امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 21:04:31

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش فرصت آنلاين از گراني نان ؛

تغيير ناگهانی قیمت نان در خميني شهر؛ كيفيت نان چه مي شود؟

چهارشنبه, 07 اردیبهشت 1390 ساعت 12:27 کدخبر :955
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرنگار

فرصت آنلاين: دوشنبه شب بود که استانداری تهران نشست افزایش قیمت نان را برگزار کرد. در این جلسه افزایش قیمت انواع نان مصوب؛ اما ناگهان اعلام شد که از صبح سه شنبه این قیمتها باید در نانوایی‌ها اعمال شود و بلافاصله قيمت هاي نان در تهران و ديگر نقاط كشور از جمله اصفهان و خميني شهر تغيير كرد.

 

در اواخر سال گذشته و در فاز اول اجراي طرح هدفمندي، وقتي قيمت نان افزايش يافت، اميدواري مردم براي ارتقاي كيفيت نان و به تبع آن كاهش ضايعات فراوان اين نعمت خدادادي زياد بود.

تغيير قيمت ها باعث تحولاتي در نحوه پخت و خريد نان در خميني شهر ايجاد كرد. از يك طرف، مردم با وسواس بيشتري اقدام به خريد نان كردند كه نتيجه آن خلوت شدن برخي نانوايي هايي بود كه نان باكيفيتي نداشتند و از سوي ديگر، نانواها هم در صدد برآمدند تغييراتي در كيفيت نان خود بدهند.

البته به مرور زمان مشخص شد كه در برخي از نانوايي ها، چيزي تغيير نكرده است و همه چیز به ظاهر روال معمول خود را دارد، نان همان نان است، شاطر همان شاطر، تنها یک چیز تغییر کرده و آن هم، قیمتها است و البته افزوده شدن موادي مثل كنجد و شنبيله و ... ! تا قيمت ها هم سرراست شود و نان 95 توماني را 100 تومان بفروشند!

اما سه شنبه گذشته وقتي مردم پشت پیشخوان خرید نان قرار گرفتند، اغلب هنوز نمی‌دانستند که قیمت نان افزایش یافته است، بنابراین هنگامي که بابت پرداخت پول تعداد نانی که می‌خواستند با کسر مبلغی بیشتر مواجه شدند، تعجب کردند و از خباز، این تفاوت قیمت را جویا شدند. برخی از این تغییر که همراه با عدم افزایش کیفیت است، ناراضی بودند و برخی دیگر نیز با تعجب به فکر فرو رفتند.

اما قيمت هاي جديد كه در روزهاي گذشته اعلام شده، چه تفاوتي با قيمت هاي قبلي دارد؟

شرح افزايش قیمت‌های انواع نان با وزن چانه و نوع آن، به تفکیک در جدولی درج و در آن توضیح داده شده که به دلیل اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت‌ها به نرخ زیر تغییر یافته است.

در برخی نانوایی‌ها نیز بحث در مورد یارانه‌ها ادامه دارد و پای دل شاطر را نیز به پای بحث مردم می‌کشاند. او نیز انتظار دارد که با افزایش قیمت نان، دستمزد او نیز افزایش خوبی داشته باشد.

در این میان برخی نیز با تعجب و سکوت تنها به شرایط فعلی فکر می‌کنند، گویا دارند در ذهن خود چرتکه می‌اندازند که دخل و خرجشان چطور می‌شود، آخر یارانه‌ای نانی که دولت به آنها بابت یک ماه می‌دهد 5000 تومان است، یعنی پول خرید 10 قرص نان سنگک در ماه. برای برخی‌ها این معقول است، البته اگر شرایط پخت نان نیز به صورتی باشد که در مرحله جدید بتوان حداقل چندساعتی بیشتر، نان را در سفر نگه داشت و از آن استفاده کرد.

به هرحال، هدفمندکردن یارانه‌ها طرحی است که با همراهی و همدلی مردم در فاز اول توانست موفقیت خوبی را کسب کند که البته نقش این موفقیت در هدفمندکردن یارانه گندم، آرد و نان پررنگ‌تر از سایر بخش‌ها است؛ اگرچه ممکن است سوءاستفاده‌هایی نیز در این زمینه صورت گیرد که به همین دلیل، دولت در اطلاعیه جدید خود به نانوایی‌ها، از مردم درخواست کرده است که تخلفات را در قیمت و یا هر موضوع دیگری مرتبط با نان اطلاع دهند.

به هرحال، مرحله دوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش گندم، آرد و نان نیز در کشور کلید زده شد و مردم نیز باید با همراهی خود، گام موثر دیگری را در مسیر کاهش ضایعات نان و جلوگیری از هدررفت منابع عظیم ملی بردارند، این درحالی است که دولت نیز باید نظارت بیشتری بر روی کیفیت نان داشته باشد، چراکه نقطه عطف اجرای قانون هدفمندی در بخش نان، به طور قطع بالارفتن سطح کیفی این کالای استراتژیک است.

و اما جدول قيمت هاي جديد:

در اين باره مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 10 گفت: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و هدفمندسازی یارانه گندم، آرد و نان و با توجه به تغییر قیمت گندم به ازای هر کیلوگرم از 250 تومان به 360 تومان قیمت نان در اصفهان بین 15 تا 25 درصد افزایش یافت.

نصرالله نوری با بیان اینکه در افزایش قیمت نان تمام جوانب تک نرخی شدن گندم، افزایش نرخ انرژی، مخارج کارگری، هزینه‌های حمل و نقل در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: تک نرخی شدن گندم در کشور انگیزه را برای خرید آگاهانه بخش خصوصی افزایش می‌دهد و پس از آن شاهد خروج سوداگران از بازار و حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در خرید گندم امسال خواهیم بود.

وی افزود: تغییر قیمت نان در جلسه کارگروه نرخ‌گذاری انواع نان تعیین و با توجه به اینکه افزایش قیمت نان از محل پرداخت یارانه نان توسط دولت به ازای هر نفر در ماه مبلغ 1000 تومان جبران می‌شود توسط استاندار اصفهان مورد تایید و به شرح زیر ابلاغ شده است:

نوع نان ........وزنه چانه به گرم.........نوع آرد مصرفی.........قیمت آرد مصرفی...........قیمت هر عدد نان به ریال

تافتون ماشینی........200........................12%.............................4246..........................1250

تافتون تنوری.............190.......................12%............................4246..........................1250

تافتون (طرح خانگی)..........260...............12%.............................4246..........................1500

تافتون با حرارات مستقیم(طرح کمشچه)......350.......12%..............4246.........................2500

بربری...................390..........................15%...........................4335...........................2250

نان نیمه حجیم.......450.........................12%...........................4246............................2750

سنگک................670...........................7%............................4112.............................4000

لواش................180...........................18%............................4430............................1000

گفتنی است شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلفی می‌توانند با شرکت غله و خدمات بازرگاني تماس بگیرند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید