امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 19:04:43

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

امام جمعه خمینی‌شهر:

در نذری دادن هم اسراف حرام است

یکشنبه, 21 آبان 1391 ساعت 10:38 کدخبر :4718
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
نماز جمعه این هفته به امامت حجت الاسلام رحیمی برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، امام جمعه خمینی‌شهر در خطبه‌های این هفته در ادامه مباحث هفته های گذشته روایتی از امام علی(ع) نقل کرد

و گفت: حضرت 12 نکته را به کاسبان بازار گوشزد می کند؛ حتی آنان که کار خدماتی انجام می دهند، نیز مورد خطاب ایشان می باشند که برخی از این موارد را قبلا توضیح داده یم: "يا معشر التجّار، قدّموا الاستِخاره، و تَبَرَّکوا بالسّهوله، و اقتَرَبوا مِن المبتاعين، و تَزَيَّنوا بالحلم، و تَناهَوا عن اليَمين، و جانِبوا الکذب، و خافوا عن الظُّلم، و انصِفوا المَظلومين، و لاتَقربوا الرِّبا، و أَوفوا الکيلَ و الميزان، و لاتَبخسوا النّاسَ أَشياءَهُم، و لاتَعثَوا فِي الأَرضِ مُفسدين".

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عباس رحیمی افزود: حضرت ابتدا بازاریان را سفارش می کند که از خداوند طلب خير کنید نه از دست مشتری. دوم اینکه با آسان گيري در معامله از خداوند برکت جوييد، هم کارمندان هم فروشندگان و همه آسان بگیرند تا برکت خدا نازل شود. سوم اینکه به خريداران نزديک شويد، فرض کنید از نزدیکان او هستید تا خدای ناکرده سر او کلاه نگذارید. چهارم به زيور بردباري آراسته شويد و زود از دست مشتری عصبانی نشوید. پنجم در معامله از قسم خوردن بپرهيزيد.

خطیب جمعه خمینی شهر ادامه داد: ششم در معامله از دروغ گفتن دوري کنيد. هفتم از ستم کردن و اجحاف بترسيد و بی انصافی نکنید. هشتم با مظلومان به انصاف و عدالت رفتار کنيد مثلا در پس گرفتن جنس. نهم رباخواری نکنید. دهم پيمانه و ترازو را کامل کنيد و کم فروشی نکنید. یازدهم چيزي از حق مردم فرو نگذاريد و جیب مردم را خالی نکنید و دوازدهم در زمين به فساد نکوشيد و با کاری مانند فروش جنس قاچاق جامعه را فاسد نکنید.

امام جمعه خمینی شهر با اشاره به سالروز نزول سوره انسان در شان اهلبیت(ع) درمورد نذری دادن گفت: اهلبیت(ع) افطاری خود را به نیازمندان دادند ولی نذری های ما چگونه است؟ لازم نیست این همه نذری در یک روز مثلا عاشورا توزیع شود، حیف و میل می شود و امام حسین(ع) هم راضی نیست مخصوصا در این شرایط اقتصادی کشور. نمی گویم اطعام نکنید؛ اطعام بکنید ولی اسراف نکنید. در نذری دادن هم اسراف حرام است. چه کسی گفته حتما روز عاشورا باشد؟ عقب بینداز تا اسراف نشود. نذری های خود را به کمیته امداد، بهزیستی و دیگر جاهای نیازمند بدهید تا به همه برسد. نباید اسراف و تبذیر شود.

استاد حوزه و دانشگاه از مردم خواست تا از ماه محرم استفاده معنوی و هدایتی بکنند و توضیح داد: باید مردم را با خدا آشتی داد. در جلسات امام حسین(ع) باید سخنرانی های مفید باشد. اگر خواستید از بیرون سخنران دعوت کنید، به خاطر خود امام حسین(ع) کسی را دعوت کنید که غائله درست نکند و وحدت جامعه را خراب ننماید. سخنان اختلاف انگیز نزند. کسی را نیاورید که فضای جلسه را غیرحسینی کند. کسی را نیاورید تا جلسه تان بگیرد که این شرک است. مردم باید در این جلسات چیزی یاد بگیرند که به درد دین و دنیایشان بخورد ولو احکام دین را. معارف دین و اخلاق حسینی را بگوید. دقت کنید از افراد غیرمسؤول استفاده نگردد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 ميثم ملكي 24 آبان 1391 ساعت 12:54
آفرين بر اين شجاعت جا دارد در اين خصوص بيشتر با مردم صحبت شود و مردم را قانع كرد براي بهره برداري بهتر و كامل تر از نذورات پجش نذورات را با استفتاء و سئول از مراجع محترم تقليد فقط از محرم به تمام مراسم هاي مذهبي اعم از تولد و شهادت حضرات معصومين (ص) در كل سال پخش نمايند و در هر پخش نذري يك مجلس وعظ و خطابه استفاده كنند تا پخش نذورات از يك مراسم سور چراني فعلي به يك مراسم معنوي و فرهنگي و مذهبي و اطعام به مسلمين اعم از فقرا و غير فقرا تبديل شود.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید