امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 09:16:05

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

گزارش ويژه "فرصت" از يك مانع مهم در توسعه ورزش خميني¬شهر

بي¬پولي

پنجشنبه, 03 مرداد 1392 ساعت 09:38 کدخبر :5787
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : احسان شاهین
يكي از مؤلفه¬هاي مهمي كه به عنوان شاخص در توسعه يك جامعه محسوب مي¬شود ورزش است. توسعه ورزش و امكانات و فضاهاي ورزشي در كشور يكي از اهداف و سياست¬هاي برنامه¬هاي توسعه¬اي بوده و در سند چشم انداز نيز به دان اهميت ويژه¬اي داده شده است.

توسعه ورزش ثمرات و فوايد فراواني دارد كه از مهمترين آن¬ها مي¬توان به سلامت جسمي و روحي جامعه و پركردن اوقات فراغت نسل جوان اشاره كرد.
امروزه ورزش رادر سه رده تقسيم بندي كرده¬اند: 1- ورزش همگاني 2- ورزش قهرماني 3- ورزش پهلواني
ورزش همگاني ارتباط مستقيمي با توسعه فضاهاي ورزشي و تشويق و ترغيب مردم به ورزش دارد و البته وجود چنين فضاهايي است كه زمينه¬اي براي ورزش قهرماني هم هست.
ورزش قهرماني در ذات خود علاوه بر سالم سازي روح و جسم، اگر بدور از تبعات خاص حرفه¬اي¬گري ورزشي مديرت شود باعث بروز استعدادها و تقويت روح اراده و غرور ملي مي¬شود.
ورزش پهلواني هم بيشتر متوجه روح ورزش است اگر چه در كشور ما چنين شاخه¬هائي از ورزش از قديم وجود داشته و دارد.
مقام معظم رهبري در يكي از ديدارهايشان با جوانان، با اشاره به سه طبقه مورد اشاره ورزش، اولويت را با ورزش همگاني و توسعه آن دانستند و بعد ورزش پهلواني كه همان تقويت روح اخلاق و جوانمردي در ورزش است و در عين حال بر ضرورت توجه به ورزش قهرماني هم تأكيد ورزيدند.
از اين روست كه "فرصت" توجه ويژه¬اي به ورزش شهرستان دارد و تلاش مي¬كند در ترويج و تبيين هر سه رده ورزش گام بردارد. بي-ترديد تقويت ورزش در شهرستان يكي از مهمترين موانع بروز و ظهور برخي ناهنجاري¬هاي اجتماعي از جمله اعتياد و فساد خواهد بود.
گزارشي كه در ادامه مي¬خوانيد نگاهي است به برخي موانع توسعه ورزش در خميني¬شهر. ذكر اين نكته ضروري است كه دست اندركاران دلسوز ورزش و هيئت¬هاي ورزش شهر و نيز قهرمانان ورزشي عموماً دل پري از وضعيت ورزش شهرستان و بخصوص متوليان امر دارند و از بي¬توجهي¬ها به شدت گله¬مندند. گله¬هائي كه " فرصت" در شماره¬هاي آتي خود به مرور بدان¬ها خواهد پرداخت.
از زمان رياست آقاي علي آبادي بر سازمان تربيت بدني بحث خصوصي¬سازي فضاهاي ورزشي بطور جدي در دستور كار اين سازمان قرار گرفت. اما اين تصميم مانند هر تصميم ديگري در سطح كلان پيامدهايي مثبت و منفي به همراه داشت. از جمله پيامدهاي منفي اين تصميم نارضايتي برخي هيأت¬هاي ورزشي از وضع موجود بوده¬است. براي آگاهي از دلايل اين نارضايتي به سراغ برخي اهالي ورزش رفتيم و پاي صحبت آن¬ها نشستيم. البته در اين ميان نظرات فعالان بخش خصوصي در عرصه ورزش را نيز جويا شديم. در واقع اين گزارش سه ايستگاه دارد. نخستين ايستگاه هيأت بسكتبال است كه در حال حاضر اداره سالن شهداء مجموعه ورزشي قدس را به عهده دارد و مخالف خصوصي¬سازي فضاهاي ورزشي به شكل فعلي آن است. ايستگاه دوم استخر غدير است كه اداره آن با استناد به قانون خصوصي¬سازي به يك فرد حقيقي واگذار شده و وي موافق سرسخت قانون فعلي است و ايستگاه آخر هيأت فوتبال است كه به تازگي اداره سالن مادر را از دست داده و خود را متضرر از قانون فعلي مي داند.   
در ايستگاه اول بهروز رزاق¬پور دبير هيأت بسكتبال با ابراز رضايت از واگذاري اداره سالن شهداء به هيأت بسكتبال مي¬گويد اگر حمايت رئيس قبلي اداره تربيت بدني آقاي امين¬آزاد نبود، هيأت برنده مزايده نمي¬شد و ما حالا كاسه چه كنم بدست گرفته بوديم. به اعتقاد رزاق¬پور، ورود تجارت به عرصه ورزش آن¬هم به شكل فعلي آن، زمينه را براي نابودي اصل ورزش فراهم مي¬كند و پاي صحبت رزاق¬پور مي¬نشينيم تا ضمن شنيدن دلايل وي، با وضعيت هيأت بسكتبال هم بيشتر آشنا شويم:
- هيأت بسكتبال اسماً برنده مزايده سالن شهداء شده ولي رسماً عايدات سالن بين 4 هيأت بسكتبال، واليبال، اسكيت و بدمينتون تقسيم مي¬شود.
- در حال حاضر هيأت بسكتبال با در نظر گرفتن اصل پيشرفت ورزش در شهرستان، در هفته دو روز از وقت سالن را در اختيار هيأت واليبال، يك روز در اختيار هيأت بدمينتون و يك روز ديگر را در اختيار هيأت اسكيت قرار داده و نه تنها سانس¬ها را نيم بها به هيأت¬ها واگذار كرده بلكه عوايد ناشي از اجاره سالن در اين روزهاي مشخص را هم در اختيار خود هيأت¬ها قرار مي¬دهد.
ـ در حال حاضر براي هر سانس پانزده هزار تومان اجاره دريافت مي¬شود كه با توجه به هزينه مزايده و هزينه¬هاي جانبي مثل پول آب و برق و گاز و تلفن و تعميرات و حقوق سرايدار و ... حتي يك ريال از اين مبلغ به حساب اعضاء هيأت واريز نمي¬شود بلكه همه عايدات صرف پيشرفت ورزش در شهرستان مي¬شود. به عنوان مثال سال گذشته ما تيم¬هايمان را در ده رده سني در مسابقات شركت داديم كه براي شركت در هر رده پانصد هزار تومان هزينه كرديم. خوشبختانه تيم¬هاي ما در مسابقات استاني در رده¬هاي سني بزرگسالان و جوانان حائز رتبه اول، در رده نوجوانان دوم، در رده نونهالان چهارم و در ميني بسكتبال سوم شدند. امسال نيز كه مسابقات تنها در رده نونهالان برگزار شده تيم نونهالان شهرستان حائز رتبه سوم شده است.
ـ مبلغ مزايده سالن¬ها به حساب اداره كل تربيت بدني استان واريز مي¬شود و متأسفانه صرف ورزش خود شهرستان نمي¬شود. اداره تربيت¬بدني شهرستان هر سال تفاهم نامه¬هايي با هيأت¬ها امضاء مي¬كند، در اين تفاهم نامه¬ها بودجه مورد نياز هيأت¬ها ذكر مي¬شود. قاعدتاً اين تفاهم نامه¬ها بايد به اداره تربيت بدني كل استان ارسال شود تا بودجه هيأت¬ها پرداخت شود. اما متأسفانه چندين سال است كه بودجه هيأت¬ها مطابق مبلغ تفاهم¬نامه پرداخت نمي¬شود. به عنوان مثال سال گذشته مبلغ ذكر شده در تفاهم¬نامه هيأت بسكتبال پنج ميليون تومان بود ولي از اين مبلغ تنها 200 هزار تومان آن توسط هيأت دريافت شده. حال ما بي¬اطلاعيم كه آيا اداره كل استان بودجه را به طور كامل پرداخت نمي¬كند يا اينكه اداره تربيت بدني شهرستان بودجه دريافتي را به هيأت تحويل نمي¬دهد (در اين مورد منتظر پاسخ اداره تربيت بدني شهرستان هستيم.) در مجموع اگر قراراست خصوصي سازي ادامه يابد به نظر من اين امر نبايد از دست هيأت¬هاي ورزشي خارج شود. اگر ما اين تنها منبع موجود (اجاره سالن) را هم براي تأمين بودجه هيأت¬هاي شهرستان از دست بدهيم به سمت نابودي كامل ورزش گام برداشته-ايم.
رزاق¬پور همچنين مطالب حائز اهميتي درباره حضور تيم بسكتبال خميني¬شهر در زير گروه مسابقات كشوري عنوان كرد كه در گزارش جداگانه¬اي به آن خواهيم پرداخت.
از سوي ديگر مقيمي¬فر، جواني كه به همراه تيم دوستانش كه همگي از تحصيلكرده¬هاي رشته تربيت¬بدني و رشته¬هاي مرتبط با آن هستند و به تازگي مزايده استخر غدير را برنده شده¬اند نظري كاملاً متفاوت دارد. وي كه با دنيايي از افكار و برنامه¬هايي مثل برگزاري كلاس¬هاي نجات غريق، شنا و واترپلو و همچنين برگزاري مسابقات گوناگون پا به عرصه استخرداري گذاشته و هدف خود را دريافت ISO در مديريت استخر بيان مي¬كند، خصوصي سازي را عامل پيشرفت هرچه بيشتر ورزش در كشور مي¬داند.
هرچند براي قضاوت در مورد نحوه عملكرد وي در استخر غدير هنوز كمي زود است ولي دلايل وي براي نظراتش شنيدني است ( البته در شماره هاي آينده در گزارشي متفاوت با ايده ها و برنامه هاي مقيمي¬فر بيشتر آشنا خواهيم شد).
ـ همه دنيا به سمت خصوصي سازي مي رود و ورزشكاران مبلغي هرچند ناچيز براي استفاده از فضاهاي ورزشي پرداخت مي¬كنند.
ـ به نظر من كه مدرك مربيگري معتبر و همچنين سابقه مربيگري در زمينه شنا دارم تعداد فعلي شناگران در خميني¬شهر بسيار كم است و ركوردهاي شناگران هم در حد قابل قبولي نيست. در واقع ما هدفمان اين است كه با برنامه هايي كه داريم بسيار فعالتر از گذشته ظاهر شويم.
ـ نارضايتي هيأت ها به نظر من طبيعي است ولي راه حلي كه وجود دارد استفاده از امتياز خريد خدمت از طرف هيأت هاي ورزشي است به اين نحو كه هيأت¬ها مي¬توانند سانس¬هاي مورد نياز خود را از بخش خصوصي بخرند. در اين صورت اضافه مبلغي كه بخش خصوصي به عنوان برنده مزايده پرداخت مي¬كند به نفع ورزش كشور است. در خصوص استخر غدير نيز من حاضرم بهترين سانس¬هاي استخر غدير را در طول هفته در اختيار هيأت قرار دهم حتي بدون دريافت مبلغ خريد خدمت. از همينجا هم آمادگي خود را براي همكاري با هيأت شنا در زمينه استعداديابي و برگزاري كلاس¬ها و مسابقات مختلف اعلام مي كنم.
و اما در ايستگاه آخر آقاي رحيم¬پور دبيرهيأت فوتبال، ورزش شهرستان و بخصوص فوتبال را از روند خصوصي¬سازي بسيار متضرر مي-داند. دبير هيأت فوتبال كه به تازگي اداره سالن مادر را از دست داده هيأت را براي تأمين حداقل بودجه لازم با مشكل مواجه مي داند و مي-گويد:
ـ اداره سالن مادر سال گذشته به عهده هيأت فوتبال بود و از محل عوايد اين سالن بخش زيادي از هزينه¬هاي هيأت برآورده مي¬شد. هيأت فوتبال براي اداره خود سالانه حداقل به 25 ميليون تومان بودجه نياز دارد. تنها هزينه داوري براي برگزاري مسابقات در هر رده سني چيزي حدود يك و نيم ميليون تومان است. نگهداري زمين چمن مجموعه ورزشي قدس 8 ميليون تومان هزينه سالانه در بردارد. اين در حاليست كه كل مبلغ دريافتي هيأت فوتبال در سال گذشته 200 هزار تومان بوده كه آنرا هم از هيأت فوتبال استان دريافت كرده¬ايم!
- به علت كمبود بودجه، مسابقات فوتبال رده¬بندي و و فينال رده¬هاي سني نونهالان، نوجوانان و جوانان برگزار نشده و دائماً به تعويق مي¬افتد چون حتي پول داوري را هم نداريم كه بپردازيم.
ـ سال گذشته 30 باشگاه فوتبال داشتيم كه هر باشگاه در 3 رده از 5 رده سني تيم¬هايش را معرفي مي‌كرد. باشگاه¬ها به صورت رايگان از زمين چمن براي تمرين استفاده مي¬كردند. امسال به دليل مشكلات مالي تاكنون 14 باشگاه انصراف خود را اعلام كرده¬اند و 16 باشگاه باقيمانده هم برخي در رده سني پايه، تيم معرفي نكرده¬اند.
ـ آقاي كماليان رئيس جديد اداره تربيت بدني خميني¬شهر پيشنهاد دادند كه باشگاه¬ها مؤسسه¬اي تشكيل دهند و در مزايده زمين چمن شركت كنند. مشكل اينجاست كه باشگاه¬هاي ما كه حتي از پرداخت حق بيمه بازيكنان خود عاجزند با تشكيل مؤسسه چيزي غير از تحميل هزينه پرداخت ماليات عايدشان نمي شود.
- سال گذشته دو تيم از شهرستان در دو رده زير 13 و زير 14 سال در بين شهرستان¬هاي استان دوم شدند ولي به علت كمبود بودجه نتوانستند در مسابقات كشوري شركت كنند.
ـ درحال حاضر به جز دو باشگاه مهرام و سپاهان، باشگاه¬هاي ديگر از حمايت اسپانسر برخوردار نيستند. قرار بود آقاي ابراهيم دانش امتياز يكي از تيم هاي شهرستان نجف آباد را براي تيم سپاهان خميني¬شهر خريداري كند تا اين تيم در مسابقات دسته سه شركت كند ولي هيچ ارگاني كوچكترين حمايتي از اين حركت نكرد. مشكل اينجاست كه تنها خريد امتياز براي يك باشگاه مهم نيست. بعد از آن، باشگاه نياز به 25 بازيكن تمام وقت دارد كه تأمين اين بازيكنان نياز به حمايت مستمر دارد.
ـ قانوناً بايد 20 درصد از مبلغي كه از محل مزايده فضاهاي ورزشي به حساب خزانه اداره كل تربيت بدني استان واريز مي شود به تربيت بدني شهرستان بازگردانده شود تا بين هيأت¬ها تقسيم شود. ولي متأسفانه در اختصاص بودجه به هيأت ها به حجم فعاليت آنها و ميزان مخاطبشان توجه نمي شود. روشن است كه هيأت فوتبال بيشترين مخاطب را دارد.
ـ درباره خريد خدمت با آقاي مقيمي¬فر موافق نيستم چون يكي از اهداف ما گسترش ورزش همگاني و استفاده همه اقشار بخصوص اقشار كم درآمد از امكانات ورزش شهرستان است. اگر به فرض هيأت فوتبال برخي سانس¬هاي سالن مادر را با استفاده از خريد خدمت در اختيار بگيرد مجبور است اجاره بهاي هر سانس را بالا ببرد تا هزينه ها تأمين شود، در نتيجه اقشار كم درآمد نمي توانند به راحتي از امكانات ورزشي استفاده كنند و در نهايت براي تفريح، جذب محيط¬هاي غير ورزشي مي¬شوند كه در اطراف شهرستان ما كم نيستند.
رحيم¬پور حرف¬هاي جالبي هم درباره وضعيت فضاهاي ورزشي، ابتكارات جالب هيأت فوتبال در برگزاري مسابقات سال گذشته و همچنين موضوع بازخواني يك پرونده داشت كه هركدام گزارشي جداگانه مي طلبد.
درنهايت نگراني¬هايي كه از صحبت¬هاي اهالي ورزش استنباط مي¬شود از اين قرار است:
ـ چرا مبلغ مزايده فضاهاي ورزشي صرف پيشرفت ورزش در شهرستان نمي¬شود و به حساب اداره كل تربيت بدني استان مي¬رود تا بعداً 20 درصد آن به اداره تربيت بدني شهرستان بازگردانده شود؟ و اينكه آيا اين مبلغ 20 درصد در سال¬هاي گذشته به اداره تربيت¬بدني شهرستان بازگردانده شده يا نه؟ اگر پاسخ مثبت است اين مبلغ كجا صرف شده و چرا هيأت¬ها گله¬مندند؟ و اگر پاسخ منفي است كوتاهي از كيست؟ از مسئوولين اداره تربيت بدني شهرستان كه در زمينه احقاق حق ورزش شهرستان كوتاهي كرده¬اند يا از مسؤولين اداره كل تربيت-بدني استان كه بي¬توجهي نشان داده¬اند (در اين مورد هم منتظر پاسخ اداره تربيت¬بدني شهرستان هستيم)
- سؤال ديگر اين است كه اگر هم فرضاً همه چيز درست پيش برود آيا اين اشكال به قانون فعلي وارد نيست كه درآمد ورزش يك شهرستان از آن خارج شود و پس از آن هيأت¬ها براي جذب بودجه كاسه گدايي بدست بگيرند؟
ـ و مهمتر از همه اينكه آيا بهتر نيست بخش خصوصي با بهره برداري از فضاهاي ورزشي كه خود در ايجاد آن¬ها مشاركت مستقيم داشته نقش مؤثرتري در پيشرفت ورزش شهرستان به عهده داشته باشد؟ اينگونه شايد شاهد گسترش فضاهاي ورزشي در شهرستان باشيم.
- سؤال آخر هم اينكه نقش نهادها و مسؤولان شهر مثل نماينده محترم و فرماندار در احقاق حقوق ورزشي شهرستان چيست؟ و آيا اين وظيفه به درستي اجرا شده¬است؟ آيا تلاشي براي اصلاح اين وضعيت صورت گرفته است؟

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید