امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 04:50:15

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

زیبایی به شرط چاقو

گزارشی از شیوع مصرف لوازم آرایشی

دوشنبه, 16 بهمن 1391 ساعت 08:34 کدخبر :5181
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
جامعه شناسان معتقدند افزایش یا کاهش صنفی از فروشگاه ها ریشه در "نگرش های درونی جامعه" و "تغییر سبک زندگی" مردم دارد.

 اگر در پیاده روهای شهرمان قدم بزنید می بینید که روز به روز بر تعداد فروشگاه های لوازم آرایشی افزوده می شود، اوایل خمینی شهر یکی دو فروشگاه بیشتر نداشت امروز اما.... فروشگاههای متنوعی خودنمایی می کنند؛ بزرگ و کوچک، مدرن و سنتی. روز به روز هم بر تعداد این فروشگاه ها افزوده می شود درست برخلاف فروشگاههای کتاب. 


تصور کنید برای خرید لوازم آرایش داخل مغازه می روید، ابتدا مبهوت تنوع می شوید، اولین چیزی که به ذهن شما می آید پول شماست و دومین چیز سلیقه خودتان و زیباییتان، اما پرسش اینجاست دغدغه شما سلامت پوست است یا زیبایی و این استقبال پر رنگ از آرایش چرا؟ در این نوشتار سعی کرده ایم از زوایای گوناگون این پدیده اجتماعی را واکاوی کنیم.

 

عوارض مصرف زیاد وسایل آرایشی
اگر در کشورهای غربی پیرزن های 70 سال به بالا، خود را با انواع ترفندها می خواهند زیبا و جوان نشان دهند، در جامعه ما بسیاری از دختران نوجوان 14 سال به بالا هر روز وقت زیادی از خود را روبروی آینه می گذرانند تا زیباتر شوند غافل از این که پزشکان متخصص پوست مرتب نسبت به عوارض آرایش های غلط هشدار می دهند. متخصصان پوست بر این باور هستند با توجه به وجود بیش از 800 ترکیب شیمیایی سمی و عصبی در مواد آرایشی، استفاده مداوم از لوازم آرایشی موجب جذب سالانه دو کیلو و 500 گرم مواد شیمیایی به بدن می شود.
به گفته محققان؛ قرمزی، تورم، خارش و تاول آبدار، کهیر، عفونت پوست، عفونت ریشه مو، تغییر رنگ پوست، آکنه (جوش غرور جوانی) تغییر رنگ و صدمه به ناخن و مو را از جمله عوارض استفاده مکرر از لوازم آرایشی عنوان کرد.

 

پول آرایش ندهی طلاق می گیرم!
در این باره به سراغ یکی از فروشنده قدیمی لوازم آرایش می رویم. او صحبتهای جالبی برای گفتن دارد. می گوید: "مشتریانی داریم که خودشان را به آب و آتش می زنند تا به هر قیمتی شده وسایل آرایشی بخرند." او ادامه می دهد: من مشتریانی دارم که چک کارمندی می گذارند تا فلان کرم را بخرند، اینها برای بر طرف کردن لک های صورت خود دوست دارند به هر طریقی که شده خود را زیباتر کنند. بیشتر مشتریان هم برای بر طرف کردن چروک دور چشم می آیند.
او ادامه می دهد: زنانی دیده ام که به شوهرانشان می گویند اگر پول لوازم آرایشی را ندهی طلاق می گیرم. اینگونه افراد به هر طریقی شده دوست دارند لوازم آرایش مورد علاقه خود را بخرند.

 

تا شب تاسوعا مشتری دارم
وارد یکی از این فروشگاههای لوازم آرایشی می شوم. خانم فروشنده از یکی از شهرهای اطراف است، او می گوید: خودم هم باورم نمی شد که در خمینی شهر به عنوان شهر مذهبی این قدر مردم به زیبایی و زیبا شدن بها بدهند، تا شب تاسوعا من مشتری دارم، چون از اداره اماکن می ترسم دو شب مانده به تاسوعا می بندم آرایشگاه را. بعد از ده سال کار در خمینی شهر هنوز دلیل این استقبال را خودم هم نمی دانم، شاید... نمی دانم!

 

همه چیز زیر سر "دایره زنگی" است
این فروشنده ادامه می دهد: همین صبح اگر شما بودید خودتان می دیدید زنی آمده بود و اصرار می کرد موهایم باید فلان رنگ شود رنگ موهای یکی از بازیگران آن طرف آبی. این فروشنده ادامه می دهد: ما اینجا مشتریان زیادی داریم که شوهرانشان از آنها می خواهند رنگ موهایش یا حتی مدل ابروهایش را با فلان بازیگر خارجی تطبیق دهند.

 

نمی خواهم من را مسخره کنند و اُمّل بدانند
وارد یکی از آرایشگاههای شهر می شوم. یک آرایشگاه معمولی در وسط شهر. خانم جوانی با آرایشگر بر سرِ مدل ابرو بحث می کند و کم کم توجه بقیه مشتری ها هم جلب می شود. در وسط بحث متوجه می شوم او مجرد است، در همان حالی که عصبانی بود از او پرسیدم خوب چرا این قدر حساس هستی اصلا تو که مجردی. بقیه زن ها به دنبال صحبت من شروع کردند به سوال و جواب، چرا آرایش می کنی؟ اصلا چرا ابروهایت را برداشتی؟ پاسخهای دختر جوان جالب است، او می گوید: وقتی که به عنوان یک دختر چادری رفتم دانشگاه آنهم بدون آرایش، یواش یواش مسخره کردن ها شروع شد، از یک نگاه تمسخرآمیز به یک لبخند کشیده شد تا کم کم علنی تر شد. صریح می گفتند قیافه ات تابلوست اُمل خانم! احساس می کردم پسرها خیلی نگاهم می کنند نمی دانم شاید خودم هم حساس شده بودم، اول چادر را برداشتم، بعدا مانتویم را کوتاه کردم و کم کم ابروهایم را دخترانه برداشتم، الان هم که می بینید دوست دارم یک آرایش کامل و زیبا داشته باشم؛ یک دختر امروزی و باکلاس.

 

یادم است چند سال پیش...
با گذشت زمان دیگر آرایش کردن زمان هم نمی شناسد. خانم میانسالی در این باره می گوید: یادم است چند سال پیش اگر مغازه آرایشی در ایام شهادت باز بود مردم تذکر می دادند و ایراد می گرفتند که ایام شهادت است، زشت است بیا برو، اما الان فرق کرده است، این مغازه ها در شبِ شهادت هم باز هستند و با استقبال دختران و زنان هم مواجه می شوند.

 

ایران دومین کشور مصرف کننده لوازم آرایشی در آسیا!
آمار سخنان جالبی می گوید. براساس آمار، ایران دومین کشور مصرفکننده لوازم آرایش در آسیا و هفتمین کشور در جهان است !
در بین کشورهای منطقه، ایران با 2/1 میلیارد دلار درفاصله کمی بعد از عربستان با 2/2 میلیارد دلار و در رده هفتم مصرف در دنیا قرار دارد. به گزارش مرکز تحقیقات بهارات، رشد سالیانه مصرف لوازم آرایشی در عربستان 11 و در ایران 12 درصد تخمین زنده می شود.

 

90 درصد لوازم آرایشی قاچاق هستند
استقبال زنان ایرانی از مصرف لوازم آرایشی، مسیر قاچاق را چنان هموار کرده که بنا بر آمار غیر رسمی، 90 درصد از این لوازم به صورت قاچاق و غیر قانونی و بدون هیچ نظارت بر کیفیت به بازار داخلی نفوذ می کند و این روند در سال های اخیر بیشتر شده است، این در حالی است که کشورهای اروپایی که خود بزرگترین تولید کننده این محصولات هستند کمترین میزان استفاده از لوازم آرایشی را دارند. برای شهروندان اروپایی شاید عجیب باشد که دختری روزانه یک ساعت از وقت خود را جلوی آینه برای آرایش بگذارد، اما برای ما چندان عجیب نیست مادری در این باره می گوید: دخترم برای آرایش زیاد وقت نمی گذارد فقط یک ساعت!

 

همایشی برای مراقبت از پوست
محسن یکی از فروشندگان لوازم آرایش شهرمان است. او می گوید هر روز از یک اداره ای می آیند و به ما ایراد می گیرند اما هیچ گاه در راستای فرهنگ سازی کاری نمی کنند. او ادامه می دهد: بخشی از زنانی که آرایش می کنند هدف اصلیشان از بین بردن چروک های پوست، جوش و... است. حالا کافی است ارگانهای مسئول تعدادی همایش بگذارند و راههای مراقبت از پوست را به زنان یاد دهند و از طرفی هم در این همایشها ضررهای استفاده بیش از حد از وسایل آرایشی را اعلام کنند. اگر اینها را آموزش بدهند دیگر اینگونه افراد تا این حد از وسایل آرایشی استفاده نمی کنند اما دریغ از یک کار کارشناسی.

 

مردم خمینی شهر ناخودآگاه رفتارشان علمی و صحیح است
روند استفاده از وسایل آرایشی چگونه است؟ دکتر خرمیان فرد از پزشکان متخصص پوست خمینی شهر است، او در این زمینه می گوید: "همیشه همین طور است ابتدا اقشار پر درآمدتر استقبال می کنند و بعد اقشار کم درآمد رو به استفاده از لوازم آرایشی می آورند و در دراز مدت جزو فرهنگ می شود اما خمینی شهر خیلی تفاوتی با جاهای دیگر ندارد فقط در خمینی شهر مردم از جراحی ها کمتر استقبال می کنند و مردم خمینی شهر هم مثل همه جا به دنبال حفظ زیبایی خدادادی و شادابی پوست خود می باشند"
دکتر خرمیان فرد می گوید: مردم در جهت حفظ آن چه خدا به آنان داده بیشتر مراجعه می کنند تا این که بخواهند به هر ترفندی شده خود را خوشگل تر کنند. حفظ سلامتی اولویت اول است و زیبایی اولویت بعدی. مثلا من بیمار داشته ام که 70 سال سن داشته است و درخواستش این بوده که پوست آن بدتر از این نشود و خدا آنچه به او داده را بتواند حفظش کند یا حتی بتواند چین و چروک هایش را کمتر کند.
این متخصص پوست ادامه می دهد: برخی از مراجعات مردم غیرضروری است. افرادی برای برطرف کردن کک و مک مراجعه می کنند و من توضیح می دهم که لزومی ندارد حتما شما بخواهید آن را به هر قیمتی شده بر طرف کنید اما خود بیمار شدیدا دوست دارد که کک و مک صورتش برطرف شود.
او مراجعه آقایان را خیلی کمتر از خانمها توصیف می کند و می گوید: در همه جای ایران آقایان کمتر از خانم ها از زیبایی استقبال می کنند. آقایان بیشتر در سنین جوانی و در آستانه ازدواج و بیشتر برای ریزش مو، جوش صورت و این طور مسائل مراجعه دارند.

 

آرایش برای فروش بیشتر!
آگهی درخواست یک فروشنده را روی در مغازه لوازم تزیین فروشی دیدم. مغازه در یکی از خیابان های اطراف میدان امام است. رفتم داخل، مغازه پر بود از لوازم تزیینی. با صاحب مغازه در مورد مشخصاتی که می خواستند فروشنده داشته باشد پرسیدم. در حین صحبت ها رسیدم به ظاهر فروشنده. در حین این که چانه اش گرم شده بود ادامه داد: یقینا فروش بیشتر ربط دارد به آرایش، خودتان را بگذارید جای مشتری، دوست ندارید بروید در مغازه که فروشنده اش زیباست؟
از او خداحافظی کردم، چند قدم پایین تر لوازم آرایش فروشی بود. رفتم داخل مغازه. خانم فروشنده آرایش ساده ای دارد. او هم معتقد است زیبایی و آرایش صددرصد در میزان فروش اثر دارد اما وجدان من اجازه نمی دهد که بخواهم با آرایش کردن درآمد بیشتری داشته باشم چون جامعه به فساد کشیده می شود و درآمد به این روش اصلا نمی ارزد.
پایین تر با یک فروشنده لباس هم صحبت کردم. او هم معتقد بود آرایش کردن در فروش صد در صد اثر دارد در شغل پیدا کردن و کلا همه جا. ناخودآگاه به یاد مولانا و دادی که از عقل ظاهر بین و تقلیدکوکورانه می زند افتادم:
گر به صورت وا نماید عقل رو تیره باشد روز پیش نور او

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#5 0 cmjs 17 بهمن 1391 ساعت 09:23
آرایش کردن جامعه ای را به فساد نمیبرد...
زیبا بودن مشکلی ندارد...
لوازم آرایش فروشی هم یک سغل است و کاسبی!
اگر سوپر مارکت عوارض و مالیات و بیمه و ... دارد و شب عاشورا باز است ، لوازم آرایشی فروشی این هزینه ها را ندارد؟؟؟
چطور است که حتی پسر ها گاهی به مدل مو های دوستانشان که شاید زیاد هم به روز و مدرن و زیبا هم نباشد توجه کرده و همان مدل مو ، ریش یا پوشاک را استفاده میکنن! اما استفاده از طرح های افراادی که در قالب مدلینگ در آمده اند اشکال دارد؟ اینها که دیگر شغلشان رواج این آرایش ها یا پوشاک است...!

و صد البته که در هر کاری زیاده روی اشکال دارد....
زیاد استفاده شود عوارض دارد...
استفاده نشود هم یک جور دیگر...

فرهنگ سازی کنید...
نقل قول
 
 
#4 +1 رها 16 بهمن 1391 ساعت 23:05
آموزش و پرورش به تأیید و پیشنهاد معاون پرورشی به معلمانی که در راهپیمایی 13 آبان شرکت کرده اند تقدیر نامه داده است .خواهشمند است فرصت اطلاع رسانی کند .این موضوع با مخالفت اعضا شورای آموزش و پرورش روبرو شده است حتی فرماندار هم مخالفت کرده است .
نقل قول
 
 
#3 0 به چه قيمتي؟ 16 بهمن 1391 ساعت 21:37
آرایش برای فروش بیشتر!
يعني ارزش خانم اينقدر كمه؟
نقل قول
 
 
#2 0 ادبی 16 بهمن 1391 ساعت 15:35
نه بانوست که خود را بزرگ میشمرد

بگوشواره و طوق و بیارهٔ مرجان

چو آب و رنگ فضیلت به چهره نیست چه سود

ز رنگ جامهٔ زربفت و زیور رخشان

برای گردن و دست زن نکو، پروین

سزاست گوهر دانش، نه گوهر الوان

گزیده ای از شعر فرشته انس (پروین اعتصامی )
نقل قول
 
 
#1 0 ادب 16 بهمن 1391 ساعت 15:31
تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نه همین لباس زیباست نشان آدمیت
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید