امروزپنجشنبه, 03 مهر 1399-- Thursday Sep 24 2020

ساعت 17:35:14

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

مجید اسماعیلی؛ انیمیشن ساز و تهیه کننده
باهنرمندان شهرستان آشنا شویم:

مجید اسماعیلی؛ انیمیشن ساز و تهیه کننده

پنجشنبه, 30 مرداد 1393 ساعت 09:30 کدخبر :7645
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
جید اسماعیلی متولد اصغرآباد خمینی شهر، دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع). او پس از فارغ التحصیلی وارد دنیای هنر شد.

اسماعیلی در گفتگو با ما درباره انگیزه اش از ورود به دنیای انیمیشن و به صورت کلی فیلم سازی هنر می گوید: در دوره ای که ما در آن حضور داریم فیلم سازی یکی از ابزارهای مهم ارسال پیام هاست، در اقتصاد موثر است و به طور طبیعی عرصه ای است که هنوز فتح نشده و دست نخورده ای باقی مانده است.
وی ادامه می دهد: البته کسانی رفته اند و کارهایی انجام داده اند اما اینکه سینما به طور جدی تحت تاثیر افکار دینی قرار بگیرد هنوز اتفاق نیفتاده است و کشور ما هنوز خیمه خودش را در سینما نزده و در واقع انسان هایی که استخوان دین داشته باشند خیلی نداریم. همه این مسائل باعث شد که به سمت فیلم سازی بروم و در این عرصه بیشتر فعالیت کنم.
اسماعیلی در کنار فیلم سازی، توجه خاصی به انیمیشن دارد. در اینجا به کارنامه هنری او نگاهی می اندازیم: •    مدیر مووسسه آوین رسانه
تهیه کننده انیمیشن داستان سامرا
تهیه کننده انیمیشن سینمایی «درخت طوبی»
دارنده مقام اول جشنواره بين المللي رسانه هاي ديجيتال
تهیه کننده سینه سرخ (این فیلم از سوی جشنواره فیلم مالزی در میان پنج فیلم برتر قاره آسیا قرار گرفت)
کارگردان فیلم تلویزیونی «رقص روی یخ»
تولیدکننده نرم افزار سایه های ملکوت (نرم افزار جهت زیارت مجازی امام هشتم(ع) در یک فضای سه بعدی)
تهیه کننده فیلم سینمایی دل شکسته (با بازی خسرو شکیبایی، شهاب حسینی، رضا رویگری و ...)
تهیه کننده سریال چهل سرباز (با بازی محمدعلی کشاورز، داریوش ارجمند، ثریا قاسمی و ...)
تهیه کننده فیلم تلویزیونی «اوقات مشترک آنها»(راهیافته به جشنواره بین المللی فیلم رشد)
تهیه کننده فیلم سینمایی با آبرو (با بازی جهانگیر الماسی و مرتضی ضرابی) وی در خصوص ویژگی های انیمیشن سایه های ملکوت می گوید: نرم افزار شبیه سازی حرم مطهر حضرت رضا(ع)، بزرگ ترین فضای شبیه سازی شده جهان اسلام است. این نرم افزار که به وسیله شرکت آوین رسانه با حمایت دانشگاه امام صادق(ع) و همکاری آستان قدس رضوی طراحی شده است، امکان زیارت مجازی امام هشتم(ع) را در یک فضای سه بعدی، با تمام جزییات فراهم می سازد.
وی ادامه می دهد: کاربر می تواند توسط این نرم افزار از هریک از ورودی های هشت گانه؛ باب الرضا، باب الجواد، شیخ طوسی، شیخ طبرسی، نواب و... با اذن دخول دلخواه، وارد فضای معنوی حرم شود، زیارت امام رضا(ع)، امین ا... و یا جامعه کبیره را قرائت کند، در همه رواق ها و صحن ها گردش نماید و با وارد شدن به روضه منوره ضریح مبارک را از نزدیک زیارت نماید.

  در  آلمان از امام حسین(ع) که گفتم ...

 اشاره: متن ذیل گفتگو با مجید اسماعیلی تهیه کننده و کارگردان جوان خمینی شهری و مدیر موسسه آوین رسانه است که طی سال های اخیر توانسته نقشی بزرگ در سینما و تلویزیون و حوزه انیمیشن ایفا کند. در این مصاحبه کوشیده شده است ضمن معرفی اجمالی موسسه وی و فیلم های تولیدی، دیدگاه های وی در زمینه فیلمسازی تبیین گردد.


بخش فیلم سازی شهید آوینی از چه سالی و با چه اهدافی آغاز به کار کرد؟
اولین کار موسسه ساخت مستندی در سال 79 بود که در سال 82 پخش شد و پیرامون جنگ آمریکا و عراق بود. کار بعدی فیلم انتظار بود که به کارگردانی آقای نوری زاد ساخته شد که بعد از آن بلافاصله در سال 81 ساخت سریال چهل سرباز شروع شد و هرچه جلوتر می رفتیم موسسه تخصصی تر می شد. به طور مثال زمانی موسسه 5 معاونت داشت که یکی از آنها تولید فیلم بود ولی به تدریج جایگاه آن در فیلم سازی بالا رفت.


موضوعاتی که شما برای فیلمسازی انتخاب می کنید موضوعاتی خاص است. دراین باره بگویید.
سوژه هایی که ما انتخاب می کنیم باید دارای چندین ویژگی باشد. نکته مهم این است که در سینمای دنیا مساله محور، فیلم ساخته می شود و اینگونه نیست که هرچه خواستند بسازند بلکه نگاه می کنند ببینند که چه مشکلی الان وجود دارد و در مورد همان مشکل فیلم می سازند. در جمهوری اسلامی چنین سازمانی که مساله محور باشد و بر اساس مشکلات جمهوری اسلامی کار کندموجود نمی باشد. لذا کارهایی که ما انجام می دهیم بر اساس همین عنوان است و نگاه می کنیم که چه چیز مشکل است و برای آن مشکل راه حل های رسانه ای پیدا می کنیم.

از ویژگی های سریال چهل سرباز که یکی از بهترین محصولات این موسسه است بگویید؟
از قدرت این سریال همین بس که تا به امروز سابقه نداشته است که از یک سریال فیلم سینمایی ساخته شود و در جشنواره فجر بیاید و این قدر مطرح شود. در جشنواره 3 سال پیش از سریال چهل سرباز یک فیلم سینمایی آمد به نام شاهزاده ایرانی که برای 5 سیمرغ بلورین کاندیدا شد و 3 سیمرغ بلورین و چندین جایزه گرفت و همچنین به بسیاری از کشورها رفته است.

شنیدیم فیلم سینه سرخ به جشنواره های بین المللی راه پیدا کرده است در مورد این فیلم توضیح دهید؟
فیلم سینه سرخ در جشنواره کوالالامپور انتخاب شد وجزو 5 فیلم برتر آسیا شناخته شد و دعوتی شده بود برای شرکت در آن جشنواره و خوشبختانه سفر خوبی هم بود چراکه مالزی کشور مستعدی برای همکاری است. این فیلم تا الان که 17 یا 18 جشنواره بین المللی رفته است مانند اسپانیا، ایتالیا، آلمان، آمریکا و حتی هند و الان در جشنواره راه ابریشم ترکیه می باشد. من چند سال پیش برای فیلم سینه سرخ در آلمان بودم و چون این فیلم در مورد سیدالشهدا است و حال و هوای خاص خودش را دارد وقتی فیلم تمام شد و مشخص شد که این فیلم بهترین فیلم منتخب داوران است نیمی از سالن که جوان های 15، 16 و 17 ساله بودند آن قدر شادی کردند و دست زدند که من بسیار جا خوردم.


در جلسه پرسش و پاسخ فیلم، بنده نیم ساعت فقط در مورد حضرت سید الشهدا صحبت کردم و آن کسی که انگلیسی من را به آلمانی ترجمه می کرد در چند جا بغضش گرفته بود و سالن یکی از عجیب ترین روز های خودش را داشت. همه ساکت بودند و می خواستند ببینند که موضوع این فیلم که یک کشیش مسیحی و روحانی مسلمان است چه می خواهد بگوید و این یک افتخار است برای ایران که فیلمش به جشنواره ها برود و اینگونه در دنیا بچرخد.

موسسه در زمینه انیمیشن هم فعالیتی دارد؟
یکی از برنامه های ما کار کردن روی انیمیشن است. در همین سفری که بنده به مالزی داشتم دیدم که دنیا چقدر به دنبال ساخت انیمیشن است چراکه در انیمیشن صحبتی از سن نمی باشد و مخاطبش به گونه ای است که حتی اگر زبان را هم متوجه نشود ولی تصویر او را به سمت خودش می کشاند. شما هر چه تولید کنید در واقع دارید فرهنگ خودتان را نشان می دهید و هرکس بیشتر خودش را نشان دهد مطرح تر خواهد شد.


 samera1

 

 

 افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید