد امینی، رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران در گفتگو با همشهری، با اشاره به اینکه این موضوع ذیل 2 شاخه "طبیعی" و "کشت€Œگونه" قابل بررسی و ارزیابی است، گفت: مسائلی مثل تامین آب و زیرساخت€Œهایی که برای باغ €Œویلاها مورد نیاز است مثل راه€Œ سازی از جمله چالش€Œهای جدی این طرح است. برای نمونه، تامین آب مورد نیاز برای ایجاد گونه€Œهای گیاهی در باغ€Œویلا، به 2شیوه امکان€Œپذیراست: ازطریق آب €Œهای سطحی و دیگری برداشت از منابع زیرزمینی. اگر بخواهیم از آب €Œهای سطحی استفاده کنیم نیاز به احداث کانال و لوله€Œکشی داریم اما برای برداشت از منابع زیرزمینی، ناگزیر به حفر چاه و استفاده از پمپ هستیم که لازمه آن برق است. هر کدام از این گزینه€Œ ها انتخاب شود رساندن آب به باغ€Œ ویلاها نیاز به مسیرهای عبوری هم دارد.

دکتر محمد امینی، تفکیک اراضی و مالکیت را از معضلات این طرح دانست و تصریح کرد: عرصه€Œهایی که وجود دارد عرصه€Œ های منابع طبیعی است و طبق مصوبه مجلس این عرصه €Œها قابل واگذاری نیست. نکته دیگر اینکه تجربه نشان داده در هر نقطه از عرصه€Œ های طبیعی و ملی جاده€Œای ساخته شده است، اراضی قابلیت تجاری پیدا کرده و این اراضی به ویلا تبدیل شده€Œاند.
امینی بخشی از گفته€Œهای خود را به مسائل طبیعی این طرح اختصاص داد و گفت: نکته درخور تامل دیگر، تعیین گونه است. منظور از تعیین گونه، نوع درختانی است که قرار است در این عرصه€Œها کاشته شوند. این درختان اگر بدون مطالعه کاشته شوند و هر کسی بنا به میل خود گونه€Œای غیر بومی بکارد، در واقع زمینه طغیان آفات را فراهم می€Œسازد.
این طرح با این شیوه€Œای که عنوان شده، چنانچه الزاماتی برای آن تعریف نشود، زمینه را برای سود جویی افراد فرصت €Œطلب فراهم می€Œکند زیرا قانون اجازه نمی€Œدهد عرصه€Œ های منابع طبیعی را تفکیک، تقطیع و به افراد واگذار کنیم.
این طرح مغایر با عدالت است
دکتر هادی کیادلیری، رییس انجمن علمی جنگلبانی ایران در واکنش به این طرح گفت: موفقیت هر طرحی را باید براساس هدف تعیین شده آن، ارزیابی کرد. بر این اساس، نخستین سوالی که مطرح می€Œشود این است که طرح مذکور چه هدفی را دنبال می€Œکند؟ این استاد دانشگاه تصریح کرد: ما حدود 20میلیون خانوار داریم که بر اساس طرح مورد نظر باید به آنها 2 میلیون هکتار زمین واگذار شود اما این 2 میلیون هکتار فقط فضای مورد نیاز برای ساخت باغ €Œویلاست در حالی که این ساخت€Œ و سازها به زیرساخت €Œها از جمله راه€Œ های دسترسی، فضاهای تجاری و آموزشی هم نیاز دارد که با احتساب این فضاها حداقل باید 5 میلیون هکتار زمین در نظر گرفته شود. این اراضی قرار است از چه بخشی تامین شود؟ مثلا در شمال کشور که گستره جمعیت در سطح بسیار زیاد است، می€Œخواهند اراضی جنگلی را واگذار کنند؟ در تهران چطور؟ آیا مناطق کوهستانی و کویرها را برای این موضوع در نظر گرفته€Œاند؟
کیادلیری که دانش €Œآموخته جنگل€Œداری است، همچون دیگر منتقدان منابع طبیعی در پایان تاکید کرد: منابع طبیعی در حال حاضر به اندازه کافی با مشکل و معضل دست به گریبان است. بر این اساس، انتظار آن است به جای عنوان€Œکردن طرح€Œ هایی از این دست، برای رفع این معضلات اقدام کنیم. بدیهی است عنوان کردن طرح €Œهای اینچنینی به مشکلات موجود منابع طبیعی دامن زده و موجب می€Œشود این مشکلات تحت€Œالشعاع و در حاشیه قرار بگیرد.

افراد سود جو به دنبال منافع خود هستند

مهندس کاظم نصرتی نصرآبادی، رییس جامعه جنگلبانی ایران، یکی دیگر از منتقدان طرح باغ€Œ ویلا ضمن ابراز نگرانی از اجرایی €Œشدن این طرح، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی کشور، این طرح هیچ مبنا و پایه کارشناسی ندارد زیرا کشور با معضل کم آبی دست به گریبان است و در حال حاضر بسیاری از شهرها، آب آشامیدنی مورد نیاز خود را با تانکر حمل می€Œکنند. علاوه بر این، آب مورد نیاز دامداری€Œها، مرغداری€Œها هم به همین شیوه تامین می€Œشود. این شرایط نشان می€Œدهد طرح مذکور به هیچ عنوان قابلیت اجرایی ندارد. وی تصریح کرد: این طرح پیش از هر چیز این ذهنیت را ایجاد می€Œکند که عده€Œای سودجو به €Œدنبال منافع خود هستند و برای دستیابی به اهداف خود، آدرس و کد غلط به مسئولان می€Œدهند.
نصرتی خاطر نشان کرد: اجرای این طرح در تهران، وضعیت موجود را بدتر خواهد کرد چرا که در وضعیت کنونی، 50درصد آب شرب شهروندان استان تهران از طریق چاه€Œ ها تامین می€Œشود این درحالی است که آب برخی از چاه €Œها به نیترات آلوده است. این کارشناس منابع طبیعی در پایان هشدار داد: باید از حریم شهرها با شدت و حدت مراقبت شود و اجازه هیچ€Œ گونه ساخت €Œو سازی در آنها داده نشود زیرا ساخت €Œو ساز در این عرصه€Œ ها، تبادلات آب و هوایی را به هم می€Œزند و باعث از بین رفتن اراضی کشاورزی و باغ€Œ های اطراف شهرها و عرصه €Œهای طبیعی در این نقاط می€Œشود. به همین دلیل هیچ محفل علمی و کارشناسی این طرح را تایید نمی€Œکند.
 از آنجایی که در اطراف و حریم شهرهای بزرگ، فضای سبز به میزان کافی وجود ندارد، یکی از اصلی€Œترین نگرانی €Œها در مورد طرح باغ شهرها آسیب دیدن اراضی و فضای سبزی است که در حاشیه شهرها ایجاد می€Œشود.
باغ شهرها کمکی برای تخلیه سرریز کلان شهرها
در کشوری همانند ایران که اساسا مشکل فضای سبز و کمبود آب بر آن حاکم است، ایجاد چنین فضایی کمی مشکل به نظر می€Œرسد چرا که اساسا باغ شهرها در واقع در شهرهایی تشکیل می€Œشوند که فضا های سبز بیشتری دارند تا در قالب آن بتوان جمعیت انبوه مادر شهرها را به آنجا سرریز کرد در عین حال نباید فراموش کرد که باغ شهرها در حاشیه شهرهای اصلی تشکیل می€Œشوند و این در حالی است که وجود آنها باز پایگاه کوچکی برای جذب مردم سایر شهرها می€Œشود و به جای اینکه جمعیت شهرهای بزرگ را تخلیه کند، جمعیت شهرهای میانی وکوچک را به سمت خود جذب می€Œکند.
غرب اصفهان هدف باغ ویلا ها در استان
استان اصفهان به عنوان یک استان مرکزی همواره به عنوان یک استان پر جاذبه فرهنگی و تاریخی و طبیعی مطرح بوده است. در این میان حاشیه زاینده رود و غرب اصفهان به عنوان مهم€Œترین نقطه جاذب سبز و به عنوان ریه اصفهان با باغ €Œهای بسیار زیادی که دارد همواره یکی از پر جاذبه €Œترین نقاط استان اصفهان بوده و هست، چنانکه همجواری با زاینده€Œرود در زمان جاری بودن آن سبب رونق زندگی در این نقاط شد.

شهرهای ساحلی و باغات و ساخت€Œ و سازهای حاشیه و اطراف زاینده€Œ رود توانسته بود پای بسیاری از سرمایه€Œگذاران را به این استان باز و علاوه بر جاذبه€Œ های تفریحی راه درآمدی هم برای آن مردم آن منطقه فراهم کند.
شاید به جرات بتوان گفت، به معنای واقعی و نه با این عنوان امروزی، نخستین "باغشهر" استان اصفهان در حدود ۲۸ سال پیش در منطقه چادگان مطرح و ساخته شد.
موفقیت در رونق ساخت و ساز€Œها، ویلاسازی و فضاسازی شهری سبب شد که برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس نیز طرح€Œهایی مبنی بر ساخت فضاهای تفریحی و اقامتی در سایر نقاط غرب اصفهان شوند. به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان حاشیه بیشه ناژوان، خمینی€Œشهر، نجف€Œآباد، باغ بهادران، چادگان، فریدن، گلپایگان، فریدون€Œ€Œشهر و سمیرم و بسیاری از نقاط سرسبز دیگر در حاشیه غربی اصفهان از جمله مکان€Œهای پر جاذبه برای این طرح هستند.
باغات منطقه غرب اصفهان به باغ ویلا تبدیل شوند
کریم داودی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان  در این باره به خبر گزاری فارس می€Œگوید: طی یک سال گذشته وضعیت آب اصفهان با توجه به کمی آبی زاینده€Œرود بسیار جدی بوده است و انهار غرب اصفهان و در حواشی خیابان آتشگاه هیچ آبی برای باغات ندارند و حفظ آنها با این شرایط هیچ توجیه اقتصادی ندارد.
وی با پیشنهاد اینکه می€Œتوان از این قابلیت برای باغ ویلا استفاده کرد، گفت: مردم با سرمایه€Œگذاری در تولید باغداری و تبدیل آن به باغ ویلا بهتر می€Œتوانند از این سرمایه€Œ خود استفاده کنند.
وی گفت: برای حفظ زمین کشاورزی بهتر است که درخت€Œها و باغات زیاد شود و پیشنهاد ما این است که اراضی غرب اصفهان حفظ شود البته اداره کشاورزی می€Œگوید حریم است اما از طرفی دیگر باغات مردم هم صرفه اقتصادی ندارد و نه آب هست که کشت کنند و نه محصول خوبی دارد.
داودی در قسمت دیگری از صحبت€Œهایش ادامه داد: می€Œتوان در باغاتی که حداقل ۲ هزار متر به بالا متراژ و درخت€Œهای پنج ساله دارد، اجازه داد که ۱۵۰ متر ساخت کنند که تبدیل به باغ ویلا شود. عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: این وضعیت اصلا قابل قبول نیست که به طور غیررسمی این باغات غرب اصفهان به صنایع کوچک ریخته€Œگری و مبل€Œسازی تبدیل شده است در حالی می€Œتوان توجیه اقتصادی بهتری به کار بست که آلایندگی نداشته باشد.
داریوش خرسندی مدیرعامل شرکت عمران زاینده€Œرود معتقد است، باغ شهرها در حاشیه€Œ شهرها از یک سو سبب سرریز جمعیت و کاهش آلایندگی€Œها و حجم ترافیک می€Œشود و از سوی دیگر سبب رونق مناطق محروم می€Œگردد.

وی افزود: باغ شهرها می€Œ€Œتواند مناطقی برای جذب گردشگر و توریست واقع شود اما گسترش این مجموعه€Œ ها نباید افسار گسیخته باشد بلکه باید توسط مدیریت استان جهت €Œدهی شود. از آنجا که اراضی کشاورزی و باغات شهرستان خمینی شهر در اظهار نظرها به عنوان یکی از مناطق مناسب اجرای طرح مطرح شده است و از ساخت و ساز در باغات و اراضی کشاورزی گزارش هایی در دست است  و درمناطقی از کوشک و اصغر آباد می توان باغ ویلا ها را مشاهده کرد امیدواریم بتوانیم در گزارشی مستقل به ابعاد مختلف موضوع در شهرستان بپردازیم.

نظرات  

 
#1 +1 001 06 اسفند 1392 ساعت 07:57
هشدار خوبی است که وقایع انچنانی دوباره در این شهر تکرار نشود و یه عده هرکاری میخوان تو این شهر بکنن
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید