امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 13:25:26

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نیشخند؛

راز واحدها

پنجشنبه, 21 اردیبهشت 1391 ساعت 09:28 کدخبر :4068
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

لابد توجه فرموده اید که هر چیزی واحدی دارد مثلا واحد هواپیما و کشتی فروند و واحد انسان و شتر نفر و واحد اتومبیل و موتورسیکلت دستگاه و واحد گاو و گوسفند راس و سگ و گرگ قلاده و واحد نان قرص و واحد لاستیک و فیلم حلقه است.

ولی آیا فکر فرموده اید که این انتخاب عناوین برای هر موردی حکمت و تناسبی ممکن است  داشته باشد ولی به  هر جهت از دید طنز هم که شده اگر به موضوع نگاه کنیم به تناسب ها و اشتراک هایی می رسیم مثلا اینکه چرا واحد مشترک انسان و شتر نفر است چه اشتراکاتی در این دو موجود خداوند باعث شده است که برای هر دو واحد نفر به کار ببرند و یا اینکه چرا واحد نان را قرص گذاشته اند بد نیست سعی کنیم پرده از روی راز اشتراک در واحد ها و انتخاب واحدها برداریم، پس اول شتر بعد نان.

 

راستی چرا هم برای انسان و هم برای شتر واحد «نفر» را به کار می برند، این دو در چه چیزهایی با هم مشترک هستند؟ اصلا وجه مشترک با هم دارند، انسان را به شتر چه و شتر را به انسان چه؟ هیکل آنها یکسان است؟ قیمتشان با هم یکی است؟ خوراک، مقاومت، دیدگاه ها، تاریخچه و چه نقاط مشترکی این دو با هم دارند که حالا واحد آنها یکی باشد؟

نگاه کنیم در ظاهر این دو با هم هیچ وجه مشترکی ندارند. به ویژه در ظاهر، اما خوب که دقت کنیم شباهت های سه گانه ای را می توانیم بیابیم و روی آن انگشت بگذاریم.

1- آرزومندی و خواب و خیال: هم انسان و هم شتر آرزوهایی دارند که به آن نمی رسند هر چند دشت و بیابان و کویر را زیر پا بگذارند. الا اینکه در خواب ناز آن را ببینند و در ک کنند، منتها آرزوهای شتر محدود است و آن هم دسترسی به پنبه دانه و خوردن آن و آرزوها و خواسته های آدمی نامحدود و تمام ناشدنی به همین دلیل وقتی کسی آرزویی را بیان می کند یا چیز دست نایافتنی را بیان می کند می گویند «شتر در خواب بیند پنبه دانه»

 

2- کینه و کینه ورزی: کینه داشتن و کینه  ورزی از رذائل اخلاقی و منشا برخی مفاسد دیگر است و آدمی را از هیبت و جایگاه انسانیت فرود می آورد ولی به هر حال کم و بیش افراد دچار آن هستند ولی می توانند بر آن غلبه کنند ولی می گویند شتر موجودی کینه ای و کینه ورز است و به هیچ وجه هم آن را کنترل نمی کند و از دلش بیرون نمی کند، لذا انسانهایی که دست از کینه خود بر نمی دارند می گویند کینه شتری دارند.

عشوه و عشوه گری: این صفت هم داستان خود را دارد که به آن وارد نمی شویم فقط می گوییم که امروزه در کوچه و بازار رفتاری متداول شده است. اما علمای گونه شناس برای این صفت هم گونه ها و انواعی قایل شده اند از جمله عشوه شتری که معلوم می شود شتر هم عشوه گری بلد است و به کار می برد. آیا این سه صفت مشترک کافی نیست که واحد این هر دو موجود هم مشترک باشد؟

 

اما چرا واحد نان قرص است، چون گرد است. اگر چنین است چرا هر چه گرد است را با واحد قرص بیان نمی کنند؟ مثلا لاستیک اتومبیل واحدش حلقه است و غیره به نظر می رسد دلیل دیگری را برای اطلاق قرص به نان باید یافت که البته گذشت زمان و بروز اتفاقات برخی چیز ها را برای آدمی روشن می کند و درکش از برخی مسایل را بالا می برد. در مورد موضوع اخیر هم این گونه است.

نان در واقع یک سیر تکاملی را دارد طی می کند. البته برخلاف برخی پدیده ها که تکامل آنها همراه با  رشد در ابعاد است در مورد نان تکامل آن در کوچک شدن است. نان ها به سرعت در حال تکامل هستند و دارند طی یک روند تاریخی به اصل و نصب خود که همان «قرص» است نزدیک می شوند یعنی روزی فرا خواهد رسید که نان ها به اندازه یک قرص یا به قول کمی قدیمی ها «حب» خواهند شد از طرف دیگر از نظر کیفیت هم قرص به معنی محکم و سفت خواهند شد به شکلی که باید مکیده شوند و این راز و حکمت به کار بردن واحد قرص برای نان است. آن قدر به نان می گویند قرص تا خودش هم باورش بیاید و به سمت قرص شدن بروند پس بی خود و بی جهت گناه کوچک شدن نان ها را  گردن این طرح و آن طرح و این نانوا و آن نانوا و غیره نیندازید، این یک روند طبیعی است همان طور که انسان های شکل و قیافه و گوریل نمای اولیه شدند انسانهای ظریف مانکن و خوش قیافه فعلی

حالا بروید دنبال یافتن راز واحد های دیگر برای موارد باز هم دیگر.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 +1 مری 29 مهر 1391 ساعت 15:14
خیلی ییییییییییییییی ییییییییییی خوب بوووووووووووووو ووووووووووود
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید