امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 14:29:23

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

جعبه های خالی، استخوانهای شکسته

چهارشنبه, 30 فروردین 1391 ساعت 12:53 کدخبر :3982
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

چند روزی است که شیر پاستوریزه توسط برخی کارخانه های پخش نمی شود و یا به مقدار کم در اختیار فروشندگان قرار می گیرد که شنیده ها حاکی از آن است که دلیل این امر را کارخانه ها پاستوریزه امتناع دامداران از فروش شیر به آنها ذکر کرده و دامداران هم فروش شیر به کارخانه ها را با قیمت های قبلی به دلیل گرانی علوفه و دیگر موارد مورد مصرف آنها مقرون به صرفه نمی دانند.

به هر تقدیر مردم در خرید شیر دچار مشکل شده اند و عده ای به دنبال آن نمی روند و افرادی هم به شیر فروش های سنتی و خرید مستقیم از گاوداران سنتی و شیر غیر پاستوریزه روی آورده اند که به هر حال خالی از مشکل نیست.

 

1- شیر در سلامت انسان به ویژه قوام استخوانها و دندانها و جلوگیری از پوکی استخوان نقش بسزایی دارد که در این شرایط دسترسی به آن مشکل شده است.

2- خرید شیر غیر پاستوریزه ممکن است به دلیل جوشانده نشدن به مدت کافی به سلامت مصرف کننده آسیب برساند.

3- ممکن است چربی شیر غیر پاستوریزه بیشتر از شیرهای پاستوریزه معمولی باشد و لذا دریافت چربی افراد را افزایش دهد و دریافت چربی را در افرادی که باید مصرف چربی خود را کنترل کنند ناخودآگاه افزایش دهد.

اما این روزها پرسه زدن در خیابان ها آدمی را با جعبه های خالی روی هم چیده شده ویژه حمل شیر درب مغازه ها روبرو می کند و از طرف دیگر فکر کاهش سرانه شیر و عواقب آن از جمله شکنندگی استخوانها به مغز خطور می کند تا حدی که انگار جعبه های خالی با شکنندگی استخوان ها با هم گره خورده اند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید