امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 23:27:47

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

هجوم غول تفکر

شنبه, 25 خرداد 1392 ساعت 10:16 کدخبر :5632
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساري

می خوام یه داستان براتون تعریف کنم. سال‌ها پیش غول بزرگی به شهری حمله کرد. مردم اون شهر مبارزه طولانی با اون غول کردند. سرش را می‌زدی یکی دیگه در مي‌اومد.دستش را قطع می‌کردی، یکی دیگه سبز می‌شد. پایش را می‌زدی دو تا دیگه جاش در می‌اومد. خلاصه خیلی طول کشید تا غول بالاخره دست از سر مردم برداشت و زخم خورده رفت. هنگام رفتن پشت سرش را نگاه کرد. پوزخندی زد و تو دلش گفت: درسته دست و پام زخمیه، ولی فکرم هنوز کار می‌کنه، کاری بکنم که فکرش را نمی‌کنید، می‌رم ولی برمی‌گردم.
مدتی گذشت، مردم فکر کردند اون رفته و دیگه برنمی‌گرده. ولی اشتباه بود. اون برگشت با ابزاری کشنده‌تر از شمشیر. اون سال‌های زیادی که برگشته، ولی ما هنوز سرمست پیروزی دیروز به فکر تهاجم امروز نیستیم.
بازی‌های رايانه‌ای با هدف تخریب فرهنگ و سنن ما طراحی می‌شوند و ما به‌راحتی بکش‌بکش و چند تا اسلحه را چیز مهمی نمی‌دانیم. ولی وقتی کودکانمان افت تحصیلی، پرخاشگری، بیماری‌هایی روحی و جسمی به سراغشان آمد، علتش را در جای دیگری جویا می شویم. سوژه این دفعه اونها کنگ‌فو و کاراته نیست، این بار وارد خانه شما شده‌اند و زندگی خودشون را می‌کنند.


سیمز (sims)
سيم اسم است و جمع آن در لاتين سيمز مي‌باشد
بازی رايانه‌ای سيمز یک زندگی واقعی است؛ یک زندگی غیرقابل پیش‌بینی با اتفاقاتی جالب و بعضاً نارحت کننده. بازی سیمز اولین جرقه‌ای بود که در در دنیای عظیم سيمز زده شد.
sims6 دارای یک عدد لوح‌فشرده با گرافیک بالا اما از نسخه های دیگرش کمتر مي‌باشد.كار اصلي در sims6 "buidemode" است. در اين بازي شخص بازيكن مي‌تواند در نقش انسان‌هاي متعدد قرار گيرد و داستان يك زندگي جذاب را ادامه دهد؛ شنا كردن، غذا خوردن، حمام رفتن، ازدواج كردن و....
اين بازي توسط افراد مختلف انجام مي‌گيرد. قسمت مورد توجه بازي‌هاي سيمز آن است كه سيم‌ها با دستور شما انجام به كار مي‌كنند، حتي سر كار رفتن اشخاص نيز با دستور شما انجام مي‌گيرد. معلوم نيست، شايد هم دليل آنكه سيمز در طي چندين سال در نسخه‌هاي ميليوني در جهان فروخته شده است، اين باشد.
يكي ديگر از جلوه‌هاي مورد نظر جوانان و نوجوانان طبيعي بودن سيمز است. از آب خوردن تا مرگ كاملاً طبيعي است. در حالي كه گاهي انسان هنگام بازي احساس مي‌كند كه كسي فيلم او را ضبط وسپس به خود انسان نشان مي‌دهد.
داستان سيمز به اينجا ختم نمي‌شود. نسخه دوم اين بازي پرفروش‌ترين بازي تاريخ است كه بيش از 100ميليون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسيده است. در اين بازي فرد بازيكن بايد بتواند از طريق دستور دادن زندگي يك خانواده را كنترل كند. همچنين هر فرد نياز‌هاي خاصي دارد؛ مثل غذا خوردن، خوابيدن و استحمام و...كه فرد با دستور دادن او را در پر كردن اين نياز‌ها ياري مي‌كند و اين نياز‌ها با كمك وسايل خانه رفع مي‌شود؛ مثلاً براي خوابيدن، فرد بايد تختخواب داشته باشد و هر چه تختخواب گران‌تر باشد، با سرعت بيشتري نياز خواب او را رفع مي‌كند. براي خريد وسايل منزل و غذا خوردن، فرد بايد پولي درآورد كه مي‌تواند دزد، پليس، پرستار و نظامي باشد و بسته به توانايي‌هايش حقوق مي‌گيرد.
اين بازي هيچ‌گاه تمامي ندارد. در نسخه‌هاي الحاقي sems2 كه داراي چهار لوح‌فشرده و سطح بالاي گرافيك است، بازي‌هاي الحاقي نيز وجود دارد؛ مثلاً شما وارد دانشگاه مي‌شويد، رشته مورد نظر را انتخاب مي‌كنيد، درس مي‌خوانيد، امتحان مي‌دهيد، فارغ التحصيل مي‌شويد، سپس كار مرتبط با رشته خود را انتخاب و كار مي‌كنيد. يا اينكه به جزيره‌اي متروكه مي‌رويد، مي‌توانيد سيم‌هاي مورد نظر خود را درست كنيد، در اين جزيره زندگي كنيد و با وسايل و امكانات طبيعي راحتي و آسودگي افراد حاضر در جزيره را فراهم آوريد. حتي در sims2 شما با آدم‌هاي فضايي ملاقات مي‌كنيد. مجبوريد بچه‌هاي فضايي را بزرگ كنيد. در لحظه مرگ با فرشته مرگ درگير مي‌شويد يا از او تمناي عمر بيشتري مي‌كنيد. در اين نسخه حتي شما بيمار مي‌شويد، و در مواقعي شخصيت شما ديوانه هم مي‌شود؛ مثلاً پس از خواستگاري از دختر مورد علاقه‌تان، وقتي جواب مثبت مي‌شنويد از خوشحالي تا مدتي مجنون مي‌شويد. هر شغلي را كه دوست داريد يا در دانشگاه تحصيلات آن را انجام داده‌ايد، مي‌توانيد انتخاب كنيد. در عين حال مي‌توانيد آن‌قدر در شغل خود پيشرفت كنيد كه هلي‌كوپتر براي بردن شما بيايد. اگر مدتي بدون شغل بمانيد پول شما تمام مي‌شود و درنهايت شخصيت شما شروع به گدايي مي‌كند.
Sims3 در راه است. سيمز3 سال2009 ميلادي وارد بازار خواهد شد. هم‌اكنون سيمز3 در شركت manis با ابررايانه‌ها و در دست مهندسان حرفه‌اي طراحي انيميشن ساخته مي‌شود.
در بازي‌هاي نسخه1 و 2 مراحل بازي همه در داخل خانه است ولي در سيمز3 زندگي خانواده‌ها گسترده‌تر خواهد بود. شما در بازي خواهيد توانست در شهر خود به هر خانه كه خواستيد با اتوموبيل شخصي يا با پاي پياده برويد، خريد از سوپر ماركت، حواس پنجگانه، سايه‌ها، محبت‌هاي واقعي و... همه و همه باعث شده‌اند كه سيمز3 نيز مانند سيمز2 بازي فوق‌العاده‌اي باشد.
همان‌طور كه خوانديد مشاهده كرديد هر كدام از نسخه‌هاي بازي سيمز كاملاً آداب و رسوم زندگي آمريكايي را نشان مي‌دهد. با اينكه گفته مي‌شود بازي سيمز دخترانه است، ولي محدوديت سني ندارد. از بچه چهار پنج ساله تا بزرگتر‌ها هر كدام مراحل مربوط به خودشان را مي‌توانند بازي كنند. آنها زندگي آمريكايي را به راحتي صادر مي‌كنند و فكر و ذهن جوانان و نوجوانان ما را كه دنبال شخصيت‌سازي و هويت‌يابي هستند، تحت تسلط قرار مي‌دهند.
راستي نبايد فكري كرد؟!

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید