امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 17:12:03

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش رسانه های کشور از کاهش آمار قمه زنی در خمینی شهر

سه شنبه, 10 اسفند 1389 ساعت 08:59 کدخبر :595
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

 

رسانه های استان و کشور از کاهش آمار قمه زنی در خمینی شهر خبر داده اند. به گزارش این منابع خبری، بر اساس برآوردهای مقامات محلی و نیز ناظران مردمی، آمار قمه زنی صبح عاشورای امسال نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد. از سوی دیگر، گفته می شود فیلمهایی که توسط نهادهای مسئول از قمه زنی صبح عاشورا گرفته شده نیز از کاهش آمار حکایت دارد.

همچنين بر اساس آمار، ميزان جمعيت مشايعتكننده نيز كاهش داشته است. در دیگر نقاط شهرستان از جمله درچه نیز کاهش آمار گزارش شده است.
در همين رابطه، خبرگزاري ايرنا به نقل از فرمانده انتظامي استان و فرماندار شهرستان از كاهش 20 تا 40 درصدي آمار خبر داد. خبرگزاري ايمنا هم با بيان اينكه در خميني شهر بطور سنتي و از حدود 200 سال پيش تاكنون اين مراسم برپا بوده، نوشت: با كار فرهنگي صورت گرفته، امسال آمار قمه زني كاهش داشته است. اين خبرگزاري افزود: نكته قابل توجه، كاهش چشمگير تعداد افراد قمه‌زن و نيز كاهش قابل توجه افراد تماشاچي و مشايعت‌كننده‌اي بود كه بخش اعظم جمعيت را در سالهاي قبل تشكيل مي‌دادند. در اين شهر، بسياري از افرادي كه امروز (عاشورا) قمه زدند غيربومي بودند. خبرگزاري ايمنا در ادامه خبر خود افزود: همچنين بر اساس برخي گزارش‌ها، برخي از افراد معمم كه در خميني شهر اقدام به ترويج قمه زني مي كردند امسال با هشدارهاي مراجع قضايي، تا حدود زيادي خودداري كرده اند.
از سوي ديگر، خبرگزاري ايرنا قبل از روز عاشورا در گفتگو با فرمانده انتظامي استان، با اشاره به نتايج يك نظرسنجي از مردم خميني شهر گفت: بر اساس نتايج نظرسنجي يكي از موسسات معتبر كه در ايام دهه اول محرم در اين شهرستان انجام شد، مردم اين شهر حمايت خود را از اقدامات فرهنگي نيروي انتظامي بيان كرده و 68 درصد هم در اين نظرسنجي مخالفت خود را با انجام قمه زني اعلام كردند. سايت خبري آتينيوز هم با اشاره به صيح عاشوراي خميني شهر نوشت: امسال برخي افراد معروف آنان اظهار داشتند كه عاشورا و تاسوعا به كربلاي معلي رفته و در آن جا قمه زني خواهند كرد.
از سوي ديگر، حضور غيربوميها در صبح روز عاشورا در محلات و قمهزني آنها از نكات قابل توجه امسال بود؛ حضوري كه با نظر منفي همه اقشار مردم همراه بود و حتي خود افراد بومي قمهزن، خواستار برخورد با آنها شدند. اين افراد، صبح عاشورا بلافاصله پس از قمهزني و اكثراً با همان لباسهاي خونآلود، سوار بر خودروهاي خود شهر را ترك كردند. البته گفته میشود در مبادي خروجي شهر، از اين افراد چهرهنگاري شده و مدارك آنها نيز ضبط شده است.
در عين حال، اغلب رسانه ها و خبرگزاريها و نيز سايتهاي خبري، در انعكاس مراسم عزاداري شهرستان و نيز خبرهاي مربوط به قمه زني، به رويه منفي نمايي خود ادامه داده و چهره شهرستان را نامطلوب نشان دادند. اين رسانه ها ضمن منفي بافي در مورد خميني شهر، از اينكه هيچ برخوردی از سوی مأموران امنيتی و انتظامی با افراد قمه زن صورت نگرفت انتقاد كردند!! البته خبررساني گسترده و منفياي كه انتظار مي رفت مانند سالهاي قبل توسط خبرگزاريها در مورد قمه زني خميني شهر انجام شود صورت نگرفت كه مي توان دليل عمده آنرا مصاحبه به موقع فرماندار و فرمانده انتظامي استان در ظهر روز عاشورا و اعلام كاهش آمار دانست كه از فضاسازي رسانه اي جلوگيري نمود.
اگر مي خواهيد از نحوه اطلاع رسانيها در اين مورد آگاه شويد، در سايت جستجوگر گوگل؛ كلمات قمه، زنجيرتيغي و خميني شهر را سرچ كنيد.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید