امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 23:26:51

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خیابان جمهوری اسلامی را دریابید
پرسه؛

خیابان جمهوری اسلامی را دریابید

یکشنبه, 28 مهر 1392 ساعت 11:09 کدخبر :6156
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روح اله حاج حیدری

پرسه ستونی است که مشاهدات از همه جای شهر و نیز اعمال و رفتارها را پیش رو قرار می دهد به این امید که دیده شود نه به این غرض که مچ بگیرد.در شهری که دو تا و نصفی خیابان بیشتر ندارد، خیابان غنیمت است و باید بیشترین استفاده را از آن برد. این را گفتم تا بگویم خیابان جمهوری اسلامی را دریابید. خیابانی پرتردد مثلا در شمال شهر و در یکی از بهترین نقاط. خیابانی که اولش با ساختمان های شیک سینما و شهرداری شروع می شود و آخرش با فضای سبز پارک پیروزی خاتمه می یابد ولی صف کارگاه های پلاک زنی با آن حلبی های آویزان از در و دیوار و زمین های پر از گچ و خاک، دل هر بیننده ای را ریش ریش می کند. گذشته از این سازمان خدمات موتوری و پایانه اتوبوس های واحد هم در این خیابان احداث شد تا با کارگاه های پلاک زنی جنسشان جور شود و حسابی از خجالت این خیابان در بیایند! سازمانی با مساحت زیاد به اندازه یک زمین چمن فوتبال که ماشین های سنگین روغنی مرتب به داخلش می روند و بر می گردند. آخر کجای دنیا دیگ را می گذارند داخل اتاق پذیرایی که ما پارکینگ لودر و زباله کش و تانکر و غلتک را گذاشته ایم در بهترین نقاط شهرمان؟! شاید بتوان جای اتوبوس ها را یک جورهایی توجیه کرد ولی...
راهکار ساده است، کافی است شهرداری، خدمات موتوری را به نقطه ای دیگر منتقل کند که هم زمینش ارزان باشد و هم چشم انداز خراب کنِ خیابان نباشد بعد این زمین مرغوب را تبدیل به ساختمانی فرهنگی تجاری کند. پول بخش فرهنگی اش را هم از بخش تجاری در می آورد. کارگاه های پلاکی زن را هم همینطور. مردان شریفی که حتی ادعای مالکیت بر این زمین ها را هم ندارند و فقط دنبال جایی هستند برای کارکردن و ناخواسته تیشه به ریشه این خیابان می زنند. شهرداری می تواند برای این قشر نیز مکانی مناسب تر در نظر بگیرد و از این جایگاه بهره های فرهنگی و تجاری ببرد. در صورت اجرای این طرح هم چهره خیابان زیبا می شود و هم منبع درآمدی برای شهرداری ایجاد می شود و هم چند مرکز فرهنگی در بهترین جای شهر راه اندازی می گردد.
پی نوشت:
1-    از ابتدا (دهه 60) قرار بود در این خیابان (از سینما فرهنگ تا سالن ورزشی انقلاب) یک مجموعه فرهنگی بزرگ در حد فرهنگسرای خاوران تهران ساخته شود که شد این! سینما و سالن ورزشی انقلاب یادگارهای باقی مانده از آن طرح است!
2-    برای انتقال کارگاه های پلاک زنی تابه حال صدها جلسه برگزار و ده ها مصوبه صادر شده ولی انگار نه انگار! ظاهرا قرار است ما نسل گذار باشیم تا این امانت پیشینیان را به دست نسل بعدی بسپاریم!

نظرات  

 
#1 0 معجون 05 آبان 1392 ساعت 02:22
سلام
این مطلب شما در سایت معجون (درگاه انعکاس پیوند های دیجیتال خمینی شهر) بازنشر شد
majoon.ir
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید