امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 17:14:52

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در مراسم افتتاح اداره محیط زیست شهرستان تأکید شد؛

محیط زیست شهر در مرحله هشدار

سه شنبه, 24 اسفند 1389 ساعت 12:41 کدخبر :624
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهران محمدی

پس از سالها انتظار، اداره محیط زیست شهرستان فعالیت خود را آغاز کرد. در مراسم افتتاح اداره مزبور كه با حضور مسؤولین استان و شهرستان در محل سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب برگزار شد، ابتدا فرماندار با اشاره به ضرورت راهاندازی و فعالیت این اداره گفت: از کمبودهای شهرستان اداره محیط زیست بود.

من بارها گفته ام شهرستان با همه استعداد و ظرفیتهایی که دارد به دلیل مجاورت مرزی و چسبندگی با شهر اصفهان مورد توجه لازم قرار نگرفته است.
وی افزود: خمینی شهر به عنوان سومین شهر پرجمعیت استان و پرتراکمترین شهرستان کشور بعد از تهران است و اين تراکم بالای جمعیتی مهمترين دلیل و ضرورت برای راه‌اندازی اداره محیط زیست در خمینی شهر بوده است.
صالحي در ادامه با بيان اينكه جمعیت شهرستان بیش از ظرفیت جغرافیایی آنست افزود: اين تراكم، اولین عامل تهدیدکننده محیط زیست شهرستان محسوب می شود و اين تراكم در كنار همجواری با شهر اصفهان، آثار زیانباری برای ما به وجود آورده است.
فرماندار ادامه داد: امروز بسیاری از واحدهای صنعتی و کارگاهی که به هر دلیل در مرکز اصفهان تحت نظارت‌ و محدوديت‌اند به مناطق مرزی و به اندازه فاصله عرض یک خیابان هجوم آورده اند كه مشکلات عدیده ای در حوزه شهرسازی به وجود آورده است بطوريكه مردم متعهد و دلسوز مناطق مرزی با شهر اصفهان با محدوديت‌هاي فراواني روبرو هستند. نماينده دولت در شهرستان افزود: من بارها در جلسات رسمی شورای اداری گفته ام در نگاه مسؤولین، ما شهروند درجه‌بندی شده نداریم و بر اساس مواضع نظام اسلامی ما و نگاه عدالت‌محور دولت بايد استحقاق هر منطقه بر اساس نیازهای مردم آن منطقه تعریف شود و مناطق ضعیف نشین ما باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
فرماندار افزود: با پیگیریهای زیادی که از طرف مسؤولین شهرستان و عنایت ویژه مدیر کل حفاظت محیط زیست و همکاری بسیار خوب رئیس شرکت آب و فاضلاب در تأمین محل اداره محیط زیست به صورت موقت صورت گرفت امروز شاهد جبران یکی از کمبودهای شهرستان در حوزه خدمات‌رسانی به مردم هستیم.
در ادامه اين مراسم، سید محمد جواد ابطحی نماینده مردم در مجلس گفت: امیدواریم مسؤول جدید اداره محیط زیست با همکاری دستگاههای مربوطه همچون شهرداری  و بهداشت محیط در جهت کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست تلاش كنند تا شهری سالم و بدون آلایندگی داشته باشیم. وی در ادامه با اشاره به قانون ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع 50 كيلومتري گفت: مردم باید بدانند افزایش نظارت زیست‌محیطی به نفع همه مردم شهرستان خواهد بود چرا كه مشاغل آلاینده علاوه به آسیب به محیط شهرستان، به مردم و شهروندان نیز ضرر میزنند. این فرهنگ و تصور غلطی است که پالایشگاه اصفهان آلایندگی داشته باشد تا عوارض بدهد. مدیریت صحیح آن است كه با بوجود آمدن آلایندگی مقابله شود.
مدیر کل محیط زیست استان هم در این مراسم گفت: مدتهای زیادی بود که خلاء اداره محیط زیست در شهرستان به خوبی احساس میشد و پس از سالها كه سازمان محیط زیست در 7 شهر استان فعالیت مینمود با حمایت دولت دهم یکی از مصوبات سفرهاي استاني توسعه و ارتقاي تعداد ادارات محیط زیست استان بود كه با تلاش و پیگیری نماینده مردم خمینیشهر و چند نماینده دیگر استان مجوز 14 اداره نمایندگی جدید در استان صادر شد و اصفهان اولین استان پیشقدم در این عرصه بود.
لاهیجان‌زاده در ادامه گفت: دفتر شهرستان خمینی شهر به عنوان پنجمین اداره جدید استان با 4 نفر نیرو در نظر گرفته شده که در حال حاضر 2 نفر نیروی آن تأمین شده است و 2 نفر دیگر به زودی اضافه خواهد شد. با صدور مجوز استخدام 400 نفر برای سازمان در استان اصفهان افزایش تعداد نیروی این اداره تا 12 نفر نیز پیش‌بینی شده است.
وی افزود: شهرستان خمینی شهر دارای مشکلات متعدد بوده و از جمله شهرهای مشکلدار در حوزه محیط زیست و بهداشت محیط و سلامت است. از ديگر مشکلات این شهرستان کارگاههای جمع‌آوری ضایعات و زباله بازیافتی در سطح شهرستان به صورت غیرقانونی و کاملاً غیربهداشتی می‌باشد.
مدیر کل سازمان محیط زیست استان افزود: نبايد خمینیشهر حاشیه امن کارهای غیرقانونی برای کلانشهر اصفهان باشد و لازم است با حمایت همه مردم و مسؤولین از اقدامات اداره محیط زیست شهرستان، محدودیتهای قانونی مثل شهر اصفهان در خمینیشهر اجرا شود. وی افزود: امروز در خمینیشهر توسط تعدادی واحد بازیافتی، زبالههای شهر اصفهان و اطراف و حتی شهرکرد و نيز زباله‌هاي بیمارستانی بصورت غیرقانونی درحال بازیافت است و نباید اجازه دهیم سلامتی مردم شهرستان به خطر بیفتد.
لاهیجان‌زاده در ادامه به آلودگی باغات خمینی‌شهر اشاره کرد و گفت: یکی از موارد مشکل‌آفرین زیست‌محیطی در شهرستان فعالیت چاه‌هاي تولید ذغال است كه باعث افزایش آلودگی شده است. وي افزود: ما در خمینی شهر با مشکل جدی تأمین زمین و کمبود اراضی ملی روبرو هستیم و سعی ما بر این است كه با صدور مجوز تجمیع دامداری‌هاي سنتی و خارج كردن آنها از مناطق مسکونی از به خطر افتادن سلامتی مردم جلوگیری کنیم.
مدیر کل سازمان محیط زیست همچنين در حاشيه اين جلسه، در گفتگو با خبرنگار فرصت گفت: ما در شهرستان به صورت جدی با شکارچیان غیرمجاز حیوانات وحشی كه مخصوصاً توسط تعدادی از اهالی خمینی شهر صورت مي‌گيرد برخورد جدی داشتهایم و در سالجاری در اين رابطه 180 نفر دستگير و 140 قبضه اسلحه شکاری كشف شده است. وی از همه مردم خواست تا هر گونه اطلاعی در خصوص شکار غیرقانونی مخصوصاً در حاشیه شهرستان دارند به اداره محیط زیست جهت برخورد قانونی اعلام نمایند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید