امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 02:13:39

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

چرا شهرداری خمینی شهر اوراق مشارکت نمی فروشد؟!
راهکاری برای تامین هزینه های احداث زمین پادگان؛

چرا شهرداری خمینی شهر اوراق مشارکت نمی فروشد؟!

شنبه, 26 مرداد 1392 ساعت 15:57 کدخبر :5888
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

یکی از منابع مالی شهرداری ها برای تامین هزینه پروژه های شهری، فروش اوراق مشارکت یا اوراق قرضه است. برای نخستین بار در ایران اوراق مشارکت از سوي شهرداري تهران و با هدف نوسازي بافت هاي فرسوده در قالب پروژه نواب صورت گرفت و به دنبال آن کلانشهرهای اصفهان، مشهد، شیراز و ... اقدام به فروش اوراق مشارکت نمودند.پس از مدتی سایر شهرداریها مانند شهرداریهای دزفول، بروجرد، کاشان، دورود و ... نیز وارد این عرصه شده و اقدام به فروش این اوراق کردند. در تاریخ خمینی شهر اما علی رغم کمبود شدید بودجه شهرداری هرگز اوراق مشارکت فروخته نشد. صالحی خزانه دار شورای شهر علت آن را نگرانی از برجای ماندن بدهی اعلام می کند و می گوید: سال گذشته در شورای شهر بحث خرید اوراق مشارکت مطرح و مصوب شد.

براساس قانون محل هزینه اوراق مشارکت در پروژه های عمرانی باید مشخص شود. در این زمینه وارد شدیم و در خصوص پروژه های مد نظر صحبت کردیم منتها نگرانی از برجای ماندن بدهی موضوعی بود که باعث شد اهتمام لازم برای فروش اوراق مشارکت بوجود نیاید و عملا این موضوع اجرایی نشد.


شهرداري ها به دليل نياز روزافزون به منابع مالي از يک طرف و سهل و آسان بودن نسبي کسب مجوزهاي لازم براي انتشار اوراق مشارکت در ايران از طرف ديگر متوجه پتانسيل هاي موجود در جامعه شده اند و طي سالهای اخیر شهرداري هاي شهرهاي کوچک هم به دنبال انتشار اوراق مشارکت براي جذب منابع مالي پروژه هاي عمران شهري خود افتاده اند.

 

300 میلیارد ریال اوراق مشارکت شهرداری کاشان فروش رفت


این خبری است که اسفندماه سال گذشته به نقل از طالعی مدیر دفتر مشارکت و امور سرمایه گذاری شهرداری کاشان اعلام شد.


به گزارش روابط عمومی شهرداری کاشان، طالعی اجرای بلوار فاطمیه و مجتمع تجاری اداری امیرکبیر را از طرح های فروش اوراق مشارکت عنوان کرد و افزود: اجرای این بلوار در میدانگاه آقا در مساحتی حدود 23 هزار مترمربع آغار و تملک زمین های این محدوده انجام شده است.وی افزود: این اقدام پس از اخذ مجوزهای لازم از بانک مرکزی و توسط بانک شهر به عنوان بانک عامل با نرخ سود 20 درصد انجام شده است.


به گفته وی، پرداخت هزینه سود 20 درصدی اوراق مشارکت با مبلغ 15 میلیارد رالا به بانک و خریداران هر سه ماه یکبار انجام می شود.

 

شهرداری دزفول 600 میلیارد رالا اوراق مشارکت فروخت


شهرداری دزفول از دیگر شهرداریهایی است که در سال گذشته اقدام به فروش اوراق مشارکت نموده است. شهردار دزفول در این زمینه اعلام کرد : بزرگترین کاری که در تاریخ دزفول بی سابقه بوده انتشار ۶۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت است، این اوراق برای ۲ پروژه بزرگ "گذر بابا حزقیل" و "پارکینگ طبقاتی میدان امام خمینی" در نظر گرفته شده است که این اوراق در یک روز به فروش رسید، اوراق مذکور دزفول را در مسیر توسعه با سرعت پیش خواهد برد.


دوایی فر گفت: من معتقدم با مشارکت و حمایت مردم کارهای بزرگ دست نیافتنی به سادگی محقق خواهند شد.

 

تعريف اوراق قرضه شهري


اوراق قرضه شهري اصطلاحا التزامي است که دولت ها، شهرداري ها و ديگر موسسات محلي و شهري براي تامين مالي پروژه هاي ساخت و ساز از مدارس و بيمارستان ها گرفته تا آب و فاضلاب و بزرگراه ها منتشر مي کنند؛ اين پروژه ها معمولا در کشوري مثل آمريکا بايد فوايد عمومي داشته باشند تا اجازه انتشار بيابند.


در ايران اوراق مشارکت براي نوسازي بافت هاي فرسوده تعريف شد و شرط اصلي براي دريافت مجوز انتشار از بانک مرکزي داشتن توجيه فني و اقتصادي بود، اما براي سال جاري انتشار اين اوراق به شرط داشتن توجيه فني و اقتصادي براي همه پروژه هاي شهري ممکن در نظر گرفته شده است.


وقتي اوراق قرضه خريداري مي کنيم، در واقع پولي به ناشر اوراق قرض مي دهيم و در عوض ناشر پرداخت بهره از پيش تعيين شده اي در زمان هاي معين (معمولادوره هاي شش ماهه) و برگرداندن اصل پول در زمان سررسيد اوراق (پايان عمر پروژه) را تعهد و تضمين مي کند.

 

خريداران اوراق مشارکت


خريداران اوراق مشارکت شهري در ايران طيف گسترده اي از خريداران را تشکيل مي دهند، اما دسته بندي کلي اين خريداران را مي توان به اين صورت انجام داد:


1- خريداران نهادي: اين گروه از خريداران بخش زيادي، بعضا تا 80 درصد اوراق منتشر شده را خريداري مي کنند؛ براي اين خريداران در همه جاي دنيا کم ريسک بودن سرمايه گذاري از اهميت بالايي برخوردار است و همين موجب جذابيت اوراق قرضه شهري براي آنان مي شود؛ خريداراني مثل صندوق هاي بازنشستگي نمي توانند در پرتفوليوهايي که تشکيل مي دهند، ريسک بالايي متحمل شوند و به همين دليل اوراق مشارکت را به عنوان يک سرمايه گذاري کم ريسک انتخاب مي کنند.

 

2- خريداران حرفه اي و متخصص: اين گروه از خريداران معمولا به دليل سود پايين اوراق مشارکت از اين اوراق استقبال زيادي نمي کنند، اما درصد کمي از پرتفوليوهاي سرمايه گذاري شان را براي متعادل کردن ريسک به اين سرمايه گذاري ها اختصاص مي دهند.

 

3- مردم عادي: بيشترين انگيزه مردم عادي در خريد اين اوراق کم ريسک بودن و از طرف ديگر معاف از ماليات بودن درآمد اين اوراق است؛ در کشورهاي پيشرفته براي استفاده از منافع مالياتي و همين طور ريسک کم اين نوع سرمايه گذاري ها، صندوق هاي سرمايه گذاري خاص سرمايه گذاري در اين گونه اوراق به وجود آمده اند.


شهرداري ها به دليل نياز روزافزون به منابع مالي از يک طرف و سهل و آسان بودن نسبي کسب مجوزهاي لازم براي انتشار اوراق مشارکت در ايران از طرف ديگر متوجه پتانسيل هاي موجود در جامعه شده اند و طي سالهای گذشته شهرداري هاي شهرهاي کوچک هم به دنبال انتشار اوراق مشارکت براي جذب منابع مالي پروژه هاي عمران شهري خود افتاده اند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید