امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 14:21:45

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

دامداری‌های سنتی باید به صنعتی تبدیل شوند/ اهمیت حفظ سرمایه دامی کشور
رئیس شبکه دامپرشکی خمینی‌شهر:

دامداری‌های سنتی باید به صنعتی تبدیل شوند/ اهمیت حفظ سرمایه دامی کشور

دوشنبه, 15 مهر 1392 ساعت 09:19 کدخبر :6074
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
خبرگزاری تسنیم: رئیس شبکه دامپرشکی خمینی شهر اظهار کرد: برای حفظ سرمایه دامی باید محدوده جغرافیایی شهرستان گسترش یابد و دامداری‌های سنتی به صنعتی تبدیل شوند تا مشکلات بهداشتی آنها کاهش یابد.

حسام الدین ضیایی اظهار کرد: برای حفظ سرمایه دامی باید محدوده جغرافیایی شهرستان گسترش یابد زیرا گسترش محدوده جغرافیایی شهر به حفظ این سرمایه و به تبع آن حفظ سلامت عمومی جامعه کمک می کند.
وی تصریح کرد: متأسفانه عمده دامدارهای ما در شهرستان به دلیل کمبود فضا و محدودیت زمین شرایط اخذ پروانه دامداری صنعتی را ندارند و عمده دامداری‌ها سنتی هستند.
رئیس شبکه دامپزشکی خمینی شهر افزود: متاسفانه دامداری های سنتی آن چنان که باید و شاید مسائل بهداشتی را رعایت نمی کنند و ما هر سال کانون های مختلفی از بیماری را داریم که عمدتاً هم بیماری‌های واگیر دامی است.
وی با اشاره به این که دام سالم منشأ غذای سالم و غذای سالم باعث پدید آمدن انسان سالم می شود، بیان کرد: برای تحقق این امر مسئولان باید تلاش کنند تا تراکم شهر را مرتبا کاهش دهند و سلامت دام و به تبع آن سلامت جامعه را حفظ کنند.
ضیایی تصریح کرد: با توجه به اینکه اولین میدان دام استان اصفهان نیز در این شهر وجود دارد و این میدان به مثابه ترمینالی برای ورود و خروج دام عمل می کند، تراکم بالای جمعیت باعث می شود که نا خواه ناخواه در معرض بیماری ها قرار بگیریم که این امر رسالت شبکه دامپزشکی شهرستان را سنگین تر می کند.
وی خاطرنشان کرد: شبکه دامپزشکی شهرستان در طی سال خدمات مراقبتی، پیشگیری و واکسیناسیون خود را برای حدود 20 هزار دام سنگین و 80 هزار دام سبک اجرا می کند.
رئیس شبکه دامپزشکی خمینی شهر تصریح کرد: حفظ سرمایه دامی کشور به عنوان دومین سرمایه کشور پس از نفت و کنترل سلامت فراورده های خام دامی از رسالت های اصلی سازمان دامپزشکی است که از طریق دامپزشکان، کارشناس ها و تکنیسین ها در بخش خصوصی و دولتی انجام می شود.
وی گفت: پس از ابلاغ اصل 44 قانون اساسی، عمده فعالیت سازمان دامپزشکی به بخش خصوصی واگذار شده و سازمان در مواردی مانند ظهور بیماری های نوپدید دامی به عنوان مرجع وارد عمل می شود.
ضیایی اظهار کرد: بخش دیگر فعالیت این شبکه به ناظرین بهداشتی مراکز تولید و عرضه فراورده های خامی مثل کشتارگاه و مغازه های عرضه مرغ یا قصابی ها مرتبط است.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید