امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 23:48:31

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تبلیغات خواص سنگ نمک و نمک دریا، فریب است

تبلیغات خواص سنگ نمک و نمک دریا، فریب است

سه شنبه, 13 خرداد 1393 ساعت 12:57 کدخبر :7361
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
پزشکان و متخصصان بهداشت عمومی درباره خواص غیر واقعی که برای سنگ نمک و نمک دریا در تبلیغات عنوان می شود را غیر واقعی و فریبنده دانسته و نسبت به افزایش مصرف این نوع نمک ها هشدار می دهند.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از  سلامت نیوز، این روزها تبلیغات وسیعی درباره سنگ نمک و نمک دریا و فواید و خواص درمانی آنها صورت می گیرد در حالی که این موضوع از سوی متخصصان رد شده است.
سنگ نمک، کانی سدیم کلرید (NaCl) است که با نام هالیت یا کلرید سدیم طبیعی نیز شناخته می شود.
نمک دریا نیز به نمک حاصل از تبخیر آب دریا گفته می شود که بیشتر در آشپزی و لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.
این نمک، گران تر از نمک معمولی و فاقد عنصر حیاتی ید است و ناخالصی های گوناگون دارد.
یک کارشناس بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این زمینه گفت: نمک دریا و سنگ نمک به دلیل داشتن املاح مضر و رسوب آن در بدن انسان، سرطان زا است.
سکینه جعفری با اشاره به اینکه عده ای سودجو از بحث طب سنتی در این زمینه سو استفاده می کنند، افزود: این روزها در برخی تبلیغات، نمک دریا و سنگ نمک به عنوان یکی از داروهای طب سنتی یا اسلامی معرفی می شود در حالی که مصرف این نمک ها برای انسان خطر دارد.
وی تاکید کرد: این انواع نمک، تصفیه نشده، فاقد ید و دارای انواع ناخالصی از جمله فلزات سنگین است و خطر سرطان زایی آنها اثبات شده است.
وی با بیان اینکه برخی افراد از سنگ نمک برای خیس کردن برنج استفاده می کنند، گفت: ناخالصی های این نمک به مرور زمان در اعضای مختلف بدن انسان مانند کلیه، رسوب و تجمع می کند.

این کارشناس تصریح کرد: انواع نمک دریا و سنگ نمک های موجود در بازار غیراستاندارد است و کارشناسان بهداشتی در صورت مشاهده آنها را جمع آوری می کنند.

وی نمک مناسب برای مصرف را نمک تصفیه شده ید دار عنوان و اظهار کرد: پرفشاری خون و تشدید پوکی استخوان از عوارض رایج مصرف بیش از اندازه نمک است که از مشکلات عمده جامعه امروز ما به شمار می آید.
مدیر مرکز بهداشت شماره یک اصفهان نیز در این زمینه گفت: در صورت تولید و عرضه نمک های ناسالم که در کشور شایع شده است، مشکلات کمبود ید و سایر بیماری های مرتبط با آن بروز خواهد کرد.
حمید ترک زاده با اشاره به اینکه نمک در طبیعت به صورت جامد (معادن سنگ نمک) یا به صورت محلول در آب دریا وجود دارد، افزود: نمک چه به صورت استخراج شده از معادن و چه استخراج شده از آب دریا دارای ناخالصی فراوان است.
وی بیشترین ناخالصی های نمک را گچ، شن و ماسه (به صورت نامحلول) و فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم، آرسنیک و جیوه دانست و تاکید کرد: این ناخالصی ها عوارض جبران ناپذیری را در سلامت انسان برجای می گذارد.
وی اظهار کرد: فلزات سنگین موجود در نمک های طبیعی باعث بروز انواع سرطان و بیماری های کلیوی می شود و نا خالصی های غیرمحلول در نمک های طبیعی، مسمومیت های مزمن و عوارض بهداشتی مختلف برای بدن ایجاد می کند.
این پزشک گفت: تبلیغات ناآگاهانه و وسیع درباره خواص درمانی سنگ نمک و نمک دریا و عدم تاثیر مصرف آنها بر بیماری فشار خون بالا، بیماران قلبی، دیابتی و زنان باردار، غیر منطقی و غیرعلمی است و به عنوان یک تهدید جدی به شمار می آید.
ترک زاده افزود: مصرف نمک های غیر یددار و تصفیه نشده که فاقد پروانه ساخت از وزارت بهداشت است باعث بازگشت عوارض جبران ناپذیر کمبود ید و تحمیل هزینه های درمانی سنگین بر دوش دولت و خانواده ها می شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید