امروزچهارشنبه, 25 تير 1399-- Wednesday Jul 15 2020

ساعت 15:25:49

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

ستون ذره¬بين

سرگرداني

دوشنبه, 14 مرداد 1392 ساعت 07:30 کدخبر :5839
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

راستش را بخواهيد اگر يك روز كه به دامن طبيعت در اطراف شهرمان پناه برده بودم و در برگشت ژست طرفداران محيط زيست را به خود نمي¬گرفتم و زباله¬ها را در كيسه¬اي جمع نمي¬كردم تا به جائي براي حمل برسانم با واژه سرگرداني چنين ارتباط برقرار نمي¬كردم.
وقتي به جاده اصلي رسيدم ديدم جائي براي گذاشتن زباله¬ها مشخص نشده و ديگر طرفداران محيط زيست هم زباله¬هارا در كنار جاده رها كرده¬اند.
از آن لحظه به بعد خيل عظيم سرگردانان جلوي چشمم رژه مي¬رفتند:
نوجوان و جوان همشهري كه با فشار، والدين را مجبور به خريد موتورسيكلتي كرده و بي هدف از اين خيابان به آن خيابان بارها رفت و آمد مي¬كند.
كارگر ساختماني كه به دنبال يافتن كاري اطراف چهارراه¬ها و ميادين شهر پرسه مي¬زند و بارها به كوچه¬هاي مجاور رفت و آمد مي¬كند و با ديدن اتوموبيلي كه توقف مي¬كند بي محابا بطرف آن مي¬دود.
ارباب رجوعي كه به اداره¬اي مي¬رود و روند كار را نمي¬داند و كسي هم نيست او را راهنمايي كند و از اين اطاق به آن اطاق بارها رفت و آمد كرده تا از طريق ديگر مراجعين و روش آزمون و خطا مراحل انجام كار را بفهمد و آخر سر هم متوجه مي¬شود مدارك لازم را همراه ندارد.
ارباب رجوع ديگري كه حتي قباله كهنه مادر بزرگش را همراه دارد ولي كارمند يا مسؤول مربوطه را سر كار خود نمي¬بيند.
ديگر ارباب رجوعي كه هر قسمت از يك نوع كارش در گوشه¬اي از شهر انجام مي¬گيرد و مجبور است بين اين مراكز رفت و آمد كند بخصوص اگر بين آنها هماهنگي نباشد.
رانندگاني كه در خيابان¬هاي باريك و بي ظرفيت و يك¬طرفه مركز شهر گير مي¬افتند بخصوص اگر بومي نباشند و يا رانندگاني كه جائي براي پارك ماشين خود نمي¬يابند.
رانندگان تاكسي تلفني و پستچي¬ها و مراجعه كنندگاني كه در خيابان¬ها و كوچه¬ها و معابر بي¬نام و نشان شهر كار دارند و دريغ از تابلو و نام و نشاني.
پدر و مادرهايي كه فرزندان دانش¬آموز و دانشجو دارند و نمي¬دانند چه مدرسه¬اي خوب است، چه رشته¬اي آينده دارد، آيا شهريه به مدارس دولتي بايد بدهند يا نه، ميزان شهريه مدارس و دانشگاه¬هاي غير دولتي چقدر است و ده¬ها سؤال بي جواب ديگر.
نيازمندان به كالا كه در اين بازار واردات بي¬رويه اجناس بي¬كيفيت و تقلبي چيني بيم آن دارند پول خود را كه با هزار بدبختي بدست آورده¬اند دور بريزند.
خريداران مايحتاج عمومي كه واقعاً نمي¬دانند مواد اوليه و غذاهاي مصرفي آنها سالم است، كنترل¬هاي بهداشتي را دارد، استانداردها اصلاً وجود دارند و رعايت مي¬شوند و سلامتي آنها فداي پركردن جيب تجار و وارد كنندگان مي¬شود يا نه
همشهريان عزيزي كه براي اتخاذ يك تصميم مهم مانند ازدواج فرزندان، اقدامات درماني، خريدهاي كلان مثل مسكن و خودرو، ناهنجاري¬هاي رفتاري فرزندان و همسران نياز به مشاوره و مراكز مشاوره¬اي دارند و راه چاره را نمي¬دانند.
عزيزاني كه براي گذران زندگي خود نياز به كمك¬هاي مراكز و انجمن¬هاي خيريه و مددكاري دارند.
سرگرداني خاص موجودات زنده و ما انسان¬ها نمي¬شود. اجسام بي¬جان و جامد هم سرگردانند، ظروف و ليوان¬هاي يكبار مصرف كه در جشن و عزا مورد استفاده قرار مي¬گيرند و در كوچه و خيابان و معابر و جوي¬ها پس از ميليون¬ها سال آرامش كه اجداد ¬آنها در اعماق چاه¬هاي نفت داشته¬اند اينگونه سرگردان مي¬شوند.
آگهي¬هاي تبليغ و ترحيم كه از شدت سرگرداني به هر جايي حتي تابلوهاي راهنمايي رانندگي و اسامي كوچه¬ها و خيابان¬ها و نماهاي ساختمان¬ها چسبانيده مي¬شوند.
بوق¬هاي اتومبيل و موتورسيكلت¬ها و صداي آن¬ها كه فضا را درمي¬نوردند تا بر گوش مردمان  بيچاره جا خوش كنند.
كارتن¬ها و مقوي¬ها و كاغذها كه اخيراً به جرگه سرگردانان پيوسته¬اند، چون عوامل جمع¬آوري زباله¬ها و بازيافتي¬ها ديگر آن¬ها را دوست ندارند و هر كدام ديگري را مسؤول جمع¬آوري آن¬ها مي¬دانند و وسيله بازي كودكان و باد مي¬شود.
لابد با پرشدن قبرستان¬هاي محلي، اموات هم به جمع سرگردانان خواهند پيوست اگر تحولي در رفتارها و باورها و زير ساخت¬ها بوجود نيايد. بي¬شك شما هم از قبيله سرگردانان مواردي را مي¬شناسيد، آيا قصد معرفي آنها را نداريد؟
براستي ريشه¬ها و عوامل سرگرداني¬ها و راه حل¬هاي جلوگيري و برون رفت آن¬ها چيست و چگونه مي¬شود آنها را محو يا كم رنگ كرد؟ به آن¬ها بينديشيم و به آن¬ها بينديشند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید