امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 10:18:14

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

پرسه؛

شهرنوشته های فروردین 91

شنبه, 09 اردیبهشت 1391 ساعت 14:11 کدخبر :4006
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

 

شهر نوشته سر چهارراه ها و میادین شهر اگر تبلیغات نباشد برای اطلاع همشهریان گرامی تحت این عنوان آورده می شود و البته آنچه در شهر اصفهان به خصوص از طر ف کمیته فرهنگ شهروندی آورده می شود هم اگر مفید بود نقل می شود.

 

اما این روزها پس از طولان شهر نوشته های انتخاباتی و تبریک به نماینده منتخب و سپس تبریک ایام نوروز و چند بنر در مورد مکان های تاریخی شهرستان و خوش آمد به مهمانان نوروزی که ظاهرا چون شب ها را برای خواب به این شهر تشریف می آورده اند و آنها را ندیده اند و لذا کمتر از آثار تاریخی شهر بازدید نموده اند. این شهرنوشته ها جلب توجه می کند

1- خیر مقدم به امام جمعه محترم جدید شهرستان

2- گرامیداشت هفته سلامت سالمندان

3- بنری از طرف فرمانداری و اداره تبلیغات شهرستان مبنی بر تشکیل کارگاه توجیهی در مورد ادیان و فرق انحرافی البته بدون اعلام محل و نحوه شرکت در آن

4- اعلام یک مسابقه زیبا نویسی ویژه دانش آموزان، دانشجویان و فرهنگیان به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم از طرف انجمن خوشنویسان

5- اطلاعیه افزایش چند اتوبوس کولر دار به ناوگان حمل و نقل شهری

6- چند اطلاعیه مراسم سخنرانی و مداحی

7- شهر نوشته های اطلاع رسانی در مورد برگزاری کنگره بزرگداشت سرداران شهید شهرستان در روز 6 اردیبهشت 91

اما کمیته فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان همچنان موضوعاتی را می یابد و روی یکی از آنها تمرکز می کند و از طریق حواس مختلف و روشهای هنری گوناگون مثل کاریکاتور، عکاسی، نقاشی و استفاده از طرفند های روانشناختی آموزشهایی به شهروندان می دهد و موضوع این مدت «تشکر» است که به محتوای شهرنوشته های آن می پردازیم تا حال که همچنان از این روش مفید در شهر استفاده نمی شود حداقل از امکان سایت ها و وبلاگ ها استفاده شود.

- تابلوچی هایی پشت نیمکت های ایستگاه های واحد وجود دارد و نیز بنرهایی سر برخی چهار راه ها که روی آنها نوشته شده است که:

تشکر کردن غرور را از بین می برد و سر یک آدم شیک و پیک را نشان داده که به جای مغز و چشم و گوش یک بادکنک است و تیر دارتی با آن تیزی و قدرت دارد سعی می کند این بادکنک را که همان غرور است سوراخ کند اما انگار حریف نمی شود، عجب پوست کلفتی دارد این غرور

- تو نوشته های دیگر آمده است که: من تشکر نمی کنم و یک سیب زمینی ترسیم شده است. آخر می گویند سیب زمینی رگ و عصب یعنی احساس ندارد و آدمهایی که تشکر نمی کنند هم از خانواده سیب زمینی هستند.

اما تابلوچی هایی هم دیده می شود که یک سفره رنگی اشتها آور روی آنها کشیده شده و مرقوم فرموده اند که: تشکر بعد از غذا نمک زندگی است که لابد منظور همسر و فرزندان قدر ناشناس را خطاب قرار داده که عین پرنده های شکاری رو سفره غذایی که خانم مکرمه با هزار زحمت و صرف وقتی و سیلقه پهن کرده اند فرود می آیند و می خورند و می ریزند و می پاشند و نه از مخلوق خدای زحمت کشیده و نه از خالق تشکری هم نمی کنند که هیچ شکم که پر شد می گذارند و می روند.

- نوشته هایی هم می بینید که جمله ای سؤالی دارد و پرسیده که آخرین باری که از پدر و مادر تشکر کردم کی بود؟ حالا کی از کی می پرسد حتما وجدان اهالی برره است که از کیانوش و شیرفرهاد و دون برره سؤال می کند. اما انگار نمی دانند که روزها فرزندان بیشتر پدر و مادر خود را با دیگر پدر و مادرهای مقایسه می کنند و طلب کاری می کنند تا تشکر.

- اما کار به شمردن حروف و بخش کردن کلمه تشکر هم رسیده است چرا که  اعلام شده تشکر چهار حرفه، یعنی سخنرانی و جمله سازی در کار نیست، اگر املا و انشایت هم خوب نباشد و سخنران خوبی هم نباشی عیبی ندارد می توانی بگویی «تشکر» به همین راحتی، این کلمه را چند بار هم جلو طوطی تکرار کنی این حیوان زبان «نیمه بسته» هم میتواند تکرار کند.

- تابلوچی جالبی هم تو برخی ایستگاه های اتوبوس به چشم می خورد که نوشته: تشکر کردن کار سختی نیست و یک گاری را نشان داده که کوه روی آن قرار گرفته و کسی می خواهد آن را حمل کند یعنی اینکه بابا تشکر کردن که کوه حمل کردن و یا بهتر بگوییم کوه کندن نیست که سخت باشد آخر وقتی بخواهند بگویند کاری سخت نیست می گویند کوه که نمی خواهی بکنی و یا کار ابوعلی سینا که نیست تشکر کردن راحت است، هان ببین متشکرم، تشکر، سپاس.

ولی ما هم می توانیم از خودمان ابتکار داشته باشیم و نوشته ها و عکس ها و کاریکاتورهایی در باب تشکر کردن داشته باشیم. معلمین عزیز که روزشان مبارک باد هم می توانند موضوع انشاء را تشکر قرار بدهند. حالا چند جمله هم در باب تشکر از فرصت آنلاین.

- آنکه از مخلوق تشکر نمی کند از خدا هم تشکر نخواهد کرد

- اگر غیر از خودت من را هم ببینی متشکرم

- شکر نعمت، نعمتت افزون کند کفر، نعمت از کفت بیرون کند

- محیط را آلوده می کنی، زباله پراکنی می کنی، مزاحم خلق ا... هستی، پس آدم ناسپاس هستی

- چگونه آب زیاد، انرژی زیاد مصرف می کنی و به طبیعت آسیب می رسانی و در همان حال می گویی خدایا شکرت

- تو که قدر زیبایی های خداوندی را نمی دانی از چه تشکر می کنی

- ریخت و پاشت و تجمل پرستیت را ببینیم و یا شکر، شکر گفتنت را

باز هم در مودر سوژه تشکر از زوایای دیگر و ستون های دیگر خواهم نوشت از جمله در باب انواع و انگیزه های تشکر کردن.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید