امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 01:37:49

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

جرایم غیر قابل گذشت

شنبه, 25 خرداد 1392 ساعت 10:03 کدخبر :5630
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
چه جرایمی غیر قابل گذشت است؟

.جرایم غیر قابل گذشت:
جرایم غیر قابل گذشت جرایمی¬اند که تعقیب آنها نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد و اگر شاکی نیز اعلام رضایت کند، مراجع قضایی نمی¬توانند به استناد رضایت شاکی، امر تعقیب و محاکمه و اجرای حکم را متوقف کنند.
برای نمونه بزه¬هایی چون خیانت در امانت، کلاهبرداری ، قتل عمدی و سرقت از جمله بزه¬هایی غیر قابل گذشت هستند.
سؤال : در جرایم غیر قابل گذشت رضایت شاکی چه تأثیری دارد؟
جواب: در جرایم غیر قابل گذشت رضایت شاکی می تواند از مواردی باشد که دادگاه مجازات متهم را تخفیف دهد (ماده 22 قانون مجازات اسلامی) و اگر بعد از صدور حکم قطعی، شاکی اعلام رضایت کند، دادگاه پس از درخواست محکوم، در مجازات مقرر تجدید نظر کرده و آن را کاهش می¬دهد.
باید توجه داشت که در جرایم قابل گذشت، اگر چند نفر شاکی وجود داشته باشد تعقیب، با شکایت هر یک از آنان صورت می¬گیرد. ولی برای متوقف شدن تعقیب یا محاکمه یا اجرای حکم، باید تمام شاکیان رضایت دهند. اگر شاکی فوت کند این حق گذشت، به ورثه او می¬رسد و چنانچه شاکی متوفی دارای چند وارث باشد، در این صورت موقوف شدن تعقیب یا محاکمه یا اجرای حکم، موکول به اعلام رضایت همه آنهاست. همچنین باید توجه داشت که اگر بعد از اعلام رضایت، شاکی از رضایت خود منصرف شود به آن ترتیب اثر داده نخواهد شد.
تعلیق اجرای مجازات
تعلیق اجرای مجازات جزیی از سیاست کیفری است که بر طبق آن قانونگذار به دادگاه اجازه داده تا در محکومیت¬های تعزیری یا بازدارنده ، قادر باشد تحت شرایطی اجرای تمام یا قسمتی از مجازات را بین دو تا پنج سال معلق کند.
دادگاه می¬تواند با ملاحظه وضع اجتماعی و سوابق زندگی مجرم و اوضاع و احوالی که به موجب آن، او مرتکب جرم شده و همچنین نوع جرم، اجرای تمام یا قسمتی از مجازات را مناسب نداند و با استفاده از نهاد تعلیق، مجرم را برای دوباره اجتماعی شدن و اصلاح و بازگشت به جامعه آماده کند.
اگر مجرمی که مجازات او معلق شده، در مدت تعلیق، بدون عذر موجه از دستورات دادگاه پیروی نکند، برای بار اول به مدت تعلیق او یک تا دو سال افزوده می¬شود و در مرتبه دوم حکم تعلیقی لغو و مجازات معلق به اجرا در خواهد آمد. اگر در ایام تعلیق، آن شخص مرتکب جرایمی شود که مجازات آن حد یا حبسِ بیش از یک سال در جرایم عمدی یا جزای نقدی بیش از دو میلیون ریال باشد و پس از محاکمه به مجازات های مزبور محکوم شود به محض قطعی شدن، حکم تعلیقی نیز درباره او اجرا خواهد شد.
تعلیق اجرای مجازات، تأثیری در حق شاکی خصوصی ندارد و مجرم باید خسارت وارده را به مدعی خصوصی بپردازد.
اگر شخصی مرتکب جرایم زیر شود، نمی¬تواند از این مزیت قانونی برخوردار شود و به بیان دیگر جرایم زیر قابل تعلیق نیستند:
1-    وارد کردن یا ساختن یا فروش مواد مخدر.
2-    اختلاس، ارتشا، کلاهبرداری، خیانت در امانت، سرقت، آدم ربایی و جعل و استفاده از سند مجعول یا همکاری و معاونت در انجام این جرایم.
3- ارتکاب جرایم عمدی متعدد مثل اینکه شخصی مرتکب صدور چک بلامحل و تصرف عدوانی شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید