امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 15:14:45

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

توضیح فرصت پیرامون انتقادات شدید فرماندار از نشریه

پنجشنبه, 27 مهر 1391 ساعت 14:27 کدخبر :4622
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محسن حیدری فرد
سخنان تند و تعجب آور فرماندار محترم که در جلسه شورای اداری بیان شد، و تعجب برخی از مسئولان را هم برانگیخت را چندین و چند بار خواندم تا به درستی بدانم ایشان از چه چیز اینقدر گلایه مند شده است؟

 اما حقیقت آنست که دقیقاً معلوممان نشد چه امر تازه ای رخ داده که فرماندار که چند روز قبل از این سخنان، پذیرفته بود با "فرصت" مصاحبه کند به ناگاه در جلسه شورای اداری با عصبانیت تمام فرصت را اینگونه با عبارات تند و برخی کلمات نه چندان محترمانه، مورد عتاب قرار داد تا تصور شود که خمینی شهر فقط یک مشکل دارد و آن هم "فرصت" است! اما چند احتمال پیرامون گلایه های شدید و تهدیدآمیز فرماندار وجود دارد که بدان اشاره می کنیم:

1- پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، "فرصت" چند بار از "فرماندار" درخواست مصاحبه کرد. دلیلش هم کاملاً روشن بوده و هست. فرماندار نماینده دولت و مسئول اول اجرایی شهرستان است، ناظر بر عملکرد ادارات است، مسئول حفظ امنیت است، مسئول پیگیری مسائل و مطالبات مهم شهرستان است و وظایف متعدد دیگر. پس هم باید مطلع ترین فرد نسبت به وضعیت شهرستان باشد و هم "باید" پاسخگوی عملکرد خویش باشد. این "باید" را ما نمی گوئیم که موجب رنجش شان شود و بگویند شما کی هستید که پاسخ بطلبید؟ بلکه سکاندار کشتی انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری فرموده اند که در سرمقاله همین شماره بخش هایی از بیاناتشان درج شده است از جمله اینکه: "همه مسئولان مشمول نقد، اصلاح و پاسخگويى هستند." و اگر فرماندار بپرسد نقد توسط چه کسی و پاسخگویی به چه کسی؟ می گوئیم نقد، هم توسط مسئولان مافوق و هم توسط "مردم" و پاسخگویی، هم به مسئولان مافوق و هم به "مردم". و واضح و مبرهن است که رسانه ها و بخصوص مطبوعات، یکی از مهم ترین ابزارها برای انعکاس نظرات مردم در نقد مسئولان و طلب پاسخ از مقامات هستند، و در خمینی شهر "فرصت" تنها رسانه ای است که بدون داشتن محذورات خاصی، انعکاس دهنده نظرات مردم است. نمی گوئیم "فرصت" کامل است و بدون عیب. مسلماً فرصت صدها عیب دارد که فرماندار لازم می بینند بخش اعظم شورای اداری را به تشریح این عیوب اختصاص بدهند اما چند تا نقطه قوت محدود هم دارد. پس این رسانه می تواند مطالبه کند و بپرسد. این حق را نظام مقدس جمهوری اسلامی، و قانون مطبوعات آن، و مهم تر از آن، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در بیاناتشان داده و فرموده اند مطبوعات انقلابی نه تنها حق، که "وظیفه" دارند از مسئولان راجع به عملکردشان بپرسند و مسئولان "موظف" هستند پاسخ دهند. ما درخواست مصاحبه کردیم و فرماندار به دلیل انتخابات مجلس، و از آنجا که دغدغه انتخابات را داشت آن را به بعد موکول کرد. انتخابات تمام شد اما فرماندار باز هم درخواست مصاحبه را نپذیرفت. برای بار چندم درخواست کردیم و ایشان نهایتاً و با این دغدغه که سئوال چالشی نباشد خواست تا سئوالاتمان را بفرستیم. بعد از دریافت سئوالات، باز هم نپذیرفت چرا که احساس کرده بود سئوالات چالشی است! اندکی بعد ایشان در مصاحبه با یک خبرگزاری اصفهانی در قامت یک کارشناس مطلع ظاهر شد و نه در قامت یک مسئول پاسخگو. ما این رفتار را مورد نقد قرار دادیم و این نقد ظاهراً باعث رنجش حقیقی شده است. ما پرسیدیم چرا فرماندار با فرصت مصاحبه نمی کند؟ ما اصرار بر مصاحبه داشتیم نه به دلیل کم بودن سوژه بلکه از این باب که بسیاری از مسائل و مشکلات شهرستان به فرماندار مربوط می شود و وقتی او پاسخ ندهد چگونه می توان درست قضاوت کرد؟ فرماندار "باید" نسبت به عملکردش پاسخ دهد چه این "باید" خوشایند ایشان باشد یا نباشد! البته در مصاحبه مورد درخواست "فرصت"، ایشان می توانست به تفصیل از خدمات و اقدامات مثبت خود برای شهرستان – که انصافاٌ کم هم نیست – بگوید اما نمی دانم چه سری است که "فرصت" می تواند با مشاور رهبر معظم انقلاب، با عضو مجمع تشخیص مصلحت، با مشاور رئیس جمهور، با استاندار و با معاون سیاسی استاندار و با دو فرماندار قبلی و با دو نماینده خمینی شهر در زمان مسئولیت شان مصاحبه کند اما با جناب حقیقی نه!

2- گفته اند ادارات از "فرصت" گلایه مندند و ظاهراً این گلایه ها، باعث شده فرماندار هم گلایه مند شود. ما هم می دانیم که برخی از ادارات و نه اکثر آنها از فرصت گلایه دارند. اما آیا از این ادارات می پرسند چرا از "فرصت" گلایه مند هستید؟ آیا از حرف حق و نقد درست "فرصت" گلایه دارند یا از حرف ناحق اش؟ آیا فرماندار محترم نقدهای "فرصت" بر ادارات را پیگیری می کنند تا بدانند حق با کیست و بعد قضاوت کنند؟ یا صرف غر و لند کردن چند مسئول، فرصت را مقصر می شمارند؟ ما از فرماندار گرامی می پرسیم فلان رئیس اداره که یک ماه بر سر کارش حاضر نیست، وقتی ما می نویسیم مسلماً این طرف و آن طرف گلایه می کند. اینجا فرصت باید مورد نقد واقع شود یا آن رئیس اداره؟ فلان مسئولی که یک تصمیم کوچک اش می تواند جلوی قربانی شدن مردم را بگیرد باید جوابگو باشد یا "فرصت" که او را نقد می کند؟ و ... البته اینکه اغلب ادارات از "فرصت" گلایه داشته باشند امر درستی نیست چرا که اغلب آنها از انعکاس برنامه هایشان و از مصاحبه با فرصت استقبال می کنند!

3- گفته اند مدیر مسئول و سردبیر فرصت را می شناسند و می دانند که متعهد اند. و گفته اند: " نباید کار را دست یک عده ای بدهیم و نظارتش را رها کنیم". و گفته اند: "بهانه به دست دشمن بدهیم که بخواهد از آب گل آلود ماهی بگیرد." به ایشان می گوئیم فرصت را عده ای جوانان مؤمن و معتقد به "امامِ انقلاب" و "انقلابِ امام (ره)" و با مدیریت ایثارگری از جانبازان انقلاب و مدرس حوزه و دانشگاه منتشر می کنند و همانگونه که خود گفته اید بخوبی بر این امر واقفید. فرصت هیچ پشت پرده دیگری ندارد و همه "فرصت" همان تیمی است که تک تک آنها را می شناسید و در دیدار با خودتان سوابق شان را گفتند و به تعهد آنها اذعان کرده اید؛ جوانانی که یا در دانشگاه امام صادق (ع) درس خوانده اند یا دانشگاه علوم اسلامی رضوی و درس خوانده معارف و فلسفه اسلامی اند؛ و جوانانی که سابقه روزنامه نگاری شان در رسانه های انقلابی قابل انکار نیست. این داستان دشمن و آب گل آلود و ... هم اینجا محلی از اِعراب ندارد. مسئله ما در "فرصت"، رسیدگی به مشکلات جاری و روزمره مردم خمینی شهر از قبیل مسائل فرهنگی، تفریحی، عقیدتی، درآمد و اقتصاد، محیط زندگی و ... است. و مطالبه اصلی رهبر انقلاب و مهم ترین خدمت به انقلاب و بزرگترین ضربه به دشمن انقلاب، خدمت به مردم در همین قالب هاست. و بدانید که اگر همین مشکلات روزمره مردم خمینی شهر حل شود، این مردم انقلابی ترین ها هستند. پس مسئله را پیچیده نکنید.

4- صاحب امتیاز فرصت شهرداری خمینی شهر است درست مثل روزنامه همشهری و یا اصفهان زیبا که متعلق به شهرداری های تهران و اصفهان هستند و علاوه بر مسائل شهرداری خود، در همه حوزه های دیگر نظیر سیاست و اقتصاد و مدیریت و ... هم فعالیت می کنند. مجوز انتشار فرصت توسط هیئت نظارت بر مطبوعات کشور و با عنوان دوهفته نامه "فرهنگی اجتماعی" صادر شده و نشریه می تواند در همه مسائل اظهارنظر کند. مرجع تشخیص این امور هم در قانون مطبوعات به وضوح مشخص است و لزومی ندارد فرماندار محترم وقت خود را برای رسیدگی به این امور که در حیطه ارگان دیگری است صرف کنند. به لحاظ هزینه ها هم، لابد ایشان باید بهتر از دیگران بدانند که کل مسائل مالی شهرداری خمینی شهر بصورت ماهانه زیر ذره بین ارگان های ناظر مربوط مورد بررسی قرار می گیرد و اگر هزینه کردن برای فرصت توسط شهرداری خلاف قانون و علامت سئوال بود پس انتشار روزنامه همشهری و اصفهان زیبا و روزنامه شهرآرا در مشهد و ... در مقابل دیدگان مسئولان یک قانون شکنی فاجعه آمیز است!

5- فرماندار محترم در این سخنان، ضمن آنکه برخی عبارات نه چندان محترمانه برای فرصت بکار برده است، نشریه را متهم به تهمت زدن به افراد، نوشتن مطالب دروغ، ظلم به دیگران، مصاحبه های ساختگی و ... کرده اند. خدا را شکر می کنیم که این روزها اقتدار دستگاه قضایی بیش از هر زمان دیگری رخ عیان نموده و مقامات قضایی نشان داده اند که در احقاق حق و اجرای عدالت، به عناوین و انتساب ها و مسئولیت ها توجهی ندارند. اتهام ها و عباراتی که فرماندار بر زبان رانده، باعث رنجش شدید خبرنگاران و نویسندگان متعهد فرصت شده و ما حق پیگرد قضایی این سخنان و انتسابات را که دارای بار حقوقی است برای خود محفوظ می دانیم و در صورت لزوم، شکایت به عدلیه عادل خواهیم برد.

6- فرصت از عذرخواهی به دلیل اشتباهات طبیعی خود، هیچ ابائی ندارد و به همین دلیل، وقتی شنیدیم که کارمندان فرمانداری از یک مطلب فرصت دلگیر شده اند، علیرغم آنکه آن مطلب ربطی هم به آنها نداشتند عذرخواهی کردیم. و هر گاه مسلم شود در خبری و گزارشی خطایی رخ داده صریحاً پوزش خواسته ایم. در مورد شخص فرماندار، آنگاه که معاون سیاسی امنیتی استانداری در گفتگو با فرصت ابراز نگرانی کرد که مبادا در برخی اختلافات در شهرستان حق فرماندار ضایع شود، ما این هشدار را شنیدیم و در شماره های بعدی مراقب این امر بودیم و در مواردی، خدمات فرماندار را برجسته کردیم.

7- یکی از موارد رنجش حقیقی، ماجرای پرفسور میردامادی است. پرفسور میردامادی در جلسه ای که نوار آن موجود است تصریح کرد دو بیمارستان موجود شهر در عقب افتاده ترین کشورها هم وجود ندارد. (فرصت شماره 77 دوشنبه 16 مرداد 91 صفحه 4) ایبن سخنان واکنش فرماندار را به دنبال داشت. حقیقی در جلسه شورای اداری 18 شهریورماه (فرصت شماره 80 دوشنبه 27 شهریور 91 صفحه 3) گفت: "افراد مختلفی در مورد دو بیمارستان موجود شهر مصاحبه می کنند. آنها در اظهارنظر آزاد هستند ولی باید صحبت تخصصی بکنند. خود من 20 سال در دانشگاه علوم پزشکی کار کرده ام. این دو بیمارستان در نوع خودش می تواند مشکلات را حل کند البته برای این شهرستان کم هست. لذا زحمتها را زیر سوال نبریم. آقا! می خواهی اعتراض کنی برو اول یاد بگیر چطور اعتراض کنی. نمی شود اعتراض بی ربط کرد." اکنون فرماندار در جلسه اخیر شورای اداری گفته است: "یک دروغ بزرگِ بزرگ نوشتند. تهمت! آقا تهمت! از قول بنده. در کدام جلسه من راجع به آقای دکتر ریحان صحبت کردم که شما در روزنامه تان می نویسید؟ تهمت است! اگر از قوه قضاییه اینجا هستند در گوشهایشان را بگیرند چون من شکایتی ندارم. ولی مگر ما هر کاری دلمان خواست می توانیم بکنیم؟! اگر اینطور بود که تا بحال ایران اسلامی رفته بود. اینطور نیست. خیلی ها خواستند خیلی کارها را بکنند ولی نظام جلوشان را گرفت. "

مستندات هر دو سخنرانی وجود دارد و فرماندار محترم صراحتاً از فردی که نسبت به دو بیمارستان شهر انتقاد کرده و این فرد هم نه یک فرد تخیلی که پرفسور میردامادی بود انتقاد کرد. حال اگر فرماندار گرامی به عواقب و تبعات سخنان خود نیندیشیده است مسئول آن ما هستیم؟ فرماندار می تواند بگوید منظور من این نبود اما اینکه فرصت را متهم به دروغگویی می کنند در حالی که عین این عبارات را بر زبان رانده اند هم بی انصافی است و هم تهمت. و اتفاقا حسن بزرگ مطبوعات همین است که مسئولان هر چه بگویند سند مکتوب می شود و نمی توانند از زیر بار کلام شان شانه خالی کنند. فرماندار هم مثل همه در مقابل قانون یکسان است. اگر "فرصت" نسبت ناروایی به ایشان زده، می توانست جوابیه ای به فرصت بنویسد و توضیح دهد، و یا به دستگاه قضایی شکایت نماید تا در آنجا مستنداتمان را ارائه دهیم. نه اینکه چون فرماندار و رئیس شورای اداری است، در یک جلسه رسمی و بدون آنکه نماینده "فرصت" اجازه دفاع از خود را داشته باشد، رأساً قضاوت کرده و حکم به دروغ گویی فرصت دهند! و نوشتن مطلبی درباره شخص خودشان را، به نظام و دشمنان و ... ربط دهند! در جایی هم گفته اند ما با شورای تأمین اوضاع را تحلیل کردیم. آیا گلایه های جزئی برخی مسئولان ادارات، و گلایه های شخص فرماندار امری است که باید در چنان شورای مهمی تحلیل شود؟ این سئوال را باید از معاون سیاسی امنیتی استاندار بپرسیم.

8- فرماندار محترم در چند مورد فرصت را تهدید کرده اند. می گوئیم بحمدلله نظام مقدس اسلامی به زیور قوانین مترقی آن آراسته شده و یکی هم قانون مطبوعات است. قانون مطبوعات ساز و کار کاملاً روشنی را برای نظارت بر مطبوعات تعریف کرده است. و فرماندار محترم و دیگر مسئولان بدانند و لابد می دانند که تنها مرجع نظارت بر مطبوعات، هیئت نظارت بر مطبوعات کشور است و هیچ مقام و مسئولی نمی تواند یک مطبوعه را تحت فشار قرار دهد، و به امری موظف نماید، و تهدید کند. و بالاتر از این، اگر مقام و مسئولی مانع از کسب خبر توسط یک مطبوعه شود تخلف کرده است. و باز هم بر اساس همین قانون، تنها مرجع رسیدگی به جرائم و شکایات از مطبوعات فقط و فقط دادگاه مطبوعات با حضور هیئت منصفه مطبوعاتی است. "فرصت" از ابتدای انتشار، دقت فراوانی را مصروف داشته تا مبادا رعایت بند بند این قانون مغفول بماند. و بالاتر از آن، مبادا مصالح عالیه نظام مقدس اسلامی مغفول بماند. و افتخار می کنیم که اگر چه غر و لند ها و تهدیدهایی از این دست کم نشنیده ایم اما تا کنون هرگز از نظر قانون مطبوعات و هیئت منصفه آن مستوجب سرزنش و حکم نبوده ایم. اتفاقاً ما هم معتقدیم مملکت بی در و پیکر نیست و قانون دارد و اینگونه نیست که هر مسئولی اگر از مطبوعه ای خوشش نیامد و "لازم" دانست جلوی انتشار آن را بگیرد!

9- فرصت رسانه مردم است. و افتخار می کنیم که از ابتدای انتشار، پیگیری مشکلات و مسائل اساسی شهرستان را وجهه همت خود قرار داده ایم. اگر چه فرماندار محترم در طول مدت مسئولیت خود، هرگز سخنی در خصوص محاسن فرصت بر زبان نرانده اند و هرچه بوده، انتقاد و گلایه و اخیراً بی مهری های کلامی بوده است، اما افتخار می کنیم که به اذعان بسیاری از مسئولان شهرستان و استان، "فرصت" تریبونی شد برای فریاد کردن حق خمینی شهر از عوارض آلایندگی، و مشکلات جاده کمربندی، و کمبود بودجه های اختصاصی به خمینی شهر، و مشکلات بلوار مرگ، و معضلات منظریه، و طلب های میلیاردی شهرداری از ادارات و دانشگاه صنعتی، و کمبود مراکز فرهنگی و تفریحی، و مشکلات سینمافرهنگ، و بیمارستان تاریخی منظریه و ... و در کنار آن، به رخ کشیدن استعدادها و توانایی های جوانان و نوجوانان و نخبگان فرهنگی و هنری و ادبی و علمی شهرستان و معرفی مشاهیر و علماء و بزرگان و ... در همین سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی، آیا فرصت را به وزیر نشان ندادند تا عمق فجایع جاده مرگ را به او یادآور شوند؟

10- فرماندار گرامی هم به مانند همه مسئولان، خدمات فراوانی در حوزه مسئولیت خود داشته است. و ما در فرصت وظیفه خود دانسته ایم که این خدمات را انعکاس دهیم. و در سرمقاله شماره 79 به این امر تصریح نمودیم. اما در عین حال، رویه فرصت انتقادی است و در استان، قوت فرصت را اتفاقاً انتقادی بودن و شجاعت اش در نقد می دانند. لذا از فرماندار و دیگر مسئولان محترم درخواست داریم که در قبال انتقادهای "فرصت"، سعه صدر به خرج دهند و به مقام معظم رهبری اقتدا کنند که وظیفه رسانه ها را نقد منصفانه و وظیفه مسئولان را پاسخگویی درباره عملکردشان دانسته اند. بنگرید که رهبر فرزانه انقلاب چگونه در سخنرانی اخیر خود در نقد یکی از تصمیمات نادرست مسئولان در دهه های گذشته، حتی خودشان را هم مسئول در آن امر دانستند و فرمودند: " يكى از خطاهائى كه خود ما كرديم - بنده خودم هم در اين خطا سهيمم - اين مسئلهى تحديد نسل از اواسط دههى 70 به اين طرف بايد متوقف ميشد. البته اوّلى كه سياست تحديد نسل اتخاذ شد، خوب بود، لازم بود، ليكن از اواسط دههى 70 بايد متوقف ميشد. اين را متوقف نكرديم؛ اين اشتباه بود. عرض كردم؛ مسئولين كشور در اين اشتباه سهيمند، خود بندهى حقير هم در اين اشتباه سهيمم. اين را خداى متعال و تاريخ بايد بر ما ببخشد..." در چنین شرایطی تکلیف مابقی مسئولان کاملاً روشن است.

11- و کلام آخر؛ فرصت رسانه مردم است، و برخی می خواهند در حیاط خلوت و جزیره امن خمینی شهر، مدیریت و فعالیت کنند بدون آنکه کسی از عملکردشان سئوال کند. این افراد حال که با انواع روش ها و فشارها نتوانستند "فرصت" را وادار به محافظه کاری و چشم بستن نمایند تلاش می کنند در دیدگاه مسئولان گرامی نسبت به فرصت سوءظن ایجاد کنند تا این مسئولان با فشار به فرصت و شهرداری، فضا را برای فعالیت مطبوعاتی تنگ کنند. فرماندار گرامی میهمان این شهرستان است و لاجرم دیر یا زود، راهی دیاری دیگر می شود. و مسلماً می خواهد که مردمان این دیار، هر گاه نام حقیقی را به خاطر می آورند از او به عنوان کسی یاد کنند که تنها مطبوعه مردمی خمینی شهر را نه تنها تحت فشار قرار نداد بلکه از آن برای احقاق حقوق مردم، و ایجاد تحرک و نشاط بیشتر کاری در ادارات، و اصلاح فرهنگ های غلط شهری، و اعتلای فرهنگی خمینی شهر بهره برداری نمود.

و می دانیم که حقیقی حقیقتاً اینچنین است؛ متعهد به مسئولیت های خود، و تلاشگر برای حل مشکلات مردم خمینی شهر، والبته کمی محتاط است و نشانه های جسور بودن دولت نهم و دهم در او کمتر دیده می شود! اما ما همچنان منتظر پاسخ مثبت او به مصاحبه هستیم.

ما فرماندار را درک می کنیم و همانگونه که خود در چند جای این سخنرانی گفته است "به او درباره فرصت می گویند" و "او شدیدا تحت فشار است..."

قابل ذکر است فرماندار در جلسه شورای اداری مورخ 15 مهرماه به طرح انتقاداتی شدید از فرصت پرداخت. مشروح سخنان فرماندار در همین سایت موجود است.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 +5 مهم نیست 29 مهر 1391 ساعت 10:01
بسی جا تاسف داره مسیولین ما نقد پذیر نیستند و فقط باید ازشون تعریف کرد.

جای که به نقد و انتقاد بدهند، مطمین باشید پیشرفت هم در انجا بیشتر هست
نقل قول
 
 
#1 +1 001 27 مهر 1391 ساعت 19:15
همین بند 9 کافیه شما که داد میزدید هزارتا مشکل اساسی داریم یه عده چسبیدند به این موارد که ایا بشه یا نشه و اگهی استخدام زده بودید چند تا شیرافکن مثل خودتون بیان اونها را حل کنن
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید