امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 21:30:14

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

عطسه و صبر؛ خرافه یا حقیقت؟!

دوشنبه, 04 مهر 1390 ساعت 09:47 کدخبر :2569
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

يه آدم نسبتاً بامزه اي اسم وبلاگش را گذاشته «عطسه» بعد هم در توضيحش گفته: همه چيز از آنجا شروع شد كه يك عطسه شايد نه چندان بزرگ در زندگي من رخ داد.» و بعد دوباره در توضيح اين يكي مطلبش گفت: عطسه يعني تمام افكار رنج آور پوچت را با يك تصميم نه چندان بزرگ دور بريزي.

اما نگفته اين عطسه از كدوم نوع عطسه­ هاست، از همون عطسه­ هاي حساسيتي كه به اين راحتي­ها ول كن نيست يا عطسه سرماخوردگي كه انگار با خودش يه موج هواي سرد مي­ياره يا نه از اون عطسه­ ها كه علت خاصي البته در ظاهر نداره و خيلي هم مفيده؛ از همونا كه قديمي­ها معتقدند يه مأموريت داره و اونم اينه كه به ما بگه: "صبركن"

 

"صبراومد از خونه نرو بيرون يه وقت اتفاق بدي مي­افتد."

اولش فكر مي­كردم اعتقاد به اين خرافه فقط مخصوص ما خميني شهري­هاست اما وقتي ديدم " آيت الله مكارم شيرازي" توي يكي از سخنراني­هاي اخيرش "صبر بعد از عطسه" را در رديف خرافاتي از قبيل نحسي عدد 13 قرار داد و همينطور آقاي قرائتي توي يكي از برنامه­هاي " درسهائي از قرآن" الزام به صبر بعد از عطسه را به كلي رد كرد و وقتي حتي يكي از شخصيت­هاي فيلم آژانس شيشه اي جملة " صبر اومد" را بعد از عطسه به زبان آورد، وقتي صفحات پر و پيمان اينترنت مرا از وجود خرافاتي ديگر مثل لنگه به لنگه پوشيدن كفش­ها بعد از عطسه و يا نمك ريختن توي كفش، آگاه كرد؛ پي بردم كه اين گونه خرافات در بين ما ريشه دارتر از اين حرف­هاست و فقط دستپخت ما خميني­ شهري­ها نيست.

چه وقت­هايي بايد صبركرد؟

اين سؤال را از يك جوان دانشجو مي پرسم:

آدم مومن بايد هميشه صبور باشه، مگه نگفتن صبر به منزلة سرِ ايمانه

 

وقتي عطسه مي­كني چي؟ صبر مي­كني؟

با خنده جواب مي­دهد: در اين مورد يه مدت پرس و جو كردم، حالا مطمئن شدم كه همه­اش خرافاته.

 

از كي پرس و جو كردي؟

از اهلش، از كارشناس­هاي علوم ديني.

اما يك خانم خانه دار 35 ساله در جوابم مي­گه:

خيلي اعتقادي به اين اين حرف نداشتم اما از زماني كه يه داستان واقعي توي كتاب " داستان­هاي شگفت" خوندم، به صبر بعد از عطسه اعتقاد پيداكردم، حالا به بچه­هام هم سفارش مي­كنم صبر كنن!

 

- مي­شه اون ماجرا را برامون تعريف كنين؟

داستان يه مرديه كه مأمور شده بود يه روحاني مهم را به قتل برسونه، كلي وقت منتظر مي­شينه تا شخص مورد نظر از راه مي­رسه اما به محضي كه مي­خواد اقدام كند عطسه­اش مي­گيره و از كشتن اون مرد پشيمون مي­شه، اينطور كه خودش تعريف كرده احساس كرده معني اين عطسه اينه كه نبايد دست به همچين كاري بزنه.

در جواب اين خانم بايد گفت: درسته كه اين عطسه يك زنگ هشداري براي اين شخص شده مثل خيلي از مواقع كه ما مرتكب خطائي مي­شيم و يا حتي فقط يك فكر نادرست از ذهنمون مي­گذره و مثلاً پامون به جايي­ گير مي­كنه يا دستمون مي­سوزه و احساس مي­كنيم كه اين براي ما حكم يك بيدارباش را داشته اما دليل نمي­شه كه "عطسه" هميشه همين معنا را داشته­باشد، ممكنه عطسه اون موقع شخص مأمور قتل هم از اين دست "بيدارباش" ها بوده باشه.

 

مرد سالخوردة اهل مطالعه­  هم در جوابم مي­گه:

حديثي در اين مورد نخونده و نشنيدم اما چون مادرم از بچگي من را به اين كار سفارش مي­كرد هنوز هم بعد از عطسه حتماً صبر مي­كنم.

عجيبه، حرف اين آقا منو به ياد آياتي از قرآن كريم مي­اندازه كه نقل مي­كنه: انبياء قومشان را از انجام كار ناشايستي منع مي­كردند اونوقت آن­ها در جوابشون مي­گفتن: "پدران ما هم همين كار را مي­كردند." و ما حالا شايد داريم عقبگرد مي كنيم به اون روز!

 

يه دختر دانشجو در اين باره مي­گه:

اگه پدر و مادرم حضور داشته­باشن به احترامشون صبر مي­كنم، اگه اينكارو نكنم به شدت نگرانم مي­شن.

احترام به والدين و رعايت حال بزرگترها به جاي خود، اما بهتر نيست در چنين مواقعي با لحني مشفقانه و محترمانه و با همون زبوني كه مي­پذيرند، اونا را متوجه اشتباهشون بكنيم تا اينكه اجازه بديم چنين خرافاتي بي دردسر و بدون مزاحم رشد كنن و هر روز بيشتر دست و پامونو ببندن؟

 

آقاي ابراهيم مظاهري از كارشناسان علوم اسلامي مي­گه: در اسلام چيزي به نام " فال بد" يا " تطير" وجود نداره يعني هيچ اتفاق، پديده، حرف يا حركتي را نبايد به فال بدگرفت اما بالعكس اعتقاد به " فال خوب" در اسلام هست.

آقاي مظاهري در ادامه به نقل از امام صادق(ع) مي­گه: عطسه از جانب خداي عزوجل است و دهن دره از جانب شيطان" (اصول كافي، ج چهارم ص 472 حديث شماره 5)

به اون دسته از خواننده­هايي كه همچنان محكم سر حرفشان هستند و مي­خوان بعد از عطسه صبر كنند توصيه مي­كنم حتماً با دفتر مرجع تقليدشون تماس بگيرن و يا با دفتر پاسخگويي به مسائل ديني در قم ارتباط برقرار كنن يا اگه دوست دارند يه سري به باب "عطسه" كتاب حليه­المتقين بزنن و يا بررسي كنن كه از مجموع 27 حديثي كه در رابطه با "عطسه" درصفحات 470 تا 477 جلد چهارم كتاب شريف اصول كافي (از معتبرترين كتب حديثي شيعه) نقل شده، كدومش به صبر بعد از عطسه سفارش كرده؟ مطمئن باشيد تنها چيزي كه به دفعات با آن برخورد خواهيد كرد اينه: بعد از عطسه خدا را شكر كنيد و بگوئيد : ‌"الحمدلله لا شريك له".

توي يه مقالة اينترنتي دربارة فلسفه اين صبر خوندم كه: شايد همة اين آتش­ها از گور كسي برخاسته كه زماني از خيابان رد مي­شده و يك عطسة نابهنگام باعث تصادف شده يا به كسي بر مي­گرده كه روي دستش بر اثر عطسة بي محل چاي ريخته و دست و پايش را سوزانده است.

البته كه اين اصلاً قابل قبول نيست چرا كه مطمئناً اعتقاد به اين خرافه بر مي­گردد به زمان­هاي قبل از اختراع ماشين.

در هر صورت شايد هيچوقت نتونيم پي­ببريم كه ريشة اين خرافه از كي توي خاك وجود ما جا خوش كرده اما مهم اينه كه ما كي قصد داريم اين ريشه را از خاك بيرون بكشيم.

ليلا پيماني

نظرات  

 
#17 +1 مشکی پوش 09 شهریور 1394 ساعت 01:38
نقل قول عادل:
لطفا سند این صحبتهاتون را هم بفرمایید. عذر میخوام اما بدون سند و منبع نباید اظهار نظر کرد

ی چیزی من درآوردی بود ☺
منم اعتقادی ب این خرافات ندارم، ولی خانواده‌م دارن
نقل قول
 
 
#16 +5 عفت 20 مرداد 1394 ساعت 12:01
این عطسه از مدتها پیش برا من یه معضل شده هروقت نیت کاری میکنم تک عطسه میاد و من به کلی ناامید میشم نمیدونم باورش کنم یانه
نقل قول
 
 
#15 +6 امیر6 23 خرداد 1394 ساعت 23:45
من اعتقاد نداشتم ولی اعتقاد پیدا کردم معمولا موقع انجام.دادن کاری اگه 1عطسه بیاد انجام دادن اون کار به صلاح نیست اگه از خدا بخواهید اینجوری راهنماییتون میکنه امتحان کنید در نهایت میبینیم که خیلی ها اعتقاد دارند نمیشه به راحتی ردش کرد
نقل قول
 
 
#14 +5 فاطمه 25 آبان 1393 ساعت 20:04
من با رهگذر موافقم ولی عطسه ها همه دارای پیام نیستند .بعضی از عطسه ها حاوی پیام هستند و به شما پیام میدهند تا از ناراحتی در آیید پیام های مثبت زیادی دارند بستگی به اعتقادات شما تعبیر میشوند اگر کسی اعتقاد ندارد برای اون دیگه تعبیری ندارند ولی اگر اعتقاد دارید کارها را آسان میکنند و شما از سر در گم در میایید
نقل قول
 
 
#13 +9 فاطمه 25 آبان 1393 ساعت 19:33
عطسه یک پیام است که بین انسانها صورت می گیرد می تواند بشارتی از خبر خوش باشد برای انسانها همچنین صبر کردناست یعنی با دقت بیشتر به همه چیز نگریستن وشتب نکردن.بستگی به اعتقادات انسانها به آنها الهام می شود.شاید رابطه ای بین مغز ها یا روزهای انسانها باشد هر جه هست چیز مثبتی است انسان را هوشیار میکند که خطا نکند.در رانندگی شتاب نکند و در هر کاری. در جلسه امتحان دانش آموز گزینه جهار جوابی از جواب راه است صبر می آید گزینه را دوباره می خواهند می بیند اشتباه جواب داده است وی میخواهد جایی رود تا کسی را ببیند ولی صبر می آید میرود میبیند کسی آنجا نیست .در رانندگی صبر می آید چند لحظه صبر میکند بعد مورد ر راه میبیند که آدمی مست درمانی بوده و وسط راه تصادف کرده .انسانها بطور ناخود آگاه مسلط بر جهان هستی هستند و بطور نا خود آگاه از همه چیز خبر دارند وبه هم پیام میدهند
نقل قول
 
 
#12 0 سمیه 29 مرداد 1393 ساعت 11:25
سلآم
من خودم به تعبیری که از عطسه به عنوان صبر میکنن اعتقاد ندارم،چون تا حالا به موادی برنخوردم؛ این خود آدما هستند که اعتقاداتشون میسازند و زمانی هم ک چیزی طبق اعتقاداتشون رخ بده باور دارن و حتما براشون رخ میده.
اما دوستان اکثر مراجع صبر بعد از عطسه رو رد. کردن و از صبر به عنوان شاهد نام بردن.
نقل قول
 
 
#11 +6 لیلا 03 آذر 1392 ساعت 19:19
من هم خیلی به صبر بعد عطسه اعتقاد دارم اما این اعتقاد عذابم میده چون یه مدتی هست که هر صحبتی در مورد ازدواج برادرم میکنیم یکی عطسه میکنه میترسم اتفاقی براش بیوفته خیلی نگرانم
نقل قول
 
 
#10 0 درین 22 مرداد 1392 ساعت 23:18
هرچه پیش اید خوش اید
نقل قول
 
 
#9 +4 ناشناس 22 مرداد 1392 ساعت 23:17
هرچه پیش اید خوش اید ما که خندان میرویم
نقل قول
 
 
#8 +1 پارميد خطر 22 مرداد 1392 ساعت 20:12
اعتقادات خرافي بزرگتر از اينا بين مردم ما هست كه حاضر نيستن ازش دست بردارن اين كه پيشش هيچه
نقل قول
 
 
#7 -7 ره گذر 17 مرداد 1392 ساعت 12:03
من یک ماه دیگه عروسیمه بعضی موقع صبر میاد خیلی میترسم حتی مادر بزرگمم 2ماه فوت کرده اون موقع ام صبر میومد خیلی میترسم
نقل قول
 
 
#6 +8 عادل 28 اسفند 1391 ساعت 17:39
نقل قول ره گذر:
با سلام شما سخت در اشتباه هستید همون طور که خودتون گفتید از قول امام صادق عطسه از جانب خداست البته نه هر عطسه ای . من الا 30 سالم هست و در دانشگاه تدریس می کنم و تا االان خیلی چیزها را از طریق همین عطسه خداوند به من الهام کرده. فلسفه و معنای اصلی عطسه صبر کردن است . البته فقط یک عطسه نه دو عطسه و .... .
عطسه موقع دعا کردن : یعنی نگران نباش و صبر کن دعایت مستجاب است
عطسه موقع نا امیدی از وقوع یک اتفاق در آینده : یعنی صبر کن و ناراحت نباش آن اتفاق در آینده می افتد
عطسه موقع امیدواری از وقوع یک اتفاق در آینده : یعنی صبر کن آن اتفاق در آینده نمی افتد
عطسه موقع تصمیم گیری برای انجام کاری در آینده : دال بر بی فایده بودن آن تصمیم یا ضرر ناشی ازآن
شما مختارید که حرفهای مرا بپذیرید یا نپذیرید ولی این یک حقیقت هستی است حداقل خودتان قبل از اینکه هیچ اظهار نظری کنید یک مدتی بیشتر در مورد آن تحقیق کنید.

لطفا سند این صحبتهاتون را هم بفرمایید. عذر میخوام اما بدون سند و منبع نباید اظهار نظر کرد
نقل قول
 
 
#5 +6 غریبه 21 اسفند 1391 ساعت 21:01
برای منم پیش اومده ولی همه چیز رو به خیر باید تعبیر کرد
نقل قول
 
 
#4 0 خواننده 22 بهمن 1391 ساعت 18:54
واقعا تاسف‌باره. کی قراره دست از این خرافات برداریم؟
نقل قول
 
 
#3 +1 بهار 20 بهمن 1391 ساعت 23:09
با سلام
من با ره گذر 30 ساله موافقم.
چون بعد از هر عطسه خبری برای من داشته است. هم خیلی خوب هم خیلی بد...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید