امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 10:47:47

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مقاله؛

گرانی، انقلاب را ارزان نمی کند

دوشنبه, 23 بهمن 1391 ساعت 14:05 کدخبر :5197
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محسن حیدری فرد

34 سال است که نظام جمهوری اسلامی، از دل پدیده ای بی نظیر به نام انقلاب اسلامی متولد گشته و به حیات خود ادامه می دهد. انقلاب اسلامی، بی نظیر بود نه صرفاً از آن رو که "انقلاب" بود؛ چه، دهها و صدها انقلاب در گوشه و کنار عالم و در برهه های مختلف تاریخی رخ داده است و انقلاب اسلامی بی نظیر بود نه صرفاً از آن رو که "اسلامی" بود چرا که با این نام و وصف هم، انقلاب های فراوانی رخ نموده است. "انقلاب اسلامی" تحولی بی نظیر بود بدان جهت که ترکیبی ممتاز از عناصر و علل فاعلی و فعلی، در کنار هم آنرا پدید آورد: در کشوری با هویت تاریخی و فرهنگی متعالی، با تکیه بر فرهنگ غنی اسلام آن هم اسلام شیعی، با حضور مردمی تمدن ساز و فرهنگ پرور، و با رهبری فردی که همه این عوامل را به خوبی می شناخت، و با هوش سرشار و تقوای بی نظیر و توکل بر ذات لایزال الهی، حرکت خویش را آغاز کرد و به سرانجام رساند.
انقلاب اسلامی، فقط انقلاب در شکل حکومت، و تعریف و تقسیم قوای مملکت، و تدوین قانون اساسی و تغییر بنیادین نظامات سیاسی و اجتماعی نبود، بلکه علاوه بر آن، انقلابی بود در جهت تغییر شیوه و سبک زندگی ایرانیان.
اگر وقوع انقلاب صنعتی و رنسانس معرفتی در غرب، سبک جدیدی از زندگی را بنیان نهاد که حتی با اغلب مفاهیم ادیان توحیدی رایج در جهان غرب از جمله مسیحیت و یهود هم در تضاد بود، انقلاب اسلامی رخ داد تا سدی باشد در برابر سیل بنیان برانداز این رنسانس معرفتی و مانعی شود در برابر تغییرات ماهوی در سبک زندگی ایرانیان مسلمان، تا مبادا روزی برسد که سکولاریسم اسلامی، با تغییر شیوه و سبک زندگی، الگویی از زیست مسلمانی به دست بدهد که در ظاهر، تضادی با اعتقادات ایرانیان مسلمان شیعه نداشته باشد اما در باطن، زندگی ها را دچار تغییر ماهیت کند.
و این مقابله و مانع تراشی انقلاب در برابر این سیل، از همان روزهای اول پیروزی، تقابل و تضادی را ایجاد کرد و مبارزه ای را از هر دو سوی ماجرا آغاز نمود که همچنان هم در جریان است.
و همین تقابل بود که اینک، مقابله را به حد اعلای خود رسانده است. لیبرالیسم می خواهد که تسلط خود را بر زندگی بشریت از دست ندهد، الگوی زندگی آمریکایی را گسترده تر سازد، و هر ساز مخالف را بشکند، و انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت خود، صادر می شود تا از گسترش این سبک ممانعت کند. اینجا بحث دخالت ایران در دیگر کشورها نیست، انقلاب اسلامی حق دارد از مرزهای ایران فراتر رود؛ چه، سکولاریسم آمریکایی سبکی از زندگی را تجویز کرده است که انهدام انسانی و اخلاقی جوامع، و مادی گرایی و قدرت طلبی و شهوت پرستی، از بدیهی ترین نتایج آن خواهد بود. و مسلم است که انقلاب اسلامی، به دلیل ماهیت خود، به مقابله برخیزد و این تقابل، بی تردید در آینده عریان تر و سخت تر خواهد بود.
تحریم های هوشمند این روزها، که فشارهای اقتصادی فراوانی بر جامعه وارده کرده، و البته بی تدبیری های اقتصادی دولت، زبان مردم را به شکوه و گلایه باز کرده است. این گلایه های به حق از وضعیت اقتصادی، و نیز از عملکرد بد برخی مسئولان، و عدم اجرای عدالت آنگونه که شایسته یک حکومت اسلامی است، و وجود برخی نابسامانی های فرهنگی و اجتماعی و اخلاقی در جامعه، همه و همه عواملی هستند برای آنکه مردم غر بزنند و گلایه کنند. و حق هم دارند.
اما روز 22 بهمن در میدان امام خمینی شهر، و دیگر نقاط ایران، باز هم شاهد بودیم حضور گسترده مردم از هر قشر و صنف و گروه و دسته را در راهپیمایی. این عجیب نیست. گرانی هست، مشکلات فراوان دیگر هم هست، اما همه اینها باعث نمی شود که ایرانیان از انقلاب اسلامی دل و دست بردارند. در روز 22 بهمن خیلی ها را دیدیم، آنها که از اوضاع اقتصادی گلایه دارند، آنها که از دست فرماندار و شهردار و نماینده و امام جمعه و فلان اداره و ... شاکی اند، آنها که به لحاظ عقیدتی از برخی رفتارها در قبال عقایدشان در شهرستان ناخرسندند، آنها که .... اما همه اینها بخوبی می دانند که اصل انقلاب اسلامی برای چه بود و چرا باید بماند و از هر کدامشان بپرسیم که اگر جمهوری اسلامی نباشد چه باشد؟ پاسخی عمیق و دقیق نخواهد داشت.
انقلاب اسلامی جزو هویت تاریخی ایرانیان شده است و و مگر ملتی می تواند دست از هویت خود بکشد؟ این است که ایرانیان انقلاب را به خاطر گرانی ها، ارزان نخواهند فروخت...

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 اصفهانی 23 بهمن 1391 ساعت 14:20
این عکس چه ربطی به این مطلب داشت .یک عکس از تظاهرات انقلابی مردم میگذاشتید .این عکس کپی است برای کنکور تو سایت های خبری استفاده میشود .
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید