امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 10:25:19

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

باحضور مسولين استان وشهرستان

کلنگ اولين پايانه مسافر بري مشاركتي استان در خميني شهر به زمين زده شد

دوشنبه, 29 خرداد 1391 ساعت 18:39 کدخبر :4165
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمد رضا ابطحی
با حضورمسولين استان وشهرستان گلنگ اولين پايانه مسافر بري برون شهري مشاركتي استان، به همت شهرداري خميني شهر وشركت تعاوني همسفر گشت اسپادانا به همت تعدادی از مسؤولین آژانس های مسافرتی، کاروان های حج و زیارت، شرکت هاي مسافربري به زمين زده شد.

با حضورمسولين استان وشهرستان  گلنگ اولين  پايانه مسافر بري برون شهري مشاركتي استان، به همت شهرداري خميني شهر وشركت تعاوني همسفر گشت اسپادانا به همت تعدادی از مسؤولین آژانس های مسافرتی، کاروان های حج و زیارت، شرکت هاي مسافربري به زمين زده شد.

رئيس مجمع نمايندگان مجلس استان در اين مراسم گفت: يكي از دغدغه های مهم ما در استان و به خصوص در شهرستان در امور عمراني عدم بهره بردای به موقع اين گونه طرحها مي باشد .

محسن صرامي افزود: اجراي مراسم کلنگ زني انتظار و توقعات مردمي را به همراه دارد ، با اين وجود من اميدوارم با مشاركت بخش تعاوني و خصوصي با همراهی شهرداري خميني شهر اين طرح در زمان معین خود به بهر برداري برسد.

وي  با اشاره به اثر گذار بودن طرح پايانه مسابري خميني شهر براي تمامی  شهرهاي استان از مديركل تعاون و رفاه استان خواست تا با حمايت از اين طرح در پرداخت تسهيلات بانكي قرض الحسنه به متوليان و مسولين  شهرستان خميني شهر كمك كنند.

مديركل كار و تعاون و رفاه اجتماعي استان نيز در ادامه گفت: خميني شهر يكي از شهرهاي مهم استان و كشور است كه در حوزه مسائل اعتقادي سرآمد و پيشتاز در سفر هاي زيارتي ، عتبات عاليات و حج مي باشد.

مصطفي قادريان افزود:  پیشنهاد ما با توجه به حمايت از تشكيل شركت تعاونيهاي فراگير در استان اين است که مجموعه شركت تعاوني و پايانه مسافر بري خميني شهر با محوريت اعزام مسافرين به يك شركت عام و فراگير در امور شهري تبديل شود.

وي تصريح كرد : اداره كل تعاون استان آمادگي هر گونه حمايت و استفاده از امكانات و توان استان را براي پرداخت تسهيلات بانكي ارزان قيمت را به اين گونه طرحها در استان دارد.

در ادامه فرماندار خميني شهر نيز گفت: با اجراي پروژه پايانه مسافربري خميني شهر مشكلات شهري و ترافيك ،تردد مسافرين داخل كشور و سفرهاي زيارتي به عتبات عاليات و حجاج حل خواهد شد. اين طرح و مجموعه به عنوان هويت خميني شهرمحسوب مي شود.

احمد حقيقي افزود:در حال حاضر تا زمان راه اندازي اين مجموعه ما با مشكلات شهري زيادي روبرو مي باشيم و يك قدم در ارائه خدمات شهري عقب هستيم و اين مجموعه به عنوان  پيشرفت  در امور خدمات شهري ما محسوب مي شود.

در ادامه معاون پايانه استان گفت: يكي از مشكلات خميني شهر كمبود شركتهاي مسافربري در شهرستان مي باشد. طبق آمار ما روزانه بيش يك هزار نفر از شهر ستان خميني شهر به غير از سفرهاي عتبات و عاليات وحجاج به پايانه هاي شهر اصفهان براي تردد و مسافرت استفاده مي كنند.

مهندس علي تائبي افزود: پايانه خميني شهر يك طرح الگو در نوع  ارائه خدمات و پايانه مسافربري مشاركتي استان و كشور از نوع مشاركت دولتي و بخش خصوصي مي باشد.

وي افزود: ما در استان 24 پايانه مسافر بري داريم كه دو پايانه متعلق به بخش خصوصي و 22 پايانه متعلق به بخش دولتي مي باشد.

وي با اشاره به ارزش خدمات اين گونه طرحها گفت: اصولا ساخت و اداره پايانه مسافربري سود مالي زيادي ندارد ملاك و ارزش اين گونه طرحها فقط به صرف ارائه خدمات شهري و توسعه اشتغال زائي مي باشد.

در ادامه شهردار خميني شهر گفت: شهرداري خميني شهر به سرمايه گذاری در اين پروژه شهري از بخش خصوصي حمايت مي كنند، يكي از اهداف ما در آخرين سال شورا شهر خميني شهر اجراي اين گونه طرح مي باشد.

مهندس شرفا افزود: اين طرح اولين طرح سرمايه گذاري شهري شهرداري به عنوان يك طرح توليد منابع پايدارشهري محسوب مي شود.

مدیرعامل شرکت همسفرگشت اسپادانا در گفتگویی به خبرنگار فرصت گفت: با توجه به احساس نیاز شهرستان به شروع به کار پایانه مسافربری برون شهری پس از حدود 2 سال کلیه مراحل کسب مجوزات لازم برای احداث پایانه مسافربری طی و به زودی عملیات ساخت این مجموعه آغاز خواهد شد.

سيد تقی صهری با اشاره به صدور مجوز از سازمان پایانه های استان گفت: با مشارکت شهرداری و شورای شهر خمینی شهر کلیه توافقات لازم صورت گرفته نقشه و طرح کامل مجموعه تایید شده است و پروانه ساختمان توسط شهرداری منطقه چهار با واریز 1 میلیارد و دويست ميليون ريال  به عنوان مبلغ سهم بیمه ساختمان دريافت شده است .

وی افزود: در حال حاضر تعداد سهام داران شرکت 625 نفر افراد حدود یک هزار سهم می باشد با توجه به افزایش تعداد 2 هزار سهام جدید،به میزان ارزش 22 میلیارد ریال می باشد. در مرحله اول ارزش گذاری هر سهام شرکت 5 ميليون ريال اعلام شد و در مرحله دوم با ارزش گذاری انجام شده توسط کارشناسان دادگستری با احتساب تخفیف هر سهم ارزش هر سهم  شرکت  11 میلیون ریال  به متقاضيان واگذار شد.

مديرعاما شركت افزود:به منظور ر آينده جهت سهولت و جلوگیری از تردد و مشکلات مراحل مختلف اعزام مسافرین عتبات عالیات، حجاج عمره مفرده و تمتع در طراحی انجام شده در پايانه کلیه قسمت های لازم همچون شعبه پلیس + 10 واحد صدور گذرنامه، شعبه بانک و تحویل ارز خارجی، واحد درماني جمعیت هلال احمر برای تزریق واکسن، درمانگاه معاینات پزشکی مخصوص مسافرین زیارتی و کلیه مراحل مورد در نظر گرفته شده است و درآینده با وجود خدمات ارائه شده از مراجعات مکرر مسافرین به بخش هاي مختلف برای طی مراحل لازم برای خروج از کشور جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: از جمله امکانات در نظر گرفته ساخت 3 سالن همایش ویژه آموزش حجاج، مراسمات مذهبی امور فرهنگی می باشد تا حد زیادی کمبود شهر برای برگزاری مراسمات فرهنگی را رفع خواهد کرد.

صهری افزود: یکی از ويژگيهاي و مزایای پایانه حمل مسافر به غیر از استقرار شرکت اتوبوس های مسافربری ایران پیما، تی بی تی و همسفر 6 شرکت جدید مسافرتی در محل پایانه مستقر و آغاز به کار خواهد نمود و پيش بيني ما این است با راه اندازی و آغاز به کار پایانه مسافربری ماهیانه یک میلیون مسافرت و حمل و نقل مسافر را تحت پوشش وانجام گردد.

وی با اشاره به مشارکت این طرح با شهرداری خمینی شهر و تشکر از همکاری مهندس پورکاظم و مهندس شرفا و اعضای شورای شهر خمینی شهر گفت: طبق توافق انجام شده 45 درصد از سهام این شرکت متعلق به شهرداری خمینی شهر می باشد، و این طرح از جمله اولین طرح های مشارکتی شهری می باشد به عنوان یکی از منابع تولید درآمد و اشتغال زایی  در شهرمحسوب می شود.

انتظار ما از مسؤولین شهرستان و استان در مراحل كسب مجوزاین بود با توجه به مردمی بودن این طرح همکاری بیشتری ما بنمایند و با اشتغال از آغاز به کار پایانه مسافربری توجه بیشتری برای صدود مجوزات لازم و تسریع در آغاز به کار این طرح با ما داشته باشند.زیرا با راه اندازی پایانه حمل مسافر شهرستان بخش اعظمی از مشکلات شهری حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت پایانه مسافری به صورت شرکت تعاونی بوده به هیچ در آمد شخصی با نفع تعداد خاص به همراه نخواهد داشت و هدف متولیان و مسؤولین راه اندازی شرکت همسفرگشت به هیچ سرمایه گذاری شخصي نبوده است، علاوه بر آن از درآمد حاصله از شرکت صرف امور خیریه ویژه بیماران خاص مرکز بقیه الله الاعظم نيز خواهد شد.

صهری در انتقاد و گلایه از مسؤولین گفت :کلیه مراحل کسب مجوزات لازم استان و توسط اعضای هیأت مدیره انجام شد در حالي كه بود پیگیری بعضی از مجوزات باید از طریق مسؤولین شهرداری و فرمانداری انجام می شد.

وی در خصوص اشتغال زایی این طرح شهری گفت: اشتغال زائي اين طرح  بيش از300 نفر به صورت مستقیم و 2 هزار نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار خواهند شد و پایانه مسافربری اسپادانا گشت اولین طرح خصوصی و مشارکتی تعاونی در کل کشور و استان است.

با توجه به فعالیت پایانه های مسافربری در سطح کشور به عنوان يك درآمد پايدار شهري، معمولا شهرداری های شهرهای بزرگ به احداث پایانه به عنوان یک سرمایه شهری نگاه، حمایت و اجرا می کند ولی در شهر ما به دلیل رونق و استقبال مردم از سفرهای زیارتی از نگاه ما به عنوان متولیان این بخش احداث پایانه مسافربری گامي مهم دررفع کمبود شهر ما محسوب می شود.

نظرات  

 
#1 +4 یک همشهری 05 تیر 1391 ساعت 05:26
همه ی پایانه های مسافربری برون شهری در 15 کیلومتری شهر های قرار دارند حتی پایانه مسافربری برون شهری شاهین شهر هم که درون شهر بود می خواهد به بیرون شهر منتقل شود ؛ ولی مسولین شهر می خواهند این پایانه را در کنار کوی های مهستان و صبا بسازند .این در حالی است که اهالی این کوی ها از وجود پایانه ی باربری در این مکان ناراضی هستند و می خواهند هرچه زود تر این پایانه باربری به بیرون شهر منتقل شود و اگر حالا پایانه ی دیگری در این مکان ساخته شود نه تنها به خواسته مردم که خروج این پایانه باربری از این محل است توجهی نمی شود بلکه پایانه دیگری در این مکان به وجود می آید این مکان از قبل هم ناامن تر می شود و مشکلات بیشتری را برای اهالی این منطقه به وجود می آورد و ما از مسولین درخواست می کنیم که قبل از اجرای یک طرح عمرانی اثرات آن را بر محله های اطراف در نظر بگیرند و روی هوا و سرسری تصمیمی نگیرند بلکه این جریان همچنان ادامه خواهد یافت.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید