امروزيكشنبه, 19 مرداد 1399-- Sunday Aug 09 2020

ساعت 21:15:35

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

گفتگو با رئیس اداره ثبت احوال خمینی شهر

گفتگو با رئیس اداره ثبت احوال خمینی شهر(زاده محمدی)

سه شنبه, 24 اسفند 1389 ساعت 11:23 کدخبر :620
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمدرضا ابطحی
ثبت تعدادی از وقایع ولادت، فوت، ازدواج و طلاق شهرستان در اصفهان

سوم دیماه 1297 روز صدور اولین شناسنامه برای شخصی به نام فاطمه ایرانی است كه به عنوان روز ثبت‌احوال ناميده شده است. اساساً ثبت وقایع حیاتی (ولادت، فوت، ازدواج و طلاق)، روابط سببی و نسبی و ارائه آمار انسانی هدف اصلی و مأموریت اولیه ثبت احوال بوده است. در همين رابطه ، گزارشي داريم از اهم اقدامات و آمارهاي ثبت‌احوال خميني‌شهر و آخرین وضعیت فوت و تولد و ...

به گفته رئيس اداره ثبت‌احوال شهرستان، اين ارگان براي اتقان اسناد سجل اقداماتي زيادي را در دستور كار قرار داده كه از جمله مهم‌ترين آنها مي‌توان به ساماندهی ثبت وقایع حیاتی و مهاجرت، اتقان اسناد هویتی ملی و ایجاد آرشیوهای الکترونیک، استقرار نظام جامع شناسایی ایرانیان مبتنی بر کارت هوشمند و شماره ملی، تولید و انتشار آمار و اطلاعات جمعیتی ایرانیان، استقرار سازمان تمام الکترونیک، ارتقاء مستمر کیفیت و کمیت درخدمات ارائه شده، افزایش کارایی و ارتقاء بهره‌وری، حساس‌سازی و ارتقاء آگاهیهای مردمی از فرهنگ غنی کشور ایران و ارزشهای ملی و مذهبی و اصلاح نظام بودجه‌ریزی و تأمین منابع جدید سازمانی اشاره كرد.
زاده‌محمدی در گفتگو با فرصت افزود: به دلیل مجاورت خمینی‌شهر با شهر اصفهان و به دلیل اینکه آمار تعدادی از افراد فوت شده یا متولد شده و همچنین ازدواج و طلاق در شهر اصفهان به ثبت میرسد نمی‌توانیم نرخ دقیقي از موالید و وفات و ازدواج و طلاق ارائه نماییم و آمار موجود بر طبق اسناد ثبت شده ماست. بر همین اساس علی الخصوص در بحث فوت، ثبت فوت نسبت به نرخ کشوری پایین‌تر است و دلیل عمده آن است که بسیاری از فوتهای شهرستان در ادارات مناطق ثبت احوال اصفهان ثبت مي‌شود.
رئيس اداره ثبت‌احوال خميني‌شهر افزود: پیشنهاد ما به سازمان ثبت احوال استان این بوده که عملکرد و آمار شهرستان خمینی شهر به صورت یک نگاه کلی و مجموعهای با شهر اصفهان دیده شود.
زاده‌محمدی ادامه داد: در 9 ماه اول سال جاري، 3252 (9 ماه اول سال 88، 3413) واقعه ولادت و 986 (سال 88، 1256) واقعه فوت ثبت شده است که نسبت به زمان مشابه در سال 88 با کاهش روبرو بودیم. وی با اشاره به تمایل ثبت ولادت بعضی از همشهریان در شهر اصفهان گفت: کلیه مراکز درمانی اصفهان در زمینه طرح پوشش وقایع حیاتی با ثبت احوال در ارتباط هستند.
وی افزود: امسال ما در 9 ماهه سال جاری 2246 (سال 88، 2525) واقعه ازدواج داشتیم که نسبت به سال 88 ثبت ازدواج در شهرستان کمتر شده است.
زاده‌محمدي در خصوص موضوع طلاق هم گفت: تنها یک دفتر ثبت طلاق در خمینی‌شهر وجود دارد و به دلیل بازتاب اجتماعی اکثر همشهریان تمایل به ثبت طلاق خود در دفاتر اصفهان دارند. در همین رابطه در 9 ماهه امسال 41 واقعه طلاق به ثبت رسیده است که غیرواقعی است. رئیس اداره ثبت احوال شهرستان افزود: این آمار خود نشان‌دهنده ثبت تعدادی از وقایع ولادت، فوت، ازدواج و طلاق در شهر اصفهان است. به همین لحاظ آمار خمینی شهر همچون شهرهای دور از مرکز استان خیلی واقعی نیست.
وی درخصوص آمار جمعیتی شهرستان مخصوصاَ خمینی شهر گفت: یکی از موارد بسیار مشهود، موضوع مهاجرت و سکونت افراد غیربومی در مناطق مرزی شهر خمینی شهر با شهر اصفهان و درچه میباشد. به دلیل مرز شهرستانی و نزدیکی مراکز درمانی شهر اصفهان، ساکنان این مناطق وقایع خود را در شهر اصفهان به ثبت میرسانند که این خود غیرواقعی بودن آمار را باعث مي‌شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید