امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 17:58:12

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

ميدان گلابي يا بي‌گلابي

شنبه, 11 آبان 1392 ساعت 11:18 کدخبر :6254
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

شهرهايي كه ريشه در تاريخ دارند و صدها سال است كه در گردونه تاريخ پايدار مانده‌اند، شهرهايي باهويت هستند. آن‌چه كه اين هويت را تشكيل مي‌دهد، مجموعه‌اي از دانشمندان و انديشمندان، علما، دلاوران و سلحشوران، مكان‌هاي تاريخي و سنت‌ها، جاذبه‌هاي طبيعي، شعرا، هنرمندان و آثار آنها، اعتقادات مذهبي، غذاها و شيريني‌هاي خاص، زبان‌ها و گويش‌ها و مجموعه رفتارها و كردارها و باورها و يا به‌به‌عرتي فرهنگ مردمان آن شهر مي‌باشد.عهر گاه اسمي از آنها برده مي‌شود بلافاصله نام شهر به ذهن شنونده مي‌آيد و برعكس اگر نام شهري برده مي‌شود، مجموعه‌اي از آن‌چه گفته شد به ياد مي‌آيد؛ مثلاً اگر كسي كلمه «شيراز» را بشنود يا بخواند، حافظ و سعدي و تخت‌جمشيد و دروازه قرآن و ديگر موارد مرتبط به دنبال آن ذهن شنونده را مشغول مي‌كند و عكس آن هم صادق است.
متفكري مي‌گويد: ارزش هر قوم و ملتي و مردمي بر تعداد انديشمندان و بزرگان آن قوم است. بنابراين مردم هر شهرو دياري بايد بدانند كه چگونه بكوشند تا چيزهايي معروف شوند و هويت خويش قرار دهند كه جاي افتخار و تكيه به آنها داشته باشد و بتواند چون كوه در مقابل حوادث و تهاجمات استوار و پايدار بماند.
هر نسلي حق دارد مجموعه آن‌چه را به‌عنوان هويت وي معرفي شده بازنگري كند و سره را از ناسره تفكيك و رفتار خود را اصلاح و بهينه كند و با تكيه به موارد مثبت و قابل اعتماد، خود را از طوفان حوادث به سلامتي برهاند.
شهر ما هم كه شهري قديمي بوده و ريشه در تاريخ دارد، قطعاً داراي هويت و مؤلفه‌هاي آن است. نسل حاضر وظيفه دارد به شناسايي و بررسي و پالايش و تجديدنظر در برخي ناهنجاري‌ها كه به ناحق به‌عنوان فرهنگ و هويت شهر شناخته نشده بپردازد و در اين راه صاحبان فكر و انديشه و قلم بايستي به‌عنوان طلايه‌داران حركت وارد عمل شوند.
چه بسيار علما و روحانيون و انديشمندان و دلاوران و مردان خدا، مبتكران، تلاش‌گران، كارآفرينان، خيّران، نيك‌انديشان، شعرا و هنرمندان كه در كوچه پس‌كوچه‌هاي محلات كهن همين ديار به‌دنيا آمدند و زيستند و درخت پرثمري از باغ هويت اين شهر ماندند و چه بسيار بزرگاني كه هنوز در بين ما هستند بايد شناسايي و معرفي شوند.
چه باورها و اعتقادات و رفتارها و سنت‌هاي نيكو و حسنه‌اي كه البته ريشه در تمدن ايراني و دين مبين اسلام دارد و بين مردمان اين شهر رواج داشته و هنوز هم رواج دارد كه قبل از رنگ باختن بايد غبارزدايي شوند!
چه دست‌هاي گرم و مهربان و افراد خيّر و نوع‌دوستي در خميني‌شهر وجود دارد كه بايد گرمي دستان آنها را به ديگران نشان داد!
چه دانشمندان و نويسندگان از اهالي اين شهر بوده و هستند كه در صحنه جهان هم حرفي براي گفتن داشته و دارند و ما آنها را نمي‌شناسيم!
چه دلاوران و رزمندگاني كه در مقابل هجوم دشمن در طول تاريخ و به‌خصوص در دوره اخير ايستادند و نسل حاضر جرعه‌اي از درياي فيض آنها ننوشيده است!
به هر حال همه اين‌ها به‌علاوه محيط زيست، كوه‌ها و چشمه‌ها همچون چشمه و آبشار لادر و لاوه، و باغات و صحراهاي باقي‌مانده كه حتي اسامي آنها نشانه قدمت آنها است، مساجد قديمي و بناهاي تاريخي و حتي فضاهاي سبز جديد و محصولات كشاورزي بي‌نظير همچون گلابي، و غذاهاي سنتي را بايد شناخت و معرفي كرد و پاس داشت وگرنه در اين عصر تهاجمات فرهنگي اگر خود چيزي نداشته باشي، آن‌چه خود دارند به خوردت مي‌دهند و ناگهان مي‌بيني همه اسنك و پيتزاخور و بريده از هويت خويش مي‌شوند.
از اين شماره در اين ستون به بررسي و تشريح عناصر هويت‌دهنده شهرمان مي‌پردازيم. شما هم اگر در اين رابطه مطلبي داريد برايمان بفرستيد.
گلابي
گلابي محصولي است كه ساليان دراز باغداران زحمت‌كش اين شهر با آن زندگي كرده‌اند و لحظه‌لحظه عمر خويش را به پاي آن گذاشته‌اند تا با همه سختي‌ها و بيم و اميدها به ثمر رسد و به سراسر كشور عرضه شود و شهرت خود را بيابد و نامش دركنار نام شهرمان قرار گيرد. بنابراين به پاس اين همه تلاش‌ها بجاست كه ميداني مثلاً در تقاطع بلوار ولي‌عصر(عج) اصغرآباد با كانال آب كه بر روي كانال پل زده شده و يكي از ورودي‌هاي شهر به حساب مي‌آيد، احداث شود. اين ميدان «گلابي» ناميده شود و از هنرمندان و طراحان خواسته شود با استفاده از شكل درخت گلابي و ميوه آن و انواع ميوه‌هاي مرتبط در طراحي آن استفاده شود. كه طبعاً آب‌نماها، باغچه‌ها، نيمكت و درختان مصنوعي آن متأثر از اين درخت و ميوه آن باشد.
همچنين بد نيست در پارك باغبان غرفه كوچكي احداث كرده و در آن با استفاده از ماكت و مجسمه درخت و ميوه و ديرينه و خواص و انواع وسايل كاشت و برداشت قديمي و جديد آن اين محصول اصلي باغات منطقه معرفي شود وگرنه ديگران هستند كه آن را جزء هويت خود معرفي خواهند كرد.
اما آن‌چه مسلم است در ميدان ذكر شده گلابي براي فروش نخواهد بود؛ بنابراين ميدان گلابي ميداني است بي‌گلابي!
اميد است اداره جهادكشاورزي همت كرده و آموزش‌هاي علمي را در جهت كاشت و برداشت اين محصول ارائه دهند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید