امروزپنجشنبه, 31 خرداد 1397-- Thursday Jun 21 2018

ساعت 05:34:15

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 01:32:35

نگاهی طنز آلود به ناهنجاری های شهر؛

زباله پراکنی

چهارشنبه, 22 تیر 1390 ساعت 10:02 کدخبر :1854
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهدی محقق

آسیب­ها و ناهنجاریهای اجتماعی که زاده شرایط جدید هستند را می ­توانیم در قالب بیماریهای نو پدید طرح و آنها را کالبد شکافی و تجزیه و تحلیل کنیم. دراین مقاله زباله پراکنی را می­ شناسیم.

شرح بیماری: ناخوشان این گروه زباله­ها را به جای ریختن در سطل و مکانهای مشخص، روی میزها، اطراف سفره، محیط خانه و کوچه و معابر، محل کار اطراف کارگاه و زیر میزهای کار، کف ماشین و بیرون ماشین، جویهای آب و خیابانها و مقابل مغازه و محل کسب، پارک­ها و فضای سبز چشمه سارها و کوهها و گردشگاهها و جنگل­ها، سر کلاس درس و مدرسه و دانشگاه، پای تیرهای چراغ برق و زمین­های بایر و بدون دیوار رها می­کنند و به همین دلیل به آنها زباله پراکن می­گویند.

ریشه شناسی(ایتولوژی): متخصصین رشته­های مختلف هر کدام ریشه معضل زباله پراکنی و زباله پراکنان را از دید تخصص خود مطرح می­کنند که دلیل زباله پراکنی افراد به یکی از این ریشه­ها و گاه چند تایی آنها بر می­گردد. این نظریات عبارتند از:

1-   نظریه متخصصین ژنتیک و وراثت و دیرینه شناسی: این افراد معتقدند که انسانهای اولیه که زندگی نیمه وحشی داشته و در مجاور دیگر موجودات و محیط­های خاص می­زیسته و شهرداری و بازیافتی هم نداشته، رفتارهای متأثر از محیط و با الگوبرداری از دیگر موجودات داشته و ژنهای خاص آنها هم فعال بوده ولی به مرور و تغییر شرایط محیطی در آن ژنها جهش صورت گرفته و تکامل اتفاق افتاده و انسان شهرنشین و متمدن شده است ولی متأسفانه به دلایلی ناشناخته این جهش و تکامل در برخی صورت نگرفته و رفتارهای آنها ناشی از پایداری ژن آنها می­باشد به گونه­ای که وقتی در برخی شرایط مثل اعیاد و ورودی گردشگاهها، شهرداریها به آنها کیسه برای جمع­آوری زباله می­دهند، مقابله کرده و کیسه زباله را هم به شکل زباله در آورده و درگوشه­ای پرت می­کنند.

2-   نظریه روانشناسان: این متخصصین محترم که همه چیز را به دوران کودکی و سرکوبی امیال و خواسته­ها و تولید عقده­های مختلف از جمله حقارت و بروز رفتارهای واکنشی مثل پرخاشگری و هنجار شکنی نسبت می­دهند، در این زمینه هم معتقدند که ریشه زباله پراکنی افراد یا لااقل برخی از آنها باید در دوران کودکی و سرکوب شدن امیال و آرزوهای آنها و برخورد نامناسب اطرافیان و جامعه با آنها و نیاز به عقده گشایی و ابراز وجود و خود نمایی و انتقام جویی آنها مثلاً با زباله پراکنی دانست.

3-   نظری متخصصین آموزشی: این عزیزان که آموزش را اصلی­ترین نیاز جامعه می­دانند، معتقدند که رفتار بسیاری از زباله پراکنان از روی ناآگاهی به دلیل دریافت نکردن آموزش­های لازم و مناسب و بهنگام قابل توجیه است و معتقدند که اگر این افراد به عواقب بهداشتی و محیط زیستی خود واقف بودند هرگز مرتکب چنین رفتارهایی نمی­شدند.

4-   نظریه بیولوژیست­ها و فیزیولوژیست­ها: این دسته از متخصصین معتقدند که انسانها نوعی ساعت موسوم به ساعت بیولوژیک در ساختمان خود دارند که در شناسایی وقت و تشخیص شب و روز و تنظیم خواب و بیداری کارآیی دارد و وظیفه دیگر این ساعت شناسایی ایام و روزهای هفته و صبح و شب است. متأسفانه درعده­ای ساعت بیولوژیک دچار اختلال شده و روزهای زوج و فرد و شنبه و یکشنبه و صبح و عصر را از هم تشخیص نمی­دهد و یا به فراموشی می­سپارند. لذا زباله­ها بی­موقع از خانه­ها خارج و موجبات پراکنده شدن آنها در محیط فراهم می­شود.

انواع بیماری: به طور کلی هر رفتاری که منجر به پخش و پراکنده شدن زباله­ها در محیط گردد زباله پراکنی محسوب می­گردد انواعی برای این ناهنجاری رفتاری شناخته شده است که عبارتند از:

  • ریختن زباله­ها در کیسه­های نامناسب و باز گذاشتن در آنها
  • بیرون گذاشتند زباله­ها خارج از ساعات و روزهای تعیین شده
  • پرت کردن زباله­ها از ماشین به بیرون که یکی از انواع زشت زباله پراکنی است که انسان را به یاد رفتارهای غریزی بعضی موجودات می­اندازد.
  • تخمه شکنی:مبتلایان فردی و یا دسته جمعی بی وقفه تخمه شکنی کرده و پوست آن را در محیط رها می­کنند.
  • پرتاب میوه­های گندیده و معیوب در جوی مقابل مغازه که در بعضی از نقاط شهر شیوع بیشتری دارد.
  • ریختن پوسته تنقلات مانند انواع پفک و چیپس و بستنی در فاصله بین مغازه و خانه که اغلب توسط کودکان و نوجوانان صورت می­گیرد.
  • پراکندن ظروف یکبار مصرف اعم از ظرف غذا و لیوانها در مراسم اعم از اعیاد و عزاداریها و نذریها که گسترده­ترین شکل شناخته شده زباله پراکنی تاکنون می­باشد.
  • ریختن نخاله­های ساختمانی و زباله­ها در زمین­های بایر و بدون دیوار

پراکنده کردن مقواها، کارتن­ها، جعبه­های وسائل و فیبرهای محافظ و بطریهای نوشیدنی­ها درمحیط

  • پراکنده کردن شاخ و برگ درختان بریده شده و نیز لوازم منزل غیر قابل استفاده در گوشه و کنار به خصوص زمین­های بایر

راههای پیشگیری و درمان:

راههایی که برای پیشگیری و درمان این معضل اجتماعی ارائه می­شود توسط متخصصین رشته­های مختلف با توجه به ریشه آن متفاوت است. آنان که ریشه ناهنجاری را ژنتیکی می­دانند راه حل را دست­کاری ژنتیکی می­دانند که البته عملاً چنین کاری تاکنون صورت نگرفته است. متخصصین روانشناس تلاش درجهت ارتقاء سطح بهداشت روانی خانواده و سالم کردن روابط خانوادگی و تربیت فرزندان منطقی و سالم را راه حل نه تنها این معضل بلکه تمامی مشکلات می­دانند.

متخصصین امور آموزشی اصل و اساس کار را آموزش مناسب و صحیح و بهنگام دانسته و معتقدند لازم است به آموزش نگاهی جدی داشت و مبانی زندگی شهری و حقوق شهروند و رفتارهای سازگار محیط زیستی و بهداشتی و اجتماعی را از مهد کودک­ها و پیش دبستانی­ها شروع و در دبستان و راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه و در طول حیات فرد ادامه داد و دانست که آموزش امری مستمر و دائمی است زیرا انسان فراموشکار و غافل است به همین دلیل در آموزش و پرورش بعضی از کشورهای توسعه یافته زیاد به تدریس مباحث تئوری و حفظ کردنی اهمیت نمی­دهند  و واقعیات زندگی و مهارتهای لازم برای زندگی را آموزش داده و عملاً تمرین می­کنند.

در این بین روشهای مدیریتی و استفاده از فن­آوریها هم خواندنی است. این دسته از عاشقان فن­آوری لزوم استفاده از روشهای نوین را متذکر شده و معتقدند با افزودن نرم افزار ویژه به گوشی همراه و یا رایانه و برنامه ریزی و ساخت رباتهای زبان فهم و آموزش پذیر و وظیفه شناس و قانون دان و نیز بکارگیری سطلهای زباله هوشمند و استفاده از هوش مصنوعی در بنای منزل و اتومبیل می­توان بر این شکل غلبه کرد تا نظر شما و همت شما چه باشد اما هرچه هست یقیناً معتقدید که باید محیطی و شهری زیبا و تمیز و قابل تحمل ساخت در آن زندگی کرد و این مهم همکای و همیاری تک تک شهروندان را می­طلبد نه صرفاً زحمت و تلاش شبانه روزی تعداد اندک رفتگر شریف شهرداری.

نظرات  

 
#1 0 نگار عموشاهی 13 آذر 1391 ساعت 16:18
میگمااا ماموران شهرداری زباله های کوچه های خیابان حلوایی را جمع آوری نمی کنند ؟؟؟؟؟؟چرا؟ نکنه اینجا تو نقشه سده نیست؟همشهریای ما هم که قربونشون برم دم بهونه اند که مسئولان کوتاهی کنند و خوش خوشانشون بشه اینجا آشغال روی آشغال تلمبار شده و شیرابه های متعفنش کوچه ها را برداشته مخصوصا اون چند روزی که بارون میومد؟؟؟به جای بوی نم خاک و بارون ما بوهای دیگه ایی به مشاممون میخورد که ای کاش به مشام .....نخوره اینجا هر کی هر جا هر وقت و هر چی دلش بخواد میذاره بیرون از خونش البته من یه چیز جالب دیدم و اون زباله دانهای بزرگ سر خیابون را که 100 متر به 100 متر شهرداری تدارک دیده و زباله هامو هر طور شده میبرم همونجا حتی با فرقون حتی آخر شب حتی پیاده چون از اینکه چشم انداز روبروی خونمون با محل بازیافت شباهت داشته باشه خیلی بدم میاد اما یه چیز جالبترم دیدم که به مامورای شهرداری حق می دم تابستون چند تا موتوری سه پشته و چهار پشته که در حین گازوندن موتورهاشون سطلهای بزرگ خیابون فیض الاسلام را واژگون میکردند و چنان لذت میبردند که انگار دارند هاکی روی یخ بازی میکنند...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید