امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 06:57:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نیشخند؛

چه چیزهایی خنده دار است؟

پنجشنبه, 17 فروردین 1391 ساعت 08:12 کدخبر :3919
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

 

در مطالبی که تحت عناوین ضرورتهای طنز و نیز تعاریف طنز در همین مجموعه آورده شد استدلال شد که لازم است ضمن آوردن مطالب طنز در این ستون گاه و بی گاه گریزی هم به تعاریف، اصول و مباحث مقوله طنز زد که با رسیدن به تعاریف واحد و یا نزدیک مانع سوء تفاهم گردید.

 

 

چه چیزهایی خنده دار است 

 جواب به این سؤال که چه چیزهایی خنده دار است، شاید در نگاه اول خیلی ساده باشد و آن اینکه هر چه سبب خنده انسان شود یا لا اقل اکثر افراد را به خنده وادارد خنده دار است  اما اگر کمی عمیق تر شویم و بخواهیم به این سؤال جواب بدهیم که چرا آن چیز سبب خنده در افراد و یا اکثریت می شود و سبب گریه و یا واکنش دیگری مثلاً جیغ نمی شود مسأله فرق می کند و جواب باید جامعه باشد البته منظور واکنش های افراد سالم و طبیعی ملاک می باشد و گرنه ممکن است افرادی بی جهت خنده کنند و یا مثلاً از شدت افسردگی به موارد خنده دار پاسخ طبیعی ندهند.

پس موارد و رفتارها و اعمال و حتی حرف هایی وجود دارد که سبب خنده می شوند و می تواند آنچه آورده می شود را شامل می شود.

حرکات و اعمال و رفتارها و سخنان و حتی تفکرات یک فرد خسیس و مال دوست و زر اندوز مانند شخصیت های نمایش نامه خسیس مولیر یا آمیرزا و و میرزا بنویس برنامه های صبح جمعه و جمعه ایرانی و یا حاجی آقای صادق هدایت.

 

- اعمال و رفتار و حرکات افراد خودخواه و مغرور

- اعمال و سخنان افرد وراج و بیهوده گو

- پوشش و آرایش افرادی که متناسب با عرف و سنت یک جامعه نیست

- تفکرات و زندگی و اعمال افراد حسود

- اعمال و رفتار و کردار و روش های افراد جاه طلب و عاشق پست و مقام

- حرکات و سبک ها و روش های افراد فرصت طلبانه برای نیل به هر هدف

- روش ها و رفتار و اعمال افراد قشری و سطحی و ظاهر بین.

- نوع رفتارها و واکنش های افراد بوقلمون صفت

- رفتارها و اعمال و برخوردها و تفکرات افراد متظاهر و ظاهر ساز

- واکنش های افراد زودرنج و کم جنبه و ظرفیت

- کارهای آدم های دچار توهم مانند دان کیشوت که فیلمهای سینمایی متعددی از آن ساخته شده است.

- زندگی و رفتار افراد طماع و حریصی مانند شخصیت یکی از داستان های کوتاه تولستوی که برای کسب زمین بیشتر جان خود را از دست داد، و عاقبت به اندازه یک قبر برای او زمین باقی ماند.

می بینیم آنچه که با اصالت انسان و صفات خدایی در تضادو ناهمانگی می باشد سبب خنده می شود به عبارت دیگر بی تناسبی ها عدم توازن ها خنده آور هستند. منتهی این بی تناسبی ها را می توان از طریق کاریکاتور، نمایشنامه، سریال، فیلم، شعر و نثر جلوه داد، درشت کرد و نشان داد و این رسالتی بزرگ برای هنرمندان  و شاعران و نویسندگان می باشد که بتوانند بی تناسبی ها را شناسایی کنند و به رخ افراد و جامعه بکشند پس طنازان به هر شکل رسالتی بس بزرگ به عهده دارند و خنده ها در چنین شرایطی بر لب ها می نشیند و هنرمند امید دارد فقط سبب خنده نشود و افراد به فکر فرو روند و در مسیر بهبودی قرار گیرند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید