امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 17:44:48

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

ركود قطب حوله بافي استان اصفهان/ نوسازي و انتقال به شهرك صنعتي دغدغه حوله بافان آدرياني است

ركود قطب حوله بافي استان اصفهان/ نوسازي و انتقال به شهرك صنعتي دغدغه حوله بافان آدرياني است

پنجشنبه, 25 اردیبهشت 1393 ساعت 11:37 کدخبر :7293
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
استان اصفهان قطب نساجي كشور است وحوله بافي به عنوان شاخه اي تخصصي از اين صنعت در شهرستان خميني شهر شهرتي ملي دارد اما این روزها این قطب حوله بافی استان اصفهان با رکود دست و پنجه نرم می کند و چشم انتظار نوسازی و احیای دوباره است.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از مهر، آدريان يا همان آذريان با حدود 15 هزار نفر جمعيت يكي از محلات خميني شهر است كه تمامي فعاليت اين صنف در آنجا متمركز شده و به نوعي مي توان گفت اين حرفه مختص اين محله است.
در این خصوص خبرنگار مهر با يك پيشكسوت توليد كننده و همچنين مصطفي رضايي مدير عامل تعاون صنف حوله بافان در خصوص تاريخچه، روند فعاليت نوسانات شغلي و مشكلات اين صنعت به گفتگو نشسته است.
فن حوله بافي آدريان در عراق ريشه دارد
محمد رضایی که متولد سال 1341 مدعی است از دوران کودکی تاکنون به این حرفه مشغول است، که در این رابطه اظهار داشت: آن طور که خاطرم هست دستگاه کاربافی چوبی که با آن پارچه های کرباس را می بافتند برای بافت حوله بکار می رفت به این صورت که با فشار پا بر روی چوب های دستگاه دهانه تارهای عمودی باز شده و پود را از میان آن عبور می دادیم.
وی افزود: نخ های حوله بافی هم با اتصال به کیسه های شنی در پائین و آویزان کردن به سقف به اصطلاح چله کشی می شدند.
این حوله باف آدریانی یادآور شد: این کار بر روی پا فشار زیادی وارد می کرد چرا که هشت ساعت در روز باید به طور مداوم شخص حوله باف فشار چوب دستگاه کاربافی را می داد که بعضا با پارگی رگ های پا مواجه می شدند.
رضایی درباره نوین شدن این حرفه در این شهرستان خمینی شهر بیان داشت: اصولا مردم محله آدریان همیشه کشاورز بوده اند و  در اواسط دهه 1340 به کشور عراق برای کار مراجعه می کردند اما در شهر های زیارتی آن کشور به تدریج بافت حوله با ماشین های مدرن را فرا گرفته و بافته های آن را به این محل می آوردند.
ساخت اولين دستگاه هاي حوله بافي از تغيير دستگاه پارچه بافي
وی افزود: البته در دهه 1350 در آدریان دستگاه خاص حوله بافی وارد نشد بلکه دایی هایم به نام های حاج مجید و حاج یوسف رضایی با تغییراتی در دستگاه های بافندگی «ژاکارد» آنرا به بافت حوله بافی بدل کردند.
این پیشکسوت حرفه حوله بافی یادآور شد: حوله اصولا دارای «پرز» یا همان «خواب» است که بافت آن با نخ های متداول در پارچه بافی تفاوت دارد.
رضایی با بیان اینکه پارچه احرام خود نوعی حوله محسوب می شود، گفت: در یک دهه قبل از انقلاب آدریانی ها بیشتر به بافت حوله احرام مشغول بودند چرا که تک رنگ و بدون طرح است.
بومي سازي تجهيزات پس از انقلاب اسلامي رخ داد
وی درباره تحولات این شغل در دوران پس از انقلاب تصریح کرد: ماشین آلات پارچه بافی و حوله بافی در دهه 1360 یعنی درست در دوران جنگ تحمیلی دارای تحولات زیادی شد که دیگر نمی شد در آن صرفا تغیراتی را ایجاد کرد.
این کارشناس فن تصریح کرد: در سال 1361 ژاکاردهای اروپایی 216 سوزن یا به اصطلاح پلاتین به 400 پلاتین ارتقا یافت.
رضایی ادامه داد: در حدود سال 1365 حوله بافان آدریان عزم خود را جزم کرده و  اقدام به قالب سازی از روی دستگاه های حوله بافی کشور ترکیه کرده و قطعه ریزی آن را به دست ریخته گران سپرده و به این ترتیب مرحله ای جدید در این صنعت وارد شدند.
دهه 1360 اوج دوران رونق حوله بافي خميني شهر
وی با تاکید بر اینکه اوج دوران این حرفه در خمینی شهر در دهه 60 تا اوایل سال 1370 بوده است،گفت: در دوران یاد شده به دلیل آنکه نخ حوله بافی به طور سوبسید توسط دولت در اختیارمان قرار می گرفت هزینه خاصی صرف تولید نمی کردیم.
این حوله باف آدریانی ادامه داد: این محله بخش زیادی از حوله مورد نیاز استان و کشور را تولید می کرد به نحوی که در دوران جنگ دلالان و فروشندگان از چهار صبح پشت درب تعاونی نوبت خرید کالا می گرفتند.
رضایی یادآور شد: آنطور که خاطرم هست به قدری این حرفه در محله آدریان دارای درآمد بود که سایر محلات خمینی شهر به اوضاع کسب و کارمان قبطه می خوردند.
همت حوله بافان تبريزي بيشتر است
وی ادامه داد: حوله بافان این محله حدود 60 درصد تولید حوله کشور و همچنین تمامی حوله استان را به خود اختصاص داده بودند اما به مرور زمان گوی رقابت را به تبریزی ها باختیم.
وی تصریح کرد: دلیل برتری تبریزی ها در این عرصه اول به علت همت بالای آنها در نوسازی دستگاه ها و دوم به خاطر نزدیکی با مرزهای تجاری به خصوص کشور ترکیه و همچنین پیشرفت در عملیات رنگرزی بوده است.
این پیشکسوت حوله بافی یادآور شد: حوله های بافت آدریان در اوایل دهه 1370 به آسیای میانه، عراق و برخی کشور های اروپایی صادر می شد اما سال هاست که با سیری نزولی در این صنعت مواجه شده ایم.
رضایی گفت: نوسازی تجهیزات فعلی در راستای افزایش تولید و کاهش هزینه ها الزامی است اما با مشکلات و درآمد های فعلی توان این کار را نداریم.
وی تاکید کرد: افراد زیادی دستگاه های خود را به انبار اوراقچی ها و كوره ريخته گران فروخته و به مشاغل دیگر رو آورده اند.
فن حوله بافي كارگاهي  استان اصفهان خاص آدريان است
مصطفي رضايي مدير عامل صنف حوله بافان شهرستان خميني شهر به خبرنگار مهر گفت: از سال 1380 تاکنون مدیرعامل این صنف هستم و سخنان این پیشکسوت حوله باف را در خصوص دوران رونق این حرفه در دهه 1360 در اين محل آدریان تایید می کنم چراکه در آن دوران نوجوان بوده و به این شغل می پرداختم.
وی افزود: محله آدریان به دلیل همین صنعت به نسبت روستاها و محلات اطراف خود دارای درآمد قابل توجه و مستقلی بود اما گذر زمان وضعیت را تغییر داد.
رضايي با تایید این مطلب که در حال حاضر هم  محله آدریان تنها قطب حوله بافی استان اصفهان است، گفت: يكي از ارگان هاي نظامي در سال هاي قبل اقدام به ايجاد كارخانه اي در استان چهار محال و بختياري کرد كه تمامي پرسنل خود را از همين محل در آنجا به كار مي گمارد چراكه فقط اين شغل بيشتر در تخصص افراد اين محل است.
وي با بيان اينكه به دلايلي كارخانه مربوطه در گذر زمان تعطيل شداست، يادآور شد: البته در كاشان نيز تعدادي حوله بافي وجود دارد اما قابل مقايسه با تعداد و سطح فعاليت در شهرستان خميني شهر نيست.
مدير عامل شركت تعاوني صنف حوله بافان خميني شهر در ادامه گفت: سخنان عنوان شده اين پيسكسوت حوله بافي در خصوص افت اين صنعت از اوايل دهه 1370 صحت دارد.
رضايي افزود: وقتي حمايت دولت در اعطاي نخ و ساير عوامل توليد به اين صنف در سال ياد شده قطع شد طبيعتا عده اي توان كار در اين شغل را از دست داده و به مشاغل ديگر روي آوردند.
وي تاكيد كرد: البته پس از سه سال تعدادي با تلاش مداوم خود را با بازار و شرايط وفق داده و از اواسط دهه 1370 حوله بافي آدريان جان و رونق تازه اي به خود گرفت.
اين فعال صنعت حوله بافي تصريح كرد: به عبارت بهتر مي توان گفت عده اي جرات كردند و طرح هاي ساده بافي متداول را به اشكال و طرح هاي گوناگون ارتقا دادند كه اين موضوع موجب رونق كارشان شد.
توان نوسازي ماشين آلات را نداريم
رضايي ورشكستگي ناشي از هدفمندي يارانه ها را در سال هاي اخير يكي از ضربات سخت به اين صنف دانست و به خبرنگار مهر گفت: دستگاه هاي حوله بافي شهرستان عمدتا از 40 سال قبل به اين طرف است كه مصرف برق و استهلاك آن بالاست و پس از هدفمندي يارانه و افزايش قيمت انرژي مشكلات آن به مراتب افزوده شد.

وي با بيان مثالي تصريح كرد: دستگاه هاي مدرن اروپايي كه از سال 2000 به اين سمت در تركيه فعال است حدودا 160 ميليون تومان قيمت دارد كه خريد آن براي يك حوله بافي كارگاهي محال است و از طرف ديگر حتي يك وام  مورد نياز اين امر در سال هاي اخير دريافت نكرده ايم.
مدير عامل شركت تعاوني حوله بافان شهرستان خميني شهر يادآور شد: دستگاه حوله بافي فعلي در كارگاه ها حداقل 12 ميليون تومان قيمت دارد.
رضايي تاكيد كرد: دستگاه مدرن در هر 12 ساعت بين 150 تا 200 كيلوگرم حوله توليد مي كند اما دستگاه هاي سنتي و متداول فقط در مدت ياد شده از 15 تا 20 كيلوگرم حوله مي بافد كه ارقام ذكر شده اصلا قابل قياس نيست.
از مزاياي صنعت بي بهره ايم
وي افزود: يكي از معضلات اين حرفه آن است كه حوله بافان فعال صنفي تلقي مي شوند و نه فعال صنعتي، به عبارت بهتر از مزاياي ارزي تجارت، مجوز هاي كسب و تسهيلات بانكي لازم بي بهره هستيم.
مدير عامل شركت تعاوني حوله بافان شهرستان يادآور شد: البته با انتقال حوله بافان آدريان به شهرك صنعتي برق و الكترونيك گام اول در راه تغير صنفي به صنعتي در اين حرفه ايجاد شده است.
حمايت از انتقال حوله بافان به نفع محيط زيست است
اين حوله باف گفت: طرح انتقال حوله بافان از محله آدريان به شهرك صنعتي ياد شده بالاخره در دوم ديماه سال 1390 و پس از چندين سال به طور قطعي به تصويب رسيد.
رضايي يادآور شد: علاوه بر ساختمان سازي كارگاه هاي حوله بافي در طول چند دهه اخير باغات محله آدريان را دستخوش تخريب و تبديل قرار داده اند كه براي توقف بيشتر از اين امر بايد حوله بافان هرچه سريع تر به سمت شهرك صنعتي هدايت شوند.
وي ادامه داد: باغات خميني شهر جزو فضاي سبز حاشيه شهر اصفهان است و  مسوولان بايد براي انتقال اين صنف مشوق ها، حمايت هاي ملي و حتي اجبارهاي قانوني را  بيشتر كنند.
اعطاي مجوز خوشه صنعتي حوله بافي به تعاوني صنف
مدير عامل شركت تعاوني حوله بافان شهرستان با بيان اينكه تفكرات سنتي يكي از عوامل منفي در رشد و ترقي اين صنف بوده است،بيان داشت: اين تفكرات ارتباطات و تجارت با ساير استانها و سطح بين المللي را دچار مشكلات كرده است كه به هر حال بايد تغيير كند.
رضايي با اشاره به تشكيل خوشه حوله بافي در زير مجموعه شركت شهرك هاي صنعتي استان اصفهان در سال 1390 در همين راستا گفت: اولين شخص عامل توسعه خوشه به دليل عدم هماهنگي و انجام كارهاي خارج از وظيفه و همچنين دادن وعده هاي خارج از توان با اين صنف به مشكلات برخورد و فعاليتش به نحوي به بن بست رسيد.
وي افزود: عامل دوم خوشه با توجه به مسائل رخ داده به تعامل بهتري با اين صنف دست يافت چرا كه تحليل بهتري از شرايط موجود داشت.
اين فعال صنفي با تاكيد بر اينكه مجوز اين خوشه به خود تعاوني اين صنف واگذار شده است، يادآور شد: كارگروهي در توليد و بازاريابي ،شركت در بازار هاي مجازي و شركت در نمايشگاهاي گوناگون از جمله موارد مورد بحث آموزش بين اين خوشه صنعتي و صنف حوله بافان در راستاي نوين سازي تفكر توليد و تجارت است.
جوانان آدريان علاقه اي به اين شغل دارند
رضايي با تاكيد اشتغال زياد و عدم وجود آلايندگي در كارگاه اين صنعت، گفت: مشكلات نقدينگي و همچنين ماليات بر ارزش افزوده براي اين صنف نيز شرايط را بدتر از گذشته كرده است.
وي افزود: تعداد 400 حوله بافي شهرستان مستقر در محله آدريان به كمتر از 200 واحد كاهش يافته كه از سوي ديگر اين بنگاه هاي كوچك نيز با 50 درصد ظرفيت خود به كار مشغول هستند.
مدير عامل شركت تعاوني حوله بافان شهرستان خميني شهر با اشاره به فعاليت يك هزار و 200 حوله باف در اين منطقه يادآور شد: هر واحد حوله بافي در شرايط مطلوب اقتصادي يعني كار سه شيفت توان اشتغال  سه برابر رقم ذكر شده را دارد به عبارت بهتر بايد بيش از سه هزار و 500 نفر در تعداد كارگاه هاي موجود اشتغال داشته باشند.
رضايي گفت: نسل هاي جوان اين محله ديگر به دلايل نامبرده علاقه اي به حوله بافي ندارند در حالي كه معتقديم اين صنعت در صورت توجه يكي از بهترين زمنيه هاي اشتغال شهرستان است.
وي در ادامه افزود: دلالان و واسطه ها نيز از سويي ديگر ريالي ماليات نمي دهند اما به راحتي سود اين صنعت را نصيب خود مي كنند. برتري حوله بافان تبريزي صحت دارد.
 مدير عامل شركت تعاوني حوله بافان شهرستان خميني شهر همچنين با بيان اينكه پيشي گرفتن حوله بافي تبريز از اصفهان نيز سخني صحيح است، گفت: ارتباطات سريع تجاري آنها در يك استان مرزي اعم از واردات مواد اوليه و دستگاههاي بافندگي خود حايز اهميت است.
رضايي با اشاره به كيفيت برتر رنگرزي حوله در تبريز بيان داشت: البته همت بالاي حوله بافان تبريزي در پيشرفت را نسبت به خودمان نمي توانم انكار كنم.
بازار به ثبات رسيده است
وي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره وضعيت فعلي بازار گفت: با روي كار آمدن دولت جديد خوشبختانه شاهد ثبات نرخ مواد اوليه هستيم.
وي ادامه داد: يه صراحت مدعي هستم كه در اواخر دولت قبلي علاوه بر بروز مشكلات هدفمندي يارانه ها نرخ ها هم ساعتي بود كه اين امر اعصاب و روان توليد كنندگان را به هم مي ريخت.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید