امروزدوشنبه, 05 آبان 1399-- Monday Oct 26 2020

ساعت 01:14:35

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

درآمد امامزاده سيدمحمد كجا مي رود؟
سئوال مشترك مسوولان شهرستان از اداره اوقاف؛

درآمد امامزاده سيدمحمد كجا مي رود؟

شنبه, 11 آبان 1392 ساعت 13:03 کدخبر :6266
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
جلسه مشترکی میان مسوولان شهرستان برای بررسی مشکلات امامزاده سید محمد برگزار شد.

امام جمعه: امامزاده سید محمد به یک مرکز بین المللی تبدیل شده است
جلسه مشترکی میان مسوولان شهرستان برای بررسی مشکلات امامزاده سید محمد برگزار شد. امام جمعه در این جلسه با تاکید بر اینکه با تشکیل هیات امنا بسیاری از مشکلات امامزاده قابل حل است، گفت: طبق تحقیقاتی که داشته ام درآمد امامزاده و موقوفات شهرستان به حساب متمرکز تهران واریز می شود در صورتی که درآمد موقوفات شهرستان باید در خود شهر هزینه شود. برگشت این بودجه با سختی امکان پذیر است و ما قادر هستیم تنها بخشی از بودجه را دریافت کنیم. وی اصلاح ورودی امامزاده را از جمله مشکلات این مرکز خواند و افزود: اینجا به یک مرکز بین المللی تبدیل شده و سالانه زائران خارجی زیادی نیز برای زیارت به شهر ما می آیند و اصلاح ورودی، زیبایی و نظافت آن ضرورت بسیار دارد.  
وی در ادامه افزود: تامین خوراک معنوی مردم و زائرین امامزاده نیز از جمله موضوعاتی است که باید با هماهنگی همه مسوولان شهرستان برای آن برنامه ریزی دقیق و درستی صورت بگیرد. تامین امنیت این مرکز خصوصا در ایامی مثل ماه های رمضان و محرم نیز از دیگر موضوعاتی بود که امام جمعه بر آن تاکید کرد و از مسوولان نیروی انتظامی، آتش نشانی، اورژانس و هلال احمر خواست در این زمینه تلاش کنند.

نماینده: امامزاده سید محمد نباید محدود و محصور باشد
نماینده مجلس نیز در این جلسه با تاکید بر حفظ حرمت و شان امامزاده و شهدا گفت: ما برای ارائه خدمات اولیه نیز در این مرکز با مشکل مواجهیم و به زودی باید به این وضعیت نابسامان پایان بدهیم. صرامی تامین بهداشت و نظافت امامزاده را از اولویت ها دانست و گفت: اداره اوقاف باید در کوتاهترین زمان ممکن طی جلساتی تخصصی با مسئولین شهرستان از جمله دستگاه های برق، آب و فاضلاب، نیروی انتظامی، فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات و آموزش و پرورش تفاهم نامه هایی به امضا برساند و با همکاری باقی مسوولان وضعیت امامزاده را ساماندهی نماید.
وی در ادامه مهم ترین مشکل امامزاده سید محمد را اختلاف با دانشگاه صنعتی برای آزادسازی اراضی ورودی امامزاده عنوان کرد و گفت: از طریق تعامل با ریاست جدید دانشگاه و همچنین ارتباط با وزیر جدید علوم برای حل این اختلافات تلاش خواهم کرد. نباید اجازه داد امامزاده سید محمد محدود و محصور شود.
سئوال از مسوولان اداره اوقاف در رابطه با درآمد امامزاده و چگونگی هزینه شدن آن از جمله مطالبی بود که نماینده بر آن تاکید کرد و گفت: بیش از یک سال است که این سئوال را مطرح کرده ام اما هنوز پاسخ قانع کننده ای دریافت نشده است. چرا تاکنون کسی اطلاعاتی در رابطه با درآمدهای میلیونی فروش قبور و نذورات امامزاده به مردم نداده است؟ صرامی افزود: امامزاده یکی از پردرآمدترین مراکز در شهر است و بسیاری از مشکلاتش را می تواند با استفاده از درآمدش حل کند اما چرا مسوولان اداره اوقاف می گویند درآمد نداریم؟

فرماندار: اداره اوقاف باید هر چه سریع تر برای تشکیل هیات امنای امامزاده اقدام کند
در ادامه این جلسه فرماندار با اشاره به اینکه حل مشکل ورودی امامزاده به توافق دانشگاه صنعتی و حل اختلافاتش با شهرداری نیاز دارد، گفت: در گذشته با حمایت استاندار سابق و معاون سیاسی و امنیتی وی توافق نامه ای دو جانبه برای حل مشکل ورودی امامزاده صورت گرفت و به امضای مسوولین شهرستان رسید ولی رییس سابق دانشگاه صنعتی حاضر به امضا نشد. حقیقی با تاکید بر اینکه مشکلات زیرساختی باید در یک کارگروه تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: لازم است در جلسه ای مجدد این موضوع با رییس جدید دانشگاه صنعتی مطرح شود.
وی افزود: طبق این توافق نامه، دانشگاه صنعتی با آزادسازی اراضی ورودی اجازه خواهد یافت که اراضی خود را دیوارکشی کند و در آن صورت با اجرای توافق نامه مشکل ورودی امامزاده سید محمد، پل شهید لری، ورودی دانشگاه آزاد و ورودی شرکت حمل و نقل حل خواهد شد.
فرماندار در ادامه تشکیل هیات امنا را کلید حل بسیاری از مشکلات امامزاده دانست و افزود: امامزاده قطب مذهبی و فرهنگی شهرستان است اما شرایط لازم برای ارتقای جایگاه آن فراهم نشده است. وی تشکیل هیات امنا را موجب جذب کمک ها و حمایت های دولتی عنوان کرد و گفت: اداره اوقاف باید هر چه سریع تر در این زمینه اقدام کند.  
فرماندار ادامه داد: برای احداث هتل امامزاده قبل از مراسم کلنگ زنی باید مقدمات قانونی و مجوزات لازم از دستگاه های مربوطه استان و شهرستان اخذ شود و در صورتی که مجوزات لازم دریافت نشود امکان حمایت از طرح وجود ندارد.  

شهردار: شهرداری برای اصلاح ورودی های شهر عزم جدی دارد
شهردار نیز که از دیگر سخنرانان این مراسم بود با تاکید بر اینکه شهرداری و شورای شهر آماده است تا برای ساماندهی فضای سبز امامزاده و همچنین نظافت این مرکز و جمع آوری زباله های آن اقدامات لازم را انجام بدهد، مجموعه شهرداری را خادم امامزاده و شهدا نامید و افزود: اگرچه نظافت امامزاده در حوزه شهرداری نیست اما با توجه به وضعیت نامطلوب نظافت امامزاده و همچنین انتظاری که مردم در این حوزه از اوقاف و شهرداری دارند، با افتخار و بدون دریافت هزینه از اداره اوقاف، با قرار دادن امکانات مکانیزه در این نقطه به نظافت آن رسیدگی خواهیم کرد. وی همچنین متعهد شد که برای صدور مجوزات هتل امامزاده همکاری های لازم را صورت بدهد.
حاج حیدری در این جلسه از مسئولین شهرستان و استان خواست تا برای آزاد سازی اراضی ورودی امامزداه و تحویل به شهرداری برای اصلاح و تکمیل به صورت آبرومند وشکیل با شهرداری همکاری نمایند.
وی وضعیت ورودی های شهر را اسفبار خواند و گفت: یکی از ورودی های اصلی شهر که نیاز به بازسازی و اصلاح فوری دارد، ورودی بلوار آزادگان، امامزاده سید محمد و میدان قدس است، ورودی دانشگاه آزاد هم خاکی و نامطلوب است، از طرف بلوار آیت اله اشرفی و کهندژ هم که وارد شهر می شوی احساس می شود که از شهر اصفهان به شهری با بازده ضعیف شهری وارد شده ایم، ورودی های بابوکان و پروفسور میردامادی و شهر اصغرآباد نیز وضعیت نامطلوبی دارد. شهردار، ورودی بلوار امیرکبیر را تنها ورودی نسبتا مطلوب شهر دانست و افزود: شهرداری در بلوار آزادگان عملیات گسترده ای را آغاز کرده است.
حاج حیدری تاکید کرد: بلوار آزادگان یکی از محورهای پر حادثه شهر محسوب می شود، اولین اقدام شهرداری بازسازی جدول، نظافت و احیای فضای سبز این نقطه از شهر است که با جدیت شروع شده و ادامه دارد.
وی خطاب به فرماندار و نماینده مردم در مجلس گفت: بلوار آزادگان نیاز به ریختن آسفالت جدید، خط کشی، اصلاح، بازسازی و تکمیل گاردریل های حفاظتی دارد اما تا زمانی که این بلوار به صورت رسمی تحویل شهرداری نشود امکان پذیر نیست و اداره کل راه و شهرسازی باید برای ساماندهی و بازسازی بخشی از بلوارآزادگان به شهرداری کمک کند تا به صورت مشارکتی اجرا شود.

رییس اداره اوقاف: در بسیاری از موارد قبور امامزاده با سفارش مسوولان یا رایگان تحویل می شود و یا با تخفیف زیاد به فروش می رسد
رییس اداره اوقاف نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امامزاده سید محمد جایگاه استانی و کشوری دارد، وضعیت موجود خدماتی، رفاهی و عمرانی این مرکز را نامطلوب خواند. حجت الاسلام قربانی علت عدم رشد و ارتقای امامزاده را نگاهی دانست که بر آن حاکم بود و همه بخش ها و حتی اشخاص هم از آن تقاضای کمک مالی داشتند و امامزاده حکم کمیته امداد را پیدا کرده بود. وی با اشاره به اینکه برای جذب مسافران و گردشگران داخلی و خارجی باید هتلی در این مکان احداث شود، گفت: نقشه هتل طراحی شده و به تایید اداره کل اوقاف استان رسیده است اما ساخت این مجموعه یاری همه مسئولین شهرستان و بخش خصوصی را می طلبد.
وی با اشاره به اینکه ساختمان سرویس بهداشتی امامزاده تا یک ماه دیگر به اتمام خواهد رسید از شهرداری و شورای شهر برای تکمیل و بازسازی ورودی امامزاده و نظافت آن تقاضای کمک کرد و گفت: اعتبارات موجود امامزاده جوابگوی نیازهایش نیست. رییس اداره اوقاف افزود: نگاه به امامزاده نگاه به یک مرکز پردرآمد و سرمایه دار است در صورتی که امامزاده در تامین حقوق پرسنل خود نیز مانده است.
قربانی در پاسخ به سئوال نماینده در رابطه با چگونگی هزینه شدن درآمد امامزاده گفت: اصولا نذورات بقاع به حساب سامانه اوقاف واریز می شود، در گذشته این واریزی دستی انجام می شد و شفافیت کافی و لازم وجود نداشت اما در زمان مدیریت سازمان جدید این روش تغییر یافته و درآمد کلیه موقوفات در کل کشور برای مسئولین سازمان قابل رویت است.
وی تصریح کرد: نذورات ضریح پس از جمع آوری و ثبت تایید صورت جلسه به حساب راسخون بانک ملی واریز می شود و در کمترین زمان قابل رویت است. با مجوز نماینده ولی فقیه در سازمان 20 درصد این درآمد کسر و برای امور و تجهیزات فرهنگی و دوره آموزشی به صورت متمرکز هزینه می شود و مابقی درآمد برای هزینه های امور عمرانی و جاری به حساب امامزاده برگشت داده می شود و مسئولین شهرستان و استان در این تقسیم بندی هیچ نقشی ندارند. ما موظفیم به صورت سالانه حساب درآمدی امامزاده را تحویل دهیم تا به صورت مفصل مورد بررسی و نظارت قرار گیرد.
قربانی افزود: امور عمرانی امامزاده باید به صورت طرح جامع در سازمان اوقاف به تایید کارشناسان فنی برسد و تا تاییدیه طرح جامع نداشته باشد اجازه صرف هزینه و برداشت درآمد را ندارد.
وی به فروش قبور امامزاده نیز اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی امامزاده در این بخش این است که اداره اوقاف به فروش همه قبور امامزاده نظارت ندارد. بعضا فروش قبور به صورت محلی انجام شده و همچنین در بیشتر مواقع قبور با مکاتبات ادارات مختلف و یا به صورت سفارشی از طرف مسئولین و با تخفیف به فروش می رسد یا رایگان تحویل داده می شود و تنها فروش بخشی از فروش قبور زیر نظر اوقاف است.
 قربانی تاکید کرد: تلاش می کنیم اجازه ندهیم از این پس در اداره امامزاده بی مدیریتی و کج سلیقه گی حاکم باشد و به طور کامل بر امور مالی و درآمدی نظارت خواهیم داشت.
 در انتهای این جلسه جانشین نیروی انتظامی استان با اشاره به اینکه در طول سال نیروی انتظامی حضور فعال و مستمری در محل امامزاده داشته است گفت: به دلیل حجم تردد سنگین مردم در ایام ماه مبارک استقرار نیروی انتظامی به تنهایی برای حل مشکلات امامزاده کفایت نمی کند. امامزاده نیاز به احداث یک پارکنیگ مستقل و محصور دارد. سرهنگ شاه کرمی افزود: ما برای تعامل با اداره اوقاف و امامزاده آمادگی کامل داریم.
این جلسه با مراسم غباروبی امامزاده و جمع آوری نذورات ضریح با حضور مسئولین شهرستان به پایان رسید.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید