امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 10:37:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نشست صمیمانه خبازان با فرماندار برگزار شد؛

بررسی مشکلات خبازان در طرح هدفمندی یارانه ها

سه شنبه, 24 اسفند 1389 ساعت 12:36 کدخبر :623
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مسعود رضایی

 

شنبه گذشته جلسه‌ای با حضور خبازان جهت ارتقاي کیفیت نان و بررسی وضعیت نان و آرد با حضور فرماندار شهرستان و مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 10 کشور و دبیر تعزیرات آرد و نان استان و مسئولین تعزیرات شهرستان برگزار شد.

   در ابتدای این جلسه، پرنده رئیس اتحادیه صنف خبازان خمینی‌شهر به بیان مشکلات نانوایی‌ها پس از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها پرداخت. از جمله مشكلات اشاره شده؛ قیمت غیر رند و همچنین تعداد نانوایی‌های اضافه در شهرستان و دیگر مواردی و مشکلاتی که نانوایان با آن مواجهند بود.
    در ادامه، صالحی فرماندار شهرستان، به شرح وضعیت یارانه‌ها قبل از اجرای طرح هدفمندی پرداخت و پس از آن به وضعیت کنونی اشاره نمود. او مصرف‌گرایی بیش از حد و اتلاف انرژی در کشور را از جمله ضعف‌های یارانه‌ای بودن بعضی از اقلام برشمرد و گفت: اقتصاد ایران قبل از اجرای این طرح بیمار بود و برای جهش اقتصادی نیاز به تغییر وضعیت کنونی داریم. او اضافه کرد: در کشورهایی که در حال حاضر توسعه‌یافته محسوب می‌شوند، شروع این توسعه‌یافتگی حذف یارانه‌ها از اقلام مصرفی مردم و به نوعی هدفمند کردن یارانه‌ها بود. وي افزود: ان شاء ا... با اجرای طرح هدفمندی، یارانه‌ها به عدالت در بین مردم تقسیم می‌شود و از طرفی هم جلوی اسراف گرفته می‌شود. او  از خبازان خواست که برای ثبات قیمت با این طرح هماهنگی لازم را داشته باشند تا از این مرحله گذار عبور کنیم.
    وي با بيان اينكه در کشور ما سالیانه مبلغ 110 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود افزود: این 110 هزار میلیارد تومان از نظر اهل فن غیرهدفمند توزیع می‌شود بطوريكه 70٪ آن به 30٪ مردم می‌رسد و 30٪ بقیه‌اش به 70٪ مردم می‌رسد.
    وي تصريح كرد: روشن‌تر بگویم، به عبارتی هر کس از نظر توانمندی در حوزه رفاهی بالاتری است، بیشتر از یارانه‌ها بهره‌مند می‌شود. هر کسی باغ و ویلا و خانه و ماشین بیشتری دارد بیشتر از یارانه‌ها بهره‌مند است و دهک‌های پایین و اقشار ضعیف و کم درآمد کمتر  از این یارانه‌ها بهره‌مندند.
    وي در ادامه به تشريح برخي آمارهاي مصرف پرداخت و از جمله گفت: میزان مصرف انرژی در کشور ما 17 برابر ژاپن، 8 برابر کل قاره اروپا و 2 برابر کشور چین است. کشور چین یک میلیارد و سیصد و هشتاد و پنج میلیون نفر جمعیت دارد. یک میلیارد و سیصد میلیون را بگذارید کنار ما 75 میلیون. صالحي افزود: در حوزه نان سالانه بابت 8 میلیون تن آرد یارانه‌ای حدود 4 هزار میلیارد تومان یارانه صرف مي‌شود كه سهم شهرستان خميني‌شهر از اين مبلغ، 710 میلیون تومان یارانه نان بوده است و هدفمند شدن اين مبالغ، قطعاً به سود مردم است.
    پس از فرماندار، نوری مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 10 کشور به بعضی از مسائل خبازان اشاره کرد و تصريح نمود كه پیگیر حل مشکلات خبازان هستیم. وي با بيان اينكه گندم وآرد و نان از اقلام استراتژیک است و در این طرح خیلی مهم هستند، افزود: در شروع این طرح 400 مورد در شهر اصفهان گزارش شد چون این قلم از اقلام یارانه‌ای بیشتر با زندگی مردم ملموس است در صورتی که دیگر اقلام یارانه‌ای این گونه نبوده است. او گفت: مصرف نان در ایران 160 کیلو بود درحالی که میانگین جهانی 67 کیلوگرم است. وی اضافه کرد: البته اصفهان از میانگین کشوری کمتر است.
عقدایی دبیر تعزیرات آرد و نان استان نیز به ارائه گزارش وضعیت نان در طرح هدفمندی یارانه‌ها پرداخت و گفت: با اجرای این طرح نانوایان می‌توانند به طور مستقیم آرد مورد نیاز خود را به هر میزان که نیاز دارند از کارخانه بخرند. هر نانوایی هم بیشتر آرد نیاز داشته باشد می‌تواند خریداری کند. او از رتبه بندی نانوایان در آینده خبر داد و گفت: در آینده قیمت نان هر نانوایی با رتبه‌اش متناسب است. او ادامه داد: مهمترین بحث امروز نانوایان کیفیت نان است. مردم به دنبال نان باکیفیت هستند و نانوا هم به دنبال آرد باکیفیت و دستگاه خوب است. از آن طرف کارخانه هم به دنبال گندم با کیفیت و در ادامه آن کشاورز هم به دنبال برداشت بذر با کیفیت است. وي ادامه داد: با بهبود وضعيت، دیگر نان به صورت یک غذای حاشیه‌ای نخواهد بود و برای از بین رفتن غذا از نان استفاده نخواهد شد. او ادامه داد: ما نرخ کنجد را نیز مصوب کردیم که در آینده اعلام می‌شود. در پايان جلسه، خبازان سؤالات خود را مطرح کردند و نوری و عقدایی به سؤالات خبازان پاسخ دادند.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید