امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 01:06:09

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تاملی در یک مصاحبه چهره به چهره

دوشنبه, 02 اردیبهشت 1392 ساعت 07:32 کدخبر :5453
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

از زوایای چندی می توان به بررسی مصاحبه دوهفته نامه فرصت با نماینده محترم شهرستان چاپ شده در آخرین شماره سال 91 پرداخت مثلا تناقض های موجود در پاسخ ها و ادبیات به کار رفته و شیوه پاسخ گویی، رویه نامتعارف پرسش ها و پاسخ ها، رعایت نکردن حریم و حرمت مطبوعات و رویه اتهام زنی را بررسی کرد.اما پرداختن به موضوع از زوایای ذکر شده نه تنها سودی برای شهرستان ندارد بلکه فضایی را در شهر تقویت می کند که همان فضای تفرقه و دو دستگی است که از قدیم مورد سوء استفاده و بهانه ای برای مسکوت گذاشتن معضلات و مشکلات شهرستان بوده و مدیران برای گریز و رهایی خود از پاسخگویی به کار می برده اند و این شده است که برخی معضلات شهرستان نزدیک به یک قرن سابقه دارند.
لذا بهتر است از دید یک شهروند که در این دیار به دنیا آمده و همین جامانده و مسائل شهر راباتک تک سلول های بدن خود حس کرده و می کند موضوع بررسی شود شاید توجه همگان به نکات اصلی جلب و ضرورت اتحاد و همدلی و همسویی آنها به ویژه مسؤولین دلسوز فعلی و قبلی وسیاسیون به آن جلب شود


الف: برداشت ها
پس از خواندن مصاحبه مذکور به برداشت هایی که ذکر می شود و یا نزدیک به آن می توان رسید.
1- معلوم است که نماینده محترم و خبرنگار هر دو دغدغه اصلی شان، معضلات و مشکلات شهرستان است که آنچه آن ها را رنج می دهد حل نشدن آن هاست، گرچه نماینده معتقد است گام های بلندی برای حل آن ها برداشته و نیاز به زمان دارد اما خبرنگار که سوالات وی همان سوالات مطرح در کوچه و بازار و انعکاس یافته به مطبوعات شهرستان می باشد به د نبال پاسخ ملموس و عینی نماینده است که به خوانندگان انعکاس دهد. اگر سایه سنگینی مشکلات بر شهرستان نبود ان دودر مورد گل و غذا و موسیقی مورد علاقه حرف می زدند و مصاحبه طوری دیگری رقم می خورد.
2- نماینده از برخی تیتیرهای فرصت ناراحت است در حالی که زدن چنین تیترهایی که البته فنی تر و دقیق تر می شود زد ناشی از همان مشکلاتمزمن و کهنه است که تمامی ساکنین این شهر به خصوص اصحاب فکر و قلم و اندیشه را زجر می دهد و پیگیری آن ها را رسالت طبیعی خود می دانند و حتی در سفر وزیر آموزش و پرورش هم به دنبال حل آن ها هستند و اصولا فکر هیچ کس در شرایط فعلی شهرستان هیچ حرکتی جزاقدامات عاجل برای حل معضلات را جستجو نمی کند.
3- حاشیه پردازی نماینده محترم و بعضا جوابهای خارج از عرف و ادبیات مطبوعاتی و مدیریتی در پاسخگویی به سوالات نشان دهنده فشار کاری بالای نماینده و دوندگی های شبانه روزی ایشان است که همسو نبودن بدنه مدیریتی شهرستان مزید بر علت است ریشه این وضعیت نیز همان معضلات و مشکلات دیرینه و انباشت آن ها تاکنون است که الحق توان بالایی را می طلبد که البته شرایط اقتصادی کشور در نیمه دوم سال هم حل آن ها را سخت تر کرده است.
4- بگو و مگوهای ناخوشایند نماینده و خبرنگار و اتهام زنی های و واکنش ها و سوالات انفعالی خبرنگار و تغییر جهت گفت و گو هم ریشه در مشکلات و معضلات کهنه شهرستان دارد .


ب: سوالات
اما این مشکلات و معضلات کهنه شهرمان چیست؟
شهروندان ساکن این شهرستان به ویژه بومی ها با انبوهی از مشکلات و معضلات در حوزه های مختلف روبرو هستند که صحبت های شعاری همچون نجیب بودن، کم توقع بودن، سابقه پر افتخار و غیره نه تنها آن سوالات را از ذهن پاک  نمی کند بلکه بار مسؤولیت مدیران و مسؤولین شهرستان و استان و کشور را سنگین تر می کند که باید مورد خطاب وجدان خود قرار گیرند که برای مردمی با چنین ویژگی ها وفاداری به نظام و انقلاب، نجابت و اصالت و دینداری و تعهد و تعقل که خود به آن معترفتند چه کرده اند، آیا ساکنین این شهرستان حق ندارند خود را با شهرهای کم سابقه اطراف مقایسه کنند و محرومیت ها را دریابتند و رفع آن ها را مطالبه کنند.
مروری بر این مشکلات که در ذهن همه شهروندان وجود دارد و باید مسؤولین و مدیران شهرستان در حل آن ها بکوشند عبارتند از
- توسعه نیافتن زیربنای شهرستان مانند خیابان ها، پارکینگ ها، فضاهای سبز و آموزشی و ورزشی و رفاهی و خدماتی متوازن با افزایش جمعیت
-بی ثباتی مدیریت ها در شهرستان و حضور مدیران کم تجربه و ناکارآمد و گاه با نگاه نامناسب به مردم شهرستان
نبود یک برنامه مدون توسعه برای شهرستان در تمامی ابعاد
سیاست زدگی و لاجرم همسو و متعحد نبود آن و وابستگانشان در حل و فصل معضلات شهرستان و نداشتن اتحاد در حفظ منافع کلان و حتی خنثی کردن تلاش های جاری توسط یک جناح رقیب و به کار نگرفتن توان مدیریتی شهرستان در تمامی جناح ها به دلیل تفکرات تنگ نظرانه جناحی
- معطل ماندن بیش از سی ساله طرح های عمرانی ملی و در مورد خیابان های شهرستان از بدو تاسیس بلدیه (شهرداری) در سده تا کنون
- انتقال آثار مخرب توسعه کلان شهر اصفهان به روی شهرستان از جمله انتقال ترافیک، آلایندگی صنایع مزاحم، دست اندازی به زمین های شهرستان مهاجرت، تخریب باغات، مهاجرت نخبگان و تحصیل کرده ها و کار آفرینان و سرمایه ها به مرکز استان و ورود مهاجرانی که آورده خاصی برای شهرستان ندارند.
- تخصیص نامناسب اعتبارات به شهرستان و همچنین عوارض آلایندگی که هم میزان آن مناسب با جمعیت  درصد آلایندگی نبوده و هم پرداخت آن دچار فراز و نشیب می باشد.
- عدم همکاری مراکزی که از زمین های شهرستان و امکانات آن بهره می برند در طرح های عمرانی و پرداخت عوارض قانون به شهرستان همانند دانشگاه صنعتی و زمین شهری ،وموارددیگر                                                         ج ج هشدارها
بهتر نیست توپ را در زمین خودمان نیندازیم و نیروهای خود را صرف پگیری قانونی مطالبات و نیز جلب توجه مسؤولین استانی و کشوری به مسائل شهرستان کنیم و مطالبات را از آنها جستجو کنیم و در پی دفاع های بی مورد و توجیهات آبکی از عملکرد آن ها نباشیم.
بهتر نیست روابط عمومی ها و مسؤولین ادارات شهرستان در مقابل سوالات خبرنگاران رسانه ها که همان سوالات مردم است نه القائات عناصر ناشناخته پاسخگو باشیم و واکنش های نامناسب مانند قطع تلفن، موکول کردن به آینده نامعلوم، راه ندادن اصحاب رسانه در جلسات و برخورد انفعالی با آن ها را در پیش نگیریم و خیلی راحت واقعیات را برای مردم تشریح کنیم.
- بهتر نیست یک جمع یا اطاق فکر واقعی از مجموعه نیروهای مدیریتی فعلی و سابق و کارشناسان دلسوز تشکیل دهیم و معضل شناسی کنیم و راه حل برای آنها بیابیم که از این طریق پشتوانه محکمی برای مسؤولین شهر از جمله نماینده محترم داشته باشیم.
به هر حال امید است تمام توان مدیریت شهرستان صرف حل معضلات شناخته شهر شود تا پس از سال ها مسؤولیت یک مقام ارشد شهرستان در این شهر از زبانش جاری نشود که خمینی شهر نیاز به خیابان دارد ظرفیت های آن زیر خاک پنهان شده و نزدیک به اصفهان بودن یک فرصت است.
و باید پرسید وقتی مقام ارشد شهرستان این ها را می داند چه کسی برای حل آن ها باید برنامه ریزی کند و او د ر این رابطه چه کار کرده است؟

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید