امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 00:28:09

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

شورای سوم برای خمینی شهر چه کرد؟

یکشنبه, 29 اردیبهشت 1392 ساعت 09:22 کدخبر :5558
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهران محمدي
هفتم اردیبهشت سالروز شوراها بود. به همین بهانه با چند تن از اعضای دوره سوم شورای شهر گفتگو کردیم تا دیدگاه های خود را پیرامون عملکرد این دوره از شورا تشریح کنند.

فعاليت هاي مطالعاتي موثري صورت گرفت
مجتبی صالحي عضو شوراي سوم، در مورد مهم ترين دستاورد شوراي سوم گفت: اين را بايد در بازخوردهاي مردم ديد. به طور كلي كارشناسان خوبي در شورا بودند ولي چون كار گروهي نتوانست در شورا صورت بگيرد فكر مي كنم قدم هايي كه ما برداشتيم به دستاوردهاي مطلوبي نرسيد ولي اگر زيرساخت هايي كه ما فراهم كرديم پيگيري و با فعاليت دوره بعد تكميل شود نتايج خوبي به همراه دارد. مثل مطالعات ما در بحث آلايندگي، مطالعات در جاهايي كه حق خميني شهر پايمال شده بود، شهرسازي و مميزي املاك، و اختلاف با مسكن و شهرسازي كه متاسفانه سياسي شده است. اين مسائل شورايي را مي خواهد كه با همه توان به آنها بپردازد. توسعه سازمان هاي شهرداري، اقدامات زيرسازي سيستميك دركارهاي نرم افزاري و افزايش سطح بودجه از ديگر اقداماتي بود كه اين عضو شورا بدانها اشاره كرد و افزود: البته اين مطالعات به نتيجه نهايي نرسيد و اينها به خاطر اين بود كه اعضا شوراي سوم در كار تيمي موفق نبودند كه البته تبعات مديريت شهر هم هست چون شورا در شهر يك عضو مجزا نيست و نماينده، فرماندار و در رده هايي امام جمعه هم تاثيرگذار هستند.

مشكلات عمده شوراي سوم
وي در خصوص مشكلات عمده شوراي سوم افزود: من در ابتداي شورا بحثي را مطرح كردم كه خيلي ها پيام بنده را نگرفتند. در هر جمعي اگر همه احساس ژنرالي بكنند قطعا به نتيجه چنداني نمي رسد. يك تيم فوتبال يك كاپيتان مي خواهد. يكي از مشكلات عمده شورا هم تغيير سريع مواضع برخي از اعضاي شورا بود كه همين باعث تشتت شده بود. من همان موقع اعلام كرده بودم كه يك سرباز هستم ولي اين حرفم به بي كفايتي تعبير شد. عيب شوراي سوم با وجودي كه افرادي قابل طرح بودند منسجم نبودن آنها بود و اگر كارگروهي شكل مي گرفت يك جمع هفت نفره واقعي تشكيل مي شد.
وي ادامه داد: مردم بايد اين را بررسي كنند كه چرا اين انسجام شكل نگرفت. بزرگترين ضعف هم اين بود كه عده اي تنگ نظري را در شورا ايجاد كردند در صورتي كه مي توانستند از اين تنگ نظري ها عبور كنند كه اگر اين طور نمي شد خميني شهر الان وضعيت خوبي داشت. صالحي گفت: شوراي سوم در بحث نظارت خوب عمل كرد و يكي از كارهاي خوب ما نوشتن برنامه بود؛ برنامه اي كه قابل اصلاح باشد و با تغيير شرايط خودش را تطبيق دهد اما متاسفانه اين برنامه تدوين شده به بايگاني رفت و هيچ دستاوردي نداشت.
وي متذكر شد: ما احساس نمي كنيم كه در جهت تحقق برنامه شهرداري قدم بر مي داريم چون كل سيستم بايد به آن اعتقاد داشته باشد ولي كل سيستم به برنامه معتقد نبود. فكر نمي كنم شورا و ساير مسوولين تعامل خوبي داشتند چون تعامل دو طرفه است. قطعا يك مباحثي باعث شد كه شورا به سمت عدم تعامل هم كشيده شود. گاهي درخواست هاي مسوولين در چارچوب شورا و شهرداري نبود و اين مورد را به كرّات از طرف مسوولين داشتيم.

چرا كانديدا نشدم؟
صالحي دليل كانديدا نشدنش را باز نبودن عرصه براي خود دانست و گفت: نوع رفتار مديريت هاي سياسي شهر سبب مي شود كه دوره چهارم هم انسجام كافي نداشته باشد. مردم نسبت به بنده محبت دارند اما به هرطريقي نبايد اين كرسي را حفظ كنيم. هدف من در شورا روزمرگي و به بطالت گذراندن نبود و اگر جز اين بود كانديدا مي شدم. بنده اعتقاد داشتم كه قدم هاي بلندي براي شهر برداشته شود گرچه بعد از اين در خارج از شورا براي شهر كار مي كنم و به عنوان شهروند بحث الحاق را كه كليد رفع محروميت هاي شهر است پيگير مي شوم.
وي درباره اعضاي آينده شورا گفت: مردم دنبال اين باشند كه چه كساني تحمل كار گروهي را دارند. اين كار سختي است و نياز به كمك خواص به مردم دارد. اين كه برخي با كارشكني كار شورا را خراب كنند باعث عقب افتادن شهر مي شود. اگر اين افراد بحث قابل توجهي دارند حتي با درميان گذاشتن با مردم، مي توانند از كارشكني بپرهيزند كه اين به شهر ضربه مي زند. افرادي بيايند كه عمل گراي واقعي بوده و براي مردم حاصل داشته باشند و در ائتلاف ها به انسجام مقيد باشند و حاكميت مردم بر شهر را مورد توجه و اعتقاد واقعي قرار دهند كه در اين صورت مي توانند منشا اثر باشند.
اين عضو شورا بزرگترين مشكل شهر را محجوب و خاضع بودن مردم شهر مي داند و مي افزايد:. در شهرهاي ديگر، مردم سر مشكلات كوچكتر با مسوولين كلنجار مي روند. اين حجب مردم باعث شده كه مسوولين آن طور كه بايد، خدمت به مردم نكنند. از مردم خواهش مي كنم كه خودشان به فكر باشند كه اگر اين نباشد ديگران سوءاستفاده مي كنند. ما بايد مطالبات درستمان را به روش درست كه نظام تعريف كرده از مسوولين بخواهيم. اگر مطالبه صحيح كنند نتيجه دارد مثل قضيه سندهاي مجتمع قدس. اين امر در مسائل فرهنگي هم خودش را نشان مي دهد.

و اما فرصت...
وي در رابطه با "فرصت" نيز گفت: فرصت يكي از اقدامات زيرساختي خوب شهرداري بود. شايد براي عده اي هم انتظاراتي كه از فرصت دارند برآورده نشد و اين به مذاقشان خوش نيامد و اين طبيعي است. فرصت توانست فضايي را آماده كند كه ديگران هم به صحنه بيايند. اين اعتبار فرصت را نشان مي دهد. فرصت يك سرمايه است و چون در ارائه نقاط ضعف با كسي ملاحظه نمي كند بدگو زياد دارد.
صالحي در پايان گفت: شهر براي امثال من هزينه اي را متحمل مي شود و من از مردم مي خواهم در انتخاب مسوول و در پيگيري اين كه مسوول چه كار مي كند هم دقت كنند چون اين حق آنها است. به مسوولين هم مي گويم كه صادقانه و دلسوزانه پيگير مسائل نمايندگان شورا باشند كه قطعا به نتايج مثبتي مي رسد چرا كه با همه نداري، شهرداري ها بودجه قابل توجهي در دستشان است. به جاي اين كه در انديشه اعمال نظرات خودمان از طريق شورا باشيم در انديشه خدمت شورا به مردم باشيم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید