امروزسه شنبه, 08 مهر 1399-- Tuesday Sep 29 2020

ساعت 10:04:57

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

حصه منطقه آزاد اصفهان

شنبه, 02 خرداد 1394 ساعت 13:18 کدخبر :8861
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

بررسی پدیده حاشیه نشینی در استانهای کشور
ضمیمه شدن جنگ زده€Œهای سوریه€Œای و ترکیه ای به حاشیه نشینان منطقه حصه اصفهان این روزها زندگی و امنیت را بر ساکنان بومی این منطقه تنگ کرده و معضلات موجود در این منطقه را صد برابر کرده است.
این گزارش از سلسله گزارشهای «پرونده ویژه بررسی پدیده حاشیه نشینی در استانهای کشور» منتشر شده است. «پرونده ویژه» مجموعه گزارشهای تولیدی دفاتر سرپرستی استانهای خبرگزاری مهر، در یک موضوع مشترک است.

به گزارش خبرنگار مهر،€Œ غیرقانونی در کوچه پس کوچه€Œهای اصفهان زندگی می کنند،€Œ به اجبار جنگ و یا به امید شغل، درآمد و زندگی بهتر غربت را بر ماندن در وطنشان ترجیح داده و با کوله باری از آرزو به اصفهان آمده€Œاند، بدون آنکه بدانند چه سرنوشتی انتظارشان را می€Œکشد.

در این میان و زمانی که نه راه پس و نه راه پیشی برای این مسافران خسته از راه باقی مانده، هستند سودجویان و دلالانی که از آب گل آلود ماهی گرفته و برای رسیدن به اهداف خود مهاجران تازه از راه رسیده را مورد هدف قرار داده و با وعده و وعیدهای واهی که به آنها می€Œدهند با دریافت پول هنگفت خانه€Œهای از پای بست ویران را درحاشیه€Œهای شهر اصفهان به آنها قالب می€Œکنند.

حاشیه نشینی

«حصه منطقه آزاد اصفهان است»، این جمله توصیف ساکن ۲۰ ساله این منطقه از محل زندگی€Œاش است چرا که معتقد است از تمام قومیت های ایرانی و حتی کشورهای سوریه،€Œعراق،€Œترکیه و افغانستان در این منطقه آزادانه و بدون هیچ چارچوبی زندگی می کنند.
بچه هایشان شناسنامه برای ادامه تحصیل ندارند و پریسا که ۹ سال دارد و از آمل به اصفهان آمده به پاره شدن شناسنامه€Œاش به دنبال دعوای پدر و مادرش اشاره می€Œکند و ادامه می€Œدهد: دو سال است که به دنبال دعوای پدر و مادرم شناسنامه€Œام را از دست داده و هنوز کسی برlیم شناسنامه نگرفته است.

شناسایی یک هزار و ۱۰۰ کودک بی هویت در منطقه حصه

در این میان خانم یار احمدی مسئول بسیج خواهران منطقه حصه در گفتگو با مهر از شناسایی یک هزار و ۱۰۰ کودک بی هویت در منطقه حصه اشاره می€Œکند و می افزاید: بسیاری از کودکان این منطقه هویت مشخصی نداشته و شناسنامه ندارند.

حاشیه نشینی

مهاجرت جنگ زده€Œهای سوری و برخی از مهاجرانی که از ترکیه به اصفهان سفر کرده€Œاند به منطقه حصه نیز از دیگر معضلات حاشیه€Œهای ضمیمه شده با متن اصفهان هستند.

دراین میان مشاور املاک خیابان سعدی محله حصه که از آب گل آلود ماهی گرفته و بر خلاف مخالفت€Œهای مکرر بومیان این منطقه خانه€Œهایی را که بدون هیچگونه استانداردی و در ابعاد ۴۰ تا ۷۰ متری ساخته را با قیمت€Œهای گزاف در اختیار این مهاجران قرار داده و امنیت و زندگی روزمره بومیان این منطقه را مختل کرده است.

اسلامیان یکی از ایثارگران ۸ سال دفاع مقدس که یکی از ساکنان منطقه حصه و بیش از ۲۰ سال است در این منطقه زندگی می€Œکند از دغدغه€Œهایش در خصوص زندگی در این محله سخن می€Œگوید: چرا مردمان این کشورهای جنگ زده به جای دفاع از وطنشان به کشورهای دیگر مهاجرت می€Œکنند مگر ما ۸ سال نجنگیدیم برای کشورمان و در نهایت به پیروزی رسیدیم.

مهاجرت سوریه ای ها امنیت حصه را زیر صفر برده است

وی که افزایش توزیع مواد مخدر، توزیع مشروبات الکلی و فحشا را از نتایج مهاجرت جنگ زده€Œها به منطقه حصه می€Œداند ادامه می€Œدهد: با حضور این مهاجران طی ۱۰ ماه گذشته امنیت منطقه حصه به زیر صفر رسیده است.

حاشیه نشینی

او همچنین به دعواهای سیاسی مهاجران کشورهای مختلف در حصه اشاره می کند و می€Œگوید: اقلیت مهاجران این منطقه به محض هر گونه اتفاقی در سطح کشورهایشان به صورت جامعه آماری کوچکتر در این منطقه با پرتاب سنگ به جان هم می افتند.

فقر یک ساله نیروی امنیتی در حصه

اسلامیان که معتقد است بومیان حصه از ناامنی€Œهای ایجاد شده در این منطقه به دلیل مهاجرت بیگانگان به تنگ آمده€Œاند می گوید: این در حالی است که تنها کیوسک نیروی انتظامی که تا اندازه€Œای امنیت این منطقه را تامین می€Œکرد از یک سال گذشته تاکنون جمع آوری شده و هنوز علی رغم پیگیری€Œهای صورت گرفته جایگزینی برای آن انجام نشده است.

حاشیه نشینی

وی اضافه می€Œکند: نگه داری سگ در منازل از دیگر معضلات ایجاد شده به دنبال حضور مهاجران خارجی در منطقه حصه است که بر خلاف اعتراض اهالی این منطقه توجهی به آن نشده است.

این ساکن منطقه حصه عدم وجود مرکز بهداشتی درمانی را یکی دیگر از معضلات منطقه حصه اعلام می€Œکند و ادامه می€Œدهد: در این راستا ضروری است که مرکزی در این محل با توجه به روند رو به رشد جمعیت و نیاز بیشتر به این نوع خدمات در این محل راه اندازی شود.

جولان مار و موش در کوچه پس کوچه€Œهای حصه

وی جولان دادن مار و موش در کوچه پس کوچه€Œهای حصه را نیز از دیگر معضلات منطقه حصه اعلام کرد و ابراز داشت: بارها و بارها در خصوص حیوانات مزاحم، عدم جمع آوری زباله€Œها در کوچه ها و آسفالت نامناسب نامه نگاری€Œهایی را با شهرداری منطقه ۱۰ انجام داده€Œام که هنوز به نتیجه نرسیده€Œایم.

حاشیه نشینی

اسلامیان ادامه می€Œدهد:€Œدر حال حاضر بیش از ۴۰۰ خانواده سوریه ای و ۸۰ خانواده ترکیه ای به جمع حاشیه نشینان حصه اضافه شده اند ضمن آنکه هنوز هویت آنها نیز مشخص نیست.

خانم زاهدی نیز که از دیگر ساکنان منطقه حصه است با ابراز نگرانی از هجوم فرهنگ€Œهای مختلف به این منطقه از شهر اصفهان می€Œگوید: تا حرف از حصه به میان می€Œآید گونی های برنج و مرغ به درب خانه ها روانه می€Œشود اما مسئولان باید بدانند که حصه گونی برنج و روغن نمی خواهد حصه امنیت می€Œخواهد و مردمش تشنه فرهنگ هستند.

خانه امید ایرانیان بکام مهاجران

او از فعالیت خانه امید ایرانیان در منطقه حصه نیز سخن به میان می€Œآورد و می€Œگوید: این موسسه نیز بیشترین خدمات خود را به مهاجران کشورهای خارجی ارایه می€Œدهد و کمتر به وضعیت زندگی مهاجران ایرانی می پردازد.

اما در این میان کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران در گفتگو با مهر معتقد است حاشیه نشینان مهاجرانی هستند که برای بهبود شرایط زندگی به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده و با استقرار در حاشیه شهرها قصد ضمیمه شدن به شهرهای بزرگ راداشته و قصد دارند از تمام امکانات آنها استفاده کنند.

حاشیه نشینی

وی با بیان اینکه مهاجران که عموما بدون تخصص هستند با هزار امید و آرزو به حاشیه شهرهای بزرگ می€Œآیند، اضافه می€Œکند: با این وجود این افراد به دلیل عدم تخصص در مراکز صنعتی و اقتصادی شهرهای بزرگ بکارگرفته نمی€Œشوند و با شکست بزرگی مواجه می€Œشوند.

مهاجران پذیرش فرهنگ شهر نشینی را ندارند

رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران با بیان اینکه مهاجرانی که به شهرهای بزرگ می آیند نمی€Œتوانند به لحاظ اجتماعی و فرهنگی خود را با فضای موجود در کلانشهرها هماهنگ کنند می€Œگوید: این مهاجران پذیرش فرهنگ شهر نشینی را ندارند و از این رو به سمت حاشیه نشینی کشانده می€Œشوند.

وی روی آوردن به توزیع و فروش مواد مخدر، استفاده از ظرفیت کودکان برای تکدی گری در سطح کلانشهرها و همچنین استفاده از ظرفیت آنها برای حضور در باندهای سرقت را نیز راهکارهای حاشیه نشینان برای رفع مشکلات اقتصادی€Œشان می€Œداند و ادامه می€Œدهد: عموم مهاجرانی که به شهرهای بزرگ می€Œایند دیگر راهی برای برگشت به شهرستان خود را ندارند و از این رو برای ماندگاری در کلانشهرها به هر کاری تن می€Œدهند.

حاشیه نشینی

محمدی که بر این باور است تمام آسیب€Œهای موجود در حاشیه شهر اصفهان و دیگر کلانشهرهای کشور به متن شهرها تزریق می€Œشود، اضافه می€Œکند: در این راستا ضروری است که با ایجاد کارگاه€Œ€Œهای تولیدی و امکانات تفریحی و فضاهای فرهنگی تا حدودی به وضع نا بسامان حاشیه€Œهای شهر اصفهان سامان داد.

کرمانشاهی ها بیشترین مهاجران حصه

وی که عمده مهاجران منطقه حصه اصفهان را از استان€Œهای غرب و به ویژه استان کرمانشاه اعلام می€Œکند ، می€Œگوید: اصفهان در حال تبدیل شدن به قربانی بزرگ حاشیه نشینی است و مهاجران این شهر به نوعی جمعیتی بیشتر از خود اصفهانی€Œهای بومی دارند.

رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایرانبا تاکید بر اینکه با روند روبه رشد حضور مهاجران به اصفهان قوطی آبادهای سابق تهران در اصفهان شکل خواهد گرفت، می€Œگوید: نباید از آسیب€Œهای اجتماعی و فرهنگی این قوطی آبادهای که از جمله آن می توان به اعتیاد، فحشا و تکدی گری اشاره کرد غافل بود.

حاشیه نشینی

فتح الله معین،€Œ عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بر این اعتقاد است که شهرداری و شورا ملزم به اجرای طرح تفصیلی هستند، می€Œگوید:€Œ در این راستا خدمات ارایه شده از سوی شهرداری اصفهان در محدوده طرح تفصیلی است و از آنجایی که برخی از حواشی شهر اصفهان امروز به محدوده شهر اضافه شده€Œاند ارایه خدمات به آنها نیز جزء وظیفه شهرداری است.

عدم موفقیت در ایجاد کمربند سبز اصفهان افزایش حاشیه نشینی را رقم زد

وی که از اجرای طرح کمربند سبز در اطراف شهر اصفهان به منظور جلوگیری از حاشیه نشینی در این شهر سخن به میان می€Œآورد،€Œاضافه می€Œکند: نمی دانم چرا و به چه دلیلی شهرداری موفق به اجرای طرح ایجاد کمربند سبز در اصفهان نشد و این امر در نتیجه افزایش رو به رشد حاشیه نشینی در اصفهان را رقم زد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان که محدود کردن حاشیه نشینی در شهر اصفهان را از برنامه€Œهای در دستور کار مدیریت شهری اصفهان می€Œداند،€Œ ابراز می€Œکند: در این راستا شهرداری های مناطق باید با این مساله جدی تر برخورد کنند و فضای موجود در مناطق خود را از این پدیده حفظکنند.

خلاء قانونی برای مقابله با حاشیه نشینی

وی که معتقد است در حال حاضر جهاد کشاورزی تنها ارگانی است که می تواند به صورت قانونی با تفکیک اراضی کشاورزی برخورد کند و تاکنون موارد زیادی را نیز به دستگه قضایی معرفی کرده است،€Œمی افزاید: بر این اساس باید یادآور شوم که خلاء قانونی در خصوص مقابله با حاشیه نشینی وجود دارد و مسئولان باید به این امر اهتمام بیشتری داشته باشند.

معین الحاق برخی روستاهای اطراف شهر اصفهان به این کلانشهر را نیز از دیگر دلایل رشد حاشیه نشینی در اصفهان می داند و می گوید:€Œ الحاق روستاهای حاشیه شهر اصفهان به جهت حفظ محیط و فضای سبز از دیگر معضلات شهر اصفهان است که در این راستا باید در نظر داشته باشیم با که امکان افزایش حاشیه نشینی در این مناطق بیشتر است و نباید از این مساله غافل باشیم.

حاشیه نشینی

وی تفکیک€Œهای غیر مجاز و غیر مناسب صورت گرفته در شهر اصفهان را نیز از دیگر دلایل توسعه حاشیه نشینی در شهر اصفهان عنوان می کند و ادامه می€Œدهد: دلالانی هستند که در حاشیه شهر اصفهان و به ویژه در شمال شهر اصفهان و از کمربند خوراسگان تا پشت خمینی شهر بیشترین تفکیک های غیر مجاز را دارند و درآمدهای هنگفتی در کنار ایجادمعضلاتی برای متن شهر اصفهان داشته اند.

شهرداری اراده و توان مقابله با حاشیه نشینی را ندارد

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان که برخورد با حاشیه نشینان را کار بسیار سختی می داند اضافه می کند: شهرداری اصفهان اراده ای برای مقابله با حاشیه نشینی ندارد و کادر فعلی این ارگان نیز توان ساماندهی طرح های مقابله با حاشیه نشینی را ندارند.

به دنبال جمع آوری کیوسک نیروی انتظامی در منطقه حصه که یکی از اصلی ترین نقاط حاشیه نشینی شهر اصفهان است سردار عبدالرضا آقا خانی،€Œفرمانده انتظامی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر دلیل حمع آوری این کیوسک را به گونه ای مخفی شدن جرایم در منطقه حصه عنوان می کند و می افزاید:€Œ با وجود این کیوسک جرم ها به داخل خانه ها برده شده بود و از یک سال پیش این کیوسک جمع آوری شده است.

حاشیه نشینی

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا پس از گذشت یک سال هنوز خدمات امنیتی به منطقه حصه ارایه نمی شود،€Œاضافه می کند: طرح ویژه حصه از ۱۵ اردیبهشت ماه مجددا آغاز به کار خواهد کرد.

اما در این میان رسول یاحی،€Œ معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان نیز در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به وضعیت افزایش رو به رشد مهاجرت به شهر اصفهان و به ویژه مهاجرت جنگ زده های سوریه ای و ترکیه ای به منطقه حصه گفت: من آمادگی پاسخگویی به این سوالات را ندارم.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 +1 ناشناس 02 خرداد 1394 ساعت 20:06
قابل توجه کسانی که میگن الحاق خوبه!!!!!!1
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید