امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 09:18:47

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگو با رییس شورای شهر پیرامون جلسه مسوولان شهر با وزیر راه و شهرسازی:

همه قول هایی که وزیر راه و شهرسازی به مسوولان خمینی شهر داد

دوشنبه, 24 مهر 1391 ساعت 15:58 کدخبر :4616
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
چندی پیش نماینده شهرستان از وزیر راه وشهر سازی وقت گرفت تا جمعی از مسوولان خمینی شهر در جلسه ای به طرح مشکلات شهرستان بپردازند.

فرماندار، نماینده، رییس شورای شهر و شهردار به اتفاق راهی وزارتخانه شدند تا این بار مشکلات شهر را رودررو با وزیر راه وشهرسازی در میان بگذراند. با سید امیر صدر صهری گفتگویی ترتیب دادیم تا از چند و چون این جلسه و مصوباتش باخبرمان کند.

در این جلسه به طرح چه مشکلاتی پرداختید؟

نامه ای در 5 بند تنظیم کردیم و مشکلات شهر در 5 بند را مطرح نمودیم:

1- وجود سکونت گاه های غیر رسمی در مناطق مهاجرپذیر جوی آباد، وازیچه و قرطمان.

2- تاخیر در تکمیل کمربندی خمینی شهر-نجف آباد.

3- اورژانس هوایی بیمارستان منظریه.

4- هزینه های طرح آماده سازی منظریه.

5- احیای بافت فرسوده.

در رابطه با سکونت گاه های غیر رسمی به چه نتیجه ای رسیدید؟

در رابطه با سکونت گاه های غیر رسمی که با توجه به ساخت و سازهای غیر اصولی و همچنین تراکم جمعیتی اش در صورت بروز یک حادثه طبیعی، تلفات انسانی فراوانی به بار می آورد و البته مباحث اجتماعی، فرهنگی و شهرسازی اش هم جداست، از وزیر راه و شهرسازی قول دریافت وامی را گرفتیم تا برای ساماندهی این مناطق هزینه کنیم. وزیر در نامه نوشت: حتما بررسی شود و آنچه امکان کمک هست اقدام شود. پیشنهاد ما این بود که با احداث ساختمان های طبقاتی این ساکنین را به آن جا انتقال داده و زمین ها را یا به حالت کشاورزی برگزدانیم و یا طرحی اصولی در آن ها پیاده نماییم.

برای جاده کمربندی قولی دادند؟

طرح تکمیل جاده کمربندی را از طرح های استانی خواند و قول داد طی 3-2 ماه آینده قطعا اجرا شود.

اورژانس هوایی به کجا رسید؟

در رابطه با اورژانس هوایی بیمارستان منظریه که دانشگاه علوم پزشکی تا پیش از این وعده پیگیری اش را داده بود، وزیر به معاونت خودش و مدیر کل سازمان راه و شهرسازی استان دستور بررسی داد و در نامه ما نوشت: با کلیات موافقم متراژ را اعلام کنید.

طرح آماده سازی منظریه چه شد؟ بالاخره طلسمش شکست؟

طرح آماده سازی شهرک منظریه که جزو طرح های 25 ساله خمینی شهر است و با توجه به نو بودنش انتظار می رود شهرکی برخوردار باشد اما متاسفانه با حدود 40 هزار نفر جمعیت هنوز از امکانات اولیه مثل آسفالت و جدول بندی محروم است.

تا کنون در مورد این طرح با مدیرکل های این سازمان توافقاتی کرده بودیم که مشمول مرور زمان شده و اجرایی نشد و حالا هم با توجه به ادغام دو وزارتخانه و سنگین شدن مسوولیت ها، آماده سازی منظریه جزو تعهداتشان قرار نمی گیرد. چندی پیش طی جلسه ای با مدیرکل سازمان راه و شهرسازی قرار شد اداره کل و شهرداری به طور جداگانه یک برآورد مساحتی و هزینه ای از کلیه معابر اصلی و فرعی منظریه برای آسفالت و جدول بندی به دست آورند. برآوردهای مساحتی هر دو تا 98 درصد منطبق بود اما برآورد هزینه ای سازمان راه و شهرسازی در حدود 2 میلیارد و خرده ای بود در صورتی که برآورد هزینه شهرداری 4 میلیارد و 700 میلیون تومان شده بود. این برآوردها در جلسه ای با حضور مدیرکل سازمان راه و شهرسازی و چند نفر دیگر از مسوولان این سازمان، شهردار خمینی شهر، معاون عمرانی و یک کارشناس از شهرداری مورد بررسی قرار گرفت و مبلغ 4 میلیارد و 700 میلیون تومان تایید شد و برای تصویب به سازمان ملی زمین ومسکن در تهران فرستاده شد تا در صورت مصوب شدن این پول به صورت نقدی یا تهاتر زمین تحویل شهرداری شود. ما صورتجلسه موجود را به رویت وزیر رساندیم و ایشان ذیلش خطاب به مدیرکل سازمان نوشت: با توافق موافقم، اقدام شود با تهاتر زمین یا نقدی به شرط صورتجلسه قطعی تحویل و تحول، ظرف مدت 2 ماه این موضوع را قطعی کنید.

با این اوضاع اقتصادی فکر می کنید این مبلغ وصول شود؟

4 میلیارد و 700 میلیون مبلغی نیست که در توان وزارتخانه نباشد. اگر زمین هم دادند می فروشیم و پولش را صرف آماده سازی ها خواهیم کرد.

فروش زمین که زمان می برد؟

بله من هم نظرم شخصا روی ریالی بود تا زودتر اجرا شود اما در صورت ندادن پول مجبوریم زمین بگیریم البته پیشنهاد من این بود که زمین خارج از خمینی شهر باشد.

این پول تنها در منظریه هزینه خواهد شد؟

بله این مبلغ اختصاصا صرف آماده سازی آن بخش هایی از منظریه می شود که آن زمان پول آماده سازی شان را به مسکن و شهرسازی داده اند. در بخش هایی از منظریه هم که شهرداری خدماتی از این دست ارائه داده است. شهرداری در قبال عوارضاتی که از ساکنین منظریه می گیرد خدماتی نیز ارائه داده از جمله پارک بهشت، پارک شهروند، میدان پردیس و بلوار سروش.

فکر می کنید در طول مدت تعیین شده وصول شود؟

شرط ما این بود که زمان دار باشد چراکه با توجه به وضعیتتورم در غیر این صورت شهرداری می باید خودش مابه التفاوت را می پرداخت. انتظارمان هم از مسوولان استان این است که ظرف مدت تعیین شده پول یا زمین را تحویل بدهند تا ما بتوانیم تا پیش از شروع سرما بخشی از تعهدات را عملی کنیم.

تا پیش از این سابقه داشته که وزیر چنین قولی بدهد؟

با وزرای دیگر نیز تعهداتی در این مورد داشته ایم اما نه با تعیین مبلغ و مدت زمان. یکی از توافقات این بود که ما طرح آماده سازی منظریه را اجرا کنیم و بعد هزینه ها را از سازمان بگیریم. حدودا 700 میلیون تومان هم هزینه کردیم که در شرف پرداخت از جانب سازمان است.

در رابطه با احیای بافت فرسوده به چه نتیجه ای رسیدید؟

به غیر از شمال شهر کلیه نقاط خمینی شهر دارای بافت فرسوده است و این 600 هکتار بافت فرسوده ای که کمیسیون ماده 5 برای خمینی شهر اعلام کرده همه بافت فرسوده ما نیست. تا پیش از این شهرداری برای صدور پروانه بازسازی بافت فرسوده 50 درصد تخفیف می داد و 50 درصد بقیه را دولت تقبل می کرد اما در این جلسه اعلام شد که دولت در خصوص بافت های فرسوده قادر به کمک های بلا عوض نیست و تنها می تواند در این مورد به شهرداری ها وام بدهد. ما هم پذیرفتیم و در خواست 40 میلیارد تومان وام نمودیم که مورد پذیرش واقع شد و اگرچه به گفته مسوولان پرداخت این وام طبق روال معمول است و نیازی به نوشتن ندارد ما اصرار به نوشتن آن کردیم. وزیر در نامه نوشت: در این مورد وام می دهم حتما مساعدت لازم به عمل آید.

به نظر شما این وام چقدر از مشکلات ما را حل خواهد کرد؟

بافت فرسوده از جمله موضوعات کلیدی است که با حل شدنش بسیاری دیگر از مشکلات نیز مرتفع خواهد شد. به عنوان مثال طرح های تعریض و آزاد سازی خیابان های شهید صدوقی، 17 شهریور، شهدای خوزان و ... از جمله طرح هایی اند که معطل بافت فرسوده مانده اند و به نتیجه رسیدنشان بار ترافیکی شهر را هم خواهد شکست.

ضمانت و بازپرداخت این وام چگونه است؟

قاعدتا وامی دولتی، بلند مدت و با بهره کم است و شهرداری قادر خواهد بود با عایداتی که پس از آزاد سازی ها به دست می آید و با ارزش افزوده ای که حاصل خواهد شد، آن را بازپرداخت نماید.

به طور کلی چقدر به اجرایی شدن مصوبات این جلسه خوشبین هستید؟

بسیار زیاد. چراکه این جلسه با جلسات قبلی تفاوت هایی داشت.

چرا فکر می کنید این جلسه با جلسات مشابهی که در گذشته برگزار شده، متفاوت بود؟

جلسات قبلی همیشه با پراکنده گویی همراه بود و هر کدام از حضار به طور جداگانه اقدام به تنظیم نامه ای می کرد اما این بار بنده پیشنهاد دادم که هر 4 نفر یک نامه مشترک با 4 امضا بنویسیم و اتحاد و انسجاممان را نشان بدهیم.

یکی از سوالات هم در رابطه با آسفالت و لکه گیری معابر است، بفرمایید که هزینه این طرح چقدر شد و این هزینه از کجا تامین شد؟

این طرح برای شهرداری3 میلیارد هزینه در بر داشت که صرفا از محل عوارضاتی که خود مردم پرداخت کرده بودند هزینه شد و از جایی دیگر به شهرداری کمکی نشد.

از محل عوارض آلایندگی نبود؟

خیر.

ظاهرا عوارض آلایندگی مدتی است به حساب شهرداری واریز نشده است؟

بله مبلغی در فروردین ماه به حساب شهرداری واریز شد که توانستیم 80 درصد از بدهکاری شهرداری به پیمانکاران را پرداخت کنیم اما از آن زمان تا کنون مبلغی دریافت نکرده ایم.

پیگیری این موضوع با چه کسی است؟

این موضوع هم باید مثل نامه مشترکی که برای وزیر نوشتیم همکاری همه مسوولان را می طلبد. قرار است نماینده به طور جداگانه با اداره کل مالیاتی استان جلسه ای داشته باشد و بنده و شهردار هم به اتفاق جلسه ای با مدیر کل خواهیو داشت.

ظاهرا مبلغ تعیین نشده و هر چند ماه یکبار مبلغی واریز می شود. این باعث می شود که شهرداری نتواند روی این پول برنامه ریزی کند؟

بله این مشکل هم وجود دارد و ما از مسوولان شهرستان و استان می خواهیم که هم در خصوص پیگیری برای تاخیر در واریزی و هم برای شفاف سازی اینکه این پول از کدام مجری واریز شده ما را یاری کنند.

سخن پایانی؟

از وزیر به دلیل تشکیل این جلسه، از نماینده به خاطر ترتیب دادن این جلسه، از فرماندار که به عنوان بالاترین مقام اجرایی در این جلسه حضور یافت و همینطور از شهردار به خاطر حضورش و همچنین از کارشناسان فرمانداری خصوصا آقایان عکاف، فروزنده و شریفی به خاطر تنظیم نامه مذکور تشکر می کنم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید