امروزسه شنبه, 14 مرداد 1399-- Tuesday Aug 04 2020

ساعت 06:30:55

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در جلسه با مسئولان شهرستان:

فرصت های عظیم گردشگری و میراثی خمینی شهر را ضایع کرده اند

یکشنبه, 09 مهر 1391 ساعت 11:23 کدخبر :4562
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
شهردار و فرماندار با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان دیدار کردند. در این دیدار که به مسائل و مشکلات میراث فرهنگی خمینی شهر پرداخته شد فرماندار، خمینی شهر را از نظر میراث فرهنگی غنی دانست ...

و گفت: در کوشک و درچه و اصغرآباد باید میراث حفظ شود. تپه اصغرآباد یکی از مناطق ویژه ای است که برای گردشگری ظرفیت بالایی دارد.

اعتبارات میراث شهرستان افزایش یافت

درخشان فر نماینده میراث فرهنگی شهرستان در این جلسه گفت: جمع اعتبار میراث فرهنگی خمینی شهر در سال گذشته 87 میلیون بوده و امسال 160 میلیون اضافه کرده اند که لازم است جهت خریداری یا واگذاری طولانی مدت - 90 ساله - یکی از منازل قدیمی - منزل زهتاب - با توافق شهرداری برای تاسیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان اقدامات لازم را انجام دهیم. بر اساس توافقات قبلی تفاهم نامه ای هم نوشته شده که در مورد ارائه طرح شهرداری راجع به چشمه لادر؛ طرح به کارگروه گردشگری استان ارسال شده است.

در منطقه گردشگری چشمه لادر نیز طرح ایده آلی صورت نگرفته است

در این جلسه شهردار خمینی شهر در پاسخ به درخشان فر گفت: خانه تاریخی زهتاب در سال 89 به تملک شهرداری درآمده بود و واگذاری طولانی آن به میراث فرهنگی چون باید مصوب شورای شهر هم می شد در توافقات به نتیجه ای نرسید. ما کتابخانه ها را 15 ساله واگذار می کنیم و واگذاری 90 ساله در حیطه کارمان نیست. در مورد پارک پیمان هم به مردم قول داده ایم که تا سال آینده به بهره برداری برسد و از آنجا که سرویس بهداشتی نیز تا آن زمان باید احداث شده باشد مدت 3 سال خیلی زیاد است.

مهندس شرفا افزود: در مورد گردشگری چشمه لادر نیز طرح ایده آلی ارائه نشده چون مالکیت این مکان صددرصد به شهرداری تعلق نگرفته است اما ما کارهای تسطیح و نخاله برداری و آسفالتش را انجام داده ایم. چشمه لادر یک موقعیت مستعد است و این تنها زمینی است که داریم و خیلی از بخش خصوصی می خواسته اند که مالکیت آن را به دست بیاورند اما این کار به نفع شهر نبوده است. بعد از بحث تملک و نیز هماهنگی با منابع طبیعی و توافقات لازم می شود وارد مذاکره شد. وی با اشاره به کاهش تعداد مسافران نوروزی در عید 91 و بازدید منازل تاریخی سرتیپ و مجیر گفت: اگر بتوانیم جذب گردشگر داشته باشیم خانه مجیر را به هتل سوئیت تغییر کاربری می توان داد.

صابری شهردار جدیدالتاسیس شهرداری اصغرآباد به اعتبارات و طراحی مورد نیاز برای پارک جنگلی اصغرآباد اشاره کرد و گفت: اگر از این مکان بازدید به عمل بیاید و سرمایه گذاری شود مطمئن باشید که ما استان را نیز تحت پوشش قرار می دهیم. ایمانیان شهردار کوشک نیز به گورستان عمومی شهر به عنوان مکانی با سنگ قبرهای تاریخی اشاره کرد و گفت: برج مخروبه ای در گورستان کوشک است که اگر بازسازی شود در جذب گردشگر اثر دارد. علاوه بر وجود حمام تاریخی در کوشک، در شهر هم برخی منازل قدیمی است که هنوز شناسایی نشده اما خانه شیخ قنبرعلی محرابی یکی از منازلی است که قابلیت تبدیل به مرکز گردشگری در کوشک را دارد. یک زمین 3 هزار متری هم در کوشک هست که قابلیت ساخت رستوران و هتل و تالار دارد. باغات مصفایی نیز برای جذب گردشگر هستند که سرمایه گذاری بخش خصوصی را می طلبد.

با درخواست مسولین شهرستان تونل کهندژ را پیگیری میکنیم

در این جلسه ملائی معاون میراث فرهنگی به تکالیفی که بر عهده سازمان گردشگری است اشاره ای کرد و گفت: سرمایه گذاری بخش غیردولتی یکی از تکالیف سازمان ما است. انتخاب سرمایه گذار اولین بحث مناطق ویژه گردشگری است که سرمایه گذار طرحی می دهد و بعد در کارگروه روی آن طرح بحث می شود. بعد از تصویب واگذاری یا به صورت قطعی یا به صورت اجاره به شرط تملیک صورت می گیرد. بعد وظیفه ما تامین زیرساخت های منطقه است چون این اعتبار در دستگاه های متولی دیده نشده ما اعتبارات راه، آب، برق و... را اختصاص می دهیم. متاسفانه با ادغام کارگروه ها بحث چشمه لادر به تعویق افتاد که دوباره با ابقای کارگروه گردشگری موافقت تاسیس این منطقه را به نام شهرداری می گیریم.

طاهری از مسئولين میراث فرهنگی از دیگر سخنرانان جلسه بود که به پروژه های مرمتی در شهر، پروژه های مساجد و شناسایی کامل مناطق تاریخی و ثبت تعدادی از آنها در شهر اشاره کرد و از مردم خواست که اگرکسی خانه تاریخی دارد چه به صورت امانی و چه به صورت فروشی به میراث معرفی کند تا کمک بلا عوض دولت شامل حالش بشود. وی افزود: نقل و انتقال، تغییر کاربری در صورت حفظ کاربری تاریخی و استفاده های تجاری از چنین خانه هایی مجاز است اما مالکان حق تخریب ندارند. بحث بعدی جلسه در مورد تونل کهندژ بود که فروزنده گفت اگر مکاتبه رسمی کنید و نماینده ای به عنوان راهنما داشته باشیم این اثر باستانی پیگیری می شود. علت پیگیری نشدنش هم این بوده که ما اول باید چیزهایی که داریم را در اولویت قرار دهیم.

در این جلسه، مصلحی مدیر کل میراث فرهنگی استان از تمرکز روی جهت توسعه شهرستان سخن گفت و اظهار داشت: اول باید ببینیم جهت توسعه شهرستان کدام سمت است. اگر این مشخص شد تمام قوا را برای رسیدن به آن متمرکز می کنیم. وی افزود: سال گذشته از منطقه ویژه گردشگری در مشهد بازدیدی داشتم. یک محور از ابتدای آتشگاه تا کوشک و نجف آباد را در نظر بگیرید؛ چنین چیزی بود. اگر این طور باشد خیابان اصغرآباد تا کانال منطقه ویژه گردشگری است. باغات خمینی شهر هم چنین پتانسیلی دارند. شما از هر بعدی یک بخشی دارید در کشاورزی، پوست، سنگ ، گلابی و سیبری.

اصغرآباد باغ شهر بزرگ استان است

وی افزود: چیزی که خمینی شهر دارد یک ثروت است. باغ شهر اصغرآباد خیلی بزرگ بود اما امروز نسبت باغ و منازل به 50 -50 رسیده است. سعی کنیم که حداقل روی همین عدد بمانیم و اینجا که خودش یک منطقه گردشگری است را به توسعه اش فکر کنیم. وی ادامه داد: اگر می خواهید اینجا منطقه گردشگری شود و مردم به بهانه دیدن آثار تاریخی یک روز را در شهر بگذرانند خانه ها را موزه کنید. اثرات گردشگری در شهرستان خمینی شهر این شده که در باغات این شهر یک تا عصر را می گذرانند و بعد یک پلاستیک زباله در کوچه باغ رها می کنند و می روند. یعنی اثرات گردشگری در خمینی شهر یک پاکت زباله است . اگر 4 تا بنا را بیایند ببینند هزینه هایی مجبورند بکنند که سودش به جیب مردم می رود. مردم اگر ببینند که گردشگری نفعی برایشان دارد خودشان کمک می کنند. منطقه لادر یک موقعیت بسیار عالی است. منطقه سید محمد طبق آمار ما بالاترین گردشگر مذهبی را دارد. محوطه اطرافش اگر از این آشفتگی درآید و ساماندهی شود قطعا دو برابر گردشگر را جذب می کند چون وزن زیارتی اش قوی است. شما از نظر منطقه دانشگاهی هم حرفی برای گفتن دارید. دانشگاه صنعتی بخش اعظمش در خمینی شهر است. به هر حال یک بخش هایی از هر چیزی دارید ولی دلتان را خوش کرده و سرگرم شده اید. یک عزم جدی داشته باشید برای مرمت و حفظ و احیای آثار تاریخی و گردشگری.

مصلحی ادامه داد: حمام تاریخی اصغرآباد که به وسیله مردم تخریب شد یکی از اعتراضات مردم این بود که چرا تا قبل از تخریب به وضع آن رسیدگی نشد. من جواب دادم که این کارها اولویت بندی دارد. شاید اولویت شما فردا بود اما شما شناسنامه ات را پاره کردی و انداختی دور. فردا بچه های شما می پرسند که فرم های معماری قدیم ما چی بوده است و آن وقت چه جواب دارید؟وی افزود: برای امسال بحث اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی خمینی شهر را به شدت پیگیر هستیم.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 0 شهروند1 16 مهر 1391 ساعت 08:38
باغات جوی آباد قدیم در جنوب خ شهید فهمیده به علت عدم نظارت شهرداری در حال تخریب تبدیل به کارگاه است . حمام تاریخی احمد آباد در حال نابودی است و.....چرا اینها را پیگیری نمی کنید بعد که خراب شد میخواهید افسوس بخورید
نقل قول
 
 
#1 0 م.خسروی 14 مهر 1391 ساعت 20:12
باسلام
فقط شعار میدید چرا به فکر احداث خیابان توی این شهر .... نیستید
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید