امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 04:01:18

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

امام جمعه شهر تاکید کرد:

پرداخت اجاره اندک برای موقوفات، نوعی موقوفه خواری است

سه شنبه, 02 آبان 1391 ساعت 09:22 کدخبر :4654
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
امام جمعه خمینی شهر از وضعیت پرداخت اجاره بهای موقوفات انتقاد کرد و گفت: این اقدام موقوفه خواری است و آثار سوء زیادی بر زندگی موقوفه خوار می گذارد.

حجت الاسلام رحیمی در گفتگو با فرصت گفت: مستاجر موقوفه ای که اجاره ای ناچیز می پردازد دو حالت دارد؛ یک موقع اجاره آن ملک در عرف همین قدر است که دیگر اشکالی ندارد ولی اگر این اداره زورش نمی رسد اجاره واقعی را بگیرد، بحث دیگریست. شاید اداره اوقاف مشکلات و موانعی دارد که نمی تواند اجاره واقعی را بگیرد. اما شرع چیز دیگری می گوید. اگر کسی می خواهد اجاره واقعی را بپردازد تا مشکل شرعی نداشته باشد، می تواند به اداره اوقاف مراجعه نماید و بگوید که می خواهد اجاره واقعی را بدهد. این اداره هم با کمال میل قبول می کند.

این استاد حوزه و دانشگاه به بیش از 50 مرکز قرآنی اشاره کرد که در این شهر زیر نظر اتحادیه تشکلهای قرآنی فعالیت می کنند و ادامه داد: این مراکز قرآنی به بودجه های فراوان احتیاج دارند که یکی از منابع آن می تواند همین موقوفه هایی باشد که متأسفانه به بهای ناچیز اجاره داده می شود و حیف و میل می شود. در اینجا متولی موقوفه مقصر است؛ اگر متولی خصوصی دارند آنها مقصرند و اگر اداره اوقاف متولیست او مقصر است. حق ندارند مال موقوفه را حیف و میل کنند. این متولیان مقصرند، گناهکارند، در قیامت بدهکارند و پدرشان را هم درمی آورند چون متولی باید امین باشد و حق موقوفه را احیا کند.

حجت الاسلام رحیمی دخالت هر ارگان یا شخصیت حقوقی مانند امام جمعه یا سایر مسئولان را در این امور نادرست دانست و گفت: اگر موقوفه ای متولی نداشت، ما وارد می شدیم و مشکل را حل می کردیم. اما حال که اداره اوقاف به عنوان متولی وجود دارد، صلاح نیست ما دخالت کنیم. خود اداره اوقاف باید برخورد کند. ما فقط می توانیم تذکر دهیم که حق موقوفه را ادا کنید، الان هم می گوییم.

وی با انتقاد از حق سرقفلی گفت: من که سرقفلی دارم یعنی این مغازه مال من است اما اجاره آن که مال من نیست؛ اجازه شرعی و عرفی را باید بدهم. کسی که حق سرقفلی دارد، اجاره کمتری می پردازد اما نه به اندازه صفر یا به اندازه ای کم که انگار هیچی نمی دهد.

امام جمعه پیامدها و آثار سوء پدیده موقوفه خواری را بسیار ذکر کرد و گفت: کسی که موقوفه خواری کند، نماز و عباداتش قبول نیست، لقمه حرام وارد زندگی می شود، روی تربیت فرزند تأثیرات سوء می گذارد و در مجموع تبعات بسیاری در زندگی موقوفه خوار بر جای می گذارد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید