امروزپنجشنبه, 31 خرداد 1397-- Thursday Jun 21 2018

ساعت 03:05:10

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 01:32:35

ناگفته هایی از متن تا حاشیه انتخابات؛

سونامي به سبك صرامي

دوشنبه, 22 اسفند 1390 ساعت 12:00 کدخبر :3794
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محسن مهاجر

 فرم شماره 78 / آگهی نتیجه انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان خمینی شهر / در اجرای ماده 24 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 71 آیین نامه اجرایی آن، به اطلاع کلیه اهالی حوزه انتخابیه شهرستان خمینی شهر می رساند که در انتخابات مجلس شورای اسلامی که در روز جمعه مورخ 12/12/90 در حوزه انتخابیه شهرستان خمینی شهر برگزار شد

جمع آرای ماخوذه در این حوزه انتخابیه 100577 رای بود که اشخاص زیر به ترتیب:

 

1- آقای محسن صرامی فروشانی دارای: 31299 رای

2- آقای سید محمدجواد ابطحی دارای: 30711 رای

3- آقای عزیز الله پورکاظم دارای: 17987 رای

4- آقای سید محمود ابطحی دارای: 11946 رای

......

می باشند. اینک در اجرای ماده 68 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی از تاریخ انتشار این آگهی به مدت دو روز هیات اجرایی مرکز حوزه انتخابیه در محل فرمانداری شهرستان خمینی شهر برای قبول شکایات آماده می باشد. در ضمن به استناد تبصره های 2، 1 و 3 ماده مذکور کسانی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشته باشند، می توانند ظرف هفت روز از تاریخ اخذ رای شکایت مستند خود را به دبیرخانه شورای نگهبان نیز تسلیم دارند و شکایاتی قابل رسیدگی خواهند بود که مشخصات شاکی یا شاکیان شامل نام، نام خانوادگی، نام: در، شغل، نشانی کامل، شماره تلفن (در صورت داشتن تلفن) و اصل امضای شاکی را داشته باشد. همچنین در صورتی که شاکی بدون دلیل و مدرک کسی را متهم نماید و عمل شاکی عنوان افترا داشته باشد قابل تعقیب و پیگیری است.

احمد حقیقی / فرماندار مرکز حوزه انتخابیه شهرستان خمینی شهر

و اينگونه بود كه سونامي صرامي رقم خورد. سونامي بود چرا كه در بين تحليلگران و مردم، كمتر كسي پيش بيني چنين نتيجه اي را مي كرد البته بجز خود صرامي كه شب قبل از پايان مهلت تبليغات، به اعضاي هيأت اجرايي گفت اگر رأي بياورم كه قطعاً مي آورم... و بدين سان، اعضا را شگفت زده كرد. آدم ياد محمود احمدي نژاد مي افتاد كه با اعتماد به نفس كامل، معتقد بود كه رأي مي آورد و آورد.

اين سونامي آنقدر غيرقابل باور بود كه به سرخط خبرهاي مهم كشور و رسانه ها هم تبديل شد تا جايي كه روز شنبه، گوينده خبر بيست و سي شبكه دوم سيما وقتي از نام هاي بزرگي كه رأي نياورده اند تا همه انگشت به دهان بمانند ياد مي كرد يك نام را مشخصاً بر زبان آورد: سيد محمد جواد ابطحي نماينده خميني شهر. گوينده اين بخش خبري البته به همين اكتفا كرد ولي سايت هاي سياسي و خبرگزاري ها چنين ادامه دادند: محمد جواد ابطحی عضو شاخص جبهه پایداری و نماینده کنونی مجلس که در حمایت از دولت سنگ تمام می گذاشت نیز شکست سختی خورد. محسن صرامی با کسب 31 هزار و 299 رای از شهرستان خمینی شهر به نهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یافت و توانست ابطحی را شکست دهد.  البته اين كلمه را به نقل از آن سايت ها مي گويم چرا كه در ميدان خدمت، شكست و پيروزي معنا نمي دهد و مي توان به تغيير سنگر خدمت تعبير نمود. اما به هر حال، اتفاق بزرگ رخ داد.

پسرهاي خوبي باشيم

انتخابات اين دوره با دوره هاي قبل تفاوت هاي فراواني داشت. همه مي دانستند كه چهار رقيب عمده هماورد همديگر شده اند كه بصورت ضربدري با يكديگر بگومگوهايي داشته اند! و البته سه نفرشان (پوركاظم / سيد محمود ابطحي / صرامي) در يك چيز مشترك بودند: گله مندي از سيد جواد ابطحي. و لذا مي شد حدس زد كه هفته تبليغات، حاشيه هايي به همراه خواهد داشت.

اين بود كه امام جمعه دست به كار شد تا قبل از آغاز تبليغات رسمي، آقايان را دور هم جمع كند و از آنها قول بگيرد. 8 نفر از 10 نامزد انتخاباتی لبيك گفتند و رفتند دفتر امام جمعه به صرف صبحانه تا شايد اين نان و پنير علمايي مرهمي شود بر گلايه هاي فروخفته و شكوه هاي آماده به بيان و توپخانه هاي تبليغاتي آماده به انفجار! در دفتر امام جمعه اما يك اتفاق جالب رخ داد. وقتي امام جمعه از كانديداها خواست كه اخلاق را رعايت كنند يكي از نامزدها (پوركاظم) خطاب به امام جمعه گفت: " اينطوري نمي شود حاج آقا! قرآن بياوريد تا همه دست بگذارند و قسم بخورند كه تخريب نكنند" و ادامه داد: " و آقاي ابطحي هم قول بدهد مرا تخريب نكند". اين جمله اولاً نماينده را به شدت دلخور كرد و ثانياً يك پيش بيني تحليلگران را تأييد، كه پيش بيني مي كردند رقابت اصلي بين سيدجواد ابطحي و پوركاظم باشد و طبيعتاً سمت و سوي انتقادات اطرافيان اين دو كانديدا به سمت يكديگر و البته با توجه به سوابق، پوركاظم نگران بود.

در هر حال، كانديداها قسم خوردند و بعد رفتند بر مزار شهدا و امامزاده سید محمد تا در یک فضای معنوی و دوستانه تبلیغات خود را آغاز كنند؛ قول و قسمي كه هفته تبليغات نشان داد چندان هم سفت و محكم گرفته نشده است!

امام جمعه در اين صبحانه دوستان گفت: در این حرکت علاوه بر خشنودی روح شهدا و امام امت، مردم هم از وحدت نامزدها خوشحال و خشنود می شوند.

كانديداها رفتند بر سر قبر مرحوم آيت الله احمدی تا وقايع تلخ دهه 60 در شهرستان و آن نزاع هاي بي حاصل را در ذهن مرور كنند كه باعث شده است خميني شهر چندين دهه از كاروان پيشرفتي كه كشور در بعد از انقلاب داشته عقب بيفتد. و بعد با اهداي گل و عطرافشانی قبور شهدا و البته مصافحه با هم، از یکدیگر جدا شدند. اين صحنه را كه در ذهن تصوير كردم ياد آن سكانس سريال خواب و بيدار افتادم كه الان هم از شبكه آي فيلم در حال پخش است. يادتان كه هست؟ دو گروه از نيروهاي انتظامي – كماندوهاي 110 و نيروهاي كلانتري ها – در يك مانور با هم زد و خورد كردند. فرمانده فيلم زد و خورد را ديد و طرفين را به دفترش فراخواند و از آنها خواست همديگر را ببوسند. آنها لبخند بر لب همديگر را در آغوش گرفتند در حاليكه در گوش هم، يكديگر را تهديد مي كردند غافل از اينكه در 4 طرف اتاق فرمانده دوربين هست. فرمانده دوباره احضارشان كرد، فيلم در آغوش گرفتن و عذرخواهي آنها را كه واقعاً فيلم بود! نشان شان داد و ابراز تأسف كرد....

آيا واقعاً اين قول و قسم، و مصافحه بر سر مزار مقدس شهيدان مان بر جاي ماند؟ هفته طوفاني تبليغات پاسخ روشني به اين سئوال مي دهد.

هفته طوفاني تبليغات

تبليغات آغاز شد. بيش از خود كانديداها، اطرافيان داغ تر از آش و دوآتشه بودند كه آتش بيار معركه شدند. و براي ثبت در تاريخ شهرستان اشاره مي كنم و مي گذرم: بر هم زدن جلسه يك كانديدا در درچه در حضور برخي از مسئلان اين شهر(!) و مضروب شدن يك نفر، پاره كردن مكرر بنرهاي برخي كانديداها، نوشتن جملات كنايه اي روي بنرهاي يك كانديدا، تكثير و نصب پوسترها به شكل غيرقانوني در معابر، سخنان تخريبي برخي كانديداها عليه يكديگر در سخنراني ها، پيامك هاي تخريبي و ... و البته مصادره همه خوبي هاي شهر به نفع خود! دوستي مي گفت خوب شد فرصت اين حرف ها را توي دهان ها انداخت تا حالا همه مدعي بشوند كه عوارض آلايندگي را آورده اند، مسكن مهر را پيگيري كرده اند، بدهي دستگاههاي دولتي به شهرداري را پي گرفته اند، بودجه فرهنگي آورده اند و ... در ميان انبوه پيامك هايي كه مي آمد كه مثلا در زمان يا توسط فلان كانديدا اين اتفاق افتاد و آن پيشرفت حاصل شد، يك پيامك بامزه دريافت كردم كه: آيا مي دانيد در زمان فلان كانديدا، مردم خميني شهر چند سال بر سن شان افزوده شد؟!

خلاصه كلام آنكه زياد هم پاستوريزه نبود. و اگر نبود راهبرد رهبر عزيز انقلاب كه انتخابات بايد با آرامش و طمأنينه برگزار شود، و هيچ چيز نبايد حضور حداكثري مردم را تحت تأثير قرار دهد، شايد برخي ها كاري مي كردند كارستان! تعارف كه نداريم. شعار انقلابي گري و اخلاق و اصولگرايي گوش فلك را كر كرده است اما آيا فضاي تبليغاتي شهرمان اخلاقي بود؟ راستي! جبهه سياسي هر 4 كانديداي اصلي اصولگرايي بود! و من باز ياد يك فيلم افتادم. در سكانسي ماندگار از فيلم ماندگار آژانس شيشه اي، مدير آژانس از مأمور انتظامي كه همكار سلحشور بود و مي خواست نماز را به حاج كاظم گروگان گير اقتدا كند متعجبانه پرسيد: بابا شما كدوم وري هستيد؟ با كي هستيد؟ با هم بحث مي كنيد. درگيري داريد. اختلاف داريد. بعد به هم اقتدا مي كنيد؟... و عباس بود كه به جمعيت حاضر در آژانس گفت: جنگ كه نبود سرِ زمين بوديم با تراكتور، جنگ هم كه تمام شد برگشتيم سرِ همان زمين بي تراكتور... حاج كاظم غمگينانه مي انديشيد كه در اين هياهو، عباس است كه قرباني مي شود. و عباس هاي شهر ما هم نشسته بودند نظاره گر غمناك اين هياهوي تخريب در تبليغات.

تبليغات اين دوره اما يك حسن داشت. به دليل منع قانون جديد انتخابات، در و ديوار و درختان شهر از هجوم بي امان پوسترهاي ريز و درشت كانديداها در امان مانده بود. و البته شهرداري خميني شهر هم در يك ابتكار، کارتون پلاست به ميزان زيادي تهيه كرده بود و در خیابان های اصلی شهر و میادین اصلی همانند میدان امام، 22 بهمن و شهدا و ... و خیابان های طالقانی، مطهری، ولیعصر، منتظری، توحید و کهندژ نصب كرده بود و البته در برخي نقاط هم تابلوها تخریب شده بود.

روز انتخاب

دغدغه فرماندار و هيئت اجرايي و نظارت آن بود كه هفته تبليغات به خير و خوشي تمام شود و انتخابات بدون مشكل برگزار گردد. اين بود كه فرماندار در جلسات توجیهی نمایندگان و عوامل اجرایی انتخابات گفت: در روز برگزاری انتخابات باید کلیه شعبه ها از قبیل فرماندار، کاربران، ناظرین و بازرسان باید بیطرف باشند. سلیقه و علاقه شخصی هر یک از نامزدها کاملاً قابل احترام است اما این علاقه نباید در اجرا و نحوه برگزاری  انتخابات نقش و اثر داشته باشد. فرماندار ادامه داد: کوچکترین اشتباه و بی دقتی یا کوتاهی عوامل اجرایی باعث خدشه وارد شدن به انتخابات شهرستان خواهد شد و عوامل اجرایی و شعب شهرستان امانت دار بیش از 300 هزار نفر از مردم اند. سئوال اين است كه آيا اين دغدغه ها كاملاً مرتفع شد؟ برخي وقايع ايام تبليغات و اعتراضات سه كانديداي مطرح نسبت به برخي مسائل روز انتخابات، نشان داد كه مشكلاتي وجود داشته است. درباره عملكرد فرمانداري و شخص فرماندار در جريان تبليغات و انتخابات و سئوالات پيرامون آن، انشاءا... در فرصتي مناسب با فرماندار – اگر تا آن موقع ماندگار شود – گفتگو خواهيم كرد.

سونامي مردم

"در این دوره از انتخابات مردم خمینی شهر با تبعیت از فرمان مقام معظم رهبری سیلی سختی به استکبار خواهند زد شد". اين جمله را فرماندار در روز رأي گيري گفت تا نشان دهد مردم چه حضور گسترده اي را رقم زده اند. مسجد ملاحیدرعلی و جامع فروشان، جامع الزهرا منظریه، مصلای نماز جمعه، سجاد درچه، جامع شهر کوشک، مدارس اسلامی شهر درچه، بعثت خمینی شهر، پایگاه بهزیستی درچه و تعدادی از شعب اخذ رای منطقه جوی آباد از جمله پرجمعيت ترين مراكز اخذ رأي بودند. همين امر بود كه اواخر روز جمعه، استاندار اصفهان را ناگزير به بيان اين جملات كرد: بر اساس برآوردهایی که انجام شد احساس میشد خمینی شهر مشارکت بالایی در انتخابات نداشته باشد اما امروز نیز در این شهرستان شاهد مشارکت بالایی بودیم.

و اينگونه حماسه 100577 رائي مردم محقق شد.

عروس و داماد

انتخابات حماسي شهر ما با همه كش و قوس هايش، كاملاً رمانتيك به پايان رسيد و چون خاطره اي خوش در اذهان به يادگار ماند. روز جمعه و در آخرین ساعات رای گیری، یک زوج جوان با لباس عروس و دامادي در شعبه 8 مرکز مشاوره خمینی شهر رأی خود را به صندوق انداختند. مسعود یزدانی و همسرش روز انتخابات را روز تعيين سرنوشت خواندند و در عين حال، روز ازدواج خود را كه از زاويه اي ديگر تعيين سرنوشت است به انتخابات گره زدند تا در هم تنيدگي زندگي فردي و اجتماعي را در جامعه ايراني به رخ بكشند. و البته برخي حاشيه هاي تلخ ايام تبليغات و قبل از آن را با اين اقدام نمادين و رمانتيك به فراموشي بسپارند.

بازي در وقت اضافه

براي توده مردم، پايان رأي گيري پايان انتخابات است. و شب كه شد خلق ا... مي روند كه بخوابند. و حداكثر آنكه فردا پس فردا، نتايج را بشنوند. براي خيلي ها هم اساساً رأي آوردن چه كسي چندان حياتي نيست و از اين رو بود كه مثلاً چهار روز بعد از انتخابات، بنده خدايي كه آمده بود قسط بدهد، در ورودي موسسه مالي اعتباري مهر با همان لهجه خالي از ريايش از من پرسيد حجي! انتخابات چيطو شد؟ و پاسخ ام را كه شنيد، نگاهي به دفترچه قسط اش كرد و گفت: هووووم! و رفت. و من در حالي كه به كفش هاي پاره پوره اش مي نگريستم باز هم ياد يك فيلم افتادم: "يزدان تفنگ ندارد" در سكانسي از اين فيلم مستند كه پيرامون انتخابات رياست جمهوري گذشته و حاشيه هايش بود، كارگردان رفته بود شهر خامنه زادگاه ميرحسين موسوي. و از كشاورزي كه سوار بر تراكتورش بود و حواسش جمع كارش؛ پرسيد شما به كي رأي داديد؟ و بعد از انتخابات چه كرديد؟ و آن بنده خدا وقتي نام فرد منتخبش را برد، ادامه داد: ما يك رأي داشتيم. داديم و رفتيم سرِ زمين مان!...

اعتراض

" با سپاس به درگاه بيكران ربوبي... از ملت فهيم و انقلابي خميني شهر ... تشكر مي كنم و از همه قصورات خود در طول چهار سال نمايندگي حلاليت مي طلبم... با توجه به گزارش هاي واصله و مستندات موجود مبني بر انجام برخي تخلفات بين (واضح) و غيرشرعي در برخي شعب اخذ رأي... جهت صيانت از آراي شما عزيزان ...."

اين، متن بيانيه اي است كه سيدجواد ابطحي نماينده فعلي، دو روز بعد از انتخابات منتشر و در مساجد توزيع نمود؛ بيانيه اي كه لحن، برخي عبارات و نحوه انتشار آن سئوالات و ابهاماتي را موجب گرديد. تعبير صيانت از آراء با توجه به وقايع انتخابات رياست جمهوري و كميته صيانت از آراي آن دوره، از جمله بخش هاي قابل تأمل بيانيه بود. سيدجواد البته در انتهاي اين نوشته تأكيد كرده بود كه : " مراتب را از طريق مراجع قانوني ذيربط پيگيري خواهد كرد و نتيجه را هر چه باشد پذيرا خواهد بود " چرا كه " حفظ نظام از اوجب واجبات بوده و مصلحتي بالاتر از آن نخواهد بود." و اين بند را ذكر كرد تا نشان دهد در هر حال، مقيد به قانون است. و اين، امر مبارك و لازمي براي همه طرف هاي ماجراست.

نماينده فعلي در بخش ديگري از اين بيانيه از هجمه ناجوانمردانه تبليغاتي، شايعه پراكني، افترا، نشر اكاذيب، شب نامه و ... نسبت به خود اعتراض كرده بود؛ مسائلي كه از قضا، برخي از ديگر كانديداهاي مطرح، و از جمله نماينده منتخب نسبت به ابطحي مطرح مي كنند.

اما نحوه انتشار بيانيه مذكور هم قابل تأمل بود. برخي فعالان شهر، پخش اين متن در مساجد را موجب ايجاد ناامني رواني و گسترش شايعات و ... مي دانستند و معتقد بودند وي مي توانست درخواست خود را بدون صدور بيانيه و بصورت محرمانه از طريق مراجع قانوني پيگيري كند چرا كه خاطره خوشي از صدور بيانيه در اعتراض به نتايج انتخابات در كشور وجود ندارد. اين اعتراض، در نزد مسئولان هم مطرح شد بطوريكه نماينده منتخب با حضور در فرمانداري از صدور اين بيانيه و توزيع آن در بين مردم انتقاد كرد و از فرماندار پرسيد اگر چنين اقدامي را من انجام داده بودم آيا سكوت مي كردي؟

ميزان رأي ملت است

اين فضا موجب نگراني شد و دلسوزان را به هشدار واداشت. امام جمعه كه از برخي مسائل مطلع بود همان روز انتخابات در نماز جمعه گفت: همانطور که امام(ره) تأکید کرده میزان رأی ملت است، هر کس را که ملت انتخاب کرده شرعاً و قانوناً نماینده است و باید به او به عنوان نماینده نگاه کرد. همان گونه که نامزدهای انتخاباتی به توصیه من در اولین روز تبلیغات  با هم به گلزار شهدای سید محمد(ع) رفتیم و بسیار صحنه زیبایی را آفریدند که این به خاطر کرامت و بزرگواری خود نامزدهای انتخاباتی بود، توصیه دیگری دارم که آن کرامت و بزرگواری را ادامه دهند و به هر کس که نهایتاً رأی آورد و انتخاب شد، تبریک بگویند. همانطور که در مسابقات ورزشی پس از مشخص شدن نتایج همه بازیکنها با هم روبوسی می کنند. چرا که در اسلام برد و باخت مطرح نیست، انجام وظیفه مطرح است. پس با کرامت برخورد کنید و خسته نباشید بگویید. وي افزود: تشکر می کنیم از نامزدهای انتخاباتی که با حضور خود تنور انتخابات را گرم نگه داشتند و پرشور کردند. اگر شما رأی نیاوردید، به این معنا نیست که دیگر در هیچ جای جامعه نمی توانید خدمت کنید. بلکه جامعه به شما نیاز دارد، مردم و نظام هم به شما نیاز دارند.

توصیه دیگر امام جمعه این بود که کدورتهای ایام انتخابات را کنار بگذارید و گفت: انتخابات تمام شد، کدورت هم تمام شود. چرا فلانی طرفدار این نامزد بود و اینها را کنار بگذارید. اینجور فکر نکنید که اگر کسی انتخاب شود که با نظام همراه نباشد فلان می شود، در حالی که اگر با نظام خوب نبود که تأیید نمی شد. امام جمعه خمینی شهر كه آخرين روزهاي حضورش در خميني شهر را سپري مي كند ضمن اینکه نماینده منتخب را نوکر و خادم مردم دانست که باید برود و مشکل مردم را حل کند، ادامه داد: هنگامی که نتیجه مشخص شد نباید با تعصب برخورد کنیم. اگر کسی اعتراض دارد به شورای نگهبان مراجعه کند، دیگر اغتشاش ندارد. به رأی مردم باید احترام گذاشت. منتها اگر اعتراضی هست باید خادمانه اعتراض کند. طبق سخن مقام معظم رهبری آنهایی که رأی نیاوردند، مواظب باشند کلاه سرشان نرود همان کلاهی که سر برخی نامزدهای انتخابات 88 رفت و آبرویشان رفت. اگر رأی نیاوردید بگویید ما تسلیمیم، انشاءا... شخصی که رأی آورده مبارکش باشد، موفق باشد، طرفداران خود را هم به آرامش دعوت کنید.

معيار قانون است

قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي، معيار و ملاك بسيار مناسبي براي عمل است، و همين قانون ضوابط دقيقي تعيين كرده است تا انتخابات در كمال سلامت برگزار شود، با تخلفات تبليغاتي كانديداها برخورد گردد، مجريان و ناظران نسبت به همه نامزدها برخورد يكسان داشته باشند، كسي نتواند با ادعاهاي واهي در سلامت انتخابات تشكيك نمايد، و اگر هم تخلفي واقع شد به دقت رسيدگي گردد.

اكنون هم خبرها حاكي است شكايت سيد جواد ابطحي در هيئت اجرايي شهرستان بررسي شده، و البته اختلاف نظرهاي زيادي بين اعضاي هيئت در مورد ادعاهاي وي وجود داشته است، و بعد از آن، شكايت مزبور به شوراي نگهبان ارسال گرديده و اكنون تحت بررسي در آن شوراست. برخي شنيده ها حاكي است كه محسن صرامي هم شكايت متقابلي در خصوص برخي مسائل انتخابات طرح نموده و آن هم تحت بررسي است. قانون انتخابات، هم نسبت به ادعاهاي واهي در خصوص ترديد در سلامت انتخابات حساس است و هم نسبت به تخلفات احتمالي. و مسلماً مجري نهايي اين قانون يعني شوراي نگهبان هم نهايت دقت را به عمل خواهد آورد تا انتخابات پرشكوه و دشمن شكن مجلس كه نقطه عطفي در كشور بود، و دشمنان زيادي منتظر كوچكترين جنجال و حاشيه براي آن بودند تا موج آفريني كنند، بيهوده دچار حاشيه هاي يك شهرستان نشود. نماينده فعلي خميني شهر در مجلس و نماينده منتخب هم بايد كاملاً مراقب باشند تا مبادا اطرافيان افراطي، فضاي آرام شهر را دچار مشكل كنند. از آقاي ابطحي كه براي مقابله با وقايع بعد از انتخابات رياست جمهوري و فتنه ها كفن پوشيد و به صحن مجلس آمد، انتظار است كه مراقب باشد تا خداي ناكرده كليد زننده فتنه اي در شهرستان 72 ملت خود نشود. اين گزارش زماني به دست چاپ سپرده مي شود كه هنوز شوراي نگهبان نظري بر اين شكايت ها اعلام نكرده و بي ترديد، هر نظري اعلام شود حكم قطعي قانون است و همه بايد گردن نهند.

تبریک

با اعلام رسمي نتايج توسط فرمانداري، 4 كانديدا به صرامي تبريك گفتند. عزیزا... پورکاظم، سید محمود ابطحی، منوچهر محمدی و مهدی صفاریان در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین انتخاب محسن صرامی رییس سابق اداره آموزش و پرورش را به عنوان نماینده شهرستان به وی تبریک گفته و براي وي آرزوي موفقيت كردند. منوچهر محمدی یکی ديگر از کاندیداها هم به دیدار محسن صرامی رفت و به وي تبريك گفت. عزيزا... پوركاظم و محسن صرامي هم با هم ملاقات كرده و پيرامون راههاي حل مشكلات شهرستان و ارتقاي وضعيت آن تبادل نظر كردند. در چند روز گذشته هم، دهها بنر و پارچه در تبريك به صرامي از سوي اقشار مختلف مردم، در سطح شهر نصب شده است.

و صرامي راه افتاد...

از يكشنبه، نماينده منتخب در مركز اخبار قرار گرفت. او به پاساژ صرامی محل مغازه خود رفت و با استقبال گرم كسبه روبرو گرديد. جشن هايي هم به همت اهالي محلات در مسجد امام صادق (ع) محله لادره، کوشک و اصغر آباد برگزار گرديد. در این برنامه ها که همراه با توزیع شیرینی و شیر گرم بود، مردم ضمن ابراز شادماني از انتخاب صرامي، آرزو كردند حضور او در منصب نمايندگي باعث گشايش امور و ارتقاي وضعيت شهرستان شود. دوري از سياست زدگي افراطي خواست عموم مردم در اين جشن ها بود.

سخنان مهم حجت الاسلام مكارم در ديدار با صرامي: تاكنون توجه لازم به خميني شهر نشده و شما اقدام كنيد

اين انتخابات با همه دوره هاي پيشين از جنبه هاي بسياري، تفاوت داشت. يكي از اين تفاوت ها حضور موثر يكي از چهره هاي معنوي شهرستان بود. مي توان گفت در آخرين روزهاي تبليغات، محسن صرامي برگ برنده اي را رو كرد كه اولاً نتيجه انتخابات را رقم زد، ثانياً ناباورانه بود و ثالثاً نظرات موافق و مخالف فراواني برانگيخت. حاج آقا مكارم سرمايه معنوي شهرستان است و دعاي كميل اش مأمن جوانان و نوجوانان جوياي معنويت اهلبيتي (ع). خيلي ها پرسيدند چرا حجت الاسلام مكارم لازم ديد به صحنه بيايد؟

اما بعد از انتخابات، قابل پيش بيني بود كه صرامي براي تشكر به ديدار حاج آقا مكارم برود و رفت. او به اتفاق 4 تن از مشاورین خود با حاج آقا مكارم دیدار کرد. در این جلسه، صرامي با اشاره به منش و روش خود و تاکید بر پایبندی اش به نظام ولایت فقیه، گفت: همانطور که در جلسات تبلیغاتی هم گفتم، منش و الگوی حرکتی بنده پیروی و تبعیت از چهارده معصوم (ع) به اضافه مردم می باشد. نماينده منتخب مردم ادامه داد: سعی می کنم با توکل به خداوند و توجه به خون پاک شهدا و حمایت همه دوستان و همکاران اهداف خود را محقق سازم. وی در ادامه با تاکید بر این نکته که همواره  سعی کرده ام برای دفاع از مبانی نظامی انقلاب از هیچ تلاشی فرو نگذارم و در این راه نیز بخشی جان و مال خود گذشته ام، اظهار امیدواری کرد که بتواند به تعهداتی که به مردم داده عمل کند. وی در ادامه با اشاره به اینکه بهتر است اگر  به اصول و اهداف و مبانی اعتقاد نداریم، وظیفه خود را رها کنیم و از مسوولیت کناره گیری کنیم، مجددا اظهار امیدواری کرد که تنها رقیب مانده در صحنه انتخابات به رای مردم احترام بگذارد و همچون مابقی رقبای انتخاباتی نتیجه را بپذیرد و باعث ایجاد التهاب و نگرانی برای مردم نشود. صرامی در ادامه در حضور حجت الاسلام مکارم و حاضرین گفت: من به شما اطمینان می دهم اشتباه دیگران را با اشتباه پاسخ گو نباشم و سعی خواهم کرد در حفظ آرامش شهر تلاش کنم و امیدوارم با رایزنی با بزرگان و معتمدین از ایجاد هر گونه التهاب در فضای شهر جلوگیری شود. نماینده منتخب مردم افزود: من معتقدم در انتخابات اخیر، پیروز اصلی این حماسه مردم هستند که به تفکر مردمی خود رای دادند و مرا انتخاب کردند. صرامی از حجت الاسلام مکارم خواست تا با کمک های خود از  بروز هر گونه انحراف جلوگیری کند و یاری نماید که همه در مسیر صحیح حرکت کنند.  وی خاطر نشان کرد: یقین دارم در صورتی که این نتیجه به دور دوم کشیده شود  مردم محکم تر از این دوره، وارد میدان خواهند شد. نماینده منتخب مردم اطمینان داد اگر  محسن صرامی در جایگاه دوم انتخابات قرار داشت هیچ حرکتی که به مردم و شهر آسیب بزند انجام نمی داد. وی با اشاره به اختلاف کم آرا ایشان با نماینده فعلی گفت: هر یک از این آرا ارزشمند است و امیدواریم این مشکلات حل بشود.

محسن صرامی در ادامه افزود: در پی اطلاع رسانی رسانه ها مخصوصا صدا و سیما برای مردم اطمینان خاطری از نتیجه انتخابات به وجود آمده است و  ما نباید اعتماد مردم را دچار خدشه کنیم. وی بروز هر گونه حرکت نادرست از طرف مقابل را آسیبی به جایگاه جبهه پایداری و اصولی گرایی دانست. صرامی همچنین از حجت الاسلام مکارم خواست اگر هر زمان شاهد عملی از من بودید که با مسائل دینی و مذهبی مغایرت دارد، تذکر بدهید تا از تریبون به اشتباه خود اعتراف کنم.

در ادامه این دیدار صمیمانه، حجت الاسلام مکارم با تاکید بر اینکه وظیفه ما در قبال آرمان های امام و شهدا و نظام این است که نسبت به آن ها بی تفاوت  نباشیم، خطاب به محسن صرامی گفت: بنا بر وظیفه ای که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که از شما حمایت کنیم که در این رابطه بعضی از دوستان نقدهایی را به این حقیر وارد کردند و از من خواستند تا به این صحنه وارد نشوم. وی در ادامه مجددا به احساس وظیفه خود در قبال امام و شهدا اشاره کرد و گفت: از ما گذشته است که به خاطر هوای نفس وخواهش های نفسانی دست به این اقدام بزنیم بلکه با شناختی که از شما داشتم به وظیفه خود عمل کردم و هیچ انتظاری از شما دوست و برادر عزیز ندارم. حجت الاسلام مکارم در ادامه رو به نماینده منتخب خود گفت: فقط جان شما و جان شهدا، جان شما و جان رهبری و این مردمی که با خلوص نیتشان نشان دادند که نیاز به خدمت دارند. وی خدمت به ملتی را که به اسلام به عنوان عالی ترین دین در جهان، خدمت و برای اسلام در صحنه انقلاب حاضر شده اند را عبادت خواند. حجت الاسلام مکارم با اشاره به جایگاه مذهبی و انقلابی خمینی شهر گفت: تا کنون توجه لازم به خمینی شهر نشده و من از شما می خواهم با پایبندی به اصول نظام و ولایت فقیه به مردم خدمت کنید. وی حماسه و حضور مردم را در انتخابات یک لطف الهی دانست و با تاکید بر اینکه قطعا اگر خلوص باشد خداوند کمک می کند و جای نگرانی نیست، افزود:  من در جلسات مختلف گفته ام که با شما در زمان جنگ همرزم بودم و حالا هم آماده هر گونه همکاری و خدمت به شما هستم. در انتهای این دیدار هدایت معاون اسبق آموزش و پرورش شهرستان نیز گفت: انتخابات تمام شد و آنچه ما به دنبال آن بودیم اتفاق افتاد. ما در واقع به دنبال آن بودیم که رهبر انقلاب از ما راضی باشد. وی آرا محسن صرامی را آرایی صحیح و سالم دانست و گفت: یکی از مزایای حضور محسن صرامی به عنوان یک کاندیدای جوان در صحنه انتخابات، تبدیل حداقل 20 هزار رای خاکستری شهر به مجموعه آرا و حضور حداکثری مردم بود. هدایت افزود: در آخرین ساعات روز جمعه 12 اسفند، ما پس از اعلام نتایج گفتیم که رقابت تمام شده و رفاقت آغاز شده است. وی مبنای حرکتشان را اخلاق کریمانه خواند و گفت: هنر اصلی این دوره از انتخابات خوش بینی مردم به نظام بود. وی افزود: اگر این گونه حرکت کنیم محسن صرامی برای دوره بعدی هیچ نیازی به ستاد و تبلیغات ندارد و عمل و خدمت و رفتار وی مبنای تبلیغات برای دوره بعد می شود. وی با اشاره به اعتراض نماینده به نتایج انتخابات گفت: منطق حکم می کند که به شعور و انتخاب و رای مردم احترام گذاشته شود و باید به این نتیجه با تواضع نگاه کنیم. وی از دلسوزی، همراهی و توجه حجت الاسلام مکارم تشکر کرد و گفت: ما راضی به آزردگی خاطر شما نبودیم و دوستان باید دقیق تر و منصفانه تر به گفتار و رفتار خود توجه کنند.

هدف من كمك به مديريت شهري است نه مچ گيري از آن

ديدارهاي صرامي ادامه يافت و در تداوم آن، شهردار و اعضاي شوراي شهر با نماينده منتخب ديدار و گفتگو كردند. نماینده منتخب مردم در این دیدار با تاکید بر لزوم وجود تعامل و همکاری میان نماینده و شورای شهر و شهردار گفت:  هدف من گرفتن بازوی شماست نه مچ گیری. محسن صرامی، انتخاب یک شهردار قوی را از جمله اختیارات قانونی شورای شهر دانست و گفت: من به عنوان نماینده مردم در مجلس حق هیچ گونه دخل و تصرفی در تصمیم گیری های شورا ندارم و انتخاب شورا کاملا برای من قابل احترام است. وی هر گونه تساهل و تسامح در بخش خدمات رسانی به مردم را جایز ندانست و با اشاره به نقش مردم در حفظ انقلاب و تحمل فشارهای اقتصادی گفت: ما نباید باعث افزایش فشار بر مردم بشویم. صرامی نماینده را منشا تعامل میان مدیران همراه با نظارت قوی دانست و گفت: در راستای نظارت قوی است که فرماندار متوجه عملکرد مثبت و منفی مسوولان ادارات می شود، من از فرماندار انتظار انتخاب مدیران قوی برای امور اجرایی را دارم.

نماینده منتخب خطاب به شهرداران و اعضای شورای شهر های شهرستان گفت: من برخلاف گذشته از موضع حاکمیت به شهردار و شورای شهر نگاه نمی کنم و اولین قدم را درجهت تعامل بین خود و شهرداران و اعضای شوراهای شهرستان برمی دارم. وی مجددا تاکید کرد با حاکمیتی که مبنی بر گزارش های نادرست می  باشد، مخالف است و خود را استاد شهرداری و شورای شهر نمی داند. وی مجددا به لزوم اتحاد و تعامل میان نماینده و شهرداری و شورا تاکید کرد و گفت: قول می دهم هیچگاه به عملکرد شهرداری حمله نکنم و هیچ انتقاد غیر سازنده ای را نیز مطرح ننمایم و انتظار من هم این است که  شما با صداقت کامل با من رفتار کنید و مطالبی را که نماینده باید در جریانش قرار بگیرد، در اختیارم بگذارید. صرامی تنها درخواست خود از شهرداران و اعضای شورای شهر را اینگونه عنوان کرد: از من نخواهید برای امور اجرایی بودجه بگیرم، من برای آسفالت و جدول کشی بودجه ای تامین نخواهم کرد بلکه با ارائه طرح و اعلام راهکار در جهت ایجاد در آمدهای پایدار برای شهرستان از من کمک بخواهید. در این صورت علاوه بر آبادانی شهر، مشکلات کمبود بودجه شما نیز برای آینده حل خواهد شد و در این زمینه قول هر گونه پیگیری از طریق وزرا و مسوولین را می دهم.

نماینده منتخب تاکید کرد: من معتقدم نماینده مردم در مجلس تمام تخصص های لازم را ندارد و شرح وظایف هر گروهی از مسوولین و نهاد کاملا مشخص است.

محسن صرامی ادامه داد: من هیچ گونه قشون کشی سیاسی را قبول نمی کنم و از شما می خواهم با افرادی که انحصاری عمل می کنند برخورد کنید تا دوران بسیار خوبی برای اجرای خدمت به مردم شروع شود و همچنین با احترام کامل به نماینده مردم در مجلس فعلی آمادگی کامل دارم که در جلسات رسمی شما شرکت و در خصوص حل مشکلات مردم با شما وارد بحث و تبادل نظر شوم. صرامی در پایان با تاکید بر اینکه دوران طلایی شهرستان به نفع مردم آغاز شده است، گفت: افزایش امید به آینده در مردم وظیفه ماست، ما در کنار مردم هستیم و مطمئنا مردم هم در کنار مایند.

در ادامه این دیدار رییس شورای اسلامی شهر با اشاره به مشکلات شهرداری همچون کمبود بودجه، عوارض آلایندگی، مطالبات دولتی شهرداری از دولت و آرای کمیسیون ماده 77 و 100 و مشکلات و اختلافات شهرداری با سازمان مسکن و شهرسازی، گفت: از نظر بنده به عنوان نماینده شورای شهر، همسویی  نماینده شهر با شورا به عنوان نمایندگان مردم در کشور و شهر لازم و ملزوم یکدیگر محسوب می شود. سید امیر صهری با اعلام حمایت از مواضع نماینده جدید، افزود: جای این تفکرات پسندیده در شهر ما خالی است و تا زمانی که شما در این مسیر حرکت می کنید ما از شما حمایت خواهیم کرد. وی یکی از مشکلات مهم شهرستان را تنگ نظری هایی دانست که گاهی مسوولان نسبت به پیشرفت های یکدیگر  بروز می دهند و همین باعث جلوگیری از پیشرفت شهر می شود. صهری بی توجهی به شایستگی مسوولین و قضاوت بر اساس معیار های سیاسی و غلبه تفکرات سیاسی بر دیگر ارزش ها را از دیگر مشکلات شهر عنوان کرد.

در ادامه شهردار خميني شهر در سخناني از شنیدن ایده ها و نظرات صرامي اظهار خوشحالی کرد و خطاب به او گفت:  من هم مثل شما معتقدم که باید برای مردم احترام قائل بود و تمام توان خود را برای خدمت به آن ها به کار گرفت. محمد شرفا افزود: مدت زمان 2 سال برای مسوولیت شهرداری کوتاه است و امکان حل مشکلات وجود ندارد و بنده به اصرار اعضای شورای شهر این مسوولیت را پذیرفتم. شهردار در پایان با اشاره به گستردگی حوزه خدمات شهرداری و اینکه انتظارات مردم از این ارگان به روز و به ساعت است، گفت: از تمام ظرفیت خودم در کنار شما برای خدمت به مردم استفاده می کنم و مطمئن هستم که مردم شیرینی این تعامل را احساس خواهند کرد.

تعدادی از معتمدین، بزرگان و اهالی محلات مختلف جوی آباد بختیاری هم با محسن صرامی دیدار كرده و از وي خواستند قول هایش در زمان تبليغات انتخاباتی در حل مشکلات مردم و منطقه جوی آباد را جامه عمل بپوشانند.

نظرات  

 
#5 0 محمد مهدی 24 اسفند 1390 ساعت 15:47
همشهریان عزیز انتخاب درست و به حق اکثر مردم شهرستان که جناب آقای محسن صرامی هست را به ایشان و همه همشهریان تبریک عرض می کنم و تایید انتخابات از طرف شورای نگهبان را هم به خود ایشان که زیر فشار و تهمت ها بود را تبریک می گویم
آقا محسن مبارک باشه
دوستان صلوات یادت نره یه صلوات بفرست...
نقل قول
 
 
#4 0 حق گو 24 اسفند 1390 ساعت 10:11
تبریک به محسن جان
نقل قول
 
 
#3 0 رستگار 23 اسفند 1390 ساعت 13:17
سلام
خسته نباشید
قلم تحلیل های شما یک طرف، تیترهاتون ولی عالیه.
http://www.barafigh.blogfa.com/
نقل قول
 
 
#2 0 پيرحاجي 23 اسفند 1390 ساعت 10:36
با سلام
بسياري از شما ناني را مي خوريد كه آيت الله احمدي پخت وبزرگان شما درخواب بودند انشاء الله دست ازتهمت به مجاهدي كه فقط ازخود نام نيك كذاشت برداريد
نقل قول
 
 
#1 0 مسعود رضایی 22 اسفند 1390 ساعت 18:32
به امید داشتن شهری اباد

و

به امید در کنار هم بودن نامزد ها

صلوات فراموش نشود
www.massoud5.com
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید