امروزشنبه, 05 مهر 1399-- Saturday Sep 26 2020

ساعت 09:24:55

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

شهردارانی که به کمیسیون ماده 100 نگاه درآمدی دارند استعفا دهند
استاندار اصفهان:

شهردارانی که به کمیسیون ماده 100 نگاه درآمدی دارند استعفا دهند

شنبه, 04 بهمن 1393 ساعت 08:33 کدخبر :8323
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

به گزارش خبرگزاری فارس ا به نقل از روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در همایش هم‌اندیشی ویژه شهرداران و اعضاء کمیسیون ماده 100 استان گفت: اصفهان با دارا بودن 106 شهر به‌عنوان شهری‌ترین استان کشور شناخته‌ شده است و 85 درصد جمعیت استان در کلان‌شهر اصفهان و سایر شهرها سکونت دارند.


وی با بیان اینکه نظام اداری شهری بر سه اصل استوار است، تصریح کرد: نظام مدیریت شهری به‌عنوان اولین اصل این نظام، تلفیقی از شهرداری و شورای شهر است که از نظام‌های پیشرفته دنیا به‌حساب می‌آید و از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است.


زرگرپور اضافه کرد: متأسفانه علی‌رغم اینکه نظام شورای شهر و روستا در ظرف دو دهه گذشته تشکیل ‌شده است و به فعالیت می‌پردازد، نتوانسته پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد و به جایگاه واقعی خود دست یابد.


استاندار اصفهان افزود: شوراها نتوانسته‌اند قدرت و توانایی خود را در مدیریت شهری بروز دهند و این در حالی است که نظام مدیریت شهری به‌عنوان نظام قابل ‌قبول در شهرهای ما حاکم است.


زرگرپور با تأکید بر اینکه شهرداری‌ها باید بر اساس دومین اصل نظام اداری شهری، برنامه‌ریزی برای توسعهٔ شهر را در قالب طرح‌های جامع تفصیلی نشان دهند، تصریح کرد: این در حالی است که 83 شهر دارای طرح جامع و 20 شهرداری دارای طرح جامع تفصیلی هستند.


وی به قوانین و مقرراتی که بر مدیریت شهری حاکم است، اشاره داشت و افزود: اعتقاد داریم که این قوانین و مقررات در سطح پیشرفته تنظیم ‌شده است.
استاندار اصفهان عنوان کرد: یکی از پیشرفته‌ترین موارد قانونی که در قانون شهرداری‌های قدیم وجود داشته اصل کمیسیون ماده صد است و این اصل در حقیقت ضمانت می‌کند که اجرای مقررات فنی، مهندسی و شهرسازی بر اساس قانون انجام شود.


مدیر ارشد استان در ادامه اضافه کرد: قانون ماده صد از بروز تخلفات جلوگیری می‌کند و با توجه به اینکه در نظام اجرایی ساختمان مالک، مشاور، ناظر و یک سازنده وجود دارند، وظیفه نظارت بر عهدهٔ اعضای نظام‌مهندسی ساختمان سپرده می‌شود.


وی در ادامه اضافه کرد: اگر مهندسین ناظر وظیفه حرفه‌ای خود را به‌خوبی انجام دهند نباید تخلفی در شهر وجود داشته باشد و شهر با گروه‌های ماده 100 زیادی مواجه شود.


زرگرپور با اشاره به اینکه گروه‌های ماده 100 تبدیل به کمیسیون‌های درآمدزا برای شهرداری‌ها شده‌اند، ادامه داد:‌ کمیسیون‌های ماده 100 باید ضامن اجرای قوانین و مقررات فنی باشند و نباید نگاه درآمدی به این کمیسیون وجود داشته باشد.


استاندار اصفهان تأکید کرد: شهرداران باید ضامن اجرای ضوابط و مقررات باشند و اگر شهرداری اعتقاد به داشتن نگاه درآمدی به کمیسیون ماده صد دارد باید استعفا دهد و چنین فردی با این دیدگاه نمی‌تواند شهردار ما باشد.


زرگرپور بابیان اینکه شهرداری‌ها تنها وظیفه اجرای دقیق قانون و مقررات را بر عهده‌ دارند، اظهار کرد: شهرداران باید مجری قانون و مقررات باشند و وظیفه درآمدزایی نخواهند داشت.


استاندار اصفهان در ادامه تأکید کرد: شهرداران در صورت مشاهده روند غیرقانونی در هنگام بررسی پرونده‌ها، ملزم به ارائه گزارش به معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری هستند تا این معاونت موارد را پیگیری کند.


وی با بیان اینکه باید آسیب‌شناسی در خصوص تخلفات صورت گرفته در شهرها انجام شود، ادامه داد: برای ارتقای کیفیت ماده 100 استان آیین‌نامه‌ای تهیه ‌شده و افرادی به‌عنوان نمایندگان استاندار بر این آیین‌نامه نظارت دارند.


مدیر ارشد استان در پایان گفت: امیدواریم به کمک شهرداری‌های کلان‌شهرها و نظام‌مهندسی ساختمان مجریان ذیصلاح فعال شوند تا وظیفهٔ ساخت‌وساز را بر عهده بگیرند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید