امروزدوشنبه, 04 تير 1397-- Monday Jun 25 2018

ساعت 04:48:05

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

چند نفر از فعالان مذهبی آدریان در گفتگو با «فرصت»:

همه مردم دوستدار نظام اند

دوشنبه, 09 اسفند 1389 ساعت 17:47 کدخبر :579
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

برخي از فعالان مذهبي و معتمدين محله آدريان در گفتگو با فرصت خواستار توجه بيشتر به مشكلات فراوان اين محل شدند. اين معتمدين با بيان اينكه بعد از حوادث هفتم محرم سال 87، محله آدریان مورد بی مهری قرار گرفت و اهالی محل شاهد کم‌توجهی و بی‌مهری بعضی از دستگاههای اجرایی بودند گفتند: جوانان محل به خصوص بعضی از هیأتهای مذهبی و عزاداران از وقایع اتفاق افتاده در گذشته

 ناراحت بوده و این کم‌توجهی و افزایش بعضی از مشکلات، باعث افزایش شکاف بین اهالی محل و مسؤولین شده بود یکی از این فعالین در ادامه گفت: آدریان در دو بخش عمرانی و خدماتی و معضلاتی همچون مواد مخدر و بعضاً مفاسد اخلاقی، دچار مشکلات متعددی است. وی افزود: یکی از انتقادات ما این است که در این محل خدمات عمرانی همچون زیباسازی، آسفالت و پاکسازی نامناسب بوده و در نگاه شهرداری به این بخش تبعيض مشاهده می شود.
وی افزود: در دو سال گذشته ما شاهد افزایش جرائم زیادی همچون گسترش استفاده و توزیع مواد مخدر و بعضی از موارد اخلاقی هستیم که این مشکلات و معضلات با فضای مذهبی و دینی محل ناسازگار بوده و همین امر اعتراض و انتقاد اهالی مخصوصاً مردم متدین و مذهبی را برانگيخته است.
وی در ادامه به توزیع مواد مخدر صنعتی اشاره نمود و گفت: در سالهای گذشته مواد مخدر صنعتی مخصوصاً شیشه در محل مشاهده نمی شد ولی امروز شاهدیم علاوه بر مصرف و توزیع این گونه مواد، افراد غیر بومی به راحتی وارد محل شده و مواد مصرفی خود را تهیه می کنند و با آنان برخورد قاطع نمی شود و بعد از مدتی، آزاد می شوند. وي افزود: درخواست ما از مسؤولین انتظامی و قضایی برخورد قاطع و جمع آوری فروشندگان و توزیع کنندگان شناخته شده مواد مخدر در محل است زیرا عدم جلوگیری در توزیع مواد مخدر باعث ایجاد خطراتی شده که  جوانان محل ما را تهدید می کند.
وی در ادامه ابراز عقيده كرد: کوتاهی بعضی از مسؤولین و عدم توجه لازم به ارائه خدمات مناسب، باعث شده تا اهالی آدریان این کم توجهی را به حوادث محرم مرتبط بدانند و این در حالی است که اگر مسؤولین در طول سال به حوزههای عمرانی، خدماتی و اجرایی توجه بیشتری كنند، علاوه بر افزایش فضای اعتماد، باعث دلگرمی همه اهلی محل می شود.
وی از همه مسؤولین خواست در تصمیمگیری در قبال فضای فرهنگی و مذهبی محل، از نظر معتمدین محلی به خصوص بزرگان و مسؤولین هیأتهای مذهبی استفاده کنند و با افزایش تعامل و همکاری، قبل از هر گونه تصمیم‌گیری، از توان و قدرت نیروهای بومی معتمد و کارآمد بهره ببرند. بدین ترتیب قبل از بروز هر حادثه، پیشگیری لازم در این محل انجام می شود و همچون سالهای گذشته دچار حوادث نمی شویم.
یکی از اهالی محل در ادامه به خبرنگار ما گفت: در سال گذشته هیچ گونه جلسه ای با حضور مسؤولین شهرستان برای بررسی مسائل و مشکلات محله آدریان برگزار نشده است و انتظار مردم محله این بود که قبل از ایام محرم توجه بیشتری به محله می شد.
یکی دیگر از اهالی گفت: اکثریت مردم محله آدریان به دولت دهم و دکتر احمدی‌نژاد رأی دادند و یکی از دلائل ما این بود که رئیس‌جمهور خودش یک فرد مذهبی است و در جلسات عزاداری امام حسین شرکت می کند و پیراهن مشکی می پوشد. ما هیچ مشکلی با نظام اسلامي و مسؤولین نظام نداریم و ارادت و علاقه ما بدون هیچ وابستگی دولتی بوده و هست. در مراسمات عزاداری هم به اعتقادات و علاقه قلبی عمل می کنیم و اجازه ورود هیچ گونه سوءاستفاده سیاسی از مراسمات عزاداری خود را نمی دهیم.
در ادامه یکی دیگر از اهالی گفت: برای اثبات این ادعا می توان به آمار رأی دهندگان محله آدریان در انتخابات سال گذشته مراجعه کرد. علاقه ما به امام حسین و عزاداری ما هیچ تعارضی با مسؤولین نظام ندارد. یکی ديگر از فعالین مذهبی در ادامه گفت: جا دارد مسؤولین شهرستان و استان قدری بیشتری برای آگاه‌سازی و مقابله با فرقه های ضالّه شیطان‌پرستی و ترویج فرقه‌هاي انحرافي تلاش کرده و به این مسائل هم توجه کنند.
یکی دیگر از اهالی گفت: عملکرد نامطلوب بعضی از دستگاهها، باعث ایجاد اختلاف در بین اهالی و بعضی از مساجد شده است. تاکنون مساجد ما به صورت مردمی و مشارکتی اداره میشد که هیچ مشکلی در این رابطه وجود نداشت.
يكي ديگر از معتمدين هم در ادامه گفت: موضوع قمه‌زنی از مسائل حاشیه‌ای سیاسی و باندي جداست و حضور تعداد زيادي از افراي كه قمه هم زده‌اند در راهپیمایی روز نهم دی ماه سال گذشته و اعتراض و به  هتک حرمت عاشوراي حسینی نشانه اين امر است.
وي افزود: ما به رهبري نظام معتقديم و تصور ما اينست كه قمه‌زنی ما حرکتی مغرضانه و مخالفت با رهبری نيست.
وي افزود: متأسفانه برخي قمه‌زنی را ضدیت با نظام اعلام کرده‌اند و این در حالی است که ما خودمان از خانواده شهداء و ایثارگران و مدافع امام و رهبری در دوران جنگ تحمیلی بوده و هستیم.
این فعال مذهبی افزود: موضوع زدن زنجیرتیغی با موضوع قمه‌زنی دو مقوله جدا از هم است و اکثریت قمه‌زنان به زنجیر‌تیغی اعتقاد نداشته و مخالف هستند ولی بعضی سعی دارند اين  دو حرکت را به هم وصل کنند.
وی تصريح كرد: در محله آدریان به دلیل فضای اعتقادی و مذهبی موجود مردم گوش به فرمان روحانیون محل هستند و آنها هستند که می‌توانند افراد قمه‌زن را توجیه و قانع كرده و مانع این اقدام آنها شوند و در این رابطه باید مسئولین، روحانیون، علماء و نمایندگان مراجع از طریق جلسات تخصصی و ویژه این مشکل را در بین خود حل کنند تا مقلدین مراجع دچار مشکل و تردید نشوند.
وی در ادامه گفت: اين مسائل نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و با گذشت زمان می‌توان این موضوع را حل کرد.
وی افزود: افراد قمه‌زن به این حرکت خود به عنوان یک حرکت عادی نگاه می‌کنند ولی با ورود افراد غیربومی و تماشاچی از بیرون شهرستان و استان این موضوع دچار تبلیغات منفی شده است در حالی که با جلوگیری از ورود تماشاچیان و افراد غیربومی بازتاب این حرکت کاملاً کاهش می‌یابد. وی در انتها در هشداری گفت: موضوع قمه‌زنی باعث شد تا افراد سودجو و خلاف‌کار و کسانی که به نوعی سابقه محکومیت‌های کیفری دارند از بیرون و درون شهرستان از ایام محرم سوءاستفاده کرده و باعث افزایش سوءتفاهم‌ها و برهم خوردن مراسمات عزاداری شوند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید